Skip to content

Vitajte v Paríži východu

CK Knirsch 11. februára 2018

Približná doba čítania: 9 minút

V 70. rokoch sa hovorilo o Bukurešti ako o Paríži východu a nie nadarmo. Úchvatná architektúra, rozľahlé parky uprostred mesta s množstvom jazier a jazierok v nich. Centrum pretínali široké bulváre plné stromov, kvetov a záhradných reštaurácií, kaviarní a kaviarničiek. No potom došlo v roku 1977 k zemetraseniu a dostal sa k moci Nicolae Ceaușescu.

V centre mesta Bukurešť nechal Nicolae Ceaușescu vybudovať Palác ľudu o ktorom sme písali v predchádzajúcej časti a Bulevardul Unirii ako odpoveď na “Avenue des Champs-Élysées” v Paríži. Tentoraz sme sa boli pozrieť za ďalšou pamiatkou, ktorej inšpirácia tiež pochádza z Paríža.

Bukurešť, Rumunsko

Arcul de Triumf

Každé väčšie mesto ma svoj víťazný oblúk a nie je tomu inak ani v Bukurešti. Nachádza sa smerom na sever od centra mesta. Tento víťazný oblúk zbadáš aj pri ceste autobusom do centra z letiska. Prvá drevená verzia bola postavená už v roku 1878 po tom, čo Rumunsko získalo svoju nezávislosť. Ďalší dočasný víťazný oblúk bol postavený v roku 1922 po prvej svetovej vojne a definitívny už v roku 1936. Tento oblúk má asi polovičnú veľkosť, ako ten v Paríži, ale i tak je impozantný.

Kráčame k nemu alejou plnou stromov, kde z jednej strany je kľud a na druhej strane 4 prúdová cesta. Ešteže je nedeľa a tak veľa áut nie je v premávke, ale i tak sa máme problém dostať priamo pod oblúk. Okolo neho je totiž štvor prúdový kruhový objazd a žiaden vyznačený prechod. Využívame miernu skulinu v premávke a bezhlavo bežíme krížom pod víťazný oblúk. Zatiaľ neriešime ako sa dostaneme naspäť.

Bukurešť, Rumunsko

Zospodu samotného oblúku sú vytesané Rumunské mestá. Nás zaujalo hlavne prečo je tam vytesané aj miesto Budapešť. Až neskôr sme sa dozvedeli, že sú to miesta, kde sa odohrávali boje počas prvej svetovej vojny a 4. augusta 1919 Rumuni dobili Budapešť. V pilieroch víťazného oblúka sú aj dvere za ktorými sa nachádza schodište ktorým sa môžeš dostať až na vrchol. Len to býva otvorené len raz alebo dva krát do roka a vo vnútri je aj malé múzeum venované práve histórii víťaznému oblúku.

Bukurešť, Rumunsko

Počas prehliadky pod oblúkom na okraji kruhového objazdu zaparkovalo policajné auto a netušili sme prečo. Či na nás čakajú, keď budeme na hulváta späť prebiehať cestu, aby nám naparili pokutu, alebo na nás dávajú pozor, aby nás niečo nezrazilo, alebo…. No keď ani po 10 minútach nechceli odísť, sme to riskli. Našťastie nič sa nedialo a ani sme ich vôbec nezaujímali. Mali len asi poobedňajšiu prestávku.

Bukurešť, Rumunsko

Palatul Primăverii

Približne 1.5km od Víťazného oblúka sa schováva ďalší klenot Rumunskej histórie. Súkromné sídlo Nicolae Ceaușescu. Po návšteve Palatul Parlamentului sme si to nemohli nechať ujsť. Príjemnú vychádzku nám nachvíľu prekazila ochranka Palestínskeho veľvyslanectva keď na nás kričali “NO PHOTO”, keď sme študovali na mobilných telefónoch ako ďaleko sme od nášho cieľa. Ten sa nachádza takmer na konci ulice Bulevardul Primăverii a zvonka nič nenasvedčuje tomu, že sídlo obsahuje približne 80 izieb.

Bukurešť, Rumunsko

Keď si si doteraz myslel, že ťa už nič nemôže prekvapiť, zájdi práve sem. Vstupné s výkladom v angličtine je síce drahšie (50 lei) ako v Paláci ľudu, ale je to aj podstatne zaujímavejšie. Na vlastné oči sa môžeš presvedčiť v akom luxuse si žil asi najznámejší európsky diktátor.

Počas prehliadky uvidíš približne 50 izieb v ktorých hostil najvplyvnejších ľudí sveta: amerických, čínskych alebo ruských prezidentov, anglickú kráľovnú, ale aj Saddáma Husajna, Fidela Castra alebo Kim Ir-sena.

Izby vykladané z orechového dreva, luxusný nábytok, obrovský vnútorný bazén zdobený zložitými mozaikami, zimná záhrada, to je len zlomok toho, čo uvidíš počas dvojhodinovej prehliadky. Taktiež uvidíš luxusné dary aj od ďalších svetových diktátorov neskutočnej hodnoty. Napríklad luxusný iránsky koberec od Muhammada Rezá Pahlaví v hodnote viac ako 500.000,- $. A mramoru je v dome toľko, že ti budú až oči prechádzať.

Dom je rozdelený do niekoľkých častí a každý člen rodiny mal akýsi svoj apartmán zložený z obývačky, spálne a kúpeľne. To platilo aj pre jeho tri deti a manželku. Len šatník manželského páru je rozlohou väčší ako ktorýkoľvek súčasný byt v paneláku. A to nie je všetko, v zákutiach domu objavíš aj kino, kaderníctvo, saunu, solárium, jedálne zvlášť určené pre raňajky, obed či večeru.

