Skip to content

Plánovanie dovolenky 2016: Istanbul

CK Knirsch 12. júna 2016

Približná doba čítania: 10 minút

Toto mesto nás už dlho lákalo a to vďaka jednej goegrafickej zvláštnosti. Leží totiž zároveň na dvoch kontinentoch. Tak prečo to nevyužiť a nebyť jednou nohou v Ázii? Dlho nás odrádzali neustále atentáty, lenže človek sa potom nikam s týmto prístupom nedostane. Navyše nedávno sme si pozreli 3 dielny dokument “Příběh tří měst (Byzantion, Konstantinopol, Istanbul)” a bolo rozhodnuté kam sa pôjde.

Termín

Vedeli sme, že toto mesto je príliš veľké s množstvom zaujímavosti na to aby sme tam išli len 3 dni. Preto padlo rozhodnutie sa pokúsiť ísť v lete minimálne na 7 dní. Aj tak človek väčšinou 2 dni strávi na letisku a príslušnými presunmi. Po bežnom zhliadnutí na ponuku leteckých spoločností, sa nám javí najdostupnejší WizzAir s odletom z Budapešti v termíne 25.07. – 03.08.2016 kde spiatočná letenka sa pohybuje v cene do 60€.

Objednávanie leteniek

To už bol väčší oriešok. Žiadny predajca ich neponúkal lacnejšie. Jedine cez stránku jetcost.com som ich našiel lacnejšie (42,- €) cez predajcu BravoFly, lenže ten vyžadoval platobnú kartu Dinners a tú nik v mojom okolí nemal. Nakoniec teda volím stránku predajcu a zadávam dané termíny. Bohužiaľ medzitým už dvihli cenu. So skupinovým členstvom “Wizz Discount Club” to vychádza na príjemných 335,- € aj s jednou 23kg podbalubnou batožinou Navyše mám celý rok na to aby som využil dané členstvo. Jeden, taký tip. Na stránke to treba zaplatiť vo forintoch, aj keď je možnosť platiť v eurách, lenže prepočtový kurz majú nejaký divný. S tým, že som zvolil platbu vo forintoch som ušetril niečo cez 40€.

Vyhľadávanie ubytovania

Najprv som začal vyhľadávať klasicky na airbnb.com, ale ak chcete byť neďaleko centre mesta tak ponuka a ceny sú nejaké nedostatočné. Skúšam teda booking.com a ostávam príjemne prekvapený. Ceny hotelov v Istanbule sa takmer rovnajú ubytovaniu cez airbnb. Už len vybrať si ten svoj. Do užšieho výberu sa dostáva pár hotelov s podmienkou 2 samostatné izby a raňajky v cene. Najprv bol síce favoritom Grand Naki Hotel, ale všimol som si, že len nedávno sa objavil na booking.com a aj hodnotenia nevyzerali dôveryhodne. Druhým favoritom je teda Sirma Sultan Hotel. V konečnom dôsledku volíme po hodnotení Tulip Guesthouse.

Plánovanie prepravy na a z letiska

Z Budapešti nám to letí o 11:00 hod. a o 9:00 tam už človek musí byť. Preto obvolávam známych, kto je ochotný má zobrať. Nakoniec z Vodáckeho Centra mám zabezpečený odvoz. Len to bude trochu skoršie vstávanie. Z Budapešti pri návrate to zatiaľ neriešim. Idem riešiť dopravu v Istanbule z letiska na hotel. Lietadlo pristáva v ázijskej časti Istanbulu na letisku Sabiha Gokçen. Odtiaľto chodia biele autobusy “HAVATAŞ“. My sa potrebujeme dostať do centra európskej časti Sultanahmet. Zvoliť je teda potrebný smer Taksim (₺ 14/os.) s odchodom každú pol hodinu. Aby to bolo k ubytovaniu čo najbližšie, tak je potrebné sa presunúť na električkovú linku T1, ktorá začína neďaleko prístavu Kabataş a vystúpiť na Sultanahmet. Odtiaľto je to už peši 10 minút.

Edit 12.06.2016: Pri predstave skorého vstávania na cestu si upravujeme plán s odchodom už v nedeľu. Rezervujem ubytovanie v Budapešti z nedele na pondelok a zabezpečujem autobusové lístky so Student Agency. Lístky cez Student Agency stoja 8€/os. a ubytovanie v penzióne 10€/os/noc.

