Skip to content

Cestovanie so ŽSR do Košíc a späť

CK Knirsch 7. mája 2017

Približná doba čítania: 6 minút

Po dlhšej dobe sme museli ísť do Košíc a keďže začiatkom roka spoločnosť RegioJet skončila na trati Bratislava – Košice, neostávalo nič iné, len absolvovať túto trasu len ostávajúcim prevádzkovateľom. Aké sú skúsenosti? Zlepšili sa vôbec v niečom?

Nákup cestovného lístka

Nelogicky majú predaj na doméne slovakrail.sk namiesto už existujúcich stránok zsr.sk, kde sme to logicky hľadali. To je len malý detail. Čo už bolo lepšie, že konečne po dlhej dobe aspoň na IC spojeniach poskytujú podrobné info o vlakoch. Konečne nemusíme vyhľadávať na stránkach vagonweb.cz, či daný vágon má vôbec elektrické zásuvky. I výber konkrétneho miesta, je už konečne graficky prehľadný a nemusíte tak tipovať náhodne číslo vagóna a miesta. Navyše, je znázornené smer jazdy a aj na ktorej strane budete mať výhľad na Vysoké Tatry.Výber miesta ŽSR

Pri samotnom nákupe už konečne sa nevyžaduje ani číslo občianskeho preukazu či iného dokladu. Ten je asi povinný iba vtedy, ak máte nárok na zľavu. Následne môžete zaplatiť cez akúkoľvek platobnú bránu, aj keď PayPal nepodporujú.

Doklad a ceny

Ceny v IC vlaku do Košíc z Bratislavy začínajú na cene 15.90,- € za cestu druhou triedou. Netušili sme, či to je málo alebo veľa v porovnaní s RegioJet. Pozreli sme sa teda do histórie nákupov a zistili sme, že bez pár centov sme mali v RegioJet túto cenu pri ceste prvou triedou. Čo je dosť podstatný rozdiel. Necháme sa prekvapiť ako to bude so servisom v druhej triede ŽSR.

Čo sa týka dokladu, ten už našťastie nemusíte vôbec tlačiť. Stačí keď budete mať v mobile uložený obrázok či PDF dokument s QR kódom, ktorý ukážete sprievodcovi, ktorý ho načíta do svojho zariadenia. Škoda len, že železnice nešli trochu ďalej, aby bola podpora uloženia cestovného lístka do Apple Wallet ako to je v prípade booking.com či RyanAir.

Apple Wallet

Doklad do Apple Wallet si neprenesiete

Ešte majú na čom popracovať, pretože z nášho hľadiska je pre nás jednoduchší nákup letenky, ako lístku na vlak do Košíc! 🙂

Samotná cesta

Vlak vás v konečnom dôsledku prepraví z bodu A do bodu B a aj za približný čas ako bývala konkurencia. Len ten komfort cestovania. Áno, bola to síce druhá trieda, kde u konkurencie sme mali za rovnakú sumu už prvú triedu, ale dúfali sme že sa to odzrkadlí aspoň na servise či prostredí. Vagóny sú pôvodné, len zrekonštruované na oko. Keď sa pozriete bližšie, objavíte drobné nedostatky, ktoré sa dajú v pohode prehliadnúť. Škoda len, že samotné sedadlá nie sú mierne polohovateľné. Nevýhodu vidím, že v IC vlaku ŽSR máte k dispozícii menej miesta.

ŽSR 2. trieda
Relax RegioJet

Čo sa týka servisu, obsluha po nástupe vám prinesie denú tlač, ale len jednu pre všetkých štyroch v boxe a každému fľašu vody. Obsluha s občerstvením chodí sporadicky, skôr ako sa im zachce. Za celú trasu, asi len dva krát. Predpokladali sme, že aspoň teplú kávu budú mať vo vozíku pri prvom rannom vlaku, ale ani to nie. To si musíte zájsť do reštauračného vozňa.

Internet a elektrické zásuvky sú k dispozícii už v celom vlaku. Síce WiFi občas vypadávalo, ale to je spôsobené oblasťou ktorou vlak prechádza, že tam nie je dostupný mobilný signál, cez ktorý majú poskytovaný internet. RegioJet ale navyše ponúkal v rámci svojej sviete navyše vlastný portál, cez ktorý ste si mohli pozrieť seriály, filmy či zahrať sa jednoduché hry.

Záver

Keď zhodnotíme kam sa posunula ŽSR oproti minulosti, tak je to naozaj pokrok. To ich určite k tomu dotlačila bývala konkurencia. Na druhej strane majú ešte stále čo vylepšovať. Ak by ostal RegioJet ďalej na trhu, uprednostňovali by sme ho, ale takto nemáme inú možnosť.

IC vagón

Vagóny sa navonok vôbec nezmenili

Zamyslenie na záver

Už sme uvažovali, že konečne by sme mohli mať aj dovolenku na Slovensku, ale stále to nie je cenovo prijateľné. Lístky na autobus a vlak sú drahšie ako vybrané letecké spojenia a ubytovanie, tiež nie je najlacnejšie. Spiatočný lístok do Košíc vás vyjde približne 32,- € a najlacnejšie ubytovanie na 5 dní v turistickej ubytovni vás vyjde 60,- €. Do Srbského Niš nás spiatočná letenka vyšla 20,- € a luxusné ubytovanie 43,- €. A podľa stránky Numbeo sú životné náklady (potraviny, reštaurácie, služby,…) v Košiciach o 50% vyššie ako v Niš. Takže ostávame pri starom, a radšej sa budeme obzerať po dovolenke v zahraničí.Železničná stanica Košice

Prečítaj si ďalšie články

Aliexpress

Skúsenosti z nakupovania cez Aliexpress

Veľa ľudí sa obáva nakupovania cez nejaké čínske portály. Samozrejme tiež nenakupujeme v hocakom eshope. V skutočnosti máme iba dva. Jeden z ních DealEXtreme a druhý Aliexpress. V minulosti sme nakupovali len cez DealEXtreme ale v Aliexpress je zas opodstatne väčšia ponuka.

Atlas

Atlas Obscura: Denný kalendár pre rok 2020

V našej knižnici sa nachádza už kniha Atlas Obscura, z webovej stránky pravidelne čerpáme inšpiráciu a k dokonalosti nám už len chýba kalendár na nasledujúci rok.

Cewe Fotokniha

Takmer profesionálne cestopisy

Z každej trochu dlhšej dovolenky si späť donesiem približne 2.500 fotografií. Fotené sú či už zrkadlovkou alebo telefónom. Už hneď prvou úlohou je ich zálohovať. Našťastie toto mám zautomatizované. Stačí ich nasypať do Adobe Lightroom a o ostatok sa už postarajú automatizované úlohy, ako prekopírovanie na domáci NAS server a upload do služby Flickr. Ale…

Xiaomi

Vytvor si inteligentnú domácnosť

Už koniec kontrolovania domácnosti, či sme všetko vypli. Ešte dokúpime pár doplnkov a všetko budeme kontrolovať aj na diaľku.

Nezabudni o tom povedať aj ostatným

Chýba ti niečo v článku?

Môžeš nám napísať a opýtať sa.  My túto informáciu dodatočne doplníme aj do článku.