Skip to content

Burgas na 3 dni

CK Knirsch 14. apríla 2018

Približná doba čítania: 12 minút

Jedny z najlacnejších leteniek ktoré sme si zakúpili, boli práve do bulharského Burgasu. RyanAir ponúkal letenky v cene 4.99,- € za jeden smer. Za túto cenu nekúpite ani lístok na vlak z Bratislavy do Trenčína. Že to je v apríli keď sa nedá ešte kúpať? To nám nevadí, aj tak na plážové polihovanie nie sme. Pozrite sa, čo sa dá vidieť v Burgase a okolí za 3 dni a budete to mať lacnejšie ako weekend na Slovensku.

Ubytovanie a odlet

Výhodou cestovania mimo sezóny, nie sú len veľmi lacné letenky (v lete do Burgasu si nezaletíte pod 200,- €), ale aj dostupné luxusné ubytovania za veľmi priaznivé ceny. V historickom centre Burgasu nájdete luxusné podkrovné ubytovanie cez booking.com v cene do 10,- € / osoba / noc. To bolo nad naše očakávania vybavené všetkým čo potrebujete a ešte aj navyše.

Booking Burgas

Pre weekendový pobyt v Burgase vám stačí si zobrať iba 1 deň dovolenky. Linka lieta v sobotu a utorok veľmi skoro ráno. Odlet z Bratislavy je o 07:50 a v Burgase ste 10:45 aj s hodinovým posunom času. Naspäť zas v utorok 06:30 a s príletom 07:25. To ešte stíhate aj do práce, takže stačí si vám naozaj zobrať dovolenku len na pondelok. Jediným menším zdržaním je pasová kontrola, keďže Bulharsko sa nenachádza v Schengenskom priestore.

Burgas letisko

Aby vám batožinu nedali do podpalubia

RyanAir zaviedol, že väčšia príručná batožina ide do podpalubia. Nie je to striktné nariadenie, že úplne všetci, ale väčšina určite. Dočítali sme sa a aj otestovali, ako toto obísť. Neberte si maximálne povolené rozmery formou tvrdej škrupinovej batožiny, ale zoberte si batoh. Na bráne sa zameriavajú najmä na škrupinové kufre ktoré označujú visačkou aby batožina bola odovzdaná. Malé batohy na chrbte ignorujú. Takto pri vystupovaní nebudete musieť čakať pri páse na svoju batožinu a môžete okamžite vyraziť.

Z letiska do mesta

Máte dve možnosti ako sa dostať z letiska do 12km vzdialeného mesta. Jedným je taxík, ktorý je na naše pomery veľmi lacný. Cesta stojí medzi 15 až 20 BGN (približný kurz 1€ = 2BGN). Druhou možnosťou je využiť miestny autobus č. 15, ktorý premáva približne každých 20 minút. Lístok stojí 1.30 BGN a kupuje sa priamo v autobuse. Nekupujte ho u šoféra, len nastúpte do autobusu a sprievodca vás už skasíruje. Po približne 40 minútach vystúpite na konečnej stanici v centre mesta.

Burgas transfer

Odtiaľto môžete ešte pokračovať napríklad do Nesebar alebo Sozopol. Tie cesty trvajú tiež približne 40 minút a lístok stojí 6 BGN za jeden smer. Zaujímavou alternatívou je, ak sa tu objavíte na dlhšie, vyraziť autobusom do Istanbulu. Ten chodí niekoľko krát za deň, a za 20,- € sa ocitnete na hranici Európy a Ázie. Za 5 ½ hodiny strávených v autobuse to stojí za to, nad tým pouvažovať.

Burgas

Toto mesto je skôr letné dovolenkové mesto. Mimo sezóny nie je tu dokopy čo vidieť a stačí vám na neho len 1 deň. Počas našej návštevy bolo historické centrum celé v rekonštrukcii a pripravovali sa na letný nával turistov. Samotné centrum obehnete behom dvoch hodín a zostatok času môžete venovať prechádzke vo veľkom parku, po pláži alebo nakupovaniu.

