Skip to content

Mostar: Veľa povyku pre nič

CK Knirsch 15. augusta 2018

Približná doba čítania: 8 minút

Mostar je taká povinná jazda pre všetkých ktorí dovolenkujú na Makarskej, prípadne navštívia Bosnu a Hercegovinu. V konečnom dôsledku veľa toho nevie ponúknuť, ale je to zas niečo nového pre tých, čo chodia len na dovolenku do Chorvátska. Nakoniec sme aj my sem zašli po druhý krát.

Prečítaj si aj ďalšie diely

Do Mostaru vlakom

Toto mesto sme navštívili v roku 2015 len tak narýchlo a chceli sme mu dať ešte druhú šancu. Oddýchnutí po 3 dňovom leňošení na Boračko jezero vstávame ešte pred majiteľmi kempu, aby sme si zbalili svoju príručnú batožinu, dali kávu s praženicou (tú podávajú snáď všade v Bosne a Hercegovine) a počkali na objednaný odvoz späť na vlakovú stanicu do Konjic. Takmer ako jediní nastupujúci pasažieri nebol problém s kúpou lístkov, ale že by išiel vlak na čas by bolo zázrakom. 40-minútové meškanie sme brali s rezervou a boli radi, že vôbec ide.

Stanica Konjic

Úsek od Konjic do Mostaru je ešte krajší a rozmanitejší, ako keď sme cestovali zo Sarajeva. Väčšina trasy prechádza pohorím Prenj, kde najvyššie hory presajú výšku 2000 metrov. Celú cestu lemuje horská rieka Neretva, ktorá aj v uprostred leta má približne 8°C. Áno, je to presne tá istá rieka ktorá tečie pod známym starým mostom v Mostare. Tam vystupujete približne po 1½ hodine.

Neretva

Keď vystúpite na stanici odporúčame a plánujete vlakom ísť naspäť alebo pokračovať, odporúčame si vopred zakúpiť lístky, aby ste potom nemuseli čakať dlhú radu. My len pri okienku sme čakali asi 25 minút kým sme dostali lístky. Teta za okienkom prvý krát predávala lístky z Mostaru do Tuzly, čo zahŕňa cestu takmer celou Bosnou a Hercegovinou s 2 prestupmi. Ale nakoniec sme spoločnými silami získali tie správne lístky s dodatkom, že v Sarajeve kde budeme prestupovať, si musíme dodatočne dokúpiť miestenky.

Bosna a Hercegovina
Bosna a Hercegovina

Ubytovanie v Mostare

V Mostare neexistuje nejaká rozumná verejná doprava, pretože je to všade blízko. Prípadne taxíky sú na naše pomery veľmi lacné: cca 1km = 1,- BAM. Rezervované ubytovanie v Hostel Nina bolo vzdialené len necelé 2km, čo je akurát príjemná prechádzka. Prekvapením bolo, že majiteľka si nás pamätala spred 3 rokov. Hneď na uvítanie sme dostali bosnianskú kávu s domácim hroznom a figami. Hostel Nina, nie je len v pravom zmysle hostel, aj keď také izby sú k dispozícii, ale i rodinné plne vybavené apartmány. V lete majte pri hľadaní ubytovania klimatizáciu, pretože Mostar leží v údolí a nejaký vietor je tu vzácnosťou a teploty v pohode už o 10:00 ráno atakujú 30°C hranicu a stúpajú ďalej.

Mostar

Mostar

Väčšina turistov si myslí žez centrum mesta je v okolí populárneho starého mosta, ale v skutočnosti je schované asi 2.5km na sever. To sme sa rozhodli preskúmať, namiesto priamej cesty k starému mostu. Aj tak ho okupovali zájazdy turistov z Chorvátska. Denno denne sem vozia plné autobusy ľudí z blízkej Makarskej a musíte sa takmer predierať cez to kvantum národa. Škoda len, že samotné centrum Mostaru nič výnimočné neponúka. Pripomínalo nám to miestami Galantu. Za zmienku stojí maximálne Park Zrinjevac s blízkou schátranou vysokou budovou známou ako Sniper Tower. Táto budova slúžila za čias Juhoslávie ako banka a vďaka svojej výške počas vojny v 90. rokoch zas ako veža pre ostreľovačov. Park Zrinjevac je síce pekný, ale zdržiavať sa v ňom v poobedňajších hodinách na priamom slnku je o zdravie. Útočisko pred teplom nakoniec nájdete v nákupnom centre Mepas Mall.

Mostar

Do okolia starého mosta odporúčame vyraziť až večer po zotmení alebo ešte do obeda. To davy turistov z Chorvátska už odišli, alebo ešte prvé autobusy nestihli dôjsť. Večer majú uličky v okolí svoje čaro, otvorených nespočetne barov a zavierajú sa posledné obchody so suvenírmi.

Mostar

Čo vidieť v Mostare

No jasné, Starý most ako symbol Bosny a Hercegoviny a domácich, ako z neho za úplatok skáču do ľadovej Neretvy. Samotný most je skôr symbolom krajiny pre multietnickú spoločnosť v krajine ako nejakou výnimočnou stavbou. Nezmyselnosť celej vojny v minulom storočí ukazuje aj samotný most ktorý vydržal stáť od svojho dokončenia v roku 1566 celých 427 rokov a prežil množstvo invázií, vojen a živelných pohrôm. Až v roku 1993 ho zničila strela z tanku bosnianskych Chorvátov. O celých 10 rokov bol obnovený aj z pôvodného mramoru a do zoznamu svetového kulturného dedičstva UNESCO bol zapísaný v roku 2005.

