Skip to content

Ďalšie zastavenie na dovolenke: Sarajevo

CK Knirsch 9. augusta 2018

Približná doba čítania: 12 minút

Ako sme už opísali v predchádzajúcej časti, do Bosny a Hercegoviny sme zavítali letecky do mesta Tuzla. No našim primárnym cieľom bolo vyskúšať miestnu dopravu a precestovať kúsok tejto nádhernej krajiny.

Prečítaj si ďalšie časti

Autobusom do hlavného mesta Bosny a Hercegoviny

Trochu mimo centra Tuzly sa nachádza autobusová stanica spolu s vlakovou stanicou odkiaľ približne každé dve hodiny chodí autobus do Sarajeva. Je na vás či si vopred zakúpite lístky, alebo tesne pred odchodom. Ak si zvolíte autobusovú spoločnosť Centrotrans, čo je klon Eurolines, tak jednosmerný lístok stojí 20.50,- BAM (cca 10,- €) a spiatočný 30.80,- BAM. Na rozdiel od vlakových spojení autobusy chodia takmer na čas.

Bus Tuzla - Sarajevo

Autobusy sú moderné a pohodlné, ale nečakajte nejaké extra vymoženosti ako elektrické zásuvky či zabudované obrazovky v sedadlách. Ani žiadne občerstvenie. Autobusy naozaj slúžia len na presun z bodu A do bodu B. V Bosne a Hercegovine sa nenachádzajú takmer žiadne diaľnice a treba s tým rátať pri časovej kalkulácii. 130km dlhý presun trvá niečo cez 3 hodiny kde ešte máte dve krátke prestávky. Jedna je v Kladanj a druhá zas v Olovo.

V Sarajeve skončíte takisto na autobusovej stanici v blízkosti vlakovej stanice. Aj keď taxíky sú lacné, choďte už pre nás historickou električkou. Len pár metrov od stanovištia taxíkov je aj konečná električiek číslo 1, ktorou sa za 1.60,- BAM (lístok si kúpite v stánku alebo u šoféra) odveziete priamo do centra mesta na Baščaršija. Lístky sú neprestupné. Jeden lístok, jedna dlhá ľubovoľná jazda.

Ubytovanie v centre mesta

Tak ako v Tuzle, ani v Sarajeve nie je problém sa ubytovať priamo v centre mesta alebo kúsok mimo do 10,-€ / osoba / noc. Naše minulé ubytovanie teraz nebolo voľné, tak sme si zvolili trochu v kopci 400m vzdialené od Baščaršija Guest House Džemo. Ubytovanie je v rámci rodinného domu a nie je ničím výnimočné. Trochu skromnejšie, ale za to čisté. Viac sme aj tak nepotrebovali na 3 noci, pretože sme sa sem chodili iba vyspať.

Ak nepoznáte mesto, majiteľ ubytovania vám veľa nepomôže. Skôr my sme mu dávali typy, kde je čo možné navštíviť a na veľa miestach ešte ani sám nebol.

Sarajevo: čo vidieť a kam vyraziť

Teľacie koleno a iné pochúťky

Našou prioritou bolo najprv si zaplniť žalúdky. Tentoraz na istotu sme zamierili do miestnej reštaurácie Kod Keme. Na veľké prekvapenie nás sama majiteľka vítala, pretože si nás pamätala ešte z predchádzajúcej návštevy spred troch mesiacov. Už sa tešíme na poriadne hustú porciu čorby a k tomu rakija s pivom. Majiteľka trochu nepochopila a ako polievku myslela iba rakiju, takže po chvíli čakania sme jej museli vysvetliť, že aj čorbu chceme. Po druhej “polievke” sme stále boli hladný a na odporúčanie sme si povedali o teľacie koleno.

Páni, to čo nám pristálo na stole sme si nepredstavovali ani v najdivokejšom sne. Koleno cez celý plech spolu so zemiakmi, ryžou a inou zeleninou. Všetkých 5 sme sa vrhli na to, akoby sme týždeň nejedli. Túto pochúťku si ešte dlho budeme pamätať.

Avaz Twist Tower

Predchádzajúce návštevy tohto mesta boli len v blízkosti okolia samotného centra mesta. Náhodou pri hľadaní spojov miestnej dopravy sme narazili na zmienku o najvyššom mrakodrape na Balkáne, ktorý sa nachádza v Sarajeve. Toto sme si nemohli ujsť v kombinácii, že na 27.júla 2018 pripadlo najdlhšie úplne zatmenie mesiaca. Začať malo o 21:30 a skončiť o 23:13. V mrakodrape sa totiž na 35. poschodí nachádza kaviareň do ktorej je bezplatný vstup a má otvorené až do 23:00. No nevyužite to!

