Skip to content

Popod Devínsku kobylu: Výlet pre každého

CK Knirsch 24. júna 2020

Približná doba čítania: 10 minút

Sandberg je významným miestom na svetovej úrovni. Určite si o ňom už niekedy počul a možno si ho ešte nestihol navštíviť. Keď budeš pokračovať ďalej po modrej turistickej značke necelých 15 minút, narazíš na ďalšie schované zákutia o ktorých mnohí ani netušia že sa nachádzajú v ich blízkosti.

Sandberg

Tento pieskový kopec sa nachádza v okrajovej mestskej časti Devínska Nová Ves a je viditeľný z diaľky. Je súčasťou chránenej krajinnej oblasti Malé Karpaty v masíve Devínska Kobyla. Aj keď nie si práve motorizovaný, dostaneš sa k nemu jednoducho. Stačí nastúpiť na autobus č. 21 a vystúpiť na zástavke Hradištná. Vydaj sa po ulici Slovinec, ktorá ťa dovedie až k cieľu.

Slovinec, Devínska Nová Ves
Ulica Slovinec vedie pomedzi rodinné domy do kopca

Nezabudni, že vstupuješ do 4. ochranného pásma! Od roku 1995 sa jedná o Národnú prírodnú rezerváciu s najvyšším stupňom ochrany. Sandberg je významnou paleontologickou lokalitou svetovej úrovne. Na miestach ktorých stojíš bolo v treťohoriach more, ktoré sa rozprestieralo po celej Viedenskej panve (cca pred 160 – 180 miliónmi rokov). V týchto priestoroch sa našlo a určite sa dá nájsť množstvo skamenelín ulitníkov, lastúrnikov ježoviek, hubiek, dierkovcov, ale aj väčších morských a suchozemských živočíchov. Boli tu nájdené zuby žralokov, pozostatky korytnačiek, stavec veľryby, ale takisto i kostry opíc, tuleňa, nosorožca či jaskynného medveďa. Oveľa viac sa dozvieš na sprievodných tabuliach umiestnených popri chodníku.

Nejedná sa len o nudnú históriu. Aj deti si tu nájdu zábavu. V tieni stromov je vytvorené umelé nálezisko, kde sa môžeš zahrať na paleontológa a odkryť niektoré z prehistorických skamenelín. Polopieskovisko ukrýva tri reliéfy skamenelých živočíchov. Nájdeš tu kostru treťohorného tuleňa, druhohorného amonita a kostru nosorožca srstnatého zo štvrtohôr.

Skameneliny

Ak podídeš bližšie k okraju kopca smerom k Morave, naskytne sa úchvatný výhľad na národný park Donau-Auen. Po pravej strane zbadáš zámok Schloßhof a po ľavej zas nad sútokom Moravy a Dunaja sa dá vidieť hrad Devín.

Určite tu svoj výlet neukonči. Určite pokračuj po modrej turistickej značke na aspoň na Waitov lom, čo je zo Sandbergu cca 1km a cesta sa dá dokonca zvládnuť s trochou šikovnosti aj s kočíkom.

Mittelmanova lanovka

Približne na pol ceste k Waitovmu lomu si môžeš všimnúť po pravej strane betónový pilier. Ten bol súčasťou sústavy dopravníkových pásov, keď sa až do začiatku 70. rokov tu ťažil piesok. Ďalšie piliere nájdeš pri rieke Morava. Pomocou dopravníkových pásov sa prepravoval piesok až k rieke, kde sa nakladal na lode. Pôvodne sa tu nachádzala Mittelmanova vápenka založená už v roku 1897 v ktorej ťažili kameň a pálili vápno. Vyťažený kameň sa používal predovšetkým na reguláciu a spevňovanie brehov Moravy. Tu vyrobené vápno bolo tak vysokej kvality, že sa vyvážalo do Rakúska a Talianska. V roku 1929 odkúpil lom a pozemky Jozef Wait a bol tak aj posledným majiteľom vápenky.

Za slovenského štátu bol v priestoroch vápenky pracovný tábor s ruskými zajtacami, ktorí stavali drevený most cez Moravu (terajší Cyklomost Slobody).

Waitov lom

To už sa pomaly blížiš k svojmu cieľu. Pred tým, ako dosiahneš cieľ, ťa privíta náš najväčší chrobák na Slovensku. Je to 75-krát zväčšený drevený model Májky Fialovej. Aj keď sa teší veľkej popularite mal by si si na jeho živú verziu dávať pozor. Ako je to najväčší chrobák na Slovensku, tak je i najjedovatejší a je ešte aj zákonom chránený! V nebezpečenstve (čo predstavuje aj len dotyk), vylučuje žltkastú tekutinu, ktorá sa podoba olejovým kvapkám. Táto tekutina obsahuje prudko jedovatý alkaloid kantaridín. Už pri dávke 30mg je pre človeka smrteľný.

Waitov lom

V blízkosti sa nachádza lavička v tvare vzácneho motýľa modráčika rozchodníkového. Za zákrutou pri vstupe do Waitovho lomu objavíš trojicu drevených modelov. Jedná sa o kozu, ovcu a barana. Tie predstavujú, že tu v minulosti boli rozľahlé pastviny na ktorých sa pásli práve tieto domáce zvieratá. Na koze je jednoduchý hlavolam, kde si môžeš vyskladať dopracovávané výrobky z mlieka.

