Skip to content

Vhodná batožina pre WizzAir a RyanAir

CK Knirsch 1. mája 2019

Približná doba čítania: 7 minút

Lacné cestovanie je vždy o kompromisoch. To sa týka najmä batožiny, čo nás naučilo na ľahko cestovať. Lenže od minulého roka, tieto rozmery letecké spoločnosti ešte viac skresali a nám neostalo nič iné, len sa pozrieť po vhodnej batožine.

Príručná batožina v lietadlách

Od novembra 2018 letecké spoločnosti RyanAir a WizzAir zmenili rozmery pre bezplatnú príručnú batožinu. Od apríla 2019 k nim pribudla aj spoločnosť LaudaMotion. Čo máme batohy do ktorých sme sa naučili zbaliť aj na 10 dní o rozmere 55cm x 40cm x 20cm sú teraz iba za doplatok.

WizzAir40cm x 30cm x 20cm
RyanAir40cm x 25cm x 20cm
LaudaMotion40cm x 25cm x 20cm

Ostatné lowcostové letecké spoločnosti ako easyJet, Volotea, Vueling alebo Eurowings majú príručnú batožinu zadarmo s nezmenenými rozmermi: 55cm x 40cm x 20cm.

Podmienky pre výber novej batožiny

Našou podmienkou bola iba jedna vlastnosť okrem daných rozmerov. Aby to nebol kufrík s pevnými stenami na kolieskach. Okrem toho, že to je dosť nepraktické, tak pri výbere batohu môžete aj prekročiť definované rozmery.

Na letiskách pri nástupe prebieha kontrola tak, že je k dispozícii kovová konštrukcia, do ktorej musíte svoju batožinu zmestiť. Batoh ak nemá pevnú konštrukciu, tak stlačíš do tohto rozmeru. S kufrom na kolieskach to neurobíš. Preto aj pred zavedením nových pravidiel, vždy pred nástupom sa označovali tieto batožiny ako prvé, ktoré smerovali do podpalubia.

Hľadáme značku pre príručnú batožinu

Drvivá väčšina najprv pozrie značku Samsonite, ktorý má prispôsobené filtrovanie batožiny aj podľa leteckých spoločností. Ale bohužiaľ to nemajú prispôsobené podľa aktuálnych podmienok. Aj tak sme u nich nenašli nič vhodné.

Samsonite pre Ryanair

V minulosti sa nám osvedčila značka National Geographic. Síce ponúkajú najmä fotobatohy, ale keď vyberieš priečky pre uskladnenie objektívov a samotného fotoaparátu, máš perfektný priestor ku ktorému máš prístup z viacerých miest.

Do oka nám padli dva modely, vhodné pre vyššie uvedené rozmery: A5290 a AU5350. Síce mierne prekračujú definované rozmery, ale keďže nemajú pevnú konštrukciu, tých pár centimetrov stlačíš v prípade kontroly na letisku.

Lenže oba batohy sú cenovo postavené na hranicu cez 100,- €. Síce je ich možné zakúpiť na AliExpress za polovičnú cenu, ale zas až tak často necestujeme. V minulosti sme kupovali na AliExpress model W5070 a už viac ako štyri roky slúži k plnej spokojnosti.

Našli sme ideálny batoh od Xiaomi

Nakoniec naša voľba padla na batoh tohto výrobcu známeho najmä pre priaznivé ceny mobilných telefónov a fitnes náramkov. Za prijateľnú cenu sú k dispozícii dva modely. Menší a jednoduchší batoh zakúpiš približne od 10,- €, ale jediné čo nás odrádzalo, bolo samotné prevedenie. Materiál bol príliš tenký, aby ochránil obsah batoha. Občas nosíme so sebou aj elektroniku, ktorá je háklivá na nárazy. Inak plne vyhovuje. A je k dispozícii v nádherných pastelových farbách.

Xiaomi Mi Casual Daypack

Druhý o niečo drahší je v prevedení City Backpack. Presvedčil nás jednoduchý dizajn, dostatočné polstrovanie a veľký úložný priestor s praktickými priehradkami. Batoh sme si zamilovali na prvý dotyk. Povrch je vyrobený zo 100% polyesteru s povrchovou úpravou odolnou voči poškriabaniu a vode odpudivé.

Batoh Xiaomi na cesty

Hranatý dizajn Xiaomi batohu zabezpečí, že keď ho položíš, ostane stáť a nemusíš ho o nič opierať. Len škoda, že spodok batoha neobsahuje nejaké ochranné nožičky. Či už proti zašpineniu ostatku batoha, alebo ochrane notebooku. Totiž vnútorná kapsa určená na notebook siaha až na dno a keď položíš batoh silnejšie na zem, tak sa to prenesie aj na notebook. Aspoň tá kapsa mohla byť o niečo vyššie. Inak do batoha vieš umiestniť až 14″ notebook.

