Skip to content

Tour de Romania 2016 (3.diel): Hľadáme hrad Bran

CK Knirsch 7. augusta 2016

Asi sa nám spalo veľmi dobre. Prebúdzame sa až o 09:30. Rýchlo hádžeme rannú hygienu a kompletizáciu batožiny. Celú batožinu sa snažíme narvať do maličkého auta. Na raňajky sa znova vyberáme na schodisko na priečelie kaštieľa, keď po chvíli vybehne grófova manželka s otázkou či nechceme kávu. To sa nás ani nemusela 2x pýtať, a s nadšením prikyvujeme.

Pozýva nás do svojich súkromných priestoroch a s radosťou nám rozpráva o histórii kaštieľa či ich rodokmeni, ktorý majú zmapovaný až do roku 800. Predsa, je to grófska rodina, a tak asi s tvorbou rodokmeňu nebol veľký problém.

Castelul Gyulay Ferencz v plnej paráde

Rozpráva nám aj o problémoch s rekonštrukciou, ako im štát do všetkého kecá a vôbec neprispeje a nemajú možnosť získať ani dotácie z euro fondov.

Celú opravu realizujú svojpomocne a len z vlastných zdrojov. Napriek tomu vyzerajú šťastní a spokojní. I my na chvíľu sme sa tak cítili a keď pôjdeme na budúce okolo, určite sa tu zastavíme. Ak ich chceš podporiť, stačí si aj na jednu noc tu zarezervovať ubytovanie cez AirBnB. Radi ťa tu privítajú. My sme im tu navyše ešte nechali 10€ za výklad a prehliadku ostatných priestorov.

Vieš že priamo pri tomto kaštieli zastavoval aj známy vlak Orient Expres?

I po ceste narazíš na zaujímavosti

Zas sme sa tu nechtiac zdržali o čosi viac, ako bolo plánované, keďže dnes nás čaká dlhší presun k hradu Bran (3¾ hodiny). Tento hrad je známy práve príbehom o grófovi Draculovi.

Polovica cesty vedie ešte po diaľnici a od mesta Sibiu, posledných 120km už vedie okresnými cestami až do cieľa. Preto napriek relatívne krátkym vzdialenostiam ti navigácia môže ukázať neuveriteľné časy príjazdu.

Prestávku si dávame v meste Fagaras kvôli dominante, ktorú už vidieť z diaľky. Aj tak je čas na nejaké osvieženie. Z dominanty mesta sa vykľul pravoslávny kostol so zlatými kupolami. Krásu ktorú je vidieť zvonka nájdeš aj vo vnútri.

Predražené ubytovanie v Bran

Pred tým, ako zamierime do hlavného cieľa nášho tripu, radšej mierime najprv na naše ubytovanie. Rozhodli sme sa tak, lebo samotná dedina je doslova preplnená turistami a parkujúcimi autami. A tiež aj ubytovanie priamo v dedine Bran je niekoľkonásobne drahšie.

Z nášho ubztovania to máme na skok k hradu, približne 1½ km. Samotný domáci je svojská osôbka a snaží sa ti splniť všetko čo si želáš, samozrejme ak nemáš prehnané požiadavky.

Potvrdzuje nám aj nízku sumu za dve izby pre štyri osoby, ktorá bola 37.50,- €/noc. Táto cena je dokonca o niečo nižšia, ako on sám ponúka. Dostávame izby na úplne vrchnom poschodí s nádherným výhľadom na okolitú krajinu. Aj jeho angličtina je veľmi zrozumiteľná. Človek, ktorý ovláda iba veľmi úplný základ, ho pochopí a dorozumie sa s ním. Vysvetľuje nám, dokonca aj s názornou ukážkou, že hrad Bran, zatvára svoje brány o 18:00 a keď to chceme stihnúť, mali by sme okamžite vyraziť.

Za každú cenu nemusíme hneď vidieť hrad a preto riešime peší presun do mesta Bran na večeru a poobzerať si dedinu. Naschvál to pomenovávam dedinou, lebo za mesto sa to určite nedá považovať. Jedna hlavná cesta, s pár bočnými uličkami, jeden malý park a samozrejme hrad. Nič viac tu nenájdeš!

Pri takejto atrakcii, ako je Draculov hrad, nájdeš množstvo reštaurácii a stánkov so suvenírmi. Napriek tomu, že ako je spopularizovaný tento hrad, samotné ceny v reštauráciách nie sú prehnané a sú prijateľné. Dávame čorbu, mix tanier s klobásou, slaninou a syrmi ktoré zapíjame zas miestnym pivom Ciuc. Po preskúmaní ešte posledných otvorených obchodíkov sa poberáme naspäť na nocľah.

Prečítaj si ďalšie články

Chata Kosodrevina

Cez weekend na Chopok

Darčeky k narodeninám nemusia byť len hmotné, ale môžu byť aj zážitkové. A ak sa spojíte viacerí a zorganizujete to ako prekvapenie, že oslávenec o ničom netuší o to je to lepšie. Mňa takto prekvapila rodina a kamaráti uplynulý weekend.

Kamenné obydlia

Neznáme atrakcie regiónu Hont

Donedávna sme vôbec nepočuli o regióne Hont. V niektorých turistických sprievodcoch sa spomína ako Poiplie. V súčasnosti je slovenský Hont súčasťou Nitrianskeho a Banskobystrického kraja. A keďže dovolenkujeme v Santovke, kde okrem kúpaliska nič iné nie je, rozhodli sme sa viac preskúmať tento región. Môžeš sa nechať inšpirovať.

Víťazný oblúk v Bukurešti

Vitajte v Paríži východu

V 70. rokoch sa hovorilo o Bukurešti ako o Paríži východu a nie nadarmo. Úchvatná architektúra, rozľahlé parky uprostred mesta s množstvom jazier a jazierok v nich. Centrum pretínali široké bulváre plné stromov, kvetov a záhradných reštaurácií, kaviarní a kaviarničiek. No potom došlo v roku 1977 k zemetraseniu a dostal sa k moci Nicolae Ceaușescu.

Catacombs, Odessa, Ukraine

Druhá Odessa sa nachádza v podzemí

Možno si počul o slávnych katakombách v Ríme alebo Paríži. Ale v porovnaní s katakombami v Odesse sú iba “kvapkou v oceáne. Chodby pod Rímom sa tiahnú iba 300km, zatiaľ čo v Paríži približne 500km. A v Odesse? Neuveriteľných 2500km. A tam teraz ideme!

Nezabudni o tom povedať aj ostatným

Chýba ti niečo v článku?

Môžeš nám napísať a opýtať sa.  My túto informáciu dodatočne doplníme aj do článku.

Náš Instagram