Skip to content

Dovolenka na severe Slovenska

CK Knirsch 7. augusta 2017

Približná doba čítania: 13 minút

V predchádzajúcom článku, sme dali tip na ubytovanie v obci Huty, ktorá sa nachádza na Liptove a len pár kilometrov od Oravy. Tu sme strávili celý týždeň. Táto lokalita vám vie ponúknuť až príliš veľa aktivít a zaujímavých cieľov, kde aj takáto krátka doba, je málo na to, kam sa skôr vybrať.

Kvačianska dolina

Chata u Stratenej Ovce je najideálnejším bodom na výlet do Kvačianskej doliny. Odtiaľto vyráža množstvo turistov na túru s jasným cieľom: Kvačiansky mlyn. My sme ani nemuseli veľmi rozmýšľať či dáme túto vychádzku. Takmer “magistrálou” s celkovým prevýšením 120m sme mali tento mlyn len 30 min. chôdze a zvládnu to aj deti či dôchodcovia. Neskôr sme to dali ešte druhý raz a to na bicykloch. Tie boli štandardnou výbavou chalupy a to nám už trvalo len 10min.

Kvačany

Chodník ku mlynu je luxusný a maximálne nenáročný…

Kvačianska dolina

Celá trasa s pár výnimkami sa dá celá absolvovať aj na bicykli

V cieli nás čakali “Mlyny v Oblazoch”. Tu sa stretáva voda až z troch potokov a tak to bolo ideálne miesto na postavenie vodného mlyna. Z pôvodných štyroch mlynov tu dnes stoja už len dva. Vďaka dobrovoľným ochrancom prírody sa podarilo zrekonštruovať Horný a Dolný mlyn, ktoré sú v letnej sezóne bezplatne sprístupnené turistom. Tu si môžete pozrieť ako funguje mechanizmus mlyna. Súčasťou mlyna je aj píla a tiež ju poháňa mlynské koleso.

Kvačianska dolina

No nie je ten mlyn nádherný. Dokonca zadarmo je aj prehliadka!

Nečakajte tu žiadnu komerčnú prevádzku, ale len ako príjemné miesto na oddych. Mlyn neslúži ako občerstvovacia stanica, kde si môžete zaplniť prázdne žalúdky. Maximálne môžete ochrancov podporiť kúpou suvenírov.

Kvačianska dolina

V rámci miesta tu zbadáte aj Horný mlyn, ktorý nie je zas tak atraktívny, ale je o to viac fotogenický

Len o 300 metrov ďalej sa nachádza Vodopád Ráztoka a bola by škoda ho vynechať. No keď je sucho, ako v našom prípade, vôbec sa to nepodobá na vodopád. To si ho treba prísť pozrieť na jar, keď sa topí sneh alebo na jeseň, keď sú zas výdatne dažde.

Kvačianska dolina

V lete je takáto podoba vodopádu. Na druhej strane bez problémov vyleziete až hore.

Adrenalín v Liptovskom Mikuláši

Ak sa chcete doslova vyblbnúť a resetnúť, stačí zájsť pár kilometrov do Liptovského Mikuláša. Hneď pri vjazde do mesta sa nachádza “Aquapark Tatralandia”. Treba ešte pokračovať pár metrov a narazíte na Heliport Liptov. Spolu s Heliportom sa tu nachádza Fun Aréna Liptov, kde sú cenovo dostupnejšie aktivity ako prelet vrtuľníkom. Napríklad jazda na štvorkolke po vopred určenej trati ktorú sme aj využili. Tento areál ponúka mnoho aktivít takmer pre každý vek.

Fun Aréna Liptov

Skúsenejší šoféri si môžu dozadu zobrať aj bojazlivého spolujazdca…

Ešte o pár metrov ďalej je zas areál, kde si môžete zajazdiť na terénnych buginách. Bohužiaľ kontakt nemáme a aj sme ho zabudli odfotiť.

Trochu histórie nezaškodí

Zuberec

Priam dedinská idylka….

Pred 15 rokmi sme tiež navštívili Múzeum Oravskej Dediny a vedeli sme, že máme program takmer na celý deň. Tento skanzen je jeden z najkrajších a najobsiahlejších na Slovensku. Mali sme to iba pár kilometrov z našej Chaty u Stratenej Ovce. Samotné múzeum je umiestnené v prekrásnom prírodnom prostredí v podhorí Roháčov na okraji Zuberca. Viac ako 50 stavieb ľudovej architektúry je tu rozostavených v niekoľkých celkoch, ktoré pripomínajú jednotlivé časti Oravy.

