Skip to content

Vyhliadková veža na Devínskej Kobyle

CK Knirsch 22. júla 2020

Približná doba čítania: 8 minút

V nedávnej dobe vyrástla v národnej prírodnej rezervácii Devínska Kobyla, na kopci medzi Devínom, Devínskou Novou Vsou a Dúbravkou nová atrakcia v podobe vyhliadky. Devínska Kobyla so svojimi 514 metrami je najvyšším bodom Bratislavy a ponúka nekonečné vychádzky. Tentoraz aj s nádherným cieľom.

Ako sa dostať na vrchol Devínskej Kobyly?

Nerátaj s tým, že sa tu môžeš vyviezť na vrchol autom, ako na Kamzík. Minimálne hodinu peši ti to bude trvať. A je jedno či pôjdeš z Devína, Devínskej Novej Vsi, alebo Dúbravky. Z Devínskej Novej Vsi môžeš vyraziť z lokality Sandberg 10 min. po žltej turistickej značke na Lipové, odkiaľ sa už dáš po zelenej značke. Celkovo to trvá približne hodinu.

Sandberg

Pre nemotorizovaných bude najideálnejšie vyraziť spod hradu Devín po červenej turistickej značke, ktorá ťa dovedie až úplne hore na Devínsku Kobylu. Nemusíš sledovať vôbec žiadnu ďalšiu trasu. Jedine trasa je trošku dlhšia: 1 hodina, 20 minút! Odtiaľto nemusíš ísť naspäť, ale môžeš pokračovať dole kopcom do Dúbravky.

Najľahšia a najprístupnejšia trasa je z Dúbravky. A ak máš auto, môžeš sa vyviezť až na Dúbravskú hlavicu (tam, kde je odbočka na: Dúbravská Oáza pokoja a oddychu), kde ho odstavíš. Odtiaľto to je tiež približne hodinka s najmiernejším stúpaním zo všetkých možných troch ciest. Bohužiaľ cez víkend to tu vyzerá, akoby sa konal nejaký festival.

Turistická značka

Choď lesom, nájdeš prekvapenie.

Z Dúbravskej hlavice na Devínsku Kobylu vedú dve cesty. Jedna široká vyasfaltovaná a druhá vedie lesom. Lesná cesta vlastne celý čas kopíruje asfaltovú cestu a nechodí po nej tak veľa ľudí, aj keď ťa tu občas môže zraziť šialenec na bicykli. A keď pôjdeš v takom čase ako my, tak ťa les ochráni aj pred nečakaným dažďom.

Približne po 500 metroch narazíš na tzv. Land art (júl 2020) v podobe špirály. Toto dočasné dielo vytvoril na začiatku júla výtvarník Jaroslav Bello Beliš, ktorý aj býva neďaleko Dúbravky. Tento autor tvorí viacero zaujímavých dočasných diel ktoré sa väčšinou nachádzajú v lesoch Bratislavy. Stačí sledovať Facebook profil autora a narazíš na viacero zaujímavých diel.

Našťastie dielo špirály nie je vidieť z asfaltovej cesty, tak ešte nie je zničené deťmi s rodičmi, ale za pár dní to nemusí byť už pravda.

Chodník lesom je pohodlnejší, ako po asfaltovej ceste a objavíš tu mnoho skrytých zákutí, najmä ak zídeš z vyznačeného turistického chodníka a pustíš sa po neoznačených. Len si musíš udržať základný prehľad o orientácii, alebo mať aspoň nabitý telefón s offline mapou. Totiž tu sa po väčšinu času nachádzaš mimo pokrytia mobilného signálu, aj keď sme tu len pohľadom narátali asi tri vysielače mobilného signálu, ale si v ich tieni. Preto tie offline mapy.

V areáli kasárni

Turistický chodník po červenej značke sa nakoniec spojí s asfaltovou cestou a to si už pred bránami bývalej protivzdušnej obrany Bratislavy. Prejdi už zrušenou kovovou bránou (ešte pred dvoma rokmi tu stála) a drž sa v areáli ľavej strany. K vyhliadkovej veži to už je len nejakých 550 metrov. Až keď minieš silo na rakety, tak sa pred tebou objaví novo postavená rozhľadňa. Márne sme pátrali po tej pôvodnej, tá už bola zrušená.

Devínska kobyla
Takto vyzeralo miesto v januári 2018, kde teraz stojí nová rozhľadňa-

Vyhliadková veža Devínska Kobyla

Niečo cez 22 metrov vysoká a 35 ton ťažká vyhliadková veža nad terénom sa nachádza v juhovýchodnej časti areálu bývalej raketovej základne protivzdušnej obrany mesta. Architekti sa nechali inšpirovať pri navrhovaní veže faunou a flórou Devínskej Kobyly. Preto ti môže pripomínať modlivku zelenú.

