Skip to content

Na love perál s kapitánom na Ochridskom jazere

CK Knirsch 14. júna 2019

Približná doba čítania: 11 minút

Na Malorke sme si ulovili svetoznáme perly! Ale že sú aj na Balkáne v sladkovodných vodách jazera Ochrid sme vôbec netušili. Toto jazero nám asi nevydalo stále posledné tajomstvo.

Ideálne miesto na dovolenku

Len čo sme si oddýchli a vyspali do sýta, začali sme si čoraz viac uvedomovať nádheru prostredia. Všetci sa hrnú len k moru do Chorvátska a na ostatné krajiny ani nepomyslia. A jazero Ochrid ti vie ponúknuť všetko.

Keď máš dobré ubytovanie, čo v tomto meste asi ani nemôžeš mať zlé, máš výhľad na nekonečné jazero. Čo je dobré, neruší ťa v noci žiaden príboj. Na raňajky si zídeš dole k jazeru a vychutnáš si raňajky v niektorej z jednej reštaurácii.

Keď už budeš plný a nechce sa ti chodiť do modernejšieho centra mesta, zamávaš na najbližšiu kotviacu loďku a tá ťa odvezie cez zátoku do mesta. Peši by ti to trvalo asi pol hodinku a za takýto odvoz zaplatíš asi toľko, ako za hodinový lístok na MHD. Z takéhoto dopravného prostriedka máš úplne iný výhľad.

V sezóne môže byť tento koridor medzi centrom mesta a kostolom na úpätí preplnený, preto nie je možné sa ani v tejto dráhe kúpať.

My sme si ešte povedali, či nás nezavedie za roh, obzrieť pláž, ktorú sme mali v zozname. Navyše sme si poriadne obzreli z hladiny kostol Sveti Jovan Kaneo. Pôvodne sme chceli v meste vystúpiť a prejsť centrum moderného mesta. Ale plány sú na to, aby sa menili.

Ponuka, ktorá sa neodmieta

Priamo na móle nás oslovil kapitán Zoran, či nechceme vyhliadkovú plavbu. Ani nevieme akú prvú cenu nadhodil, ale keď počul slovenčinu, tak nám dal cenu 35,- € / loď / cca 2 hodiny. Keď sme to vydelili počtom osôb neváhali sme. Navyše k nám tomu prihodil občerstvenie v podobe kávy a rakije. Neskôr nám aj vysvetlil, že ceny ponúka podľa národnosti. Vie kde je aká životná úroveň a podľa toho je aj cena. Takže sa nehanbi a kľudne rozprávaj slovenčinou. Aj tou sa dohovoríš v Macedónsku.

Tak sme sa s ním dohodli, že za ½ hodinku sa vrátime. Ešte sme si šli do najbližšieho obchodu nakúpiť občerstvenie navyše a mohli sme vyraziť.

Hurá na more. Sorry, vlastne na jazero

Len čo trochu vyjdeme z prístavu, kopírujeme pobrežie smerom na juh. Kapitán nám ihneď odovzdáva aj svoje kormidlo a kto chce, môže šoférovať loď. Premávka na jazere ešte pred začiatkom sezóny je minimálna a nie je sa čoho obávať. Aj nešoféri si hneď zvyknú. Len volant a páka na pridanie či ubratie plynu. Nakoniec sme všetci šoférovali, okrem kapitána 😉

Kapitánom na lodi

12-miestnu loď máme len pre seba. V kajute sa postupne všetci prezlečieme do plaviek a obsadzujeme celú palubu vrátane strechy. Zachviľu máme k dispozícii aj kávu s rakijou a k tomu vychladené pivo, ktoré sme si zabezpečili v potravinách.

Zakotvíme na úrovni Vila Biljana. Že ti nič tento názov nevraví? Ani nám nevravel, kým nám to kapitán nevysvetlil. Jedná sa o komplex štátnych víl. Momentálne vily tu má prezident Severného Macedónska, premiér, ministerstvo polície a ostatné verejné správy. V minulosti tento komplex vlastnil Josip Broz Tito. Hlavne v lete tu dovolenkujú macedónski štátni úradníci, ale aj mnohí svetoví. V týchto vilách z tých známych mien pobýval aj Slobodan Miloševič či Václav Klaus.