Batoh Xiaomi na cesty
V batohu je 13″ MacBook Air a ešte stále ostáva dosť priestoru na väčší notebook. Priestor pre tablet je nadštandardný. Náš iPad mini sa tam úplne stratil.

Veľa praktického odkladacieho priestoru

Na prevedení batoha je vidieť, že niekto sa zamýšľal aj nad praktickým využitím. Okrem hlavného priestoru, kde je množstvo rôznych vačkov, sú na prednej časti umiestnené tri odkladacie priestory. Vpravo je tretinový priestor, ktorý je zvnútra úplne pogumovaný. To je určené najmä na odloženie mokrého skladacieho dáždnika, plaviek či uteráku a nenavlhne ti tak zbytok batohu. Predná časť slúži zas na veci, čo potrebuješ mať po ruke a najčastejšie potrebuješ. Ľavá časť prístupného priestoru zaberá celú plochu batohu. Prekvapil nás najmä priestor na odloženie okuliarov. Vnútro je pokryté mäkkou látkou, aby si si nepoškriabal sklá okuliarov.

Záver

Samotný objem batoha je 16 litrov a bohate postačuje ak cestuješ letecky len na predĺžený weekend. Vieme si predstaviť, že sa dá do batoha zbaliť v teplejších mesiacoch aj na celý týždeň. Okrem toho je dosť využiteľný aj na bežné používanie. Pozitívom je aj cena tohto batoha, ktorý na AliExpress ani lacnejšie nezoženieš ako u nás. V obchodoch Xiaomi Slovakia stojí momentálne 32.90,- € a je dostupný v troch farebných prevedeniach. Je to ideálna príručná batožina.

Klady

  • rozmer vhodný ako príručná batožina pre nízkonákladové letecké spoločnosti ako WizzAir, RyanAir a Laudiamotion
  • praktické priečinky na každodenné použitie i na cestovanie
  • minimalistický dizajn
  • povrch odolný voči poškriabaniu a vode odpudivý
  • pomer cena/výkon

Zápory

  • žiadna ochranna elektroniky na spodnej časti batoha
  • absencia vonkajšieho vrecka na fľašu

1 Comments

  1. […] Od 31. marca 2019 sa zmenili aj v tejto leteckej spoločnosti pravidlá pre bezplatnú palubnú batožinu. Zosúladili sa s RyanAir. Rozmer batožiny je 40cm x 20cm x 25cm. Ak nepotrebuješ väčšiu batožinu, zbytočne by si platil za to. Do takéhoto rozmeru sa kľudne na pár dní zbalíš. My sme našli aj vhodný batoh. […]Prečítaj si ďalšie články

Prečo sú nízke ceny leteniek?

Prečo lietame za smiešne ceny?

Ešte si nepochopil, prečo letenka v rámci Európy stojí menej ako lístok na vlak do Popradu? Prečo letenky sa dajú kúpiť aj za 1,- €? Pozri sa na to s nami.

Parkovanie, Budapešť

Parkovanie v Budapešti

Po minulé roky nebol až taký problém zaparkovať v Budapešti úplne bezplatne. Síce stále je to možné, ale iba cez víkend. Cez týždeň treba zaparkovať v širšom okraji mesta, alebo si tu príslušne zaplatiť. Pričom to nie je úplne lacné. A to ešte na vás striehnú ďalšie záludnosti, ako sme sa o tom presvedčili na…

Letisko

Ako sledovať naše extra lacné tipy na letenky?

Tento rok sme sprístupnili viacero možností ako sledovať tipy na lacné letenky. Keď sa na ne pozriete, je to lákavá cena, ale veľmi málo je ich z našich okolitých letísk ako Bratislava, Viedeň či Budapešť. Pozrite sa na to, že to nie je veľkou prekážkou.

Vlak na nástupišti

Vlakom z Budapešti do Bratislavy

Nákup online cestovného lístka z Budapešti do Bratislavy môže byť pre niekoho utrpením. V dnešnej dobe stále nie je možné zakúpiť tento lístok cez ZSSK. Neostáva nič iné, len to zakúpiť na maďarských železniciach!

Nezabudni o tom povedať aj ostatným

Chýba ti niečo v článku?

Môžeš nám napísať a opýtať sa.  My túto informáciu dodatočne doplníme aj do článku.