Skip to content

Budapešť: Navštívili sme unikátne miesta

CK Knirsch 11. januára 2020

Približná doba čítania: 15 minút

Keď máš odlet do svojej cieľovej destinácie v nedeľu, je škoda nevyužiť weekendové dni a nezastaviť sa na pár dní aj v meste odletu. Budapešť nás dokáže pri každej návšteve neustále prekvapiť.

Ako do Budapešti

Z Bratislavy sa dopraviť máš úplne jednoduché. Si môžeš vybrať z veľkej ponuky prepravy. Najlacnejšie to vychádza autobusom spoločnosti Regiojet, kde jednosmerný lístok začína už od 6.50,- €. V Bratislave nastúpiš na autobusovej stanici a za 2½ hodiny vystúpiš v Budapešti vo štvrti Kelenföld. Je tu vynikajúce spojenie na električku, vlak či metro. Záleží len na tom, kam pokračuješ.

Autobus, Budapešť

Ubytovanie v Budapešti

Budapešť ponúka nepreberné možnosti ubytovania. Od základných až po luxusné a pri tom to nemusí ani veľmi zaťažiť rozpočet. My sa snažíme pohybovať na úrovni 10,- € / osoba / noc a zatiaľ sa nám to darí. V tejto cenovej kategórii vieš nájsť ubytovanie najmä v starej židovskej štvrti. To môžeme len odporúčať. Tu sme boli ubytovaní pri našich minulých cestách.

Tentoraz sme pre ubytovanie zvolili časť Budín v II. obvode. Martin apartment nás príjemne prekvapil vo všetkých smeroch. Rozľahlý byt s veľkou obývačkou a 3 spálňami. Ubytovanie spĺňa presne to, čo sme chceli. Navyše máme šťastie, pretože termín tesne po novom roku je priaznivý na cenu. Toto ubytovanie obvykle stojí 30,- € / osoba / noc, ale tentoraz to máme s viac ako 50% zľavou.

Interiér ubytovania sme akosi zabudli nafotiť, ale to čo je uverejnené na webe plne zodpovedá skutočnosti. Za nás jedno z TOP ubytovaní v Budapešti.

Pozdrav poručíka Columba

Náhodou máme prestup na rohu ulíc Szent István a Falk Miksa. V minulosti by sme toto miesto prešli bez povšimnutia, ale v mapách tu máme poznačenú pripomienku. Nachádza sa tu bronzová socha poručíka Columba. A naozaj. Mierne schovaný tu rozmýšľa poručík Columbo aj so svojim psom. Snažíme sa mu pomôcť v rozmýšľaní so svojimi tipmi, ale nedá si povedať.

Netušíme prečo je socha Columba umiestnená v Budapešti. Až neskôr sa dočítame na Wikipedii, že jeho dedko by mal mať maďarské korene. Zvláštnosťou je, že v blízkosti sochy je mŕtva veverička s pištoľou v ruke. Asi spáchala samovraždu.

Vôbec netušíme o čo má ísť. Inšpektor Columbo vyšetruje fingovanú samovraždu? Alebo niečo iné? Do dnešného dňa je to záhadou. V Budapešti totiž tajne umiestňuje miniatúrne sochy ukrajinský umelec Mihajlo Kolodko a nie je to vôbec jeho prvá soška v tomto meste. Nabudúce pôjdeme asi objaviť aj ďalšie. Skús si pohľadať info na internete o týchto prípadoch. Prekvapením je, že na podobné sošky sme narazili pri našich cestách aj v Užhorode a sú od rovnakého umelca.

Najedz sa vo veľkej tržnici

Ani nebudeme opisovať našu povinnú zástavku vo veľkej tržnici v Budapešti. To je už naša klasická jazda. Na obed vynikajúci langoš so všetkým možným na čo si spomenieš a následne na prízemí sa “dotlačiť” nezabudnuteľnou štrúdľou. Do zásoby do batohu kupujeme nejaké maďarské klobásky a môže sa vyraziť do kúpeľov.

Vychýrené termálne kúpele Széchenyi

Budapešť má veľké množstvo termálnych kúpelov. Za zmienku stoja kúpele Rudas. V tých sme boli v roku 2017 a ponúkajú okrem iného, aj výhľad z termálneho bazéna umiestneného na streche budovy na Dunaj smerom na Pešť.

Széchenyi kúpele

Komplex Széchenyi sa radí medzi najväčšie v Európe. V tomto komplexe sa nachádza 21 bazénov s rôznou teplotou. To si nemôžme nechať ujsť, aj keď cena je o niečo vyššia, ako pred dvoma rokmi. Najzákladnejšie vstupné je 5900 HUF (cca 19,- €). V tejto cene máš neobmedzene dlhý čas s uzamykacou skrinkou na veci (Kúpacia čiapka nie je vyžadovaná, iba do vonkajšieho plaveckého bazéna).

Keďže sa jedná o kúpele staré viac a ako 100 rokov a niekoľko krát rekonštruované, tak občas strácame orientáciu, aj keď máme so sebou mapu celého areálu.

