Skip to content

Zimné Sarajevo

CK Knirsch14. januára 2020

Približná doba čítania: 18 minút

Hlavné mesto Bosny a Hercegoviny patrí medzi naše TOP miesta. Nikdy sa nám ale nepodarilo, navštíviť toto mesto v zime. Až tentoraz. A je čarovné!

Ako sa dostať do Sarajeva

Samozrejme, najjednoduchšie autom. My sa ale zameriavame na lacné letenky. Jediné rozumné spojenie do Sarajeva je z Budapešti leteckou spoločnosťou WizzAir. A ak máš zakúpený „Wizz Discount Club“, tak spiatočné letenky kúpiš už za 19.90,- €.

K tomu si treba ešte prirátať minimálne 7.90,- € za cestu na Budapeštianske letisko. Od 10.01.2020 premáva 3x denne Slovak Lines. Ak nevyužiješ túto možnosť, cena sa ti mierne navýši. Napr. s RegioJet do Budapešti a potom miestnou dopravou na letisko.

My sme mali zakúpený let na nedeľu a weekend sme využili na návštevu Budapešti. To, že to bol dobrý krok sa môžeš presvedčiť v predchádzajúcich dieloch.

Ako sa dostaneš z letiska do centra mesta?

Už sme si odlietali toho dosť, ale najjednoduchšia a najlacnejšia forma prepravy z letiska, je práve tu v Sarajeve. Len čo vyjdeš pred letiskovú budovu, máš hneď napravo asi 15 krokov autobusovú zástavku. Na tej sú vypísané časy všetkých odchodov (Tie sú s časovou rezervou naviazané na prílety a odlety). Autobus má konečnú na zástavke Baščaršija, čo je úplne centrum mesta.

Ani cestovný lístok nemusíš hľadať. Ten sa kupuje priamo u šoféra na mieste, za cenu 5 KM. K dokonalosti chýba už len to, keby sa dalo platiť kartou alebo eurami.

KM = konvertibilná marka, bola už od svojho vzniku pevne viazaná na hodnotu nemeckej marky v pomere 1:1. Po zániku nemeckej marky je pevne viazaná na euro v kurze 1 EUR = 1,95583 BAM. V obchode je väčšinou zaužívané 1:2, keďže sa to nikomu nechce rátať presne.

Ubytovanie v Sarajeve

Kde si zložíš hlavu, si môžeš naplánovať z pohodlia domova cez booking.com. Možností je veľmi veľa a cenovo priam vynikajúce! Však v takom 5-hviezdičkovom hoteli Radon Plaza dáš za noc 33,- €! Len je umiestnený 7km od centra mesta.

Neradíme ti, sa ubytovať ďaleko od centra mesta. Mestská doprava je pomalá a nepredvídateľná. Spoje chodia, ako sa im zachce.

Priamo v centre mesta vieš nájsť ubytovanie už do 10,- € / osoba / noc. Pri našich návštevách Sarajeva sme ich otestovali viacero, ale najviac sa nám osvedčilo ubytovanie v súkromí Guesthouse Nina. Ubytovanie je len 100m od fontány na Baščaršija a máš na ňu výhľad aj priamo z postele. Guesthouse Nina je vždy prvá možnosť ktorú pozeráme, keď sa chystáme do Sarajeva.

Ubytovanie v Sarajeve
Tento výhľad z postele je luxusný.

Čo vidieť v Sarajeve?

Keď si prvý krát v Sarajeve, stačí si otvoriť nejakého turistického sprievodcu alebo Google. Tých pár miest sa neustále opakuje, ale niektoré sú výnimočné neustále a o niektorých sa v sprievodcoch nedočítaš.

Baščaršija

Tento názov neukazuje na nejaký konkrétny bod, je to starý bazár z osmanskej doby a hlavné turistické lákadlo. Svoj drahocenný čas, nemíňaj na to, že si nejaký vyčleníš na prehliadku. Aj tak chtiac či nechtiac budeš možno aj niekoľko krát za deň prechádzať. Tu ti odporúčame vyskúšať, všetko čo sa dá. Typickú bosniansku kávu podávanú v džezve, omamnú šišu, turecký čaj, príliš sladké zákusky, ale aj sa najesť v tzv. „Čevabdžinici“.

