Skip to content

Maroko: Podrobnejší plán dovolenky

CK Knirsch 13. marca 2017

Približná doba čítania: 9 minút

Na letnú dovolenku máme zakúpene letenky a zabezpečené ubytovanie. Viac v skutočnosti netreba. Iba si pozisťovať podrobnejšie informácie o mentalite, cenách a iné drobnosti. Ostatok môžete nechať tak, ale my si radšej pozisťujeme vopred a pripravíme aj program. V dnešnej dobe internetu sa dá veľa informácii už zistiť a nepotrebujete cestovnú kanceláriu.

Čo zatiaľ vieme je, že priletíme do Fès a odlietame z Marrakech. To znamená, že sa musíme presunúť v rámci Maroka nejakých 600km. To až taký problém nie je. Dá sa to absolvovať autobusom alebo vlakom. Cesta trvá približne 8 hodín a cena je približne 20,- €. My radšej volíme vlak, ktorý ide cez hlavné mesto Maroka: Rabat a ďalej známe mesto Casablanca. Všetky informácie o vlakových spojeniach sa dajú zistiť na stránkach železníc. Nevýhodou je, že sú dostupné iba v arabštine a francúzštine. No s pomocou Google Translator si pomôžete. Aj tak sa online nedajú kúpiť lístky.

Vlaky Maroko

Maroko nedávno inovovalo svoje železnice a sú na vyššej úrovni ako u nás!

1. deň streda odlet z BTS, prílet do FEZ 13:45 – 20:15
2. deň štvrtok FEZ
3. deň piatok FEZ
4. deň sobota FEZ
5. deň nedeľa SAHARA
6. deň pondelok SAHARA
7. deň utorok SAHARA
8. deň streda Marrakech
9. deň štvrtok Marrakech
10. deň piatok Marrakech
11. deň sobota odlet z RAK do BGY 08:25 – 11:45
12. deň nedeľa odlet z BGY do BTS 14:00 – 15:25

Lenže keď pozeráme do kalendára a koľko dní sme v Maroku a chceme “ochutnať” aj Saharu kde by sme v púšti radi prespali, čo je minimálne dvojdňový výlet, tak presun vlakom sa nám zdá ako zabitý deň, aj keď to môže byť zážitok. Po chvíli hľadania zisťujeme, že existujú aj tzv. “Safari Tour” a robia aj presne našu trasu Fès – Marrakech. Je to výlet na 3 dni. raz s prespaním v púšti, druhý krát v hoteli, jazda na ťaviach, raňajky, večera atď. Je to už trasa približne 1000km dlhá, ale presunieme sa kam chceme a spojíme to už aj tak s plánovaným výletom. Síce z Fès nie je toľko ponúk ako z Marrakech, ale určite sa niečo nájde. Zadávame kľúčové slová do vyhľadávača a máme dosť ponúk.

Safari Tour Maroko

3 dňová trasa presunu z Fès do Marrakech

Ale tie ceny sa pohybujú približne od 150€ až do 400€ za osobu. Najprv to rátame či sa nám to oplatí. Dobre, ak by sme šli vlakom tak nás to stojí: 20,- € vlak, 2x 10,- € ubytovanie a výlet z Marrakecha do púšte na dva dni cca 60 až 80,- € (rýchly prieskum na internete). Čo robí na osobu približne 120,- €. Ak sa dostaneme aspoň na túto cenu, volíme 3 dňové Safari. Vieme že ceny sú “nadsadené” a tak neostáva nič iné ako rozposlať množstvo mailov, kde uvádzame, že máme obmedzený rozpočet a je nám jedno či pôjdeme vlakom alebo dáme zarobiť im. Na prekvapenie ešte v ten deň dostávame rôzne cenové ponuky, ktoré sa väčšinou pohybujú v cenovej relácii 200,- € na osobu. Dokonca z Morcco Holiday Planner dostávame odpoveď po slovensky! Ešte sa spolu skontaktujeme cez Facebook a vymieňame si pár informácii v slovenčine. Aj keď jeho ponuka bola vysoká, ak vyjde čas navštívime ho.Safari Tour Maroko

Zistite si podrobne a môžete ušetriť
Pri hľadaní vhodnej ceny sme nezabudli spomenúť že nás je spolu 5. Je to dobre spomenúť, ak ste trochu väčšia skupina, možno dostanete zľavu. U niektorých sme ju dostali. Len potom sme ešte narazili na informácie, že existujú aj zdieľané výlety. Tie vychádzajú o niečo lacnejšie, aj keď nie až tak, ako by sme si predstavovali. Navyše nie sú veľmi propagované na internete, aj keď existujú. Nevýhodou je, že môžete ísť spolu v skupine aj 20 ľudí a tak program je pevne daný. Ak idete private tour, tak šofér sa skôr prispôsobuje vám. Zdieľané jazdy sú v cenovej relácii približne 150,- €. Ak nepotrebujete plánovať, určite na mieste si viete zjednať podstatne lepšiu cenu. Nakoniec nám v schránke pristane vytúžená ponuka. 125,- € za private tour od Enjoy Trip Morocco. Dostali sme aj cenu 115,- € na zdieľanú jazdu, ale rozdiel 10,- € je už zanedbateľný a navyše v private tour máme ešte niečo navyše. O tom neskôr.Ťavy Maroko

Ešte si preklepávame jeho referencie na facebooku či TripAdvisor-e a len samá chvála a pozitíva. No nie je nad čím rozmýšľať. A do programu nám to perfektne zapadá. Plné 3 dni vo Fès, 3 dni výlet krížom cez Maroko a 3 dni v Marrakech. Jedine musíme zmeniť termín ubytovania v Marrakech, ale ako sme písali v minulom článku, tak zarezervované ubytovanie cez Booking sa dá bezplatne stornovať či zmeniť do určitého termínu.