Széchenyi kúpele

Postupne skúšame všetky termálne bazény. Hlavne tie teplejšie. O plavecké vo vlažnej vode ani nestojíme. V lete to môže byť príjemne, ale nie teraz v zime. Hlavne sme došli relaxovať. Aj keď niektoré bazény majú rovnakú teplotu (máš to uvedené na kovových tabuľkách pri bazéne), tak sa oplatí prejsť všetky. Čo miestnosť, to unikát. Trochu z relaxu uberá množstvo ľudí. Predsa je piatok večer (cez weekend je vstupné o niečo drahšie). Občas sa podarí aj to, že v bazéne je takmer ľudoprázdno len pre nás. Vôbec neriešime ani to, ako je voda liečivá, či aké iné blahodárne účinky má. Došli sme sem kvôli teplu a zážitku.

Ten pravý zážitok začína až k záveru. Keď konečne nájdeme východ k vonkajším bazénom na nádvorí. Tie sú pod otvoreným nebom. Do stredného bazéna ani nechoď, ten je plavecký a potrebuješ kúpaciu čiapku. Spomíname to vyššie.

Krajné bazény majú tiež rozdielnu teplotu (34°C a 38°C). Chladnejší je zážitkový bazén, v ktorom máš uprostred prúdový kanál. V oboch nájdeš chrliče na masírovanie krku a šije, masážne trysky na chrbát zabudované do lavíc a ďalšie atrakcie. Aj keď vonku je 0°C, je nám tu najpríjemnejšie.

Széchenyi palmový dom

Neskôr ešte narážame na vynikajúci tip. Ak nemáš rád množstvo ľudí a chceš absolútny relax, tak existuje v Széchenyi ešte tzv. palmový relaxačný dom. Síce si za to priplatíš, ale za ten luxus, čo ťa čaká, stojí za to. Pozri sa na ich web stránku.

Mestský park v Budapešti

Možno si si všimol, že vyššie uvedené kúpele sa nachádzajú v najväčšom mestskom parku. Hneď za budovou kúpeľov sa nachádza Budapeštianska ZOO. A priamo pred vchodom, keď pozrieš cez cestu, zbadáš hrad. Tento hrad je v skutočnosti Poľnohospodárske múzeum alias Vajdahunyad Castle a je dostupné zadarmo v ktorúkoľvek dennú i nočnú hodinu. Nie interiér, ale celé nádvorie s okolím. Pôvodne bol hrad postavený len z lepenky ako exponát k príležitosti osláv milénia.

Keď sem budeš prichádzať v zime cez padajúci most, všimni si po pravej strane obrovské klzisko. Samotná ľadová plocha je veľká až 12 000 m² (hokejové ihrisko má 1 800 m²). Jedná sa o jedno z najkrajších a najväčších verejných klzísk v Európe.

Vajdahunyad castle
Jedno z najväčších klzísk v Európe, ktoré už v noci je zavreté

Za vstupnou bránou je svet, akoby si cestoval časom do minulosti. Hrad Vajdahunyad patrí medzi najkrajšie hrady Maďarska, aj keď hradom v skutočnosti nie je. Nikdy nepatril žiadnemu kráľovi. V skutočnosti ide o fantastickú napodobneninu, ktorá má predstaviť maďarský architektonický vývoj štýlov v priebehu storočí. Ak navštíviš hrad v noci, takmer nikoho tu nenájdeš. Cez deň je tu veľké množstvo turistov.

Námestie hrdinov

Dá sa povedať, že súčasťou mestského parku je aj námestie hrdinov. Už z ďaleka vidíš 36 metrov vysoký stĺp archanjela Gabriela. V dvoch polkruhoch pod arkádami stoja podobizne veľkých postáv maďarskej histórie.

Na jednej strane námestia umelecká sieň a na druhej Múzeum výtvarných umení, ktoré je medzinárodne známe svojou stálou zbierkou. V nej nájdeš diela Raphaela, Leonarda, Dürera, Rembrandta, Renoira, Courbeta, Moneta a mnohých ďalších. Ak si milovník umenia, tak spolu s Albertinou vo Viedni, patrí medzi to najlepšie v Európe.

Vianočná výzdoba aj v januári

Už v minulosti sme si zistili, že vianočné trhy v Budapešti trvajú až do konca decembra a nekončia ako u nás s Vianocami. Ale kedy zmizne z ulíc vianočná výzdoba vôbec netušíme. Ak navštíviš pár dní po novom roku túto maďarskú metropolu, budeš mať pocit, že znova začínajú vianoce. Či už na známej “Fashion street”, alebo aj v bazilike sv. Štefana.

Má aj nespornú výhodu navštíviť toto mesto v zimnom období. Množstvo turistov je znesiteľné, len na druhej strane všetko skôr aj zatvárajú. Práve v bazilike sv. Štefana sme chceli vyjsť na strechu a pokochať sa zhora na Budapešť. Lenže túto možnosť môžeš využiť iba do 16:30 (v lete až do 18:30).

To najlepšie sme si nechali na záver.