Zuberec

Stredom skanzenu preteká aj potok

Zuberec

Vybavenie v jednotlivých domoch je bohaté a rôznorodé

Napriek tomu, že sa jedná o múzeum, bavilo to deti aj dospelých aj keď ku koncu sme mali všetci dosť. Predsa je to obsiahly a bohatý areál. Oddýchnuť si môžete napr. v štýlovom mlyne kde si môžete objednať nápoje a posedieť si na terase, alebo v roztrúsených stánok s rýchlym občerstvením. Robia tu vynikajúce langoše

Múzeum Oravskej Dediny

V takomto peknom mlyne si môžete posedieť pri vychladenom pive

Keď už tu budete, vysoko odporúčame navštíviť tento skanzen. Naozaj krajší nenájdete na Slovensku. Vstupné je na dnešnú dobu prijateľné (3,- € dospelí; 1.50.- € deti) a o program máte postarané na celý deň.

Múzeum Oravskej dediny

Už sa pripravoval weekendový program

Brestovská jaskyňa

Zuberec, Orava

Hneď po vstupe sa obliekame a dostávame povinnú inštruktáž…

Keď sme hľadali aktivity aj pomocou Google Maps, objavili sme v mapách Brestovskú jaskyňu neďaleko vyššie spomenutého skanzenu. Tá nám nič nevravela, napriek tomu, že v minulosti sme v rámci tématickej dovolenky obehli všetky jaskyne na Slovensku. Na prekvapenie, táto jaskyňa patrí pod Správu slovenských jaskýň a na vstupenkách ktoré obsahujú zo zadnej strany mapu všetkých jaskýň sa nevyskytuje. Na prvý krát sa nám nepodarilo zakúpiť vstupenky, pretože na jeden vstup berú len 15 ľudí a majú len 5 vstupov denne. Aspoň sme si zarezervovali vstupenky o dva dni neskôr.

Zuberec, Orava

Naša sprievodkyňa…

Brestovská jaskyňa je prvou sprístupnenou jaskyňou Oravy a Západných Tatier. Tá sa ešte odlišuje od ostatných tým, že nie je vôbec elektrifikovaná a nie sú vybudované chodníky ako v komerčných jaskyniach, kde môžete ísť aj v sandáloch. Tu vám nepustia dieťa pod 6 rokov, musíte mať aspoň pevnejšiu obuv a pri vstupe dostanete bezpečnostnú prilbu so svietidlom. Ak ste boli v minulosti napríklad v Krásnohorskej jaskyni alebo v Zlej Diere, tak vás čaká niečo podobné.

Zuberec, Orava

Občas otvory sa zužovali…

V lete takáto návšteva padne vhod. V Bratislave zúrili tropické teploty a my v mikinách pri teplote 5ºC sme klesali do podzemia v ktorom sme strávili takmer hodinu. V jaskyni budete šplhať po rebríkoch, preťahovať sa úzkymi štrbinami (nič pre klaustrofobikov) a tápať v absolútnej tme. Je to najmä zážitok pre tých, čo akúkoľvek jaskyňu navštívia prvý krát.

Zuberec, Orava

Trochu tréningu chodenia po strmom rebríku nezaškodí

Jeden z najkrajších hradov Slovenska

Orava

Tento hrad pozná asi každý Slovák. Ale koľkí ste ho boli aj navštíviť?

Keďže sme v blízkosti Oravy, nemôžme vynechať ani Oravský hrad nad obcou Oravský podzámok. Ten pre svoju atraktivitu je v sezóne neustále obliehaný turistami a my dostávame lístky pre vstup až o hodinu. Je to tu doslova masové a ihneď po vstupe vidíme, že paralelne prebieha niekoľko prehliadok. Tipujeme minimálne na 5 skupín. Našťastie je hrad dostatočne veľký, sprievodcovia sú výborne zosynchronizovaní a len málokedy musíme čakať na ďalšiu skupinu, alebo že by nás dobiehala iná.

Ako ušetriť: Pre fotografovanie si nemusíte kupovať žiaden lístok v pokladnici. Totiž tam vám nepovedia, že exteriér hradu môžete fotografovať bez poplatku. Jednu miestnosť s obrazmi je zakázané fotiť aj pre tých čo si zakúpili lístky. Interiér je väčšinou tmavý alebo za sklom, čo sa dosť blbo fotí bez statívu (ten nie je vôbec povolený) a tých pár fotiek čo urobíte aj v interiéri pri veľkej skupine si sprievodca ani nevšimne a keď áno, ani nič nepovie. Má dosť iných starostí, či má celú skupinu.