Čo vidieť

Nájde sa zopár miest, ktoré stoja za zmienku. Jedno z nich je hneď pri východe z letiska. Ak sa neponáhľate na autobus trochu sa pri východe poobzerajte a na ľavo zbadáte vystavené lietadla hlavne značiek Tupolev a Antonov. Múzeum nie je nijako oplotené, ale nejaké vstupné sa platí, čo sme zistili podľa tabule. Nevieme aké, lebo my sme navštívili toto miesto v predvečer odletu, kedy bolo oficiálne “zatvorené”. Jedine sme sa nedostali do lietadiel dovnútra.

Burgas muzeum
Antonov An-2
Balkan Tupolev TU 154
Tupolev TU 154 bol aj súčasťou letky MV SR ako vládny špeciál.

Plavbu na ostrov si treba naplánovať

Pre nás neúspešným pokusom bola návšteva ostrova Sveta Anastasija kvôli rozbúrenému moru. V ten čas trajekt nechodí. Treba skúsiť šťastie a ísť sa opýtať do prístavu na “Magazia 1”, alebo si tam zavolať vopred. Je to aj príjemný cieľ vychádzky, ktorá je len 15 min peši od autobusovej stanice. Ak aj neuspejete, môžete pokračovať po móle až na koniec. Nebojte sa vstupnej brány do Yacht clubu. Len pokračujte ďalej až na koniec k majáku. Až tu sme zistili, že je moje naozaj rozbúrené, pretože záliv bol úplne pokojný a nechápali sme, prečo trajekt nepremáva.

Lighthouse in Burgas
Burgas

Z prístavu máte už len na skok na 2.5km dlhú mestskú pláž. Ak šetríte na suveníroch, tu si ich nazbierate dostatok. Pláž je posiata nespočetným množstvom mušlí, ktoré vyvrhuje príboj. Stačí sa len zohnúť a vybrať si do sýtosti. To množstvo čo tu je pred sezónou, môžete nakladať lopatou.

Beach Burgas
Táto pláž je v lete obsadená turistami hlava na hlave, ale teraz je ľudoprázdna
Beach Burgas
Mušlí si nazbierate dostatok. O tie sa budete potkýnať neustále

Do Burgasu sa dá ísť celoročne

Vašemu pohľadu určite neunikne dominanta Burgasu. Most je cieľom množstva turistov ale i domácich. Na vyvýšenej plošine si môžete oddýchnuť ďaleko od brehu. Len vo veternom počasí, to nie je najpríjemnejšie miesto. Ak zanecháte tento most za chrbtom a pôjdete stále rovno, dôjdete po 10 minútach priamo do mesta. Budete križovať mestský park, ktorý kopíruje celú pláž a je tu dosť aktivít najmä pre deti.

Beach Burgas
Ak si privstanete, celú pláž i s mostom budete mať len pre seba. Východ slnka, vám len príjemne dokreslí atmosféru

Ďalej už len stručne vymenujeme pár miest čo môžete navštíviť, a je len na vás či ich navštívite: Poda, Arménsky kostol sv. kríža, Etnografické múzeum, Archaeologické múzeum, Deultum.

Kam sa ísť najesť

To je trochu problém, tak ako všade, nájdete množstvo pizze či kebabu alebo inú európsku či ázijskú kuchyňu, ale naraziť na typicky domácu kuchyňu je trochu problém. Skúšali sme TripAdvisor alebo Foursquare, ale bezúspešne. Našťastie vo Foursquare sme až na nejakom 50 mieste objavili reštauráciu s názvom “Национал“. Na Foursquare takmer žiadne recenzia, Google mlčal, ale napriek tomu sme to riskli. A dobre sme spravili. Naozaj tradičná balkánska reštaurácia / krčma. Jedlo vynikajúce a rakija Pomorie ešte lepšia. Napríklad rakiju rovno dávali o množstve 1dc do vínových pohárov a cena bola len 0.90,- €!

