Skip to content

Predĺžený weekend v Berlíne

CK Knirsch 8. septembra 2016

Približná doba čítania: 8 minút

Takmer každoročne navštevujem najväčšiu výstavu spotrebnej elektroniky a výpočtovej techniky v Európe (IFA). Tá sa vždy koná na výstavisku na okraji Berlína, čo je presne na opačnom konci mesta, ako priletíte nízkorozpočtovou spoločnosťou (napr. RyanAir z Bratislavy).

IFA 2016


Ten prívlastok najväčšia si veľa ľudí nevie predstaviť ten obludný priestor. Je to cca 220 000m² rozložených do 26 sál ktoré sú vzájomne poprepájané. Len pre predstavu, výstavisko Incheba v Bratislave, kde sa koná väčšina výstav čiže haly A a B majú dokopy len 23.884 m². Preto aj v rámci výstaviska jazdia tri pravidelné autobusové linky aby ste mali čo najbližšie ku každej hale + ďalšia pravidelná na letisko Tegel.

IFA map
Bez mapy tu budete stratený

Za 6 dní, čo sa koná výstava ju navštívi ¼ milióna návštevníkov, kde vystavuje 1600 firiem. Ak by ste sa u každého stánku chceli zdržať len 1 min. bude vám to nepretržite trvať skoro 27 hodín! Nájdete tu takmer všetko, na čo si spomeniete, ale nič takého extra z čoho by bol WAU efekt. V dnešnej dobe sa väčšinu noviniek už dočítate skôr na internete. Tu si ich môžete aspoň naživo odskúšať a otestovať.

Kaiser Wilhelm Memorial Church

Aj keď denne sme nachodili len po výstavisku okolo 15km, tak len čo bolo trochu voľného času, sme sa vybrali do mesta pozrieť čo Berlín ponúka. Hneď blízko hotela sa nám nachádzal protestantský kostol Kaiser-Wilhelm-Gedachtnis-Kirche. Ten bol za druhej svetovej vojny bombardovaný a tak ostal dodnes aj zakonzervovaný. V zime sa tu konajú nádherné vianočné trhy.

Vstupná brána Berlín ZOO

Odtiaľ to je len kúsok okolo ZOO, ktorej dominuje nádherná vstupná brána. Pokračujeme dlhšou vychádzkou k víťaznému stĺpu. Ten bol vztýčen v roku 1873 ako pomník tzv. “vojen za zjednotenie Nemecka”. Cez deň sa dá dostať aj na vyhliadkovú terasu, odkiaľ je nádherný výhľad na Berlín. V nočných hodinách bol bohužiaľ zavretý.

Tiergarten

Keď sa postavíte chrbtom k víťaznému stĺpu tak v diaľke vidíte najznámejšiu dominantu Berlína – Brandeburskú bránu. Aj keď to vyzerá na skok, v skutočnosti sa parkom prejdete necelé dva kilometre. Táto brána bola postavená už v roku 1734 ako colná brána v opevnení Berlína. Počas existencie berlínskeho múru sa brána nachádzala v hraničnom pásme a nebola prístupná. Historicky je známy prejav prezidenta USA Ronalda Reagana, ktorý tu pri návšteve Západného Berlína v roku 1987 predniesol známu výzvu, adresovanú vtedajšiemu prvému tajomníkovi KSSZ Michailovi Gorbačovovi: „Mr. Gorbachev, open this gate! Mr. Gorbachev, tear down this wall!“ („Pán Gorbačov, otvorte túto bránu! Pán Gorbačov, zbúrajte tento múr!“)

Brandeburská brána

V okolí brány sa nachádza veľa známych pamiatok o ktorých väčšina návštevníkov Berlína ani netuší. Stačí ísť popri bráne smerom na juh a na ploche 13 100m² je postavený pomník zavraždeným Židom Európy. Samotný pomník bol otvorený v roku 2005. Tá rozloha a pochmúrnosť zasiahne srdce a svedomie každého návštevníka.

Pomník zavraždeným Židom Európy

Vedeli ste, že v Berlíne sa nachádza najstarší funkčný semafor v Európe? Ani my nie. Zamierte ďalej na juh k Potsdamer Platz a zbadáte ho. To sa nedá minúť! Semafor bol sem dovezený v roku 1924 z USA. Svetlá v osem metrov vysokej oceľovej veži vtedy ešte ručne ovládal policajt. Teraz na námestí už stojí len jeho replika.

Najstarší semafor

Ďalšie dni ani nebolo veľa času vybehnúť do mesta a tak posledný deň pred odletom, sme navštívili pár iných pamiatok. Napríklad Bebelplatz. Určite toto miesto poznáte z historických filmov. Je to námestie pred Kráľovskou knižnicou (dnes sídlo Právnickej fakulty) kde nacisti zorganizovali pálenie kníh “podvratných” autorov ako Bertoldt Brech, Thomas Mann a Karl Marx. Zároveň tu mal Goebbels prejav, v ktorom pálenie kníh prirovnal k symbolickému aktu, ktorým dajú najavo, že z popola hraníc povstane ako bájny Fénix nový duch Nemecka.

