Skip to content

Cez weekend v Julských Alpách

CK Knirsch 27. septembra 2017

Približná doba čítania: 8 minút

Program na weekend bol jasný: smer Rakúske Alpy na brehu Salzy. Lenže na celý weekend hlásili škaredé počasie a vysoký stav vodnej hladiny a tesne pred odchodom z lodenice Vodáckeho centra sa dozvedáme nový cieľ: Soča v Slovinských Alpách.

Posádka šla kajakovať na čo my si ešte netrúfame, ale možno niekedy v budúcnosti to dáme. My sme si stanovili náhradný plán a to vyrážať do okolia si obzrieť nádhernú prírodu.

Ešte v piatok po absolvovaní necelých 500km v nočných hodinách parkujeme pri Slovenskom rafterskom centre. Slovenčina tu znela všade a ani sme nemali pocit, že sme v Slovinsku. Však je to aj základňou Slovenskej cestovnej kancelárie zameriavajúcej sa priamo na rafting.

Ubytovanie

Na to, že to je vychytená destinácia najmä v lete uprostred sezóny, tak ceny majú pre väčšinu prijateľné. Ubytovanie poskytuje všetko, čo potrebujete pre strávenie dovolenky, ak nie ste veľmi náročný. Čistá posteľ a sprcha k dispozícii stačí každému. Aj tak celé dni strávite mimo. Navyše je k dispozícii kuchynka so základným vybavením, kde si môžete uvariť raňajky, ale aj plnohodnotný obed. K tomu sa ešte na terase nachádza plynový gril na večerné grilovanie.

Čezsoča
Terasa slúžila hlavne vodákom na sušenie neoprénov

Keď sa pozriete do mapy, tak aj poloha je vynikajúca. Už len keď vyjdete z kempu, zbadáte že sa nachádzate uprostred vysokých hôr pár metrov od Soči (viď. úvodná foto). Pre rafterov je to jedno z populárných nástupných miest. Pre turistov, hlavne keď dôjdete autom je tu všade kúsok a máte problém kam sa vybrať na turistiku.

Ak si chcete pozrieť report z pohľadu raftera, navštívte stránku “Danube Kayaker

Separácia odpadu
So separáciou odpadu sme to mysleli dobre, ale na niektoré druhy odpadu boli malé nádoby 🙂

Slap Virje

Jedným z mnohých a krásnych vodopádov sa nachádza neďaleko dediny Bovec. Kľudne si to autom namierte ďalej smer Plužina, kde sa dá aj zaparkovať. Odtiaľ to už je len pár metrov dole kopcom.

Slap Virje

Toto magické miesto je ideálne pre fotografov, cieľ nenáročnej prechádzky a ľudí hľadajúcich relax. Užijete si viac stupňovitý 12m vodopád so šírkou približne 20m. Návštevu odporúčame najmä v jarných mesiacoch alebo po výdatných dážďoch. V lete to nie je tiež na zahodenie. Vďaka vápencovému pohoriu je voda azúrovo priezračná a navyše osviežujúca.  Tým prívlastkom osviežujúca si to overte vopred pred tým, ako skočíte z ponúkaného mostíka. Priemerná celoročná teplota je iba 5,5°C!

Slap Virje

Popri rieke Soča

Ak sa veľmi nechcete nachodiť a pri tom veľa vidieť môžete naštartovať vášho tátoša a vydať sa po alebo proti prúdu rieky Soča. Cesta vedie v úplnej blízkosti rieky a je ponúkaných množstvo parkovacích možností s vyhliadkou. Mini parkoviská sú umiestnené najmä v blízkosti drevených mostov ponad rieku.

Kamp Trnovo

Tie znesú dosť veľkú záťaž, ale niekomu môže veľmi vadiť, že pri prechádzaní mostom sa rozhúpe. Nie každý to má rád a potom sa môže tváriť aj nasledovne.

Soča, Bovec

Keď si v sezóne chvíľu oddýchnete pri Soči, určite uvidíte aj rafterov či kajákarov ako sa snažia zdolať túto rieku.

Soča, Slovenia

Izvir Soče

Keď sa vyberiete proti prúdu rieky Soča, tak cieľom určite bude prameň tejto rieky. Auto zaparkujete pri Chate, odkiaľ to je približne asi 15 minút peši ku prameňu. Nezabudnite si pevnú obuv. Aj keď to zo začiatku tak nevyzerá, tak turistický chodník sa v závere zmení na polo ferratu. Našťastie my sme išli v upršanom počasí a tak turistov tu bolo veľmi málo. Nevieme si predstaviť, že sa na tomto úseku premáva obojsmerne.