Najvyšší mrakodrap na Balkáne

Bohužiaľ počasie nám neprialo a bolo zamračené. Akosi nám to vôbec neprekážalo. Zo samotnej kaviarne je nádherný výhľad na celé údolie v ktorom sa nachádza Sarajevo a ceny sú nižšie ako v samotnom centre mesta. Pre predstavu, káva tu stojí 0.75,- €! Keď sme toho už mali dosť, dalo sa ísť ešte peši o poschodie vyššie na terasu. Pri prechode cez turniket treba hodiť 2,- BAM (1,- €) a môžete tu pobudnúť ľubovoľne dlhý čas. Terasa je takmer po celom obvode mrakodrapu a pre fotenie je to ideálne miesto, keďže výhľadu nebráni bezpečnostné sklo, ale len mreže, cez ktorého sa zmestí aj zrkadlovka. Okrem toho sú k dispozícii bezplatne aj pozorovacie ďalekohľady.

Gradska tržnica a trhovisko

Jednou z povinných zástavok v Sarajeve je mestská tržnica. Môžete ju možno prehliadnúť, ale v tomto meste určite pôjdete po ulici Ferhadija, tak si všímajte budovy. Je kúsok od Katedrály Najsvätejšieho Srdca Ježišovho. V tejto tržnici si môžete napr. na poschodí naraňajkovať a pritom sledovať zhon tržnice cez presklenenú panorámu. Tu sa predávajú tie najtypickejšie výrobky. Neskutočné množstvo a druhov pršútu a syra.

Treba sa prejsť po tržnici a ochutnať rôzne druhy pršútu, ktorý je lepší ako prosciutto. Na rozdiel od talianskeho prosciutto sa pršút robí výhradne z teľacieho mäsa a jednotlivé druhy sa líšia od toho, koľko tuku je v mäsa obsiahnutého. Najkvalitnejší je biftek, ktorý ma minimálne tuku a za 1kg zaplatíte 20,- BAM. Pred tým ako si vyberiete ten svoj kus, treba sa poprechádzať. V každom stánku vám “nanútia” ochutnať takmer z každého druhu. Kým si dáte kolekčko po celom obvode, máte plný žalúdok. Nebojte sa kúpy, aj keď hneď nesmerujete hneď domov. Predavači vám mäso ochotne závakuujú a bez toho aby sa skladovalo mäso v chladničke, vydrží bez problémov aj ½ roka. To, ale nie je náš prípad, nám zmizne ihneď.

Následne treba vyjsť na opačnej strane tržnice a ste na trhovisku s čerstvou zeleninou a ovocím. Trhovisko Miletičová by puklo závisťou, čo je tu na výber. A tá vôňa. Nakúpili sme si čerstvé figy a maliny za 2,- BAM a vybrali sme sa ďalej na ….

Sarajevo

Lanovkou na Trebević

Čerstvou atraktivitou Sarajeva je po 26 rokoch obnovená lanovka z mesta ktorú spustili len tento rok v apríli. V cieli okrem bobovej dráhy a nádherného výhľadu nič iné nie je. Jedine že sí zídete 300m dole kopcom k hotelu Pino Nature. Napriek tomu my sme objavili ešte jednu zaujímavosť v blízkosti, o ktorej sa nehovorí. Kúpte si jednosmerný lístok a prejdite sa po opustenej bobovej dráhe zo zimných olympijských hier z roku 1984. Prečo jednosmerný? Pretože, keď sa prejdete po bobovej dráhe až do cieľa, už sa vám nebude chcieť šliapať naspäť do kopca na lanovku, aby ste sa zviezli dole a ste už v ⅓ cesty dole do mesta.

Práve v cieli lanovky sa nachádza unikátny skvost, o ktorom netuší ani mnoho domácich. Astronomické observatórium Čolina Kapa. Počas druhej svetovej vojny na strategickom mieste bola postavená rakúsko-uhorská vojenská pevnosť. Po vojne sa táto vyhliadková veža ukázala ako užitočná a bola premenená na astronomické observátorium a do roku 1972 to bolo jediné zariadenie svojho druhu v Bosne a Hercegovine. Bohužiaľ počas bombardovania Sarajeva v rokoch 1992 až 1995 bola budova zbombardovaná a bez financovania je doteraz opustená. Bez tohto observátoria prakticky neexistuje v Bosne a Hercegovine žiadne observátorium, aj keď štúdium hviezd v tomto regióne sa datuje do 15. storočia.

Sarajevo

Odtiaľto to už je do centra asi len 1½ hodiny, ale nezabudnite si zobrať aspoň tenisky, aby ste nedopadli ako my. Prudké klesanie nie je dobré zdolávať v sandáloch. Na konci cesty určite oceníte posedenie v pivovare.