Doprava v Istanbule

Autobusmi je to ževraj beznádejné, nik sa v nich nevyzná, linky Metra nie sú vzájomné poprepájané a taxi sa neodporúča. Ostáva tak električková linka T1 a lodná doprava. Na všetky druhy dopravy sa oplatí zobstarať si tzv. Istanbul Card, čo je obdoba Oyster Card z Londýna. Potom jazda stojí ₺ 2.75 oproti ₺ 4.

Čo v Istanbule

Do odchodu ešte ostávaju 2 mesiace a základne, najdrahšie položky sú zaplatené a preto ani dovolenka pocitovo nevyjde tak draho. Už len to trochu zorganizovať. Pri pobyte plných 8 dní v Istanbule, nechávam tomu voľný priebeh len vytipujem čo určite navštíviť:

1. Hagia Sofia

Byzantský chrám z rokov 532 – 537 v zátoke Zlatý roh, jedna z najznámejších sakrálnych stavieb sveta. Pôvodne kresťanská svätyňa s centrálnou kupolou bola po dobytí Konštatinopolisu upravená na mešitu.

2. Modrá mešita

Mešita sultána Ahmeda je historická najväčšia mešita Turecka. Je najznámejším symbolom Istanbulu hneď po Hagia Sofia.

3. Galatae

Táto veža je vysoká 70m a vyhliadkové mesto sa nachádza vo výške 51.65m. V čase svojho postavenia bola najvyššou stavbou mesta. V horných poschodiach sú dnes reštaurácie a kaviareň, ktoré ponúkajú výhľad na celý Istanbul a na Bospor.

4. Veľký bazár

Je jedným z najväčších a najstarších komplexov krytých tržníc na svete, ktorý má viac ako 58 krytých pasáží, cez 1200 obchodov. Denne ho navštívi okolo 250 až 400 000 turistov. Tržnica sa rozprestiera na ploche 45 hektárov. Využíva sa plocha 36 hektárov, zamestnáva asi 20 tisíc osôb.

5. Egyptský trh (Mısır Çarşısı)

Trhovisko je v tvare L, leží oproti Golden Horn, bolo postavené v 17-nástom storočí, pričom sa financovalo z vybratého cla, uvaleného na egyptské produkty. Pôvodne bolo pomenované podľa exotických korenín a olejov dovážaných z orientu. V súčasnosti sa tu predáva sušené ovocie, kaviár a turecké pochúťky.

6. Miniatürk

Je to obrovská záhrada v ktorej nájde zmenšene všetky najznámejšie pamiatky Turecka. Je tu niekoľko stoviek stavieb v tureckým mestách vrátane rozsiahlych modelov celých mestských centier a okolnej krajiny. (Autobus linka 47E)

7. Yerebatan Sarnıcı (Basilica Cistern)

Basilica Cistern bola rezervoárom vody, ktorá zásobovala Byzantský veľký palác. Predpokladá sa, že jej mohutná konštrukcia 140x70m bola postavená v r. 532. Cisterna sa využila pri nakrúcaní filmu o Jamesovi Bondovi From Russia With Love (1963). Alternatívou je ešte Binbirdirek Cistern (Cistern of Philoxenos).

8. Eyüp Sultan Mosque

Táto mešita stojí v európskej časti Istanbulu takmer na konci malebného zálivu Zlatý roh. Turisti o ňu nemajú záujem, a tak si zachovala pôsobivú orientálnu atmosféru.

9. Fatih Camii

Túto mešitu nechal vybudovať Mehmed II. Fatih – Dobyvateľ. Budova však nie je pôvodná, bola znovu postavená v 18. storočí (starú mešitu zničilo zemetrasenie). Vedľa mešity je hrobka Mehmeda Dobyvateľa, čo je pre tureckých moslimov veľmi posvätné miesto.

10. Ecumenical Patriarch of Constantinople

Je hlavnou gréckou ortodoxnou katedrálou. Sídli tu senior patriarchátu gréckej pravoslávnej cirkvi a je uznaný ako duchovný vodca svetových pravoslávnych kresťanov. V Carihrade (dnešný Istanbul) vzniklo toto náboženstvo.

