Skip to content

Budapešť: Navštívili sme unikátne miesta

CK Knirsch 11. januára 2020

Približná doba čítania: 15 minút

Keď máš odlet do svojej cieľovej destinácie v nedeľu, je škoda nevyužiť weekendové dni a nezastaviť sa na pár dní aj v meste odletu. Budapešť nás dokáže pri každej návšteve neustále prekvapiť.

Ako do Budapešti

Z Bratislavy sa dopraviť máš úplne jednoduché. Si môžeš vybrať z veľkej ponuky prepravy. Najlacnejšie to vychádza autobusom spoločnosti Regiojet, kde jednosmerný lístok začína už od 6.50,- €. V Bratislave nastúpiš na autobusovej stanici a za 2½ hodiny vystúpiš v Budapešti vo štvrti Kelenföld. Je tu vynikajúce spojenie na električku, vlak či metro. Záleží len na tom, kam pokračuješ.

Autobus, Budapešť

Ubytovanie v Budapešti

Budapešť ponúka nepreberné možnosti ubytovania. Od základných až po luxusné a pri tom to nemusí ani veľmi zaťažiť rozpočet. My sa snažíme pohybovať na úrovni 10,- € / osoba / noc a zatiaľ sa nám to darí. V tejto cenovej kategórii vieš nájsť ubytovanie najmä v starej židovskej štvrti. To môžeme len odporúčať. Tu sme boli ubytovaní pri našich minulých cestách.

Tentoraz sme pre ubytovanie zvolili časť Budín v II. obvode. Martin apartment nás príjemne prekvapil vo všetkých smeroch. Rozľahlý byt s veľkou obývačkou a 3 spálňami. Ubytovanie spĺňa presne to, čo sme chceli. Navyše máme šťastie, pretože termín tesne po novom roku je priaznivý na cenu. Toto ubytovanie obvykle stojí 30,- € / osoba / noc, ale tentoraz to máme s viac ako 50% zľavou.

Interiér ubytovania sme akosi zabudli nafotiť, ale to čo je uverejnené na webe plne zodpovedá skutočnosti. Za nás jedno z TOP ubytovaní v Budapešti.

Pozdrav poručíka Columba

Náhodou máme prestup na rohu ulíc Szent István a Falk Miksa. V minulosti by sme toto miesto prešli bez povšimnutia, ale v mapách tu máme poznačenú pripomienku. Nachádza sa tu bronzová socha poručíka Columba. A naozaj. Mierne schovaný tu rozmýšľa poručík Columbo aj so svojim psom. Snažíme sa mu pomôcť v rozmýšľaní so svojimi tipmi, ale nedá si povedať.

Netušíme prečo je socha Columba umiestnená v Budapešti. Až neskôr sa dočítame na Wikipedii, že jeho dedko by mal mať maďarské korene. Zvláštnosťou je, že v blízkosti sochy je mŕtva veverička s pištoľou v ruke. Asi spáchala samovraždu.

Vôbec netušíme o čo má ísť. Inšpektor Columbo vyšetruje fingovanú samovraždu? Alebo niečo iné? Do dnešného dňa je to záhadou. V Budapešti totiž tajne umiestňuje miniatúrne sochy ukrajinský umelec Mihajlo Kolodko a nie je to vôbec jeho prvá soška v tomto meste. Nabudúce pôjdeme asi objaviť aj ďalšie. Skús si pohľadať info na internete o týchto prípadoch. Prekvapením je, že na podobné sošky sme narazili pri našich cestách aj v Užhorode a sú od rovnakého umelca.

Najedz sa vo veľkej tržnici

Ani nebudeme opisovať našu povinnú zástavku vo veľkej tržnici v Budapešti. To je už naša klasická jazda. Na obed vynikajúci langoš so všetkým možným na čo si spomenieš a následne na prízemí sa “dotlačiť” nezabudnuteľnou štrúdľou. Do zásoby do batohu kupujeme nejaké maďarské klobásky a môže sa vyraziť do kúpeľov.

Vychýrené termálne kúpele Széchenyi

Budapešť má veľké množstvo termálnych kúpelov. Za zmienku stoja kúpele Rudas. V tých sme boli v roku 2017 a ponúkajú okrem iného, aj výhľad z termálneho bazéna umiestneného na streche budovy na Dunaj smerom na Pešť.

Széchenyi kúpele

Komplex Széchenyi sa radí medzi najväčšie v Európe. V tomto komplexe sa nachádza 21 bazénov s rôznou teplotou. To si nemôžme nechať ujsť, aj keď cena je o niečo vyššia, ako pred dvoma rokmi. Najzákladnejšie vstupné je 5900 HUF (cca 19,- €). V tejto cene máš neobmedzene dlhý čas s uzamykacou skrinkou na veci (Kúpacia čiapka nie je vyžadovaná, iba do vonkajšieho plaveckého bazéna).

Keďže sa jedná o kúpele staré viac a ako 100 rokov a niekoľko krát rekonštruované, tak občas strácame orientáciu, aj keď máme so sebou mapu celého areálu.