Sarajevo

Sarajevský pivovar

Neďaleko od nástupnej stanice lanovky sa nachádza miestny pivovar. Ten sa nedá prehliadnuť. A majú aj svoje múzeum aj reštauráciu. Práve v nej si môžete vychutnať niekoľko ich pív či doplniť kalórie. Kombinácia čerstvo uvareného vychladeného piva v prítmí pivovaru urobí to, že sa vám nebude určite chcieť vyraziť znova do rozhorúčených ulíc, ale na toto mesto už nemáme veľa a chceme ešte jedno miesto navštíviť na okraji mesta.

Sarajevska pivara

Vrelo Bosne

Zakúpte si znova lístok na električku a odvezte sa až na konečnú zástavku do Ilidža. Tu si počkajte na autobus do Vrelo Bosne (nechodí tak často), alebo nastúpte na hocktorý spoj smerom na Blažuj. Šofér vám povie kde vystúpiť pri odbočke na Vrelo Bosne. Z odbočky to je len 1.5km po jedinej ceste na ktorej sa nedá zablúdiť.

Zástavka Vrelo Bosne

Vrelo Bosne je obľúbeným oddychovým miestom pre domácich. Je to verejný park s prameňom rieky Bosna na úpätí hory Igman. Za 2,- BAM tu nájdete útočisko pred rušným hlavným mestom. Park je tu popretkávaný množstvom jazier, vodopádov a riečok v ktorých tečie pitná voda, ale neodporúča sa ju piť. Dokonca je zakázané sa aj kúpať, ale nohy v takmer ľadovej vode si môžete ochladiť bez akéhokoľvek postihu. Skúste sa vyhnúť weekendovým dňom, lebo to tu je preplnené. V areáli sa nachádza aj jediná reštaurácia kde si môžete dať obed alebo posedieť na káve. Naspäť môžete ísť naspäť tou istou cestou, alebo sa prejsť 3km dlhou alejou. Túto alej bohatou na tradičné budovy z rakúsko-uhorskej oblasti môžete zdolať aj konským povozom.

Pokračujeme ďalej

Túlanie Baščaršijou je takmer povinnou jazdou, keď navštívite Sarajevo. Preto keď už tu budete skúste vyjsť cez ulicu Kovači okolo vojenského cintorína na žltú pevnosť. Je z nej nádherný výhľad na historické centrum. A ešte krajší pri západe slnka. My už to končíme a pokračujeme ďalej…

Západ Slnka nad Sarajevom

6 Comments

  1. […] Ďalšie zastavenie na dovolenke: Sarajevo […]  2. […] Ďalšie zastavenie na dovolenke: Sarajevo […]  3. […] Ďalšie zastavenie na dovolenke: Sarajevo […]  4. […] Ďalšie zastavenie na dovolenke: Sarajevo […]  5. […] Ďalšie zastavenie na dovolenke: Sarajevo […]  6. […] začneš sa obzerať, čo ti môže Sarajevo ešte ponúknuť. Je toho naozaj dosť, môžeš sa inšpirovať aj ďalšou našou návštevou. Len pár metrov od Baščaršija si môžeš užiť vyhliadku na […]Prečítaj si ďalšie články

Numen

Biela Noc 2018. Fail?

Všade na internete pod každým príspevkom o bielej noci je množstvo kritizujúcich komentárov ako bola táto akcia nezvládnutá. Skôr si dovolíme tvrdiť opak, práveže to bolo extra dobré a organizátori sa poučili z minulých ročníkov. Len ľudia sú pohodlní a tí nezvládli vlastnú organizáciu.

Tržnica

Na weekend do Budapešti (časť prvá)

Na dovolenku do Istanbulu sme mali odlietať z Budapešti v nedeľu poobede, ale tú sme zrušili, ale ubytovanie a lístky na autobus sme nestornovali s tým že si tam urobíme výlet aj tak.

Sarajevo, Bosna a Hercegovina

Zimné Sarajevo

Hlavné mesto Bosny a Hercegoviny patrí medzi naše TOP miesta. Nikdy sa nám ale nepodarilo, navštíviť toto mesto v zime. Až tentoraz. A je čarovné!

Cesta je cieľ

Aj cesta domov patrí k dovolenke

Často si všímame ľudí, ktorí sa ženú do cieľa svojej dovolenky a takisto aj naspäť domov. To veľmi badať hlavne so začiatkom letných mesiacov kde média informujú o strašných situáciach na ceste do Chorvátska. Nechápeme ľudí, kde sa tak ženú a prečo si cestu nerozdelia, či sa nezastavia niekde po ceste. Však určite po ceste…

Nezabudni o tom povedať aj ostatným

Chýba ti niečo v článku?

Môžeš nám napísať a opýtať sa.  My túto informáciu dodatočne doplníme aj do článku.