Skip to content

Maroko časť 2: Peklo vo Féz

CK Knirsch 26. júna 2017

Približná doba čítania: 10 minút

Ako sme včera vystúpili z lietadla za tmy v Maroku, privítala nás príjemná teplota okolo 27°C, čo sa nedá vravieť o ranných teplotách, keď už je slnko na obzore. Už o 09:00 ráno vystúpila teplota k 35°C v tieni a každou hodinou stúpala o 2 stupne vyššie. Boli sme zvedaví ako toto peklo prežijeme vo Féz.

Raňajky, Riad, Medina, Fés

Rýchlo sme si rozmysleli, že raňajky si dáme vonku na streche riadu. Radšej sme si ich nechali naservírovať na prízemí. Pustili sme sa do nich, ale domáci nám neustále len dokladal, až nebolo kde ukladať na stôl všetko to jedlo. 4 druhy pečiva spolu s nakrájanou bagetou, med, džem, maslo, syr, jogurt, omeletu, ovocie (žltý melón, čerešne, marhule, … a iné sezónne ovocie), čerstvý džús, mätový čaj a kávu. Vôbec sme nevedeli ako to skombinovať, tak sme to jedli za radom.

Opustené ulice v Medine
Ešte ráno o 08:00 sú opustené ulice v Medine. Maximálne tak stretnete smetiarov.

Jednou zvláštnosťou je, že tu začínajú fungovať až o 09:00 ráno. A to všetko. Či už otváranie obchodov, podávanie raňajok či chodenie do školy. Je to perfektná príležitosť aby ste si ešte v normálnom čase pozreli úplne opustené mesto. Ak si privstanete o 07:00, tak stretnete maximálne smetiarov a ulice vyzerajú úplne inak, ako keď sa otvoria obchody. My sme tu ešte navyše v čase Ramadánu, tak i po zotmení sa otvoria obchody ďalšie a iné sa zas zavrú. Takto jedna ulica má tri rôzne podoby.

Farebná ulička v Medine
Ak odbočíte mimo hlavných trás, objavíte aj takéto nádherné uličky

My sme sa rozhodli, že vyberieme miestne dirhamy z bankomatu a necháme sa unášať uličkami Mediny vo Féz. Na prvý krát sme nechceli ihneď zablúdiť, tak sme prechádzali iba dve hlavné ulice, ktoré vedú naprieč centrom. Jednou cestou dole a druhou zas naspäť. Na jednom konci hlavných ulíc nájdete klasické tradičné garbiarne.

Stratení vo Féz
Občas treba pozrieť hore a hľadať orientačný bod aby ste ste zistili kde sa vôbec nachádzate

Choďte za smradom

Že idete správne ku garbiarniam rozpoznáte rýchlo. Začnú vás otravovať “myfriendovia” a aj vaše čuchové bunky rozpoznajú smer kam máte ísť. Nevýhodou je, že voľný prístup nie je nikde a celé garbiarne sú obklopené obchodmi s koženými výrobkami. Musíte si vybrať hocaký obchod, cez ktorý sa dostanete na terasu a môžete si dosýta užiť výhľad a “smrad”. Pre elimináciu smradu, ktorý sa dá zniesť, dostanete aj zväzok mäty, ktorý si dáte pod nos, ak je to pre vás neznesiteľné. Tu uvidíte ako sa koža spracúva a farbí už niekoľko stovák rokov rovnakým spôsobom. Po prehliadke budete zavalený ponukou kožených výrobkov. Ak si nič nekúpite, čo je dosť nepravdepodobné, musíte zaplatiť tzv. “vstupné”. Je to na vás, ktorú cestu zvolíte.

