Skip to content

Predĺžený weekend v Berlíne

CK Knirsch 8. septembra 2016

Takmer každoročne navštevujem najväčšiu výstavu spotrebnej elektroniky a výpočtovej techniky v Európe (IFA). Tá sa vždy koná na výstavisku na okraji Berlína, čo je presne na opačnom konci mesta, ako priletíte nízkorozpočtovou spoločnosťou (napr. RyanAir z Bratislavy).

IFA 2016
Ten prívlastok najväčšia si veľa ľudí nevie predstaviť ten obludný priestor. Je to cca 220 000m² rozložených do 26 sál ktoré sú vzájomne poprepájané. Len pre predstavu, výstavisko Incheba v Bratislave, kde sa koná väčšina výstav čiže haly A a B majú dokopy len 23.884 m². Preto aj v rámci výstaviska jazdia tri pravidelné autobusové linky aby ste mali čo najbližšie ku každej hale + ďalšia pravidelná na letisko Tegel.

IFA map

Bez mapy tu budete stratený

Za 6 dní, čo sa koná výstava ju navštívi ¼ milióna návštevníkov, kde vystavuje 1600 firiem. Ak by ste sa u každého stánku chceli zdržať len 1 min. bude vám to nepretržite trvať skoro 27 hodín! Nájdete tu takmer všetko, na čo si spomeniete, ale nič takého extra z čoho by bol WAU efekt. V dnešnej dobe sa väčšinu noviniek už dočítate skôr na internete. Tu si ich môžete aspoň naživo odskúšať a otestovať.

Kaiser Wilhelm Memorial Church
Aj keď denne sme nachodili len po výstavisku okolo 15km, tak len čo bolo trochu voľného času, sme sa vybrali do mesta pozrieť čo Berlín ponúka. Hneď blízko hotela sa nám nachádzal protestantský kostol Kaiser-Wilhelm-Gedachtnis-Kirche. Ten bol za druhej svetovej vojny bombardovaný a tak ostal dodnes aj zakonzervovaný. V zime sa tu konajú nádherné vianočné trhy.

Vstupná brána Berlín ZOO
Odtiaľ to je len kúsok okolo ZOO, ktorej dominuje nádherná vstupná brána. Pokračujeme dlhšou vychádzkou k víťaznému stĺpu. Ten bol vztýčen v roku 1873 ako pomník tzv. “vojen za zjednotenie Nemecka”. Cez deň sa dá dostať aj na vyhliadkovú terasu, odkiaľ je nádherný výhľad na Berlín. V nočných hodinách bol bohužiaľ zavretý.

Tiergarten
Keď sa postavíte chrbtom k víťaznému stĺpu tak v diaľke vidíte najznámejšiu dominantu Berlína – Brandeburskú bránu. Aj keď to vyzerá na skok, v skutočnosti sa parkom prejdete necelé dva kilometre. Táto brána bola postavená už v roku 1734 ako colná brána v opevnení Berlína. Počas existencie berlínskeho múru sa brána nachádzala v hraničnom pásme a nebola prístupná. Historicky je známy prejav prezidenta USA Ronalda Reagana, ktorý tu pri návšteve Západného Berlína v roku 1987 predniesol známu výzvu, adresovanú vtedajšiemu prvému tajomníkovi KSSZ Michailovi Gorbačovovi: „Mr. Gorbachev, open this gate! Mr. Gorbachev, tear down this wall!“ („Pán Gorbačov, otvorte túto bránu! Pán Gorbačov, zbúrajte tento múr!“)

Brandeburská brána
V okolí brány sa nachádza veľa známych pamiatok o ktorých väčšina návštevníkov Berlína ani netuší. Stačí ísť popri bráne smerom na juh a na ploche 13 100m² je postavený pomník zavraždeným Židom Európy. Samotný pomník bol otvorený v roku 2005. Tá rozloha a pochmúrnosť zasiahne srdce a svedomie každého návštevníka.

Pomník zavraždeným Židom Európy
Vedeli ste, že v Berlíne sa nachádza najstarší funkčný semafor v Európe? Ani my nie. Zamierte ďalej na juh k Potsdamer Platz a zbadáte ho. To sa nedá minúť! Semafor bol sem dovezený v roku 1924 z USA. Svetlá v osem metrov vysokej oceľovej veži vtedy ešte ručne ovládal policajt. Teraz na námestí už stojí len jeho replika.

Najstarší semafor
Ďalšie dni ani nebolo veľa času vybehnúť do mesta a tak posledný deň pred odletom, sme navštívili pár iných pamiatok. Napríklad Bebelplatz. Určite toto miesto poznáte z historických filmov. Je to námestie pred Kráľovskou knižnicou (dnes sídlo Právnickej fakulty) kde nacisti zorganizovali pálenie kníh “podvratných” autorov ako Bertoldt Brech, Thomas Mann a Karl Marx. Zároveň tu mal Goebbels prejav, v ktorom pálenie kníh prirovnal k symbolickému aktu, ktorým dajú najavo, že z popola hraníc povstane ako bájny Fénix nový duch Nemecka.