11. Topkapı Sarayı

Je to palácový komplex v centre Istanbulu, ktorý bol vyše 380 rokov oficiálnou rezidenciou sultánov Osmanskej ríše. Palác Topkapı slúžil ako rezidencia sultána a jeho dvora. V priestoroch sultánovej rezidencie sa nachádzal hárem a kúpele. Do priestoru súkromných sultánových rezidencií smeli vstúpiť iba eunusi. Sultán bol hlavou Osmanského štátu a preto palác Topkapı slúžil aj ako administratívne a správne centrum ríše. V komplexe paláca vyrástli administratívne budovy a sídlila v ňom ríšska rada – diván.

12. Princove ostrovy

Výlet na najväčší ostrov Büyükada z prístavu Kabataş. Je to súostrovie v Marmarskom mori a je obľúbenou rekreačnou oblasťou. Po hodine cesty loďou je možné si tu oddýchnuť v kľude bez áut, pretože sú na ostrovoch zakázané. Najväčšou atrakciou ostrova Büyükada je kláštor sv. Juraja na južnom kopci.

13. Hammam

Tradičné turecké kúpele, napr. v Cemberlitas Hamami, Cağaloğlu Hamamı, Süleymaniye Hamamı, (dokonca zmiešané a pre rodiny) Ayasofya Hurrem Sultan Hamam (blízko ubytovania a otvorené do 22:00, ale drahé ) alebo Mihrimah Sultan Hamamı.

Turecké kúpele

Rozpočet:

Letenky: 335,-€ (83.75€/os)
Ubytovanie: 462,-€ (115.5€/os, čo vychádza 12.85€/os/noc)
Doprava z Bratislavy do Budapešti: 32,-€ (8€/os)
Ubytovanie v Budapešti: 40,-€ (10€/os/noc)

Aktualizácia rozpočtu:

Letenky: 335,- € (83.75€/os)
Ubytovanie: 350,- € (87.5€/os, čo vychádza 12.50€/os/noc)
Doprava z Bratislavy do Budapešti: 32,- € (8€/os)
Ubytovanie v Budapešti: 88,- € (12€/os/noc)
Museumkart Istanbul: 255,- ₺ (cca 26€/os)

1 Comments

  1. […] základe situácie v Turecku, som bol nútený naplánovanú dovolenku zrušiť. Už sme boli aj zmierení s bombovým útokom na letisko, ale prevrat je už trochu […]Prečítaj si ďalšie články

Rumunsko

Namiesto Sarajeva do Bukurešti

Letecká spoločnosť WizzAir nám stále mení plány. Už v minulosti sme plánovali dovolenku do Istanbulu, kde nakoniec nám zmenila dátumy a následne tam začal prevrat. Tentoraz sme si zakúpili letenky za akciovú cenu do Sarajeva, a aj tentoraz zmenili čas odletov.

Airbus A321

WizzAir: Zmena termínu zo strany leteckej spoločnosti

Low cost letecké spoločnosti fungujú na úplne opačnom princípe ako cestovné kancelárie. Najlacnejšie letenky sú tie prvé a last minute ani neexistuje. Spoliehajú sa na to, že keď niekto musí letieť v konkrétny dátum, tak veľmi ani nehľadí na cenu. My práve využívame ten first minute kde občas dôjdeme aj k veľmi zaujímavým cenám, ale…

Letenka

Letenka za 1,-€? Áno, to je cena aj s poplatkami.

Keď rozprávame o našich cestách a najmä o cenách za ktoré sme kúpili letenky, ľudia len neveriacky krútia hlavou. Stále hovoria, že musia ešte zaplatiť letiskové či palivové poplatky. Ale to už dávno nie je pravda. No nie až tak úplne!

Noc múzeí 2017

Noc múzeí a galérií 2017

Už najbližšiu sobotu bude každoročná Európska akcia, ktorú sa snažíme nevynechať ak sa nachádzame na Slovensku. Tento rok to nebude inak. Za 2,- € môžete mať pre seba alebo rodinu kvalitný a nádherný program na celý deň až do noci.

Nezabudni o tom povedať aj ostatným

Chýba ti niečo v článku?

Môžeš nám napísať a opýtať sa.  My túto informáciu dodatočne doplníme aj do článku.