Flipper múzeum

Pred 6 rokmi bolo otvorené toto jedinečné interaktívne múzeum a do dnešného dňa o ňom mnoho miestnych netuší. My sme sa o ňom tiež dozvedeli náhodou len pár dní pred odchodom a hneď sa umiestnilo na vrchol zoznamu: MUST SEE!

Nevieme, prečo je to múzeum (asi kvôli daniam), ale v skutočnosti sa jedná o herňu s automatmi. Ale žiadne hazardné automaty! Klasické pinballové hracie automaty a ich mutácie.

Na takmer 400m² je umiestnených viac ako 130 strojov a sú pripravené len pre teba. Nemusíš sa len pozerať. Zapoj sa a zahraj si, čo ti prsty budú vládať. Žiadne žetóny na jednu hru. Len jedno vstupné a môžeš tu stráviť celý deň. Vlastne noc. Od stredy až do nedele je otvorené od 16:00 až do polnoci (v sobotu od 14:00 a v nedeľu už od 10:00). A ver mi, nebudeš sa nudiť.

Ak by ťa už prestali nudiť všetky tie mutácie pinballu, máš tu aj automaty s hrami, ktoré kedysi boli súčasťou lunaparkov. S radosťou sme si zas zahrali vo dvojici Golden Axe z roku 1989 či Space Invaders z roku 1979. Nájdeš tu ale aj modernejšie až súčasné. Ale žiadne hracie konzoly či počítače.

Dokonca tu nájdeš aj také “vykopávky”, ako pinball automaty z roku 1950! Áno, čítaš správne. Je možné, že niekoho prarodičia sa už hrali hry na automatoch, aj keď na to dnes zle pozerajú. Síce vtedy to bolo minimum elektroniky a veľa mechaniky. Keď sa hráš na takom automate, cítiš, ako vo vnútri stroj s ozubenými kolieskami pracuje.

Dokonca sme mali tú česť zahrať si stolný hokej na automate z 20. rokov minulého storočia! A plnohodnotne sme sa pobavili. A ten stroj má takmer 100 rokov. Len sme trochu ľutovali, že baksetball z roku 1966 bol mimo prevádzky.

Návštevníci Flipper múzea sú veľmi rôznorodí. Nedá sa povedať ani o prevahe nejakého pohlavia a už vôbec nie o vekovej kategórii. Chodia sem rodičia s deťmi už od nejakých 5-6 rokov pomaly až po dôchodcov. Každý si tu príde na svoje. Nemusíš sa ničoho obávať. Je tu aj bufet s občerstvením, ale vôbec žiaden alkohol sa tu nepodáva.

Bufet
Keby si sa chcel občerstviť, nemusíš vôbec opúšťať prostredie herne

Múzeum nájdeš trochu ďalej od centra mesta. Medzi vlakovou stanicou Nyugati a Margitinim ostrovom. Na ulici to aj minieš. Nachádza sa v pivničných priestoroch obytného domu. O prevádzke informuje len úzka svietiaca tabuľa a železné dvere.

Bude toho ešte viac…

Týmto náš výlet nekončí, ale len začína. V ďalšom diely navštívime tie najznámejšie kaviarne a podniky v Budapešti. Dokonca sa nám podarilo aj bez rezervácie sa dostať do najkrajšej kaviarne na svete!

Prečítaj si ďalšie články

X-Bionic kino

Najfarebnejšie kino na Slovensku

Keď sa chceš v kine cítiť ako doma, navštív TULI Cinema. Toto kino sa nachádza v areáli X-BIONIC® Sphere v Šamoríne. A za vstupenku zaplatíš väčšinou menej ako v klasickom multiplexe.

Chorvatsko 2015

Chorvátsko na morských kajakoch 2015

Každoročne Vodácke centrum koncom leta robí trip do Chorvátska na morských kajakoch. Vyrážalo sa v piatok poobede a príchod až v utorok v noci. Čo bolo vynikajúce, že na utorok pripadal štátny sviatok a tak stačilo si zobrať jeden deň dovolenky a užiť si 4 dni kajakovania v národnych parkoch či na mori za nádherného…

mini socha, Budapešť

Skryté mini sochy (a pri tom všetkým na očiach) v Budapešti

Mihail Kolodko je ukrajinský umelec žijúci v Budapešti. Keďže monumentálne sochy sú finančne náročné a tiež problémové na umiestnenie, rozhodol sa vytvárať malé partizánske sochy. Prečo partizánske? Pretože sochy sú umiestnené na verejných priestranstvách bez povolenia. A najväčšie množstvo partizánskych sôch nájdeš práve v Budapešti.

Festival Svetla 2016

Festival svetla 2016 v Bratislave

Hlavné mesto v poslednom septembrovom týždni ožilo čarom rozprávok, legiend a povestí. Tak ste si mohli pripomenúť históriu i súčasnosť mesta Bratislavy na miestach, ktorými denne prechádzate. Svetelné a interaktívne inštalácie ožívali vždy po zotmení a i my sme sa vybrali si ich obzrieť.

Nezabudni o tom povedať aj ostatným

Chýba ti niečo v článku?

Môžeš nám napísať a opýtať sa.  My túto informáciu dodatočne doplníme aj do článku.