Skip to content

Provincia Syunik

CK Knirsch 7. septembra 2021

Približná doba čítania: 10 minút

Arménsko je rozdelené na 8 provincií a najjužnejšia a pritom najhornatejšia provincia je Syunik. Väčšinu územia tvoria skaly, pohoria a hlboké rokliny, ktorými pretekajú horské rieky. Priemerná výška provincie je 2200 metrov nad morom a z toho si vieš urobiť dostatočnú predstavu, ako to asi tu vyzerá.

Nádheru provincie nám odhaľuje až slnečné ráno. Sme ubytovaní v Old Halidzor v rokline na jednej strane úbočia a po vykuknutí z okna sa nám zdá, ako by nám niekto natiahol fototapetu. Však posúď sám.

Kaňon Vorotan

Wings of Tatev: Svetový rekord

Pre oživenie regiónu vybudovalo Arménsku v roku 2010 najdlhšiu nepretržitú lanovku, bez zástavky, na svete. Dokonca je zapísaná do Guinnessovej knihy rekordov. Jej celková dĺžka je úctyhodných 5 752 metrov len s troma piliermi a celú cestu s rýchlosťou 37 kilometrov za hodinu prejde približne za 11 minút. Pri prejazde kaňonom s riekou Vorotan si nad zemou až 320 metrov. Najdlhší úsek bez piliera má 2,7 km a je z neho výhľad na kláštorný komplex Tatev.

Wings of Tatev, ako je oficiálny názov lanovky, je nekomerčný projekt, a celý zisk z projektu je investovaný do obnovy kláštora Tatev a miestnej komunity. Ani preto neľutujeme 7 000֏ (cca 12,- €) do spiatočného lístka. Vstup do kláštora nie je spoplatnený.

Keďže lanovku máme celkom blízko od nášho ubytovania, náš denný program začína práve tu. A ani nevieme ako dobre sme urobili. Zatiaľ čo prvú hodinu je nástupište poloprázdne, s pribúdajúcim časom sa plní ľuďmi, ktorí musia čakať, kým sa uvoľní lanovka (naraz zoberie iba 25 ľudí).

Okrem toho, že lanovka ti ponúkne jedinečný zážitok s prekrásnym výhľadom, ušetrí ti aj čas. Lanovka končí pri nádhernom kláštore Tatev, kde cesta autom by ti trvala približne 30 – 40 minút s prudkým klesaním a následným stúpaním, po nie veľmi kvalitnej ceste. A ak máš dostatok času, odporúčame ti prejsť trasu ako lanovkou, tak i autom.

Diablov most

Ak náhodou pôjdeš už autom, nezabudni sa zastaviť pri tzv. diablovom moste (je tu dostatok priestoru na parkovanie) na samotnom dne rokliny Vorotan. Nachádza sa tu množstvo minerálnych prameňov, ktoré vybudovali prírodné kúpaliska. Síce prístup nie je úplne najjednoduchší, ale nie je problém sa vykúpať v niektorej z prírodných nádrži. Prípadne sa môžeš spustiť po lane na úplne dno rokliny, kde sa nachádza krasová jaskyňa, kde sa takisto môžeš osviežiť v horúcich letných dňoch.

Սատանի կամուրջ, Armenia

Kláštor Tatev

Medzi najkrajšie kláštory krajiny patrí i kláštor Tatev. Okrem krásnej architektúry vďačí za svoju výnimočnosť i samotné umiestnenie na kraji rokliny Orotan. Prvý kostol kláštora bol postavený už v 4. storočí a samotný chrám bol postavený v roku 906. Nie nadarmo je zapísaný na zozname svetového dedičstva UNESCO.

Monastery Tatev, Armenia

Kláštor Tatev križovala kedysi aj slávna Hodvábna cesta. Tieto miesta navštívil aj Tímúr Veľký či perzský Šáh Abbás, ktorí sa ho snažili zničiť. Kláštor postihlo aj niekoľko zemetrasení, posledné vážnejšie v roku 1931. Počas ranného stredoveku, keď bolo východné Arménsko pod perzskou nadvládou, bol kláštor Tatev dôležitým centrom kaukazskej vzdelanosti. Žilo tu a pracovalo viac, než tisíc mníchov.