Káva na ulici Kovači

Len pár metrov cez cestu od fontány Sebilj je najromantickejšia ulica Kovači, celého Sarajeva. Tu sú zastrčené tie najúžasnejšie kaviarne. Vyber si ktorúkoľvek, neurobíš zle.

Kovači, Sarajevo
Najkrajšia ulička v Sarajeve

V Teahouse Džirlo objavujeme asi najzastrčenejšie miesto na oddych od ruchu celého mesta. Pôvodne sem zachádzame kvôli svojráznemu majiteľovi, ktorý akoby bol dvojča známeho skladateľa: Petra Hapku. Ale ten nemá dnes akurát službu, ale jeho manželka.

https://www.facebook.com/cajdzinicadzirlo/photos/a.660117647361355/1091936527512796

Tá nás posiela na vyššie poschodie, už tak dosť malého podniku. Ani sme nepomysleli, že by sa sem mohlo niečo viac zmestiť. Hore je oáza. Ticho, kľud, vôňa pomarančov s klinčekmi a pohovky len pre nás. Ako je interiér upokojujúci až lenivý, tak aj majiteľka je správna „salámistka“.

Nič jej nerobí problém, s úsmevom a vtipom nám všetko donesie a ešte dostávame aj krátku prednášku o správnom pití bosnianskej kávy. Človek by tu aj zdriemol keď po takmer hodine nás vyrušia dvaja návštevníci, keďže dole je plno. Teahouse Džirlo si nachádza miesto v našom programe pre budúcu návštevu Sarajeva.

Ministry of Ćejf

Len o pár metrov vyššie, je ďalšia vynikajúca kaviareň. Síce nie je taká útulná, ale má tiež svoj unikát. Vlastnú pražiareň kávy hneď vedľa. Nadýchni sa čerstvo upraženej kávy a ak pražiar akurát niečo neopravuje, tak ti vysvetlí aj celý postup praženia s ukážkou.

Mega monštruózne palacinky

Len pár metrov pod kaviarňou, na rohu ulíc Kovači a Kračule nás oslovuje podnik, ktorý tu ešte minulý rok vôbec nebol. Neskôr sa dozvedáme, že otvorili len pred 3 týždňami. Vonku pri vchodových dverách nás zaujal nápis „Palačinci 50cm“. Prekladať to asi netreba.

A naozaj. Vo vnútri len dva stoly so šiestimi barovými stoličkami a malou kuchyňou, kde robia asi tie najväčšie palacinky, čo sme videli. K podnikaniu, tu ľuďom stačí málo. Hneď oproti palacinkám je „burgáreň“, kde robia lahodné burgre asi na 4m²!

Čo nás usádza na zadok je ponuka. Nie obsiahlosť ponuky, ale tie ceny, za čo ich tu robia. Však najlacnejšia palacinka tu stojí 3 KM (cca 1.50,- €). Nie je to žiadna skrátená verzia, ale tak isto plnohodnotná pol metrová palacinka. Je rozhodnuté, ideme do toho na plno. Každý zatiaľ jednu.

Monster crepes by Cile
Ktorú palacinku si vyberieš?

Objednávame si tzv. Jaffa (nátierka z čiernej čokolády, pomarančový džem, čokoládový posyp a čokoládová poleva), Pistacna Premium (Pistáciový krém s pistáciovým posypom), Nutella Classic a Nutella Banana.

Už len keď vidíme prípravu palaciniek, tak tušíme, že to nebude tak jednoduché ich skonzumovať. To nie je palacinka, to už je komplet závin. A keď vidíme, koľko plnky do toho ide, vieme, že sme si mali radšej objednať jednu palacinku dvaja. Vôbec nešetrí ani plnkou ani posypom. Každé dve minúty nám pristane na stole jedna z objednaných palaciniek.

