Skip to content

Ako prežiť dlhé cesty?

CK Knirsch 15. februára 2017

Približná doba čítania: 13 minút

Dlhé cesty sú daň za to, vidieť niečo nové. Pre každého je dĺžka a čas stravený v dopravnom prostriedku individuálny. Niekto už po ½ hodine nevie čo so sebou a niekomu nevadí ani 5-6 hodinový presun. Mne je pomaly vždy málo akýkoľvek dlhý presun a niekedy po 10 hodinách si poviem, to som už na mieste? Tak skoro?

Technika na cesty

Základom je dobrá príprava a je ideálne vedieť, koľko času strávite cestovaním. Druhou dôležitou vecou, koľko táto “zábava” zaberie miesta v batožine. Práve pre toto som už dávno zavrhol klasické knihy či kúpu časopisov a presedlal na elektronickú verziu.

Niečo na čítanie

Zaujímavá kniha či časopisy dokážu ukrojiť z cesty veľmi veľký časový úsek. Ak si zvolíte klasickú tlačenú podobu a netrafili ste sa správne (nebude vás baviť), tak tú knihu budete zbytočne vláčiť celú dovolenku, lebo vám ju bude ľúto vyhodiť. Dnes sa dá už za pár euro kúpiť elektronická čítačka kníh do ktorej sa zmestí niekoľko desiatok až stovák kníh. To už nebudem rozoberať, akým spôsobom si ju naplníte obsahom. Lebo je legálna aj nelegálna cesta. Ale aj legálna cesta vám ušetrí peniaze, lebo knihy väčšinou stoja menej ako tlačená verzia. A navyše, ak vás kniha nebaví, je jednoduché si zvoliť inú. A na rozdiel od plnohodnotného tabletu, elektronická kniha vám na jedno nabitie vydrží veľmi dlho. Tu sa nemusí riešiť podsvietenie displeja. Elektronické čítačky kníh majú v drvivej väčšine displej vybavený elektronickým atramentom. Ak raz vykreslia obsah, už sa nerieši spotreba. Spotreba sa ráta na počet zobrazených strán. Okrem toho neunavuje oči pri dlhom čítaní.

Nevýhody:

– žiaden multimediálny obsah

Výhody:

– extrémne dlhá výdrž
– malá váha a rozmery
– cenovo dostupné

Playboy iPad Regiojet
Na druhej strane sú plnohodnotné tablety. Tie nie sú veľmi ideálne na čítanie elektronických kníh. Veľmi unavujú oči pri dlhšom čítaní. Ja osobne využívam tablet (iPad mini) na čítanie elektronických časopisov. Tie bohužiaľ nie sú čisto v textovej podobe, ale farebné a s obrázkami. Takúto verziu jednoduché elektronické čítačky kníh nevedia zobraziť. Aj keď si na cestu zoberiete obidve zariadenia naplnené do plna kvalitným obsahom, v batožine vám zaberú podstatne menej miesta ako jedna kniha.

Nevýhody:

– je potreba zobrať aspoň jednu nabíjačku s príslušným káblom
– na letisku pri kontrole musíte vyložiť na kontrolu mimo príručnej batožiny
– väčšia škoda v prípade poškodenia či straty
– obmedzená kapacita

Výhody:

– nepreberné množstvo obsahu
– menšia váha
– ďalšie možnosti využitia v prípade tabletu

MacBook Air na cesty
Sledovanie filmov a seriálov

Toto je tiež obľúbená aktivita ako zabiť čas. Dnes sa dá na to už využiť telefón alebo tablet, ktorý zvládne prehrávanie úplne bezproblémovo. No tu ste obmedzenými viacerými faktormi. Veľkosť displeja, výdrž či kapacita zariadenia. K tomu si treba pripočítať slúchadlá, aby ste nerušili spolucestujúcich. Na telefóne je sledovanie takmer utrpením a hlavne s titulkami. Taký tablet, je rozumný kompromis, ale na druhej strane nevydrží na batériu tak dlho pri tejto činnosti. Osobne volím najradšej notebook. Lenže nie je notebook ako notebook. Určite neberiem so sebou už pomaly nepoužívaný HP EliteBook 8730w s hmotnosťou 3.4kg! Vsadil som na značku Apple a to modelom MacBook Air 13″. Ten pri hmotnosti 1.3kg a svojich rozmeroch spĺňa všetko čo potrebujem na dlhších cestách. Až 12 hodinová výdrž na batériu pri sledovaní filmov a čítačka SD kariet pre zálohovanie fotiek zo zrkadlovky. Navyše ak si narvem disk na 100GB audiovizuálneho obsahu, mám o zábavu postarané na dlhé hodiny.