Aby si vyšiel na najvyššie poschodie musíš vyšliapať 112 schodov. Na najvyššom poschodí sa ti v prípade dobrého počasia ponúkne výhľad až na Alpy či Viedeň. Ak sa nevieš zorientovať, čo ktorým výhľadom vidíš, tak ti pomôžu nápisy so smerovými čiarami, kde sa čo nachádza. Kým sa dostaneš úplne hore, môžeš sa zastaviť ešte na dvoch vyhliadkach. Prvá je vo výške 14 metrov a druhá o tri metre vyššie. Každé poschodie ponúka jedinečný výhľad.

Praktické informácie

Sa nám páči, že veža je v správe mestskej časti Devínska Nová Ves sa ju rozhodla sprístupniť verejnosti zadarmo a bez otváracích hodín. Aj keď na internete je uvádzané, že je vstup zakázaný na vežu v zimných mesiacoch. V skutočnosti je to trochu inak. Vstup na vežu je zakázany hlavne v zlých poveternostných podmienkach, ako je silný vietor, hustý dážď, snehová pokrývka na veži, atď. Takže je možné vstúpiť na vežu aj v zime. Vyhliadková veža nemá žiaden mechanizmus na fyzické zabránenie vstupu. Odporúčame sa riadiť informáciami uvedenými na informačnej tabuli. Aj keď za tých 30 minút, čo sme tu strávili, sme si všimli, že ľudia akékoľvek oznamy vôbec nečítajú a úplne ich ignorujú. Ako napr. maximálne 30 ľudí naraz na veži, deti len s doprovodom rodičov, zákaz vodiť na vežu zvieratá a čo už je klasika asi všade, že sa máš pohybovať aj na schodisku vpravo.

Navyše priestor je pod kamerovým systémom. Aj keď sme žiadnu kameru nevideli, predpokladáme, že je umiestnená na susednej vysielacej veži.

Tip na krátke zastavenie

Devínska Kobyla a jej okolie je veľmi krásne a zaujímavé. Určite si zvoľ zostup smerom na Sandberg a jeho pieskové duny, ktoré sú pozostatkom treťohorného mora. A ešte lepšie bude ak sa vieš zastaviť aj vo Waitovom lome, ktorý sa nachádza na úpätí kopca takmer smerom k Morave. Deti sa určite potešia pasúcim kozám ktoré tu pôsobia ako prirodzené kosačky.

Kozy, Waitov lom

Prečítaj si ďalšie články

6 kúzelných bielych myší v Eurovea

Hľadanie bielych myší v Eurovea

Pred weekendové počasie nám zmarilo plány a aj akcia Festival svetla bola posunutá. Rozmýšľali sme aký náhradný program zvolíme. Doma sedieť a nič nerobiť sa nám vôbec nechcelo. Voľba padla na hru, ktorú sme len nedávno objavili a je dostupná komukoľvek v akýkoľvek čas a úplne zadarmo. Nájsť 6 kúzelných bielych myší v Eurovea.

Svätý Štefan, Budapešť

Skryté perly v Budapešti (časť prvá)

V Budapešti je stále čo navštevovať. O tom sme sa presvedčili, keď sme otvorili stránku Atlas Obscura a objavili pár nádherných videí. Nebolo o čom a hneď sme sa sem vybrali znova. Však hlavné mesto Maďarska je vzdialené iba 3 hodiny cesty z Bratislavy.

Bokodi tó

Z Bratislavy do Budapešti cez Bora Bora

Jedným zo skrytých pokladov Maďarska je rybárske jazero Bokodi (v maďarčine Bokodi tó). Nachádza sa na úpäti pohoria Vértes, neďaleko obce Oroszlány (stačí, že cestou do Budapešti po diaľnici M1 z Bratislavy pred Tatabánya zídete z diaľnice smerom na juh), na brehu ktorej sa nachádza tzv. plávajúca dedina, ktorá udivuje svet. Breh umelého chladiaceho jazera…

Kam v Bratislave na raňajky

Keď ráno v meste hľadáte, kde sa najesť

Určite každý neznáša, keď vám váš lekár povie: “Na vyšetrenie dôjdite o 07:00 ráno na lačno“. To by sme vraždili už dvojnásobne. Nekresťanský čas pre vstávanie a navyše bez kávy.

Nezabudni o tom povedať aj ostatným

Chýba ti niečo v článku?

Môžeš nám napísať a opýtať sa.  My túto informáciu dodatočne doplníme aj do článku.