Skip to content

Príprava dokladov na cestu

CK Knirsch 8. júna 2016

Približná doba čítania: 4 minúty

Podľa toho kam cestujete potrebujete množstvo dokladov. Nevyhnutným základným dokladom je minimálne občiansky preukaz. V prípade, že cestujete mimo Schengenského priestoru (to je napríklad aj Anglicko) už potrebujete aj pas. A počet dokladov len narastá. Napr. poistenie na cestu, vodičský preukaz v prípade že idete autom, alebo si v cieli budete chcieť požičiať nejaký motorový prostriedok, letenky, atď…

No treba predvídať aj situácie pre prípad, že tieto doklady stratíte, nedajbože Vás okradnú alebo nastane iná situácia pre ktorú nebudete mať k dispozícii tieto doklady. Ak sa Vám to stane v rodnej krajine, síce je to problém, ale nie až taký, ako keď sa Vám to stane niekde v zahraničí a nebudete sa vedieť bez dokladov dostať domov. No existuje jednoduché a účinné riešenie.

Nie je to, vytvoriť si fotokópiu dokladov a tie si nechať napr. v hotelovom trezore, či niekde inde. Ani k tým nemusíte mať prístup. Musíte ich mať tak k dispozícii, aby ste sa k nim vedeli dostať kdekoľvek a kedykoľvek. A to nie je tak komplikované.

Dnešná drvivá väčšina telefónov existuje buď na platforme iOS alebo Android. Obe ponúkajú automatickú synchronizáciu fotografií do nejakej formy Cloudu. Preto stačí nafotiť doklady mobilným telefónom a nechať si nasynchronizovať fotky práve do Cloudu. Takže v prípade, že ostanete úplne bez ničoho, stačí Vám vedieť svoje prihlasovacie údaje do cloudu a máte prístup k týmto údajom.

iphone6-dropbox
Ja osobne som to vyriešil tak, že všetky potrebné doklady mám uložené ešte navyše v DropBox-e, kde sú tieto fotky skomprimované a zaheslované do jedného súboru. Okrem iného tam mám aj dokonca rodný list. Tento súbor mám tam už dosť dlho. A vždy si tam aj pridávam pred cestou, všetky aktuálne poistenia, rezervácie ubytovania, leteniek, plánu cesty atď. Služieb, kam si odložiť do cloudu vaše súbory je nepreberné množstvo a porovnať ich medzi sebou by presiahlo rozsah tohto článku. Spomeniem ešte ďalšie dve významne, ktoré môžete využiť: Google Drive či One Drive.

Našťastie sa mi ešte nikdy nestalo, že by som to využil, ale nikdy neviete čo sa môže stať. A práve táto kópia na intenete Vám môže pomôcť, aj keď nebudete mať úplne nič. Stačí zabehnúť na náš konzulát v krajine ktorej sa nachádzate a požiadať o náhradný doklad. A práve táto existujúca kópia Vám uľahčí množstvo vybavovania a dokazovania a predíde množstvu byrokracie s overovaním Vašej totožnosti. Za tú polhodinu navyše pred cestou to stojí.

Prečítaj si ďalšie články

Žiadosť o víza

Víza do Ruska zadarmo!

Už sa letenky do Ruska nemusia predražiť o víza. Do určitých oblastí získaš víza úplne zadarmo.

IFTT na mobile

Chybné nacenené letenky priamo na mobil

Občas sa vyskytnú letenky za šialené ceny a väčšinou sa jedná o chybu v systéme či ľudskú chybu. Takéto ponuky sa na internete neohrejú dlho a preto treba reagovať ihneď. Ale zas nedá sa na to čakať neustále a tak som hľadal systém ako sa k nim čo najrýchlejšie dostať.

Chisinau - Viedeň

“Pašujeme” množstvo alkoholu z Moldavska

Základom nášho lacného cestovania je aj to, že neplatíme za zbytočné veci. Napríklad za podpalubnú batožinu, ktorej cena je občas vyššia ako samotná letenka. Nastávajú ale aj situácie, kedy sme donútený si za cestu priplatiť. Jednou z tých situácii je ultra lacný kvalitný koňak.

Nyugati station

Ako si vyzdvihnúť cestovné lístky na vlak v Budapešti?

Ak si si kúpil online lístky na maďarských železniciach, napr. do Bratislavy, tak určite vieš, že to máš zatiaľ len rezerváciu a nie plnohodnotné cestovné lístky. Celý proces nákupu sme si opísali v minulej časti.

Nezabudni o tom povedať aj ostatným

Chýba ti niečo v článku?

Môžeš nám napísať a opýtať sa.  My túto informáciu dodatočne doplníme aj do článku.