Dá sa zísť aj pod most na pláž odkiaľ je lepšie pozorovať skákajúcich ako priamo z mosta. Tento priestor je tak trochu mestskou plážou pre turistov, domáci ju veľmi nevyužívajú. Ak sa odvážite, okúpte sa priamo v Neretve pod mostom, len pozor na šok. Ako sme spomenuli vyššie, Neretva je horská rieka a málokedy aj v lete presiahne teplotu 10°C a je to nápor na telo, keď vonku je v tieni nejakých 37ºC. Osvieženie je na nezaplatenie.

Mostar

Radšej objavujte zákutia v blízkom okolí, ale nezabudnite zájsť aj na nádvorie starého bazáru v ktorom sa nachádza mešita Koski Mehmed Pasha. Je to síce miesto takmer 200% predražené pre turistov, ale máte možnosť si vyjsť na vrchol minaretu. Ten výhľad je na nezaplatenie.

Koski Mehmed Pasha
Schodisko v minarete

Na nádvorí sa nachádza aj zastrčená kaviareň pre tých, ktorí trpia strachom z výšok (veľa miesta na vrchole nie je) alebo klaustrofóbiou (točité schodisko je fakt dosť úzke). V prítmí kaviarne zariadený takmer na turecký štýl zabudnete na okolitý svet a nebudete chcieť odtiaľto zas odísť do rozhorúčených ulíc. Odtiaľto sa môžete ešte prejsť smerom na ulicu Braće Fejića. To je asi tak všetko z Mostaru.

Mostar

Okolie Mostaru

Keď si dáte vyhľadať čo vidieť v Mostare, väčšina odkazov vás nasmeruje do okolia ako Blagaj, vodopády Kravice, Međugorje, Počitelj a Hutovo blato. Je len na vás čo si vyberiete. Na samotné mesto stačia dva dni a s okolím tak štyri až päť dní maximálne. I my tu končíme našu dovolenku, ale nie ešte definitívne. Tá najzaujímavejšia časť ešte dôjde v poslednom diely, keď budeme cestovať naprieč Bosnou a Hercegovinou do Tuzly so 6 hodinovým prestupom v Sarajeve.

Mostar

5 Comments

  1. […] Mostar: Veľa povyku pre nič […]  2. […] Mostar: Veľa povyku pre nič […]  3. […] Mostar: Veľa povyku pre nič […]  4. […] keď Mostar je prefláknuté mesto (viď minulá návšteva), ostatok posádky ho chce napriek tomu vidieť. Zarezervované máme osvedčené ubytovanie v […]  5. […] Mostar: Veľa povyku pre nič […]Prečítaj si ďalšie články

Modrý kostolík

Bratislava pre všetkých 2016

Uplynulý weekend sa zas niesol v množstve atrakcií a podujatí, že človek nevedel kam skôr ísť. Dosť veľa múzei malo vstup voľný celý weekend a navyše sa konalo veľké množstvo podujatí.Napr. zdarma jazdy historickou električkou či autobusom, vyhliadková plavba po Dunaji. Rôzne športoviská vrátane plavárni mali vstup zdarma. Proste každý si mohol vybrať to svoje.

Športové hodinky TomTom sme zobrali do Atén na štadión, kde začali moderné olympijské hry.

Zvíťazili sme s TomTom v Aténach

Viete ako vznikol známy 42,195 metrov beh nazývaný maratón? Víťazstvo Grékov po bitke u Marathonu bežal oznámiť do Atén grécky vojak Thersippose. Bez odpočinku ubehol trať dlhú 42,195 metrov. Na aténskom námestí zvolal: Zvíťazili sme! Potom klesol mŕtvy celkom vyčerpaný nadľudským výkonom. Na jeho počesť bola pomenovaná najdlhšia olympijská bežecká trať ako maratónsky beh.

Kolobežkosplav

Otestovali sme na vlastnej koži kolobežkosplav

Náš kolega, ktorý bol iniciátorom skúšobnej prevádzky požičovne kolobežiek Kostka ukecal kolegyňu na tento event s tým, že všetko je v pohode. Či už 13km presun na kolobežkách do Hainburgu (z ktorého sa vykľulo 15km) a následný splav po hlavnom toku druhej najdlhšej Európskej rieky po Dunaji. Stretnutie bolo naplánované v Karloveskej zátoke o 17.00…

Kaviareň New York v Budapešti

Kaviarne v Budapešti patria medzi tie najkrajšie na svete

V Budapešti máme v pláne navštíviť minimálne najkrajšiu kaviareň na svete. Aj keď New York Café je vychýrená, tak je tu ešte viacero kaviarní, ktoré jej môžu smelo konkurovať.

Nezabudni o tom povedať aj ostatným

Chýba ti niečo v článku?

Môžeš nám napísať a opýtať sa.  My túto informáciu dodatočne doplníme aj do článku.