Na záver prehliadky si objednaj v maličkom obchodíku so suvenírmi kávu (najlacnejšia asi z celej Bukurešti) a môžeš si ju vychutnať v záhrade pozorujúc pávy a na chvíľu si užívať časť luxusu.

Muzeul Satului Dimitrie Gusti

V tejto časti Bukurešti sa nachádza aj jedno z najväčších prírodných múzeí na svete. V tomto skanzene sa nachádza až 300 budov, ktoré boli sem premiestnené z celého Rumunska. Tu tvoria akúsi obrovskú dedinu. Areál skanzenu zaberá veľkú časť najväčšieho parku mesta (Parcul Herăstrău).

Na toto múzeum si kľudne vyhraď celý deň, ak máš času nazvyš. Areál celý deň nemusíš opustiť, keďže sa tu nachádza aj reštaurácia s výbornou kuchyňou. Prekvapením pre nás bolo, že mnohé budovy sme videli pred dvoma rokmi naživo pri našej dovolenke v Rumunsku. Totiž najmä v časti Transylvánie ešte ľudia žijú v takýchto domoch a fungujú s konskými povozmi.

Odchod domov

Posledný deň, už len posledné raňajky s objavom najlepšej kávy v meste, nakupujeme posledné suveníry, dobíjame kartu na potrebnú sumu pre prepravu na letisko. Pri ceste domov do Bratislavy vystriedame takmer všetky dopravné prostriedky. Autobusom na letisko, lietadlom do Budapešti, autobusom do mesta, metrom na železničnú stanicu, vlakom do Bratislavy a taxíkom k našim zaparkovaným tátošom. K dokonalosti snáď už chýbala len nejaká loď.

Neboj sa Rumunska

Rumunsko spolu s hlavným mestom už dávno nie je krajinou ako si ju pamätajú skôr narodení, kde pri ceste k moru do Bulharska nebolo radno vôbec zastavovať. Ak sa dočítaš z niektorých článkov alebo blogov, že je to depresívne či najškaredšie mesto, vôbec to nie je pravda. Nie je to o nič horšie ako Bratislava. Dovolíme si tvrdiť, že ešte lepšie.

A Majú dokonca aj metro! Áno, ak navštíviš toto mesto v jesenných či zimných mesiacoch, môže byť ponuré vďaka holým stromom a večne zatiahnutou oblohou. Ale to je aj inde. Ale navštív Bukurešť, keď sa príroda prebúdza. To množstvo zelene v tomto meste nebudeš vôbec chápať. Za nejaký predĺžený weekend to stojí za návštevu. Skôr my by sme si mohli brať príklad z tohto mesta.

Koľko nás to celé stálo?

Ubytovanie: 10.97,- € / osoba / noc
Spiatočná letenka: 33.10,- €
Cesta do a z Budapešťi: 23.28,- €
Celkom na osobu: cca 89,- € (do ceny nie sú zarátane vstupy a strava)

Ešte by sa dalo ušetriť na letenkách, len my sme chceli využiť ½ ročné školské prázdniny a aj na ubytovaní by sa dalo niečo ušetriť, či na doprave smer Budapešť ak vystihneš akciu dopravcu RegioJet.

Nezabudni si prečítať aj ďalšie časti

2 Comments

  1. […] ďalšej časti zájdeme do širšieho okolia […]  2. […] oblúk nie je tak impozantný ako víťazný oblúk v Paríži, v Bukurešti, v Madride, či iných európskych mestách. Napriek tomu, treba si uvedomiť, že oblúk bol […]Prečítaj si ďalšie články

Na streche

Skryté perly v Budapešti (časť tretia)

Opúšťame brány podzemnej nemocnice a rozmýšľame čo ďalej. Ešte nám ostavajú minimálne tri ciele v hľadáčiku, ale máme toho dosť, chcelo by to oddych a posedenie na káve.

Balkán Tour 2018

Balkán Tour 2018 (Srbsko)

Známi nás oslovili, či by sme pre nich neuskutočnili svadobnú cestu do balkánskych krajín, keďže sme tu už niekoľko krát boli a poznáme túto oblasť viac než dosť a sami si netrúfajú, lebo nevedia čo majú očakávať. Mali sme v pláne im ukázať čo najviac z týchto krajín za veľmi krátky čas a tomu sme…

Bokodi tó

Z Bratislavy do Budapešti cez Bora Bora

Jedným zo skrytých pokladov Maďarska je rybárske jazero Bokodi (v maďarčine Bokodi tó). Nachádza sa na úpäti pohoria Vértes, neďaleko obce Oroszlány (stačí, že cestou do Budapešti po diaľnici M1 z Bratislavy pred Tatabánya zídete z diaľnice smerom na juh), na brehu ktorej sa nachádza tzv. plávajúca dedina, ktorá udivuje svet. Breh umelého chladiaceho jazera…

Balkán 2014

Tri tripy v jednom – divoké vody Balkánu – 16.-26. júl 2014

Keď túžite uletieť z reality, môžete si šlahnúť joint. Ešte jednoduchšie je to pomocou zopár drinkov. Alebo sa môžete vybrať s Tomášom na Balkan-Trip. Na divokú vodu. trip za hranice predvídateľnosti trip na hranici skutočného rizika trip, na ktorý sa nedá zabudnúť Motto: Aj tak je všetko ináč (múdry rabín na smrteľnej posteli)

Nezabudni o tom povedať aj ostatným

Chýba ti niečo v článku?

Môžeš nám napísať a opýtať sa.  My túto informáciu dodatočne doplníme aj do článku.