Voda má síce nejakých 17°C, ale neprekáža nám to. Všetci sa vrháme do priezračno čistej vody. Tu je tak čistá voda, že cez vodu vidíš až do hĺbky 22m! Aj tak občas nevidíme na dno, lebo ako sme spomenuli, toto je jedno z najhlbších jazier v Európe.

Toto by sme vedeli aj dlhšie

Ako sa blíži čas návratu a vo fľaši rakije vidieť už pomaly dno sa zhodujeme, že by sme kľudne ešte pobudli. Dohadujeme sa s kapitánom na cene a po znova naplnení fľaše nechávame pobrežie za chrbtom a mierime k stredu jazera.

Nemusíme ani ďaleko ísť (jazero ma na šírku 13km a na dĺžku niečo cez 30km)a sme úplne sami na jazere. Nikde nič nepočuť iba totálne ticho. Kapitán Zoran nám rozpráva o histórii jazera, Macedónska, …

Nebyť toho, že zajtra už odlietame, zarezervujeme si loď aj na dva tri dni. Miesta s posteľami pre siedmych ľudí je tu dostatok a keby sme boli hladní, niekde na pobreží zakotvíme, najeme sa, doplníme zásoby a môžme pokračovať ďalej. I na toto sú tu pripravení. Už si nepamätáme presnú cenu, ale vychádzalo to veľmi priaznivo, keď si rovno odrátaš približne 10€/os/noc, čo aj tak dáš za ubytovanie na pevnine.

S týmto kapitánom sme boli maximálne spokojní a ak chceš aj ty lepšiu cenu, nájdi si v prístave Ochridu loď DARIJAN (OH-1064) a neboj sa zjednať si cenu. Prípadne sa môžeš so Zoran-om dohodnúť priamo na Facebook, alebo mu zavolať na číslo +389 7886 5615.

Plavby po Ochridskom jazere

Ochridské perly

To, že Ochrid je označovaný za perlu Macedónska, tak tu nájdeš aj klasické perly. Miestny remeselníci tu vyrábajú podľa svojho návodu perly zo šupín tunajších vzácnych pstruhov. Je to taký menší podvrh, ako s perlami na Malorke, ale od originálu ich ťažko rozpozná aj odborník. Perly majú rovnaké vlastnosti ako pravé a vôbec sa za ne nemusíš hanbiť. Však miestnym perlám neodolala ani anglická kráľovná Alžbeta II či Margrethe II, kráľovná Dánska.

Keď už sme si zadovážili perly z Malorky, tak do zbierky musia pribudnúť aj Ochridské perly! Obchod s perlami určite nemusíš hľadať na tie narazíš prechádzkou po centre mesta. A ver tomu, že tvoja peňaženka sa neotrasie v základoch. Tieto perly sú dostupné aj pre bežných smrteľníkov.

Takýto set dvoch náušníc a prsteňa s perlami ťa vyjde cca 35,- €

Čas na odchod domov

Pre weekendový pobyt v Macedónsku je super to, že ti stačí jeden deň dovolenky. Do Skopje sa lieta 4x za týždeň. Odlet z Bratislavy večer a návrat vo večerných hodinách v pondelok. Aj preto z Ochridu naspäť do Skopje sa extra neponáhľame v pohode to stíhame. A máme v pláne ešte jedno miesto navštíviť. Neďaleko Skopje sa nachádza totiž…

Matka kaňon

Západne od Skopje je na ploche 5000 hektárov najstaršie umelé jazero v krajine. Je lemované niekoľkými stredovekými kláštormi spolu s desiatimi jaskyňami. Ideálne miesto na schovanie sa pred horúčavami. Autom sa dá zájsť takmer až pred vchod. Parkovanie a aj vstup je úplne zadarmo.