Prečo sme sa rozhodli pre Maroko?
Teraz odbočíme trochu od témy, aj keď to má súvis s hore uvedeným. Radi navštevujeme nové krajiny, ale na juh a juho východ od Slovenska sme už takmer všetky krajiny navštívili. Mohli sme sa vybrať aj do západnej Európy, kde sa lieta celkom lacno, ale zas veľa zaplatíte za ubytovanie či stravu. Predsa sú tam životné náklady o dosť vyššie. To sa dá veľmi ľahko overiť na stránke numbeo.com. Tak sme zvolili trochu exotiku, ktorá nie je až tak africká, ale veľmi zaujímavá. A čo je hlavné, životné náklady sú tu o 50% až 70% nižšie oproti Slovensku. Však slušné ubytovanie máte v priemere za 10,- € / os / noc. A strava? Podľa dostupných informácii tiež lacná. A keď sa vrátime k tripu cez Maroko, viete čo dostaneme za spomínaných 125,- € na osobu?

  • Vyzdvihnutie z hotela a odvoz na hotel
  • 1000km presun klimatizovaným autom so šoférom
  • Výlet v púšti na ťaviach (odloženie batožiny v blízkom hoteli a na druhý deň sprcha)
  • 1x Prespanie v púšti v nomádskych stanoch s večerou a raňajkami
  • Sandboarding (na toto sa veľmi tešíme, aj keď nikto ešte nestál na snowboarde)
  • Zapožičanie oblečenia na pobyt a jazdu na ťaviach
  • 1x Prespanie v hoteli s večerou a raňajkami

Celé toto máme v cene + veľmi bohatý itinerár cesty počas ktorej sa určite nudiť nebudeme. Dva krát prekročíme pohorie Atlas vo výške 2000 metrov nad morom, navštívime filmové štúdia kde sa natáčali filmy Star Wars, Múmia, Lawrence z Arábie či Indiana Jones. Okrem toho navštívime oázy, cédrové lesy, budeme sa presúvať údolím ruží a mnoho ďalšieho. Je jedno ktorú firmu si na tento zájazd vyberiete, všetci ju majú na 90% identickú.sandboarding

Naplánujte si sami dovolenku
Program v oboch marockých mestách si už naplánujeme sami. Ako vidíte, nemusíte platiť veľké čiastky cestovnej kancelárii. Sami si môžete takúto dovolenku naplánovať. Stačí len trochu času stráviť na internete. Keď sme pozerali v cestovných kanceláriách koľko stojí takáto dovolenka, tak pod 1.500,- € za osobu sme ani nenašli. Za túto sumu to budeme mať trojčlenná rodina! Navyše uvidíme z Maroka toho podstatne viac, ako celý čas tráviť niekde v rezorte.

Prečítaj si ďalšie články

Mumbai

Čo sa dá v Indii stihnúť za 7 dní – Plán

Celý weekend strávený plánovaním, že čo ďalej, keď sa vystúpi v Bombaji. Bolo viac alternatív. Naplno využiť plných 7 dní v Bombaji, alebo si odskočiť na pláže do Goa? Prípadne keď už je človek tu, pozrieť si siedmy div sveta Taj Mahal, alebo… No možností je neúrekom.

Telefonovanie v Londýne

Kam vycestovať? TOP zaujímavé miesta na dosah (02)

V mape máme poznačených niekoľko miest, ktoré by sme v budúcnosti chceli navštíviť. Miesta nám pribúdajú rýchlejšie ako ich stíhame navštíviť a preto sa radšej v pravidelných článkoch s nimi podelíme. Nie sú to práve turistický známe miesta.

Bajkonur, Kazachstan

Splňte si detský sen – vydajte sa do kozmodrómu

Jedným z mnohých detských snov je povolanie kozmonauta. Tento sen si drvivá väčšina nesplní. Ale čo tak navštíviť ozajstný kozmodrom? Áno, je to možné, ….

Ruské letisko

Ruské drevené letiská: Prostý pôvab z dávnych čias

Žiarivé, nablýskané terminály sa stali symbolom postavenia každého mesta s ambíciami, akoby boli vyrobené z rovnakej formy.To všetko je však na míle vzdialené od odľahlých arktických oblastí Ruska a sibírskej divočiny. Tu objavíte úplne iný typ letiska, postavené v polovici 20. storočia, keď Sovietsky zväz videl v leteckej doprave spôsob, ako rozšíriť vplyv štátu do…

Nezabudni o tom povedať aj ostatným

Chýba ti niečo v článku?

Môžeš nám napísať a opýtať sa.  My túto informáciu dodatočne doplníme aj do článku.