Bebelplatz
Bebelplatz
Najvyššou dominantou Berlína je určite Berliner Fernsehturm (televízna veža) postavená neďaleko Alexanderplatz, ktorá je najvyššou voľne stojacou stavbou v Európskej únii. Viaže sa na ňu historka, že bola postavená naschvál, aby zabránili lietadlám pristávať vo vtedajšom západnom Berlíne. Veža je vysoká 368 metrov a vo výške 203 metrov sa nachádza pozorovateľňa a otáčajúca reštaurácia, ktorá je o 4 metre vyššie. Zhora máte výhľad za krásneho počasia až 42km. Nebojte sa, hore nemusíte šliapať. Výťah vás hore vyvezie rýchlosťou 6 m/s.

Berliner Fernsehturm
Tých pamiatok v Berlíne je neúrekom. Hlavne keď ich chcete aj vo vnútri navštíviť, potrebujete minimálne týždeň. Ale čo sme nesmeli minúť pri odchode je East Side Gallery. Je to dnes jediným najväčším súvislým zbytkom bývalého Berlínskeho múru, skôr dlhého 165km. Jediným najväčším originálnym zbytkom múru je 1.3km dlhý úsek na severnom brehu Sprévy. Už od roku 1990 cez 100 nemeckých a zahraničných umelcov múr pomaľovalo námetmi z histórie. Tento múr už teraz patrí medzi pamiatky a momentálne tu prebiehajú rekonštrukčné práce. Celý múr je obohnaný pletivom, ale stále sa tu dajú urobiť nádherné fotky.

Berlínsky múr
Berlínsky múr
Berlínsky múr
Berlínsky múr
Berlínsky múr
Berlínsky múr
Berlínsky múr
Ďalšie fotografie z Berlína ktoré mi ostali zachované vo fotoaparáte. Toto mesto sa určite oplatí navštíviť, hlavne keď máte priame lety priamo z Bratislavy. Napríklad 07.10 – 16.10 sa tu bude konať už 12. ročník podujatia Festival of Lights.

Berlin Cathedral

Berlínska katedrála patrí medzi najkrajšie nemecké pamiatky

Bode Museum

Bode Museum vás nachvíľu zavedie do stredoveku a predstaví vám i byzantské umenie

Oberbaumbrücke

Tento most je symbolom znovunájdenej jednoty celého Berlína. Jeden z najdlhších a zároveň najkrajších mostov v meste.

Savignyplatz

Okolie nástupných staníc metra je pekne začlenené do mesta. Savignyplatz.

Metro Berlín

Najrýchlejšia a najpohodlnejšia preprava Berlínom. S-bahn a U-bahn

Letisko Schonefeld

Na toto letisko s najväčšou pravdepodobnosťou priletíte

Marooush

Určite sa zatavte v Marooush v arabskej reštaurácii kde sa dobre a lacno najete.

Prečítaj si ďalšie články

Nábrežie Dunaja

Exoti v centre mesta

Takto nás vnímali ľudia keď sme na kolobežkách v piatok podvečer vtrhli do centra mesta. A neboli to typické kolobežky, aké poznáte s plastovými kolieskami, ale veľké, ktorým veľa nechýbalo a boli by z nich bicykle.

Festival Svetla 2016

Festival svetla 2016 v Bratislave

Hlavné mesto v poslednom septembrovom týždni ožilo čarom rozprávok, legiend a povestí. Tak ste si mohli pripomenúť históriu i súčasnosť mesta Bratislavy na miestach, ktorými denne prechádzate. Svetelné a interaktívne inštalácie ožívali vždy po zotmení a i my sme sa vybrali si ich obzrieť.

Одеський національний академічний театр опери та балету

Odessa: východný Babylon na brehu Čierneho mora

Odessa je takou nepísanou kráľovnou Ukrajiny a keď sme vzdialený od nej len nejaké 200km, bolo by hriechom ju nenavštíviť. Len sme veľmi zvedavý, čo nás čaká na nepríjemnej Ukrajinskej hranici. Najmä keď cestujeme z neexistujúceho Podnesterska. Nikto nevedel čo môžme čakať. Navyše v batohoch máme niekoľko desiatok litrov koňaku.

Praha, Česká republika

Voľný deň v Prahe

Do Prahy chodievam niekoľko krát za rok, keďže firma kde pracujem tam má sesterskú firmu a okolnosti vyžadujú občas tam zájsť. To isté sa konalo aj v septembri, kde som získal úplne voľný deň, pretože až v nedeľu 07.09.2014 sa vyrážalo do Berlína na výstavu IFA. Ale čo s voľným dňom v Prahe, keď človek…

Nezabudni o tom povedať aj ostatným

Chýba ti niečo v článku?

Môžeš nám napísať a opýtať sa.  My túto informáciu dodatočne doplníme aj do článku.

Náš Instagram