Fes, Garbiarne
Ak neunesiete smrad v garbiarniach, je pre vás k dispozícii aj voňavá mäta.
Fes, Taniere, Maroko
Koža sa tu spracúva na priamom slnku tradičným spôsobom za všade prítomného smradu

Stratili sme sa

Vo Féz v Medine je veľmi ľahké sa stratiť. Tu vám ani Google Maps nepomôže. Nachádza sa tu viac ako 11.000 uličiek, ktoré Google nebol schopný všetky zmapovať. A aj keby boli úplne všetky tieto uličky zmapované tak GPS signál chytáte s problémami. V niektorých prípadoch sú uličky široké len ½ metra a budovy sú vysoké v priemere viac ako 15 metrov. A keď narazíte už na širšiu ulicu, tak tá je zas prikrytá.

Berber Whisky
Pre lepšiu orientáciu je najlepšie vybehnúť do nejakého podnku, sadnúť si pred teplom do tieňa a dať si tzv. “berberskú whisky”

Len čo sme na chvíľu stratili ostražitosť v orientácii a stačilo raz inak odbočiť, hneď sme nevedeli kde sme. Vôbec nám to nevadilo, v konečnom dôsledku skôr či neskôr narazíte na jednu z dvoch hlavných ulíc. Ak ste stále stratení ako my, vyhliadame šikmookých turistov so sprievodcom a chvíľu sa ich držíme a hneď sme zorientovaní. V prípade všetkých zlyhaní, stačí sa opýtať miestneho a za mierny bakšiš vás dovedie kam potrebujete.

Fes, Maroko
Aj keď zablúdite, uličky a ulice poskytujú vo väčšine príjemný tieň.

Učíme sa zjednávať

V Maroku na tovar nemáte definovanú žiadnu sumu na tovar. Jednu cenu vám povie predajca a je na vás či ste ochotný ju akceptovať. Tá cena je väčšinou prestrelená. Druhú cenu si definujete my, čo sme ochotní za to dať a na koľko si to ceníme. Dobrým zjednávaním sa na tu cenu dostanete, alebo nájdete nejaký kompromis. Ak chcete dosiahnúť svoju navrhovanú cenu, musíte zjednávať aj za tú cenu, že tovar nakoniec nekúpite a že to nechcete silou mocou. Predajca to rýchlo rozpozná. Ak sa zmierite s tým, že to nakoniec nekúpite a ste na odchode z obchodu vo väčšine prípadov na vašu cenu prístupia. Nebojte sa, aj tak nakoniec zarobí. Takto sme kúpili sandále z navrhovaných 160 MAD, len za 100 MAD.

Medina, Fes
V Medine nájdete množstvo trhov a ešte väčšiu ponuku tovaru. Všetko na čo si len spomeniete. A keď nemajú – zoženú.

My sme sa tu naučili jednu vec. Ak chcete tie správne nízke ceny, nenakupujte cez deň, ale až v noci. Vtedy domáci predavači doloží k tovaru aj cenovky a sami sme boli prekvapení, aké sú nízke. Typické marocké papuče už dostanete od 50 MAD, čo je 5,- €. Toto sa vždy deje asi hodinu po zotmení. Ako sme spomínali vyššie, sme tu počas Ramadánu. Približne o 19:30 zaznie výstrel z dela, čo znamená, že zapadlo slnko a môžu začať piť, jesť a fajčiť. To trvá približne hodinu a potom sa nanovo otvárajú obchody a v uliciach nájdete vo väčšine len domácich. Preto sú vyvesené už aj cenovky. Netušíme či sa toto deje aj mimo Ramadánu.

Tajine, Maroko
Národné jedlo: Tajine. Kombinácii existuje neúrekom a za celý čas sme nejedli rovnaký.

Jeme všetko čo sa dá

Aj keď sa nám veľmi nechce jesť, mali by sme naplniť žalúdky. Smerujeme k odporúčanej reštaurácii tesne za vstupnú modrú bránu do Nagham Cafe. Automaticky smerujeme na najvyššie poschodie rovno na strešnú terasu. Objednávame si každý tajine a jeden z nás pastilu. Pastila je sladký koláč plnený holubím mäsom. Objednávku dopĺňame čerstvými šťavami z ovocia, ktoré sú tu za smiešnu cenu (2dc za 0.40 € na ulici) a mätovým čajom. Nakoniec presedíme na terase asi 3 hodiny, kvôli teplu. V tieni nám ukazuje až 41ºC. Na slnku musí byť minimálne o 10 stupňov viac.