Do palaciniek sa púšťame s veľkým nadšením a odhodlaním. Však to nemôže byť problém. Po konzumácii polovice, už opúšťame definitívne od myšlienky objednávať si druhú palacinku. V ¾ si už musíme dávať prestávku. Toto sa nedá skonzumovať. A tak nakoniec aj je. Túto mega palacinku za 2,- € je problém celú zjesť.

Na ponukovom lístku nie je vôbec žiadna informácia o gramáži týchto kúskov. Až po rozhovore s majiteľom sa dozvedáme, že v priemere majú palacinky od 400 do 700g! O počte kalórii sme nedostali ani orientačné číslo. Ale je ich tam určite toľko, že by zastúpilo jedlo aj na tri dni.

Tesne pred odchodom majiteľ pripravuje palacinku v tej najdrahšej verzii. Až za 9 KM! Je tam asi všetko najsladšie. Kinder Bueno, Raffaello, Ferrero Rocher, poliate čokoládou, posypané bielou čokoládou a ozdobené lentilkami! To by sme aj traja ledva zvládli zjesť.

Na kávu do Avaz Twist Tower

Táto stavba je jedným z najvyšších projektov v regióne. Určite si ju všimneš z autobusu, keď pôjdeš z letiska. Práve na tento 175 metrov vysoký mrakdorap si zájdi na kávu či zákusok. Kaviareň sa nachádza na najvyššom 35 poschodí. Neboj sa, káva aj zákusky sú tu lacnejšie, ako v centre mesta.

Keď budeš končiť svoju návštevu, maj pripravené 2KM. Túto sumu potrebuješ, aby si prešiel turniketom na vyhliadku, umiestnenú ešte o dve poschodia vyššie. Tie už musíš absolvovať peši.

K Avaz Twist Tower sa dopravíš veľmi jednoducho. Nastúp na električku č. 1 a odvez sa na konečnú zástavku k vlakovej stanici. Odtiaľ je tu už len 5 min. peši.

Na raňajky do mestskej tržnice

Ubytovanie máme v tejto nízkej cene bez raňajok. Nemusíš si vôbec nič zaobstarávať deň pred tým. Na ulici Kovači už od skorého rána podávajú čerstvo pomletú kávu v džezve.

Pri električkovej zástavke Baščaršija sú hneď dve zariadenia k dispozícii. Pekara Edin otvorený od 05:00 hod do 00:00 hod a Slatko i Slano otvorený od 07:00 hod do 02:00! V ktorúkoľvek nočnú či dennú hodinu dostaneš chuť na burek alebo sladký koláč, tak tu ho kúpiš čerstvo upečený. A za cenu, že ani nebudeš rozmýšľať či si zobrať jeden alebo dva kusy. Najradšej by si zobral celý plech.

My sme si zvolili už pred niekoľkými rokmi raňajky v mestskej tržnici. Toto miesto sme objavili náhodou. Len čo vojdeš do tržnice ľavým vchodom, daj sa ihneď schodmi hore. Tu je zastrčená reštaurácia „Srebrena školjka“, kde turista ani nezavíta a chodia sem len domáci.

Za veľmi ľudové ceny sa tu naješ do prasknutia. Napr. na raňajky si dať omeletu s pršútom a syrom sa priam žiada. Totiž všetky čerstvé suroviny z ktorých jedlo pripravujú, je hneď o poschodie nižšie. Na to sa môžeš dívať do sýta zvrchu. Reštaurácia ponúka veľký panoramatický výhľad na každodenné dianie v tržnici.

Gradska tržnica, Sarajevo

Tu je to miesto, kvôli ktorému sme vycestovali do Bosny a Hercegoviny

Náš výlet má jeden jediný primárny cieľ, kvôli ktorému sme kupovali letenky. Kúpiť pršút. Taký pršút, aký je k dostatiu v tržnici, asi nikde nezoženieš. Ešte tak v pohorí Lovćen, ktorý je TOP. Talianske prosciutto nám ani tak nechutí, ako miestne z Balkánu. Hlavný rozdiel je ten, že talianske je bravčové a na Balkáne zas hovädzie. Ale narazíš aj na teľacie či kozie. A práve pršút z kozy je delikatesa.