Nevýhody:

– je potreba zobrať aspoň jednu nabíjačku s príslušným káblom a slúchadlami
– na letisku pri kontrole musíte vyložiť na kontrolu mimo príručnej batožiny
– väčšia škoda v prípade poškodenia či straty
– zaberá viac miesta v batožine

Výhody:

– veľmi univerzálny
– slúži aj na zálohovanie fotiek z fotoaparátu
– plnohodnotný počítač

Počúvanie hudby a audiokníh

Túto aktivitu dnes už dokáže zastúpiť takmer akékoľvek elektronické zariadenie. Počnúc jednoúčelovým prehrávačom, končiac počítačom. Z týchto zariadení navyše nie je potrebné počúvať obsah v najvyššej kvalite, tak keď si to skonvertujete do formátu mp3 s dátovým tokom 128kbps, tak budete mať toho naozaj hodne. Zbytok miesta v telefóne, tablete, čítačke kníh využite práve na vyplnenie týmto obsahom. Nahrajte si kľudne hudbu aj na SD karty určené do fotoaparátu. Zmazať je to jednoduché.

Tieto aktivity, záleži od dĺžky cesty, striedam. Ale hlavne preferujem notebook s nejakým zaujímavým seriálom, kde už mám natiahnuté minimálne 2-3 celé sezóny. Aj keď náhodou po ceste na dovolenku a počas dovolenky vyčerpáte celý pripravený obsah, tak stále si máte možnosť doplniť si zábavu na cestu späť na hoteli cez internet. Ale toto už neriešim. Po ceste späť triedim získané fotografie. Prípadne ich rovno upravujem. Zapíšem si poznámky a kým to dokončím väčšinou som v cieli. Ten čas by som v konečnom dôsledku zabil doma pri počítači, tak prečo ho rovno nevyužiť?

Vyberáme si hardware na cesty

Ako sme si povedali vyššie tak hlavnými vlastnosťami čítačky kníh, mobilného telefónu, mp3 prehrávača či tabletu sú nízka hmotnosť aj rozmery. Aj keď sa niekedy ráta každý dekagram. Ale ak si už chcete naozaj zobrať aj notebook na cesty tu si treba naozaj dobre vyberať.
Osobne nepreferujem žiadnu platformu medzi Mac OS X alebo Windows. Na oboch platformách robím a každé má svoje výhody či nevýhody. Takže na toto som nehľadel. Treba sa zamerať na iné vlastnosti.

Hmotnosť

Jedným z kritických parametrov je hmotnosť. To je jeden z dôležitých parametrov ak cestujete ako my len s príručnou batožinou. Ale, tiež nie je výhra byť nabalený do maximálneho limitu, lebo to v konečnom dôsledku musíte niesť a nič si navyše naspäť nedonesiete. Len väčšina výrobcov pri udávaní hmotnosti zverejňuje iba čistú hmotnosť notebooku. Že je k tomu aj nabíjačka, ktorá je tiež potrebná, akosi neriešia. Na to si treba dať pozor, aby náhodou nabíjačka nevážila aj polovicu hmotnosti notebooku.

Výdrž batérie

Nie vždy máte možnosť si dobiť svoje zariadenie, prípadne nemáte chuť niekoľko hodín to niekde nabíjať. Tento parameter spolu s hmotnosťou je preto najdôležitejší na ktorý som pozeral. Ideálom je všetko, čo vydrží na jedno nabitie viac ako 10 hodín. Aj túto výdrž viete predĺžit ak máte stiahnutý jas obrazovky na minimum, vypnuté WiFi a Bluetooth. Pri dennom použití 2 hodiny (zálohovanie fotiek, internet,…) by vám mal vydržať 5 dní bez nabíjania.

Ďalšie požiadavky

Osobne pre mňa je dôležitá aj konektivita (výbava s portami). Práve pre toto som zavrhol ihneď nové MacBooky iba s jediným portom. Potrebujem, aby notebook mal minimálne jeden USB port, pretože môže poslúžiť v rámci núdze aj ako powerbanka pre váš mobilný telefón. Výstupy na externý displej je úplne zbytočné, ale obzeral som, aby obsahoval aj čítačku na SDHC karty. Nie, že by sa nedal použiť prepojovací USB kábel z fotoaparátu, ale zas sa mi bude vybíjať aj batéria v zrkadlovke. Jednoduchšie je vybrať kartu, zasunúť, odzálohovať. Viac mi netreba.

