Skip to content

Gronárska zátoka

CK Knirsch 20. apríla 2022

Približná doba čítania: 6 minút

Asi tá najkrajšia Dunajská zátoka sa nachádza pri kameňolome pod Devínskou cestou. Na samotný výbežok do toku rieky nevedie žiadna značená turistická trasa a len málo ľudí vie, že sa sem dá pohodlne dostať.

Ako sa dostať na cíp zátoky

Najjednoduchší a vlastne aj jediný nástup (druhý krkolomný je zo Slovanského ostrova ktorý je uvedený nižšie) je od autobusovej zástavky Starý Kameňolom. Jediný autobus, ktorý po tejto ceste premáva, je číslo 29 (Malá scéna – Volkswagen). V blízkosti sa dá zaparkovať aj autom popri ceste.

Nájdi nástup na chodník

Ideálnym miestom pre štart a aj najjednoduchšiu orientáciu je nájsť dva obrovské kamene, ktoré blokujú vjazd automobilom na vyjazdenú štrkovú cestu. Táto cesta ťa bude viesť až k Dunaju, aj keď je o niečo dlhšia.

Druhý nástup je hneď pred autobusovou zástavkou “Starý Kameňolom” zo smeru Devín -> Centrum mesta. Je to vlastne lampa asi s policajnou kamerou pri ktorej vedie vyšliapaný chodník. Táto trasa je o niečo kratšia, ale môže ťa zmiasť množstvo ďalších chodníkov vedúce nikam. Ušetríš cca 200m.

Už nemáš ako zablúdiť

Chodník ťa zavedie až dole k Dunaju popri Gronárskej zátoke. Po pravej strane máš Slovanský ostrov na ktorý nevedie z tejto strany žiaden chodník. V minulosti to bola jedna časť so zablokovaným Devínskym ramenom, ktoré je momentálne vyčistené.

Na tomto mieste sa stačí stočiť vľavo a nechať sa viesť chodníkom. Nie je nijako udržiavaný a k záveru cesty sa mení na čisto kamenistú cestu. Preto treba voliť aj vhodnú obuv. V šlapkách alebo sandáloch nie je ideálne sem ísť. Samotný úsek nie je nijako dlhý. Od autobusovej zástavky až na koniec výbežku je to približne 1,2 km a dá sa to prejsť približne za 20 minút.

Po ceste na koniec cípu sa ti naskytne pohľad na starú nakladaciu rampu pri kameňolome, a hneď vedľa je aj aktuálna nakladacia rampa. Ak budeš mať šťastie, určite tu nájdeš aj kotviacu loď na ktorú sa bude nakladať tovar z blízkeho kameňolomu.

Oáza kľudu

Na tomto mieste je skôr raritou ak niekoho stretneš. Je to skôr výnimkou. Maximálne ľudia zájdu k Dunaju a vôbec netušia že sa dá pokračovať až na úplný koniec, prípadne sa im nechce.

A na rozdiel od susedného Slovanského ostrova, toto územie nespadá pod chránenú oblasť. Na polceste na samotný záver sú vybudované aj dve provizórne ohniská, čo je ideálnym miestom na nejaký poobedňajší piknik. Ale to len v prípade, že ešte nie je sezóna liahnutia komárov, pretože samotná zátoka je priam pre nich ako stvorená.

Ideálnym časom na návštevu samotného cípu je asi pri západe slnka nad Dunajom. Večer sa nezľakni, miesto je vyhľadávaným miestom bobrov. Ich stopy nájdeš na celom úseku. Skús sa sem vybrať, kým sa to nestane vyhľadávanou lokalitou.

Strom
Obľúbené miesto bobrov

Susedný Slovanský ostrov

Na vedľajší Slovanský ostrov sa dá dostať pohodlne dostať od hrádze v Devíne. Totiž v roku 2014 sa začalo s revitalizáciou Devínskeho ramena, ktoré malo za následok znovuotvorenie ramena v toku a výtoku, a zároveň zabezpečilo plynulý transport sedimentov cez rameno a tým aj celkové oživenie ramena.

Slovanský ostrov
Na Slovanský ostrov sa dá dostať aj cez Devínske rameno pomocou popadaných stromov

Ak je nízka hladina Dunaja a naplavených dostatok stromov, môžeš skúsiť prejsť cez rameno práve cez tieto kmene, ale je to len na vlastné nebezpečie. Práve na tomto konci sa nachádza nádherná štrková pláž s ešte menej ľuďmi, práve kvôli prístupu. Od Devína sem zablúdi minimum ľudí a ešte menej sa odváži prejsť Devínske rameno.

Ak vynaložíš aspoň toto úsilie, budeš mať s veľkou pravdepodobnosťou krásnu štrkovú pláž len sám pre seba. Na tejto pláži nájdeš aj zavesenú hojdačku tesne pri hladine Dunaja. Pri výške Dunaja na úrovni okolo 220cm meranom na Devíne, je ešte hojdačka na súši.

Prejdi sa po pláži a určite nájdeš aj množstvo lastúr Korýtka riečneho a Korbikuly ázijskej. Neodporúča sa na tomto území čokoľvek zbierať. Slovanský ostrov je v 5. – najvyššom stupni ochrany. Navyše je súčasne vodárenským zdrojom s názvom Sedláčkov ostrov. Vodný zdroj slúži na zásobovanie pitnou vodou pre mestskú časť Devín a je ju možné používať na pitné účely bez akejkoľvek úpravy.

Prečítaj si ďalšie články

I Love Sarajevo

Ďalšie zastavenie na dovolenke: Sarajevo

Ako sme už opísali v predchádzajúcej časti, do Bosny a Hercegoviny sme zavítali letecky do mesta Tuzla. No našim primárnym cieľom bolo vyskúšať miestnu dopravu a precestovať kúsok tejto nádhernej krajiny.

Salina Turda,

Tour de Romania 2016 (7.diel): Salina Turda

Vo veľkom očakávaní všetci vstávame už o 08:00 ráno, narýchlo dávame rannú hygienu, balíme veci a hurá do Salina Turda. Už so samotných záberov sme boli uveličení a veľmi dúfame že to bude tak aj naživo. Obliekame jesennú výstroj, kupujeme vstupenky pre všetkých za smiešnych 16,-€ a vrháme sa do útrob bane.

Devínska Nová Ves, Bratislava

Za čučoriedkami do Devínskeho jazera

Veľmi veľa ľudí si mýli Devínske jazero s rybníkom v Devínskej Novej Vsi, pričom sa jedná o dve odlišné miesta. V Devínskej Novej Vsi sa nenachádza žiadne jazero, ale rybník. A Devínske Jazero je štvrť Bratislavy, aj keď mnoho Bratislavčanov možno ešte o nej nepočulo. A možno aj preto nevedia objaviť farmu tesne za Bratislavou,…

Cricova

Cricova: Vinársky mokrý sen

Veľa ľudí vôbec netuší, že v Moldavsku, neďaleko hlavného mesta Kišiňov, sú ukryté svetové unikáty: Najväčšie vínne pivnice sveta. Dokonca sú zapísané v Guinnesovej knihe rekordov. A aj keď nie sme žiadny vinári, nemôžeme si nechať ujsť návštevu tohto unikátu.

Nezabudni o tom povedať aj ostatným

Chýba ti niečo v článku?

Môžeš nám napísať a opýtať sa.  My túto informáciu dodatočne doplníme aj do článku.