Izvir Soče

Prameň Soči je zaujímavý svojou farbou, ide vlastne o hlboké azúrové mini jazierko v skale. Zo skaly sála chlad a je to poriadne hlboká voda, v podstate akoby studňa. O tom sa presvedčil aj náš najmladší účastník, ktorý sa šmykol na skale a ako bol komplet oblečený tak behom okamžiku už celý mokrý testoval teplotu prameňa. Nebolo nad čím rozmýšľať a pakovali sa dole naspäť na chatu.

Izvir Soče
Tak toto je ten prameň. Aj keď na pohľad sa zdá, že tu je po kolená vody, tak opak je pravdou. Neskutočne čistá voda, to veľmi skresluje
Izvir Soče
Ani fotoaparátom sa nedal zachytiť ten úžasný výhľad od prameňa naspäť do údolia. Treba to navštíviť.

Velika Korita

Perlou na rieke Soča je 750m dlhý a veľmi úzky kaňon. Jeho hĺbka závisí na výške vodnej hladiny a v dobe sucha dosahuje až 15 metrov. Pri vysokých stavoch vody môže byť kaňon úplne zaplavený.

Velika Korita, Slovenia
Ranný pohľad na rieku od mosta bol takmer tajomný

Z parkoviska choďte od mosta proti prúdu rieky. Popri rieke je mnoho vyhliadok. Dávajte si však pozor, je tu pomerne šmykľavo a nie sú tu žiadne istiace prvky. Hrozí nebezpečie pokĺznutia a pádu do spenenej rieky. Nechceme strašiť, ale skutočne sa tu môžete smrteľne zraniť. Väčšinu času sa budete kochať aj tak pohľadom na kaňon.

Velika Korita, Slovenia
Takýto pohľad nevymyslíte. Toto si musíte nájsť a navštíviť

Samozrejme tento kaňon sa dá aj splaviť. Ak by ste potom veľmi túžili, neváhajte kontaktovať Vodácke centrum, s ktorými sme sem vycestovali a určite vám pripravia trip na mieru aj s úvodnými hodinami.

Velika Korita
Kaňon je aj splavný na kajakoch či rafte. Pohľad z plavidla musí byť úžasný.

Kam sa ísť najesť?

Možnosti je neúrekom, ale jedna z mnohých TOP je “Gostilna Pizzeria pri Mostu” inak nazývané aj ako “U Irenky”. Či si už dáte po celodennom chodení alebo raftovaní pizzu alebo čevapi určite hladný nezostanete a ešte budete fučať, že už viac nevládzete.

Cesta späť a niekedy snáď znova

V nedeľu v poobedňajších hodinách skáčeme znova do áut, aby sme sa niekedy pred polnocou znova objavili v Bratislave. Ako vidíte, weekend nemusíte obmedzovať len na okolie domova či okruh pár kilometrov. Julské Alpy sú od Bratislavy vzdialené len 5 hodín cesty a ak vám nevadí únava, vyberte sa sem sami alebo na vodu s Vodáckym centrom.

Naspäť domov

Prečítaj si ďalšie články

Podzemné mesto

Tour de Romania 2016 (5.diel): Objavili sme fungujúce podzemné mesto

Tento lacný hotel musíme využiť naplno a tak dávame aj raňajky v podobe omeliet v rôznych kombináciách (bez ničoho, so šunkou, so syrom,…) s kávou k tomu. Podávajú tu neskutočne veľké porcie, ktoré máme problém zjesť a na osobu si za to vypýtajú po prepočte 1.4,- €!

námestie v Trnave

Mocný opasok: Zábava pre celú rodinu

Hral si už niekedy nejakú mestskú interaktívnu hru? Počas celého roka máš možnosť si takúto hru vyskúšať v Trnave. Je úplne jedno kedy sa túto hru s mobilom v ruke rozhodneš absolvovať. Hra je dostupná za každého počasia a nepozná voľno. Iba neskoro v noci sochy oddychujú. A nezaplatíš za túto hru ani cent ako…

I Love Sarajevo

Ďalšie zastavenie na dovolenke: Sarajevo

Ako sme už opísali v predchádzajúcej časti, do Bosny a Hercegoviny sme zavítali letecky do mesta Tuzla. No našim primárnym cieľom bolo vyskúšať miestnu dopravu a precestovať kúsok tejto nádhernej krajiny.

Sarajevo

Po tretí krát do Sarajeva

Aj keď v Sarajeve sme boli už dva krát, toto mesto má svoju atmosféru a akonáhle ho raz navštíviš, budeš chcieť sa sem vrátiť znova. Je takou vstupnou bránou do Orientu. Preto padla vhod žiadosť, či by sme dvom blondínam s rodinami nešli robiť sprievod a navyše sme mali u leteckej spoločnosti WizzAir zostatkový kredit,…

Nezabudni o tom povedať aj ostatným

Chýba ti niečo v článku?

Môžeš nám napísať a opýtať sa.  My túto informáciu dodatočne doplníme aj do článku.