National Restaurant Tavern in Burgas
National Restaurant Tavern in Burgas
National Restaurant Tavern in Burgas

Balkánsky piatkový večer sa nezaobíde bez poriadnej zábavy, spevu, tancu jedla a samozrejme toho pitia. Toho sme mali dostatok až vrchovato a evidentne sme tam boli jediní turisti.

Rýchloobčerstvenie s rybami

Prekvapením bolo aj objavenie balkánskeho fast foodu. Fish express už asi hovorí o čom je tento podnik. Lepšie ryby ste asi nejedli. Ak zablúdite do Burgasu, tak tento podnik ani veľmi hľadať nemusíte. Nachádza sa na hlavnej ulici smerom k pláži, len si ho treba všimnúť. Čerstvé chutné ryby po celý deň podávané v čerstvom sendviči za 2.50,- € alebo o 100g väčšia porcia na tanieri za 3.50,- €. K tomu čerstvé pečivo a zelenina. Komu by sa málilo za 5,- € už dostane poriadnu porciu modrých rybičiek.

Fish Express in Burgas
Fish Express in Burgas
Fish Express in Burgas
Fish Express in Burgas
Fish Express in Burgas
Fish Express in Burgas

Nebojte sa zamieriť aj do niektorých pekárni. Vynikajúca alternatíva ako si zabezpečiť raňajky. Burek za pár drobných, k tomu baklavu či inú sladkosť a zapiť to môžete Ayranom. V pekárni máte všetko čerstvé a nájdete ich zastrčené kade tade v bočných uličkách.

Pekáreň v Burgase
Pekáreň v Burgase

Ďalšie ciele

Na skok od Burgasu sú dve zaujímavé miesta. Nesebar a Sozopol. Pekné rybárske mestečká, ktoré stoja za tú návštevu. A boli sme radi, že sme ich navštívili mimo sezóny. Dokonca v starej časti Sozopolu sme doobeda boli asi jediní turisti. Mesto samé o sebe driemalo. Väčšina obchodov zatvorená a aj reštaurácii. Len škoda tých zaparkovaných áut, inak by sme si mysleli, že sme sa preniesli o storočie naspäť.

Sozopol

Za zváženie ešte stojí návšteva Varny, alebo vyššie spomenutého Istanbulu. Vďaka dobrej polohe Burgasu a pravidelným autobusovým linkám je spojenie bezproblémové. Na kratšie vzdialenosti stačí len nastúpiť do autobusu a o nič sa nestarať. I tu platí, že lístky sa kupujú až počas jazdy, kedy za vami príde sprievodca. Samotná cesta je tiež zážitkom, hlavne keď ide tzv. “maršrutka”. Je to vlastne druh verejnej kyvadlovej dopravy rozšírený najmä v krajinách bývalého ZSSR. Zvyčajne sa jedná o minibusy či mikrobusy, keď sa neoplatí na linku nasadiť klasický veľký autobus. Len si nesadajte dozadu. Vďaka tvrdému podvozku z vás vytrasie i zvyšky stravy z predchádzajúceho dňa.

Bus to Sozopol
Naša maršrutka vyráža o 5 minút, to stíhame ešte kávu. S lístkami si starosti nemusíme robiť.

Čo si doniesť z Bulharska

Okrem toho, že na plážach si nazbierate zadarmo mušle a v prípade, že ste docestovali iba s príručnou batožinou na lacnú rakiju môžete zabudnúť, jedine že si ju zakúpite v Dutty Free. Čo odporúčame, je navštíviť kozmetiku v ktorých nakúpite výrobky z damascénskej ruže. Vyhľadávaný olej z ruží, či rôzne krémy tu zakúpite za polovičnú cenu ako u nás. To isté platí aj o cigaretách.

Rose of Bulgaria

Cesta domov

Jedinou nevýhodou linky Bratislava – Burgas – Bratislava, že lieta veľmi skoro ráno. Z Burgasu dokonca 06:30 ráno. To znamená už o 05:00 ráno vyraziť z mesta na letisko. Autobusy ešte nechodia a jedinou možnosťou je zobrať si taxi. Tie stoja celú noc pred vyššie spomenutým Fish Express. Cesta vás bude stáť okolo 17 BGN. Na druhej strane výhodou je, že dôjdete do Bratislavy 07:30 a keď sa cítite na to, fungovať ešte celý deň, môžete ísť do práce a ušetríte 1 deň dovolenky.