Neboj sa v tržnici obehnúť aj všetkých predavačov, každý ti dá ochutnať tu svoju verziu a môžeš si vybrať. Každý jeden predajca ti to nakrája či vákuovo zabalí akýkoľvek kúsok, ktorý si vyberieš. Aj 1½kg kusy mäsa nie je problém. A už zo skúsenosti vieme potvrdiť, že na letisku s tým nerobia vôbec žiaden problém. A keďže mäso je sušené na vzduchu, nepotrebuješ ani ho chladiť.

Lanovkou na Trebević

Len v apríli 2018 znovu otvorili lanovku na horu Trebević. Pred občianskou vojnou, fungovala už od roku 1959, len aj pôvodná lanovka padla za obeť vojne.

Každým rokom badáme rozdiel, ako sa na konečnej stanici rozrastá oddychové miesto. Tento rok, už takmer dokončili cieľovú stanicu s tým, že na štvrtom poschodí je vyhliadková terasa. Aj okolie je postupne zveľaďované.

Keby si náhodou nevedel, v roku 1984 sa konali v Sarajeve zimné olympijské hry a na tomto mieste je umiestnená ešte pôvodná bobová dráha. Tá je tiež nefunkčná, keďže slúžila ako ochrana vojakov, ktorí ostreľovali Sarajevo. My dúfame, že je v pláne, aj túto dráhu zrekonštruovať do funkčného stavu.

Po bobovej dráhe je nádherná prechádzka najmä na jar či jeseň. Prvý krát obzeráme túto dráhu v zime. Až je nám ľúto, že nemáme k dispozícii nejaké sánky, či aspoň vrece. Musí to byť zážitok sa po nej previezť, aj keď nie v takej rýchlosti.

Bobová dráha je po celej dĺžke pomaľovaná nádhernými graffiti. To len samé nabáda, aby si sa ešte išiel pozrieť za ďalšiu zákrutu. Ani nevieš ako a ocitneš sa na konci 1.3km dlhej trate. Ak nie si dobré obutý, ani nepokračuj dole do mesta. Radšej sa otoč a choď naspäť hore. Cesta dole je nekonečná.

Obojsmerný lístok na lanovku stojí 20 KM.

Sarajevska pivara

Keď pôjdeš z lanovky, okolo veľvyslanectva Českej republiky, narazíš na Sarajevský pivovar. V reštaurácii máš možnosť ochutnať pár desiatok druhov piva. Ak nie si milovník piva, návštevu tejto reštaurácie veľmi neodporúčame. Je to tu skôr pre turistov. Jedlo nič moc a obsluha sa tvári akoby tam bola z donútenia.

Sarajevský pivovar, reštaurácia

Hneď vedľa reštaurácie je ten skutočný pivovar, kde varia pivo a v ňom je umiestnené múzeum. Nikdy sme v ňom neboli, pretože vždy keď sa tu nachádzame, je zavreté. Navyše podľa informácii je to obyčajné múzeum a neponúkajú prehliadky do výrobne ani ochutnávku.

Beer in Sarajevo

Nákup suvenírov

Najfotogenickejšou ulicou mimo Kovači, je remeselná ulica Kazandžiluk. Patrí medzi najstaršie a najznámejšie ulice Sarajeva. Tu nájdeš mnoho medených výrobkov. Kedysi sa tu opravovali džbány, džezvy, hrnce či podnosy, ale dnes je to skôr orientované na turizmus.

Pri našich častých návštevách mesta, jeden z obchodíkov „vyčnieva“. Nájdeš ho presne na zákrute ulice. Remeselník vo vnútri má veľmi bohatú ponuku a nevnucuje svoj tovar. Len si robí svoje.