Orava

Fotenie v interiéri bez lístka bolo bezproblémové 🙂

Celá prehliadka trvá 2 hodiny a ani na chvíľu sme sa nenudili. Dokonca si ani neuvedomíte, že počas celej prehliadky prejdete vyše 600 schodov. Asi najzaujímavejším exponátom je dvojhlavé vypreparované teľa za čo Oravský hrad získal aj diplom vo Viedni.

Orava

Nádvorie Oravského hradu

Jednou zo zaujímavejších expozícii je Mediatéka. Je venovaná filmom a rozprávkam ktoré sa točili na Oravskom hrade. A že ich nebolo málo:

Oravský hrad

Hurá na plte

Po tejto príjemnej prehliadke si môžete ešte obzrieť hrad aj z inej perspektívy. Napríklad priamo z rieky. Stačí osloviť hostesky ktoré pobehujú pri pokladni Oravského hradu. Ak je vás minimálne 4 kusy, tak do 10 minút máte pristavený 9-miestny mikrobus. Ten vás odvezie proti prúdu do Hornej Lehoty, kde neplavcom a deťom rozdajú plávacie vesty a na plti sa zveziete dole prúdom. Okrem pohľadu na Oravský hrad z rieky a nádherných fotiek nie je na splave nič zaujímave. No keď dostanete, ako my, pltníka Denis-a, máte o zábavu postarané. Bránice sa nám nezastavili po celý čas (Keď bude zostrihané video, uverejníme ho tu). Lepší výklad sme nedostali ani na hrade.

Tip na parkovanie zadarmo
Nechoďte priamo na parkovisko ktoré je označené pre návštevníkov. Je platené a platí sa priamo pri vstupe. Pri výstupe už nie. Ale keď pôjdete ďalej a dôjdete na parkovisko z druhej strany, nik vás nezastaví a zaparkujete na tom istom 🙂

Možností je neúrekom

Mali sme ešte množstvo plánov, ale jeden týždeň v tejto časti Slovenska je málo. Jedna z naplánovaných aktivít bola aj túra na Roháčske plesá, ale akosi nevydalo. V zálohe bol aj výlet na ostrov Oravskej priehrady, kúpanie na Liptovskej mare, Aquapark Bešeňová, vychádzka do Prosieckej doliny, Oravská železnica a … V budúcnosti určite ešte využijeme Chatu u Stratenej Ovce a navštívime túto časť Slovenska znova.

Prečítaj si ďalšie články

Malorka v októbri

Malorka: Predĺž si leto (časť prvá)

Chýba ti leto a rád by si sa okúpal ešte tento rok v mori? Nie je nič jednoduchšieho. Za necelé tri hodiny sa ocitneš na Malorke a stihneš si užiť ešte celkom teplé počasie s vyhriatym morom po celom lete.

Salina Turda,

Tour de Romania 2016 (7.diel): Salina Turda

Vo veľkom očakávaní všetci vstávame už o 08:00 ráno, narýchlo dávame rannú hygienu, balíme veci a hurá do Salina Turda. Už so samotných záberov sme boli uveličení a veľmi dúfame že to bude tak aj naživo. Obliekame jesennú výstroj, kupujeme vstupenky pre všetkých za smiešnych 16,-€ a vrháme sa do útrob bane.

Kúpa košelí v Rumunsku

Tour de Romania 2016 (4.diel): Dracula nie je doma!

Konečne dnes uvidíme hrad Draculu. Otvárajú už o 09.00 (v pondelok až o 12:00) a naše nastavené budíky nás prebúdzajú do ďalšieho slnečného dňa už o 08:00. Napriek skorému vstávaniu, vyrážame až o 10:00.

mini socha, Budapešť

Skryté mini sochy (a pri tom všetkým na očiach) v Budapešti

Mihail Kolodko je ukrajinský umelec žijúci v Budapešti. Keďže monumentálne sochy sú finančne náročné a tiež problémové na umiestnenie, rozhodol sa vytvárať malé partizánske sochy. Prečo partizánske? Pretože sochy sú umiestnené na verejných priestranstvách bez povolenia. A najväčšie množstvo partizánskych sôch nájdeš práve v Budapešti.

Nezabudni o tom povedať aj ostatným

Chýba ti niečo v článku?

Môžeš nám napísať a opýtať sa.  My túto informáciu dodatočne doplníme aj do článku.