Széchenyi kúpele

Postupne skúšame všetky termálne bazény. Hlavne tie teplejšie. O plavecké vo vlažnej vode ani nestojíme. V lete to môže byť príjemne, ale nie teraz v zime. Hlavne sme došli relaxovať. Aj keď niektoré bazény majú rovnakú teplotu (máš to uvedené na kovových tabuľkách pri bazéne), tak sa oplatí prejsť všetky. Čo miestnosť, to unikát. Trochu z relaxu uberá množstvo ľudí. Predsa je piatok večer (cez weekend je vstupné o niečo drahšie). Občas sa podarí aj to, že v bazéne je takmer ľudoprázdno len pre nás. Vôbec neriešime ani to, ako je voda liečivá, či aké iné blahodárne účinky má. Došli sme sem kvôli teplu a zážitku.

Ten pravý zážitok začína až k záveru. Keď konečne nájdeme východ k vonkajším bazénom na nádvorí. Tie sú pod otvoreným nebom. Do stredného bazéna ani nechoď, ten je plavecký a potrebuješ kúpaciu čiapku. Spomíname to vyššie.

Krajné bazény majú tiež rozdielnu teplotu (34°C a 38°C). Chladnejší je zážitkový bazén, v ktorom máš uprostred prúdový kanál. V oboch nájdeš chrliče na masírovanie krku a šije, masážne trysky na chrbát zabudované do lavíc a ďalšie atrakcie. Aj keď vonku je 0°C, je nám tu najpríjemnejšie.

Széchenyi palmový dom

Neskôr ešte narážame na vynikajúci tip. Ak nemáš rád množstvo ľudí a chceš absolútny relax, tak existuje v Széchenyi ešte tzv. palmový relaxačný dom. Síce si za to priplatíš, ale za ten luxus, čo ťa čaká, stojí za to. Pozri sa na ich web stránku.

Mestský park v Budapešti

Možno si si všimol, že vyššie uvedené kúpele sa nachádzajú v najväčšom mestskom parku. Hneď za budovou kúpeľov sa nachádza Budapeštianska ZOO. A priamo pred vchodom, keď pozrieš cez cestu, zbadáš hrad. Tento hrad je v skutočnosti Poľnohospodárske múzeum alias Vajdahunyad Castle a je dostupné zadarmo v ktorúkoľvek dennú i nočnú hodinu. Nie interiér, ale celé nádvorie s okolím. Pôvodne bol hrad postavený len z lepenky ako exponát k príležitosti osláv milénia.

Keď sem budeš prichádzať v zime cez padajúci most, všimni si po pravej strane obrovské klzisko. Samotná ľadová plocha je veľká až 12 000 m² (hokejové ihrisko má 1 800 m²). Jedná sa o jedno z najkrajších a najväčších verejných klzísk v Európe.

Vajdahunyad castle
Jedno z najväčších klzísk v Európe, ktoré už v noci je zavreté

Za vstupnou bránou je svet, akoby si cestoval časom do minulosti. Hrad Vajdahunyad patrí medzi najkrajšie hrady Maďarska, aj keď hradom v skutočnosti nie je. Nikdy nepatril žiadnemu kráľovi. V skutočnosti ide o fantastickú napodobneninu, ktorá má predstaviť maďarský architektonický vývoj štýlov v priebehu storočí. Ak navštíviš hrad v noci, takmer nikoho tu nenájdeš. Cez deň je tu veľké množstvo turistov.

Námestie hrdinov

Dá sa povedať, že súčasťou mestského parku je aj námestie hrdinov. Už z ďaleka vidíš 36 metrov vysoký stĺp archanjela Gabriela. V dvoch polkruhoch pod arkádami stoja podobizne veľkých postáv maďarskej histórie.

Na jednej strane námestia umelecká sieň a na druhej Múzeum výtvarných umení, ktoré je medzinárodne známe svojou stálou zbierkou. V nej nájdeš diela Raphaela, Leonarda, Dürera, Rembrandta, Renoira, Courbeta, Moneta a mnohých ďalších. Ak si milovník umenia, tak spolu s Albertinou vo Viedni, patrí medzi to najlepšie v Európe.

Vianočná výzdoba aj v januári

Už v minulosti sme si zistili, že vianočné trhy v Budapešti trvajú až do konca decembra a nekončia ako u nás s Vianocami. Ale kedy zmizne z ulíc vianočná výzdoba vôbec netušíme. Ak navštíviš pár dní po novom roku túto maďarskú metropolu, budeš mať pocit, že znova začínajú vianoce. Či už na známej “Fashion street”, alebo aj v bazilike sv. Štefana.

Má aj nespornú výhodu navštíviť toto mesto v zimnom období. Množstvo turistov je znesiteľné, len na druhej strane všetko skôr aj zatvárajú. Práve v bazilike sv. Štefana sme chceli vyjsť na strechu a pokochať sa zhora na Budapešť. Lenže túto možnosť môžeš využiť iba do 16:30 (v lete až do 18:30).

To najlepšie sme si nechali na záver.