Slovo Tatev v arménčine znamená “Daj krídla” a tento názov má k svojmu pôvodu niekoľko legiend. Najslávnejšia je o architektovi, ktorý prosil Boha, aby mu dal krídla, aby mohol vidieť tento majestátny kláštor zhora. Potom, čo bol kláštor postavený, sa pomodlil a povedal: “Ognir, Surb, ta tev!”, čo znamená: “Duch Svätý, pomôž mi získať krídla!”. A roztiahol krídla, vyletel hore a z vtáčej perspektívy obdivoval krásu kláštorného komplexu.

Zaujímavosťou je aj kamenný stĺp “Gevadzan” z 10. storočia uprostred komplexu. Stĺp nie je pevne ukotvený, a je to vlastne seizmograf. Akonáhle sa začal knísať a z vrchola spadol kameň, mnísi vedeli, že prichádza zemetrasenie.

Stĺp v Tatev, Arménsko
Historický seizmograf

Zvonica Halidzor

Občas po ceste zbadáš po ceste aj nejakú pamiatku, pri ktorej nie je žiadna informácia. Dokonca ani vek nevieš určiť. Jeden takýto objekt sme mali neďaleko ubytovania. Napriek tomu sa ideme prejsť k tejto zvonici. Tá ponúka nádherný panoramatický výhľad. Jedine čo sme sa dozvedeli, až pri písaní tohto článku, že zvonica bola postavená len nedávno, v roku 1989. Aj blízky pamätník, kde sa dá zaparkovať bol postavený v rovnakom roku. Ten je určený katolikosom všetkých Arménov: Vazegen I. a Karekin II.

Starý Khndzoresk

Na strmých svahoch Khor Dzor (Hlboká roklina), ležia pozostatky starej obce vytesanej do skaly. Na konci 19. storočia bol Starý Khndzoresk najväčšou dedinou vo východnom Arménsku. Ešte začiatkom 20. storočia tu žilo 8300 obyvateľov (cca 1800 domácnosti) a okrem domácnosti sa tu nachádzalo 27 obchodov, 3 farbiarne, garbiarne, 7 škôl a 4 kostoly. Keď bol postavený Nový Khndzoresk v roku 1950 Sovietsky zväz vysťahoval všetkých obyvateľov, lebo im spôsob života tunajších ľudí nesedel do celkovej ideológie.

Prvé zmienky o dedine pochádzajú z 13. storočia. Keďže sa tu nenachádza žiadne rovné miesto, ľudia boli donútení využiť priestor, ktorý bol k dispozícii. Do skál bolo vytesaných množstvo obydlí s viacerými miestnosťami a všetky boli postavené nad sebou; strecha jedného domu bola dvorom či terasou domu toho vyššie. O obyvateľoch bolo známe, že sa presúvali do rôznych miest v dedine cez sériu skrytých tunelov alebo pomocou lán vystúpili na vyššie poschodia.

Ty môžeš dnes navštíviť tiež túto dedinu. V roku 2012 za pomoci miestnych prostriedkov a pracovníkov postavili 160 metrov dlhý visutý most. Tí čo nemajú radi výšky, bude výzvou prejsť tento most. Každým jedným krokom sa most rozhojdá a aby toho nebolo málo, chodník je zostavený z kovových perforovaných dielov, takže vidíš až na dno 63 metrov hlbokej rokliny. Druhou možnosťou je, navštíviť Nový Khndzoresk a z konca dediny si dať kratšiu túru.

Hneď za mestom Goris smerom na Khndzoresk je neprehliadnuteľný pamätník na pôvodné ubytovania v tejto oblasti. Odtiaľto je nádherný výhľad na široké okolie a na samotné mesto.