Vyrazte aj vy na predĺžený weekend za smiešnu sumu, vyjde vás to lacnejšie ako weekend na Slovensku. Stačí sledovať naše akciové letenky. My už sa pomaly tešíme do Sarajeva. Tam letíme o mesiac!

Odlet z Burgasu

5 Comments

  1. […] mori. Je predsa 02. marca a počasie nie je najpriaznivejšie na túto aktivitu. To ale nebolo ani minulý rok v Burgase o takomto […]  2. Mestia: Srdce Kaukazu | CK Knirsch dňa 18. apríla 2019 o 12:51

    […] prečo sme sa sem rozhodli ísť? Iba z jediného dôvodu. Približne pred rokom o takomto čase, sme boli v Bulharskom Burgase, kde sme sa snažili sa okúpať v Čiernom mori. Pre tú srandu, to chceme skúsiť na opačnom […]  3. […] €, tak v letných mesiacoch sa kľudne môže predražiť aj na 200,-€. Preto aj v Bulharskom Burgase sme boli už v […]  4. […] Tých leteniek je dosť veľa. Stačí si len vybrať. Ideálne bude, keď si prezrieš náš návod na používanie AZAir. S ním si nájdeš omnoho viac destinácii a niekedy aj lacnejších. Napríklad do Madridu za 14,- €, alebo do Burgasu za 10,- €. […]  5. […] Najlacnejšie letenky sa dajú zakúpiť aj za 1 cent! Je ich pár, ale dá sa to. Takisto nie sú ničím výnimočné ani letenky za 1,- €. Bežne ale kúpiš letenky už od 5,- €! Napríklad za 5,- € sa vyskytli minulý rok do Bulharska. […]Prečítaj si ďalšie články

ORF Lange Nacht der Museen

Dlhá noc múzeí vo Viedni

Z Bratislavy je Viedeň vzdialená približne iba 70km, ale aj tak naposledy sme tu boli kedysi v roku 2003. Asi je to tým, že to čo máme takmer pod nosom, navštevujeme minimálne.

Pieskový kopec

Popod Devínsku kobylu: Výlet pre každého

Sandberg je významným miestom na svetovej úrovni. Určite si o ňom už niekedy počul a možno si ho ešte nestihol navštíviť. Keď budeš pokračovať ďalej po modrej turistickej značke necelých 15 minút, narazíš na ďalšie schované zákutia o ktorých mnohí ani netušia že sa nachádzajú v ich blízkosti.

Kolobežkosplav

Otestovali sme na vlastnej koži kolobežkosplav

Náš kolega, ktorý bol iniciátorom skúšobnej prevádzky požičovne kolobežiek Kostka ukecal kolegyňu na tento event s tým, že všetko je v pohode. Či už 13km presun na kolobežkách do Hainburgu (z ktorého sa vykľulo 15km) a následný splav po hlavnom toku druhej najdlhšej Európskej rieky po Dunaji. Stretnutie bolo naplánované v Karloveskej zátoke o 17.00…

Acherontia Atropos

Mikroskopický svet v nadživotnej veľkosti

Minulý weekend sa konala akcia “Noc múzeí a galérií” a kto chcel naozaj si v rámci Bratislavy mohol nájsť extra zaujímavý program. Zabavila nás výroba cukrových homolí v Kunsthalle, vynikajúca hra na hrade Devín, či praktické ukážky z každého odvetia v Umelke, ktorú usporiadal Geothe Institut. Na úplnom konci nášho putovania múzeami nás ale milo…

Nezabudni o tom povedať aj ostatným

Chýba ti niečo v článku?

Môžeš nám napísať a opýtať sa.  My túto informáciu dodatočne doplníme aj do článku.