Kým odídeme z jedného podniku kde sme obedovali je pomaly aj čas na večeru 🙂 Rozhodujeme sa, či jesť na ulici v stánkoch alebo zamierime do iného odporúčaného podniku: Café Clock. Ten je veľmi vyhľadávaný a odporúčaný. Na prvý pokus je úplne obsadený a voľný bude až o nejakú hodinu. Došli sme totiž uprostred nejakej akcie, kde sa stoly prehýbajú pod haldami jedla a každý si berie čo chce. Účastnícky poplatok je len 6 MAD (cca 0.60 ,-€). Keby sme o tom vedeli neváhame, ale uprostred akcie sú už takmer vybrakované stoly. O hodinu neskôr máme rezervovaný stôl na úplne najvyššej terase odkiaľ je výhľad na väčšinu mediny. Výhľad kazí len neskutočné množstvo satelitov. Na každom dome sú minimálne dva ak nie viac. Zvrchu to skôr pripomína reklamu na satelity ako na najstaršie nepretržite obývané historické mesto.

Patila
Vyzerá to ako sladký koláč, dokonca pocukrovaný v kombinácii so škoricou, ale vo vnútri je “prekvapenie”

Našťastie do nášho riadu je to len na skok, abz sme sa tam “odgúľali”. Cestou míňame stánok s chladenými pomarančmi z ktorých sa robí čerstvá šťava za úplne smiešnu sumu. Ešte chvíľu posedávame na streche nášho riadu, kým sa poberieme spať. Zajtra nás čaká výlet do Chefchaouen a sme radi že predpoveď počasia v tomto meste ukazuje príjemných 35°C.

Prečítaj si ďalšie články

Modrá brána, Féz, Maroko

Maroko časť 2: Peklo vo Féz

Ako sme včera vystúpili z lietadla za tmy v Maroku, privítala nás príjemná teplota okolo 27°C, čo sa nedá vravieť o ranných teplotách, keď už je slnko na obzore. Už o 09:00 ráno vystúpila teplota k 35°C v tieni a každou hodinou stúpala o 2 stupne vyššie. Boli sme zvedaví ako toto peklo prežijeme vo…

Erfoud, Morocco

Maroko časť 6: Tam, kde fosílie prehadzujú lopatami

O 05:00 nás neúprosne ženie budík z postelí. Musíme sa premôcť, aby sme vyliezli z postelí napriek protestom tela. Chceme si užiť východ slnka nad dunami a to znamená vyskočiť a ešte sa aj vyštverať na najbližšiu dunu.

Šafrán

Taliouine: Šafránové údolie

Po tom, čo z posádky dvoch členov vysadíme na letisku v Agadire, vyrážame za ďalším dobrodružstvom. Síce ďalší cieľ je dosiahnuteľný počas jedného dlhšieho presunu, ale na čo sa ponáhľať. Niekde v zákutiach internetu sme si dohľadali, že šafran sa pestuje nielen v Iráne, Indii a Grécku, ale aj v Maroku. Do Marockého kráľovstva ho…

chefchaouen

Maroko časť 3: V Chefchaouen zoženiete najkvalitnejší hašiš a canabis

U majiteľa ubytovania sme si objednali výlet do Chefchaouen. Toto mesto vyniká najmä svojou architektúrou, ktorá je v drvivej väčšine v modrej farbe. Okrem toho je toto mesto známe ešte jednou vlastnosťou, ktorá je známa len určitému typu ľudí.

Nezabudni o tom povedať aj ostatným

Chýba ti niečo v článku?

Môžeš nám napísať a opýtať sa.  My túto informáciu dodatočne doplníme aj do článku.