Výhľad na Goris

Arménsky Stonehenge

V anglickom grófstve Wiltshire sa nachádza kamenná stavba známa po celom svete, ako najstaršie slnečné hodiny, alias Stonehenge. Ten bol vybudovaný okolo roku 3100 pred Kristom. Podobná stavba neďaleko mesta Sisian s rovnakým zameraním (dodnes sa vedci nevedia zhodnúť) sa datuje do rokov až 5000 – 12000 pred Kristom. To znamená, že sa jedná o ešte staršiu stavbu ako slávny Stonehenge.

Vedci sa dodnes nevedia dohodnúť či sa jedna o observatórium, cintorín, či nekropolu. Každopádne sa jedná o unikátnu archeologickú pamiatku Kakuazu a jedinú megalitickú pamiatku na celom Kaukaze, ktorá sa zachovala na takom veľkom území.

Názov Carahunge znamená v arménčine “hovoriace kamene”. Tento výklad súvisí so skutočnosťou, že kamene vydávajú počas veterného dňa pískavé zvuky, pravdepodobne kvôli viacerým otvorom, ktoré boli do kameňov vyvŕtané pod rôznymi uhlami v prehistorických dobách.

Carahunge, Arménsko

Čadičové kamene, časom zvetrané a pokryté machom a lišajníkom rôznych farieb tvoria centrálny kruh, južné rameno, severovýchodnú uličku, pás cez kruh a oddelené stojacimi kameňmi. Celkovo je identifikovaných a očíslovaných 223 kameňov (ešte stále sa tu povaľuje množstvo neočíslovaných kameňov a fragmentov), z ktorých 80 kameňov má vyvŕtaný kruhový otvor, ale v neporušenom stave sa zachovalo len 37 kameňov so 47 otvormi. Práve tie by mali slúžiť na astronomické pozorovanie. Cez niektoré kamene sa spája pozorovanie východu alebo západu Slnka pri slnovratoch, rovnodennostiach a špecifickými lunárnymi extrémami.

Nech je pravda akákoľvek, jedná sa o výnimočné miesto, najmä v lete pri západe Slnka. A ako vždy, aj tu je vstup zdarma. Nezabudni sa poprechádzať aj po blízkom okolí, ktoré ponúka jedinečné výhľady a nie ako väčšina návštevníkov, ktorí sa prejdú len po vychodenej cestičke ku Carahunge a späť.

Prečítaj si ďalšie články

Svaneti

Tetnuldi: Neobjavený lyžiarsky raj

Jedná jediná veľká chyba celého výletu. Nezobrali sme si lyže! Dokonca ani vrecia na spúšťanie sa. O dôvod navyše sa vrátiť späť do Gruzínska. Neuveríš čo sme objavili!

Vlak v stanici Ágra

India: 9. deň – Hlavné mesto Indie

To bol znova dnes extra náročný deň. Ten už začal vstávaním o 06:00. Vlak mal ísť o 08:18, ale ranné zbalenie, sprcha, presun na stanicu, vylúštenie správneho nástupišťa zaberie dosť času.

Yerevan, Armenia

14 zaujímavých faktov o Arménsku

Arménsko, krajina rozpadajúcich sa kostolov, úžasných výhľadov a veľmi dobrého vína. Táto starobylá krajina je známa svojím bohatým kresťanským dedičstvom, neuveriteľne dobrým jedlom, ako je kyufta, manti, arménska dolma a ďalšie. Je tiež domovom tých najvrúcnejších miestnych obyvateľov, na ktorých si kedy narazil a z ktorých každý sa s vami rád podelí o svoju kultúru.

Rádio-optické observatórium, Arménsko

Vesmírne observatórium

Ešte v piatok sme si posielali žiadosť na Ministerstvo hospodárstva Arménskej republiky aby sme mohli navštíviť Rádiooptické observatórium ROT-54. V pondelok ráno máme v emailovej schránke kladnú odpoveď aj s oficiálnym naskenovaným dokumentom, ktorý nás oprávňuje na vstup do priestorov na dnešný deň v ktorúkoľvek hodinu.

Nezabudni o tom povedať aj ostatným

Chýba ti niečo v článku?

Môžeš nám napísať a opýtať sa.  My túto informáciu dodatočne doplníme aj do článku.