Bebelplatz
Bebelplatz

Najvyššou dominantou Berlína je určite Berliner Fernsehturm (televízna veža) postavená neďaleko Alexanderplatz, ktorá je najvyššou voľne stojacou stavbou v Európskej únii. Viaže sa na ňu historka, že bola postavená naschvál, aby zabránili lietadlám pristávať vo vtedajšom západnom Berlíne. Veža je vysoká 368 metrov a vo výške 203 metrov sa nachádza pozorovateľňa a otáčajúca reštaurácia, ktorá je o 4 metre vyššie. Zhora máte výhľad za krásneho počasia až 42km. Nebojte sa, hore nemusíte šliapať. Výťah vás hore vyvezie rýchlosťou 6 m/s.

Berliner Fernsehturm

Tých pamiatok v Berlíne je neúrekom. Hlavne keď ich chcete aj vo vnútri navštíviť, potrebujete minimálne týždeň. Ale čo sme nesmeli minúť pri odchode je East Side Gallery. Je to dnes jediným najväčším súvislým zbytkom bývalého Berlínskeho múru, skôr dlhého 165km. Jediným najväčším originálnym zbytkom múru je 1.3km dlhý úsek na severnom brehu Sprévy. Už od roku 1990 cez 100 nemeckých a zahraničných umelcov múr pomaľovalo námetmi z histórie. Tento múr už teraz patrí medzi pamiatky a momentálne tu prebiehajú rekonštrukčné práce. Celý múr je obohnaný pletivom, ale stále sa tu dajú urobiť nádherné fotky.

Berliner Mauer
Berlínsky múr
Berlínsky múr
Berlínsky múr
Berliner Mauer
Berlínsky múr
Berlínsky múr

Ďalšie fotografie z Berlína ktoré mi ostali zachované vo fotoaparáte. Toto mesto sa určite oplatí navštíviť, hlavne keď máte priame lety priamo z Bratislavy. Napríklad 07.10 – 16.10 sa tu bude konať už 12. ročník podujatia Festival of Lights.

Berlin Cathedral
Berlínska katedrála patrí medzi najkrajšie nemecké pamiatky
Bode Museum
Bode Museum vás nachvíľu zavedie do stredoveku a predstaví vám i byzantské umenie
Oberbaumbrücke
Tento most je symbolom znovunájdenej jednoty celého Berlína. Jeden z najdlhších a zároveň najkrajších mostov v meste.
Savignyplatz
Okolie nástupných staníc metra je pekne začlenené do mesta. Savignyplatz.
Metro Berlín
Najrýchlejšia a najpohodlnejšia preprava Berlínom. S-bahn a U-bahn
Letisko Schonefeld
Na toto letisko s najväčšou pravdepodobnosťou priletíte
Marooush
Určite sa zatavte v Marooush v arabskej reštaurácii kde sa dobre a lacno najete.

1 Comments

  1. Super rok 2016 | CK Knirsch dňa 27. októbra 2016 o 10:08

    […] Začiatkom septembra ešte absolvujem služobnú cestu do Berlína na najväčšiu výstavu elektroniky v Európe: IFA 2016, kde po večeroch stíham pozrieť mesto. […]Prečítaj si ďalšie články

Nemocnica v podzemí, Budapešť

Skryté perly v Budapešti (časť druhá)

Stránka Atlas Obscura nám pre Budapešť ponúkla neúrekom možností o ktorých sme v živote nepočuli. Bol to ten správny podnet opäť navštíviť metropolu Maďarska.

Podzemné mesto

Tour de Romania 2016 (5.diel): Objavili sme fungujúce podzemné mesto

Tento lacný hotel musíme využiť naplno a tak dávame aj raňajky v podobe omeliet v rôznych kombináciách (bez ničoho, so šunkou, so syrom,…) s kávou k tomu. Podávajú tu neskutočne veľké porcie, ktoré máme problém zjesť a na osobu si za to vypýtajú po prepočte 1.4,- €!

2.den Rumunsko

Tour de Romania 2016 (2.diel): Korvínsky hrad je najkrajší v Rumunsku

Ráno sa prebúdzame do krásneho slnečného dňa uprostred tichého kempu v maďarskom Szegede. Onedlho sa to mení príchodom prvých návštevníkov, zapĺňajúcich areál pri bazénoch. Vyberáme sa na rannú kávu a raňajky do blízkeho bufetu. Tu nám mimo ponuky pripravujú raňajky v podobe praženice a palaciniek.

Víkend otvorených parkov a záhrad 2019

Ukryté parky a záhrady v Bratislave

Akcia “Víkend otvorených parkov a záhrad” nám ukázal miesta o ktorých ani rodený Bratislavčan vôbec netuší, že existujú. A pritom môže okolo nich chodiť denno denne. A niektoré miesta sú naozaj výnimočné.

Nezabudni o tom povedať aj ostatným

Chýba ti niečo v článku?

Môžeš nám napísať a opýtať sa.  My túto informáciu dodatočne doplníme aj do článku.