Ak si po ceste do Waitovho lomu nevidel stádo kôz, môžeš práve tu na ne natrafiť. Na druhom konci lomu sa ukrýva salaš. Stádo kôz spásajú svahy Devínskej Kobyly a pomáhajú odstraňovať z územia náletové dreviny. Obnova tradičnej pastvy je kľúčovou podmienkou zachovania vzácnych stepných lúk tohto územia. A deti takéto kozy milujú. Po viac ako 50. rokoch (od roku 2013) sa opäť pasú zvieratá na Devínskej Kobyle. A kozy naozaj spásajú Devínsku Kobylu poctivo. Majiteľ ich vyvedie na určité územie a potom sa aj samé vrátia späť. Na salaši môžeš natrafiť aj na sliepky či pár oviec.

Labyrint

Všimni si tu hromadu kamenia v severnej časti lomu. Nie sú to len tak pohádzané kamene. Keď k ním podídeš bližšie, zistíš, že sa jedná o vytvorený labyrint. Nevytvorili ho žiadne mimozemské civilizácie, ani naši pra- pra- pra- predkovia, ale v roku 2007 ho tu zostavil Martin Kaľavský. Ako predloha mu poslúžil slávny Labyrint v Chartres.

Labyrint v Chartres pochádza zo začiatku 13. storočia. Podobné labyrinty sa nachádzajú aj v iných gotických katedrálach vo Francúzsku. Bohužiaľ sa dodnes nevie na čo vôbec slúžili a existuje na to viacero teórii a dohadov. To však vôbec nevadí. Nemusíš kvôli labyrintu cestovať až do Francúzska a jeho vernú kópiu si môžeš prejsť vo Waitovom lome.

Aby si videl celú jeho krásu, treba sa naň pozrieť z väčšej výšky. To sa teoreticky dá z medziposchodia nad lomom. Po severnej časti kedysi viedol chodník ktorým sme sa hore dostali, len dnes už je tam zákazová značka. Navyše miestny pastier kôz nás upozornil, že sa tam nachádzajú aj fotopasce. Žltá značka zas vedie až úplne hore nad lomom, odkiaľ nie je potrebný výhľad, ale keďže dôverne poznáme tunajšie lesy, vieme kadiaľ sa dá dostať na toto územie. Len treba nájsť ten správny vyšliapaný chodníček.

Kam ďalej?

Máš viacero možností aký bude ďalší tvoj program. Môžeš sa vrátiť späť na Sandberg, alebo pokračovať po modrej značke do Devína. To nie je ďaleko, len nejakých 40 minút. Prípadne môžeš sa vydať po širokej ceste smerom dole k Morave cez záhradkarskú oblasť. Dole môžeš nastúpiť na autobus č. 29 smerom do mesta až k novému SND alebo do Devínskej Novej Vsi. My odporúčame sa vydať peši po chodníku popri Morave späť na východzí bod.

Cyklochodník Devin - Devínska Nová Ves

Nahliadni za krovie v blízkosti autobusovej zástavky smerom do Devínskej. Schováva sa tu Pamätník vojakom Červenej armády. Donedávna ani my sme o ňom nevedeli, tak dobre je ukrytý. Takisto narazíš aj na pozostatky lanovky spomenutých vyššie. Týmto chodníkom môžeš pokračovať až k Cyklomostu Slobody. Ak už nevládzeš tak na križovatke s ulicou Primoravská ti už stojí autobus č. 21 ktorým si možno dorazil do Devínskej Novej Vsi.

Prečítaj si ďalšie články

Acherontia Atropos

Mikroskopický svet v nadživotnej veľkosti

Minulý weekend sa konala akcia “Noc múzeí a galérií” a kto chcel naozaj si v rámci Bratislavy mohol nájsť extra zaujímavý program. Zabavila nás výroba cukrových homolí v Kunsthalle, vynikajúca hra na hrade Devín, či praktické ukážky z každého odvetia v Umelke, ktorú usporiadal Geothe Institut. Na úplnom konci nášho putovania múzeami nás ale milo…

Atény

Februárové Atény

Vo februári do Atén? Ale áno, ak boli k dispozícii lacné letenky. No čo vo februári v Aténach? Po absolvovaní tohto výletu určite odporúčam ísť tam mimo sezóny, ak nie ste masochista a vyžívate sa vo veľkej mase ľudí a neskutočným horúčavam.

Niš, Srbsko

Jarné prázdniny v Niš: časť štvrtá

Tri dni sme už boli v Niš, ale ešte sme ho vôbec nevideli. Maximálne za tmy. A to sme sa rozhodli napraviť.

Bazény, Santovka

Dovolenka na Slovensku nie sú len Tatry!

Vďaka pandémii COVID-19 sme zrušili všetky plánované cesty po Európe a rozhodli sme sa po dlhom čase absolvovať dovolenku na našej rodnej hrude s cieľom vyhnúť sa pretlaku turistov a prefláknutých destinácii ktoré ti z hlavy vymenuje každý Slovák.

Nezabudni o tom povedať aj ostatným

Chýba ti niečo v článku?

Môžeš nám napísať a opýtať sa.  My túto informáciu dodatočne doplníme aj do článku.