Tu sa môžeš prejsť popri jazere vybudovanými chodníkmi na ktoré nepotrebuješ ani turistickú obuv. Väčšina asi zvolí, zviesť sa na člne až k jaskyni, ktorú si prezrieš a odvezieš sa naspäť. No dajú sa tu prenajať aj jedno či dvojmiestne kajaky. My pre krátkosť času zostávame iba v úvode kaňonu. Chceme vidieť ešte jedno miesto.

Millennium Cross

Už pri pristávaní do Skopje sme si všimli obrovský svietiaci kresťanský kríž nad mestom viditeľný až 100km. Ten sa nachádza na kopci Vodno nad mestom. Podľa Google maps, vedie až na vrchol cesta.

Tento kríž má výšku neuveriteľných 66 metrov. Pre predstavu, reštaurácia umiestnená na moste SNP v Bratislave je vo výške 85m. Mierime podľa navigácie ku krížu, kým v polovici cesty nemáme závoru so značkou zákaz vjazdu. Hore to je peši ešte 6km. Túto myšlienku hneď zavrhneme s tým, že sa poobzeráme po okolí. Aha, lanovka!

Máme smolu! Jediný deň, kedy táto lanovka nepremáva, je práve pondelok. To nás utvrdzuje len, že do Macedónska sa musíme ešte niekedy vrátiť. Pokocháme sa aspoň pohľadom na mesto a mierime na letisko. Niekde po ceste dáme obed, vrátime auto a lietadlom naspäť domov.

Millennium Cross

Čo nás to vyšlo?

Ak nerátame naše vybuchnuté ubytovanie v Skopje, kde ešte peniaze čakáme späť od booking.com (článok o reklamácii na booking.com), tak si dovolíme tvrdiť, že veľmi lacno. Ceny sú uvádzané na osobu.

  • Spiatočné letenky: 19.98,- €
  • Prenájom auta na 3 dni spolu s tankovaním: 42,- €
  • Ubytovanie na 2 noci: 22,- €
  • Prenájom lode na Ochridskom jazere: 14,- €

Suveníry a strava sú veľmi individuálne, ale jedlo je tu veľmi lacné. Za vstupy sme nikde nič neplatili. A dokonca sme ešte aj ušetrili na kurze, keďže sme celý čas používali kartu Curve.

Prečítaj si ďalšie články

Svätý Štefan, Budapešť

Skryté perly v Budapešti (časť prvá)

V Budapešti je stále čo navštevovať. O tom sme sa presvedčili, keď sme otvorili stránku Atlas Obscura a objavili pár nádherných videí. Nebolo o čom a hneď sme sa sem vybrali znova. Však hlavné mesto Maďarska je vzdialené iba 3 hodiny cesty z Bratislavy.

Kam na huby

Kam na huby? Ostaňte v meste!

Na jeseň vždy po výdatných dažďoch väčšina Bratislavčanov vyrazí na huby na Záhorie do Vojenských lesov na huby. To je tam potom pretlak a hubárov je tam viac ako hríbov. Pričom stačí ostať v meste.

Salina Turda,

Tour de Romania 2016 (7.diel): Salina Turda

Vo veľkom očakávaní všetci vstávame už o 08:00 ráno, narýchlo dávame rannú hygienu, balíme veci a hurá do Salina Turda. Už so samotných záberov sme boli uveličení a veľmi dúfame že to bude tak aj naživo. Obliekame jesennú výstroj, kupujeme vstupenky pre všetkých za smiešnych 16,-€ a vrháme sa do útrob bane.

Catacombs, Odessa, Ukraine

Druhá Odessa sa nachádza v podzemí

Možno si počul o slávnych katakombách v Ríme alebo Paríži. Ale v porovnaní s katakombami v Odesse sú iba “kvapkou v oceáne. Chodby pod Rímom sa tiahnú iba 300km, zatiaľ čo v Paríži približne 500km. A v Odesse? Neuveriteľných 2500km. A tam teraz ideme!

Nezabudni o tom povedať aj ostatným

Chýba ti niečo v článku?

Môžeš nám napísať a opýtať sa.  My túto informáciu dodatočne doplníme aj do článku.