Skip to content

Imlili Sebkha, oáza biodiverzity v púšti!

V oáze Imlili v Západnej Sahare, len tisíce kilometrov od civilizácie, sa ukrýva jedinečný prírodný div. Sebkha, starobylé slané lagúny, hostia endemické ryby, ktoré túto púšť prežívajú tisíce rokov. Táto prírodná symfónia je dokonalým príkladom, ako sa život prispôsobuje v extrémnych podmienkach, vytvárajúc jedinečný ekosystém.

Približná doba čítania: 4 minúty

1614 km od Casablanky a 1400 km od Marrákeša, oblasť Západnej Sahary, kde sa nachádza Dakhla, poskytuje zážitky všetkého druhu. Okolie Dakhly stojí za preskúmanie. Okrem neuveriteľnej krajiny, ktorú môžeme oceniť v tejto oblasti, kde sú hlavnými protagonistami duny a Atlantický oceán, vás jazierka Imlili skutočne prekvapia charakteristickými druhmi, ktoré v nich žijú.

Hoci nejde o bazény na kúpanie, v oáze Imlili sa nachádzajú početné stredne veľké lagúny, v ktorých môžete byť svedkami svetovo jedinečného úkazu. Atraktivita lagún v blízkosti mesta súvisí so zvláštnym prostredím, v ktorom prežívajú ryby prapôvodného pôvodu (endemické ryby rodu Cichlíd).

Aby sme pochopili existenciu týchto malých rýb, musíme vedieť, že tieto nádrže nie sú lagúnami ako takými. Toto prírodné divadlo sa nazýva “sebkha“, akési starobylé prírodné bazény, ktoré sa časom zasolili a sú charakteristické len pre krajiny Maghrebu. To, čo ich robí výnimočnými, sú ryby, ktoré ich obývajú. Tento prapôvodný druh prežíva v týchto nádržiach už tisícky rokov. Prežíva vďaka určitým podmienkam týchto vôd, ktoré sú spôsobené zmenami poveternostných podmienok, ktoré táto oblasť zažila.

Ryby, ktoré obývajú sebkhu uprostred saharskej púšte, sú mäsožravé. To znamená, že ak sa niektorý odváži vyskúšať starostlivosť o túto prírodnú pedikúru, nevyjde z toho nič a nič menej, ako keby opustil akýkoľvek kozmetický salón. Malé rybky budú okusovať odumretú kožu alebo mozole, ktoré človek má. Hoci to mnohí návštevníci robia, neodporúča sa to však, pretože podmienky vo vode nie sú priaznivé pre starostlivosť kvôli jej stagnácii.

Čo je Sebkha?

Je to priehlbina v púšti, kde je pôda často slaná, často spojená s morom (bývalá lagúna alebo ústie rieky). Imlili Sebka, ktorá sa nachádza neďaleko mesta Dakhla, má rozlohu 12 × 3 km a nachádza sa v nej takmer 160 otvorov s hyper slanou vodou pochádzajúcou priamo z podzemnej vody. Približne polovica z nich obsahuje malé ryby subsaharského pôvodu, ako aj krevety a slimáky.

Nie je to úžasné? Tento ekosystém je mimoriadne zaujímavý a napriek svojej zdanlivej jednoduchosti, a tým aj svojej očakávanej krehkosti, si v prostredí, ktoré prešlo intenzívnou dezertifikáciou, zachováva už tisíce rokov určitú stabilitu.

Pokiaľ ide o ryby, toto výnimočné prostredie vďačí za svoju životaschopnosť svojmu jedinečnému spôsobu fungovania. V každej diere sa nachádza určitá populácia (metapopulácia), a ak jedna z nich zmizne, nahradí ju iná počas záplav, ktoré nasledujú po prívalových dažďoch, ktoré niekedy v tejto oblasti padajú. Jedna homogénna populácia by už dávno zanikla. Navyše sa správanie a sfarbenie týchto rýb zmenilo v dôsledku tlaku prirodzeného výberu v tomto veľmi špecifickom prostredí.

Západná Sahara ponúka ďalšie miesta

Západná Sahara - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Taneẓroft Tutrimt
Hlavné mesto: El-Aaiún
Úradné jazyky: arabčina
Štátne zriadenie: sporné územie
Rozloha: 266000 km²
Časové pásmo: UTC +1:00
Mena: marocký dirham
Kód meny: MAD
Kurz (za 1 € dostaneš): 10.685 MAD
Medzinárodný kód krajiny: EH/ESH
Internetová doména: .eh
Predvoľba telefónneho čísla: +212