Kandidáti

Na základe týchto požiadavok mi vyššiel ideálne MacBook Air 13″ (verzia 11″ by tiež stačila, ale nemá SDHC čítačku a o 2 hodiny menšiu výdrž), Dell XPS 13, Asus ZenBook UX305, Surface Book, Lenovo Yoga 900 alebo Samsung Notebook 9. Pre a proti som zohľadnil v tabuľke.

výdrž batérie hmotnosť konektivita cena
MacBook Air 13 12 h 1.35 kg SD, USB,… 900,00 €
Dell XPS 13 12 h 1,2 kg SD, USB,… 1 100,00 €
Asus ZenBook UX305 10 h 1,2 kg SD, USB,… 800,00 €
Surface Book 13 h 1,58 kg SD, USB,… 1 300,00 €
Lenovo Yoga 900 8 h 1.3 kg SD, USB,… 950,00 €
Samsung Notebook 9 7 h 0.84 kg microSD, USB,… 799,00 €

S konektivitou nie je až taký problém pri 13″ riešeniach. Skôr treba voliť kompromis medzi výdržou, hmotnosťou a cenou. A v konečnom dôsledku, ak sa neviete rozhodnúť, treba i samotné parametre porovnávať. V žiadnom neurobíte asi chybu, je to výber TOP ultrabookov za rok 2016. Ja som osobne nakoniec stavil na Apple riešenie, už len kvôli operačnému systému, ktorý je dostatočne stabilný. O tom sa dá polemizovať a napísať dizertačnú prácu, ale o tom to teraz nie je.

TIP: Neberte ultrabook iba so 128GB SSD diskom. Po chvíli prestane kapacitne postačovať a prípadný upgrade je v niektorých prípadoch nemožný. To isté sa týka veľkosti RAM. Za rozumné minimum je 4GB. S 8GB RAM by vám to malo vydržať určitý čas.

Ďalšia technika

Mojou asi najťažšou a najrozmernejšou technikou je v batohu fotoaparát. Niekomu stačí kompaktný, prípadne v telefóne (vyššie triedy dokážu dosť dobré fotky robiť), ale osobne vždy vlečiem zrkadlovku Canon EOS 600D s troma objektívmi. Je to hlavne kvôli kvalite fotiek a foteniu do RAW, kvôli čomu môžem v prípade zlého nastavenia fotoaparátu, alebo zlým svetelným podmienkam ešte mnoho vytiahnúť. Človek sa už nemusí dostať na to isté miesto, tak aspoň momenty nech sú zachytené. V prípade, že necestujete sami, si túto techniku viete rozložiť.

Canon EOS 600D
Akčnú kameru, aj keď ňou disponujem, si málokedy brávam so sebou. Natočiť video záznamy viete mobilným telefónom v prijateľnej kvalite ale aj fotoaparátom. Mňa odrádzajú od natáčania videí dve veci. Kapacitne zaberajú veľa miesta a ďalšie spracovanie video súborov je náročné na čas. Predsa zosumarizovať napr. 3 hodiny záznamu ideálne do dvoch minút je náročné. A diváka viac nebude baviť pozerať. To isté sa týka prezentácie. Musíte ho posadiť pred TV, PC či dať mu do ruky mobilný telefón. Video nevytlačíte ako v prípade fotografií.

Ďalšie veci sú len drobnosti, ako sme spomínali vyššie. Rôzne nabíjačky, káble a nejaký ten powerbank. A s akou technikou cestujete vy?

Zbalené na cesty

Prečítaj si ďalšie články

Lietadlo Wizz Air

Zrušenie letu zo strany leteckej spoločnosti

Deň pred online registráciou na let Budapešť – Istanbul – Budapešť mi v mailovej schránke pristál email, že môj naplánovaný let bol zmený. A to nielen dátum odletu ale aj príletu. Čo teraz?

Platobné karty

Aktivácia Revolut karty

Platobná karta Revolut sa nám mala objaviť v schránke niekedy po 06. júli, ale už po týždni sme v schránke mali zásielku. Zásielka pochádzala z Nemecka a dodanie trvalo presne 7 kalendárnych dní.

Local Guide

Maroko: Podrobnejší plán dovolenky

Na letnú dovolenku máme zakúpene letenky a zabezpečené ubytovanie. Viac v skutočnosti netreba. Iba si pozisťovať podrobnejšie informácie o mentalite, cenách a iné drobnosti. Ostatok môžete nechať tak, ale my si radšej pozisťujeme vopred a pripravíme aj program. V dnešnej dobe internetu sa dá veľa informácii už zistiť a nepotrebujete cestovnú kanceláriu.

Letenka

Letenka za 1,-€? Áno, to je cena aj s poplatkami.

Keď rozprávame o našich cestách a najmä o cenách za ktoré sme kúpili letenky, ľudia len neveriacky krútia hlavou. Stále hovoria, že musia ešte zaplatiť letiskové či palivové poplatky. Ale to už dávno nie je pravda. No nie až tak úplne!

Nezabudni o tom povedať aj ostatným

Chýba ti niečo v článku?

Môžeš nám napísať a opýtať sa.  My túto informáciu dodatočne doplníme aj do článku.