Ak si vyberieš z ponuky nejakú džezvu, zadarmo ti vygravíruje ľubovoľný text na spodnú časť nádoby. A to bez akéhokoľvek nároku na honorár. Má to asi zarátané v cene. Tentoraz ho skúšame, či by nám nevygravíroval logo kaviarne „Penny Coffea„.

Aj keď logo je trochu náročnejšie na výrobu, podarilo sa k obojstrannej spokojnosti. A nechcel za to nič, aj keď to je nadštandardná služba, ktorú vykonáva.

Naspäť na letisko

Po troch nociach, je na čase sa znova vrátiť naspäť. Autobus na letisko nám odchádza takmer spred ubytovania. Zástavka Baščaršija. Posledné konvertibilné marky dávame šoférovi a o 45 minút už vystupujeme priamo pred vstupom na letisko.

Aj letisko si prechádza svojou rekonštrukciou a rozširovaním. Nečakaj zatiaľ nič extra. Je podstatne menšie ako to naše Bratislavské. Však má iba 4 nástupné brány. Momentálne sa stavia v tesnej blízkosti Terminal B, ktorý má byť dokončený v priebehu roku 2020.

Letisku by sa zišiel ďalší terminál. V existujúcom nemáš takmer nič k dispozícii. Jeden Duty Free obchod a jednu kaviareň s rýchlym občerstvením.

Nádherný odlet

Odlet zo Sarajeva teraz v zime bol jedným z najkrajších. Sarajevo leží v údolí medzi vysokými kopcami a o nádherné výhľady nie je núdza. Síce vzlet bol cez husté mračná, ale len čo sme nad ne vystúpili, tak z oblakov trčali len vrcholy hôr.

O 40 minút dosadáme na Budapeštianske letisko. Odtiaľto je to už domov štandard. Presun z letiska na stanicu Nyugati a vlakom naspäť do Bratislavy.

O mesiac letíme znova do krajiny na východ od Slovenska, kde WizzAir len nedávno začal lietať. Nezabudni nás preto sledovať ďalej.

Výhľad z lietadla

Prečítaj si ďalšie články

Víťazný oblúk v Bukurešti

Vitajte v Paríži východu

V 70. rokoch sa hovorilo o Bukurešti ako o Paríži východu a nie nadarmo. Úchvatná architektúra, rozľahlé parky uprostred mesta s množstvom jazier a jazierok v nich. Centrum pretínali široké bulváre plné stromov, kvetov a záhradných reštaurácií, kaviarní a kaviarničiek. No potom došlo v roku 1977 k zemetraseniu a dostal sa k moci Nicolae Ceaușescu.

Bukurešť, Rumunsko

Objavovanie centra Bukurešti

Keď padlo prvý krát rozhodnutie ísť do Bukurešti, vôbec sme netušili, čo nám toto vie ponúknuť. Ani pri prvom rýchlom skúmaní cez vyhľadávač, nič zaujímavé neponúkalo a to ani dokonca obľúbená stránka Atlas Obscura. Všetko bolo väčšinou o Paláci ľudu, ako druhej najväčšej budovy na svete. No aspoň niečo.

Košice

Kam na raňajky v Košiciach?

Jednou z najkrajších uličiek centra mesta Košice, ktoré sme objavili, je určite Hrnčiarska ulica. Je to druhá rovnobežná ulica s Hlavnou ulicou smerom na železničnú stanicu. Mesto sa ju snaží prezentovať ako uličku remesiel.

Na cestách

Tour de Romania 2016 (3.diel): Hľadáme hrad Bran

Asi sa nám spalo veľmi dobre. Prebúdzame sa až o 09:30. Rýchlo hádžeme rannú hygienu a kompletizáciu batožiny. Celú batožinu sa snažíme narvať do maličkého auta. Na raňajky sa znova vyberáme na schodisko na priečelie kaštieľa, keď po chvíli vybehne grófova manželka s otázkou či nechceme kávu. To sa nás ani nemusela 2x pýtať, a…

Nezabudni o tom povedať aj ostatným

Chýba ti niečo v článku?

Môžeš nám napísať a opýtať sa.  My túto informáciu dodatočne doplníme aj do článku.