Flipper múzeum

Pred 6 rokmi bolo otvorené toto jedinečné interaktívne múzeum a do dnešného dňa o ňom mnoho miestnych netuší. My sme sa o ňom tiež dozvedeli náhodou len pár dní pred odchodom a hneď sa umiestnilo na vrchol zoznamu: MUST SEE!

Nevieme, prečo je to múzeum (asi kvôli daniam), ale v skutočnosti sa jedná o herňu s automatmi. Ale žiadne hazardné automaty! Klasické pinballové hracie automaty a ich mutácie.

Na takmer 400m² je umiestnených viac ako 130 strojov a sú pripravené len pre teba. Nemusíš sa len pozerať. Zapoj sa a zahraj si, čo ti prsty budú vládať. Žiadne žetóny na jednu hru. Len jedno vstupné a môžeš tu stráviť celý deň. Vlastne noc. Od stredy až do nedele je otvorené od 16:00 až do polnoci (v sobotu od 14:00 a v nedeľu už od 10:00). A ver mi, nebudeš sa nudiť.

Ak by ťa už prestali nudiť všetky tie mutácie pinballu, máš tu aj automaty s hrami, ktoré kedysi boli súčasťou lunaparkov. S radosťou sme si zas zahrali vo dvojici Golden Axe z roku 1989 či Space Invaders z roku 1979. Nájdeš tu ale aj modernejšie až súčasné. Ale žiadne hracie konzoly či počítače.

Dokonca tu nájdeš aj také “vykopávky”, ako pinball automaty z roku 1950! Áno, čítaš správne. Je možné, že niekoho prarodičia sa už hrali hry na automatoch, aj keď na to dnes zle pozerajú. Síce vtedy to bolo minimum elektroniky a veľa mechaniky. Keď sa hráš na takom automate, cítiš, ako vo vnútri stroj s ozubenými kolieskami pracuje.

Dokonca sme mali tú česť zahrať si stolný hokej na automate z 20. rokov minulého storočia! A plnohodnotne sme sa pobavili. A ten stroj má takmer 100 rokov. Len sme trochu ľutovali, že baksetball z roku 1966 bol mimo prevádzky.

Návštevníci Flipper múzea sú veľmi rôznorodí. Nedá sa povedať ani o prevahe nejakého pohlavia a už vôbec nie o vekovej kategórii. Chodia sem rodičia s deťmi už od nejakých 5-6 rokov pomaly až po dôchodcov. Každý si tu príde na svoje. Nemusíš sa ničoho obávať. Je tu aj bufet s občerstvením, ale vôbec žiaden alkohol sa tu nepodáva.

Bufet
Keby si sa chcel občerstviť, nemusíš vôbec opúšťať prostredie herne

Múzeum nájdeš trochu ďalej od centra mesta. Medzi vlakovou stanicou Nyugati a Margitinim ostrovom. Na ulici to aj minieš. Nachádza sa v pivničných priestoroch obytného domu. O prevádzke informuje len úzka svietiaca tabuľa a železné dvere.

Bude toho ešte viac…

Týmto náš výlet nekončí, ale len začína. V ďalšom diely navštívime tie najznámejšie kaviarne a podniky v Budapešti. Dokonca sa nám podarilo aj bez rezervácie sa dostať do najkrajšej kaviarne na svete!

Prečítaj si ďalšie články

Slovenská púšť

Šranecké piesky: Slovenská púšť je na Záhorí

Chcel si niekedy navštíviť púšť? Kvôli tomu ani nemusíš cestovať ďaleko. Jedna takáto púšť sa nachádza aj na Slovensku. Na africkej Sahare sme už boli, tak teraz sme sa vybrali na tú našu.

Kryštálový palác v Madride

Na jednu noc do Madridu

Veľmi sa nám zapáčilo cestovať niekam doslova na otočku, alebo aspoň jednu noc. Je to trochu tak uletený výlet, ale zas o to intenzívnejší. Minulý rok sme takto boli dva krát na Malorke a tentoraz v Madride.

Slovensko, Rakúsko, Maďarsko hranica

Na hranicu troch štátov

Na jednom z koncov Bratislavy sa zbiehajú hranice troch štátov: Maďarsko, Rakúsko a Slovensko. Tento bod je označovaný ako aj trojmedzie. Tento bod nám dlho odolával v našom zozname nenavštívených miest a práve vianočné obdobie, keď sú zatvorené všetky obchody, bolo vynikajúce obdobie na prechádzku po všetkých prežieraniach.

Košice

Kam na raňajky v Košiciach?

Jednou z najkrajších uličiek centra mesta Košice, ktoré sme objavili, je určite Hrnčiarska ulica. Je to druhá rovnobežná ulica s Hlavnou ulicou smerom na železničnú stanicu. Mesto sa ju snaží prezentovať ako uličku remesiel.

Nezabudni o tom povedať aj ostatným

Chýba ti niečo v článku?

Môžeš nám napísať a opýtať sa.  My túto informáciu dodatočne doplníme aj do článku.

Náš Instagram