Skip to content

Maroko časť 4: Stratení v uliciach mediny vo Féz

CK Knirsch 28. júna 2017

Približná doba čítania: 9 minút

Po 8 hodinách strávených v aute predchádzajúci deň sme padli do postelí ako kabele a vstali podľa miestnych tradícii až o 09:30. Konečne raz sme nemuseli čakať na raňajky a prišli sme k hotovému stolu.

Berber whisky
Na tomto sme si vybudovali závislosť. Berberská whisky je vlastne silný zelený čaj do ktorého je vo veľkom množstve pridaná mäta a neskutočne veľa cukru. V tomto prípade asi tak 14ks našich kociek cukru na kanvičku.

Tie 40 stupňové teplá nás tak unavujú, že nakoniec sme celé doobedie presedeli na streche riádu s berberskou whisky. Až keď ako tak bolo slnko úplne hore sa dalo vyraziť do mesta. Síce sa to zdá nelogické, ale takmer všetky ulice v medine sú zahalené nejakou látkou alebo dreveným roštom. To v kombinácii s kamennými vysokými stavbami a úzkymi ulicami poskytuje príjemný chládok.

Fes, Medina, Maroko
Ulice Mediny poskytujú príjemný chládok a hlavne tieň. A keď náhodou aj svieti slnko, choďte len po tienistej strane!

Dnes sme si dali za úlohu, že sa ideme stratiť, ale veľmi sa nám do bočných uličiek nechce a radšej sa držíme našich dvoch overených najhlavnejších ciest. Okrem toho sme si dali za úlohu, že ochutnáme čo sa dá a je takmer hygienicky OK.

Meat, Morocco
Túto špecialitu sme sa neodvážili ochutnať. Na naše pomery hygiena nulová, aj keď to môže byť super. Jedná sa o plnené žalúdky väčšinou tzv. keftou. Po upečení to vyzeralo vynikajúco.

Tu by naša potravinová správa prudko zaplakala a veľa úradníkov pri kontrole by ťahalo nadčasy. V konečnom dôsledku by určite zavreli celé mesto. V potravinovej časti všade prítomné muchy sedia na všetkom čo sa dá a mačky čakajú, kde čo padne z pultu. Mäso tu visí na hákoch spolu s teľacími hlavami vo voľnom priestranstve. Čiže žiadne chladenie alebo ochrana samotného mäsa. To tu priamo aj hneď spracúvajú prípadne grilujú. Ráno sme videli ako mleté mäso pchali do žalúdkov a o pár hodín to už bolo pekné upečené. Tu sa neoplatí byť veľmi dbalý na hygienu. Keď to prejde kvalitnou tepelnou úpravou, je minimálna šanca že niečo dostanete.

Fruits, Morocco
Ovocie ktoré sa dá ošúpať je istota, že nič nedostanete. A tá chuť…. Naše ovocie z obchodu sa s tým nedá porovnávať.
baker, Morocco, Medina, Fes
Sladké koláčiky priamo z pekárne vás dostanú a sú len za pár drobných. Škoda nevyskúšať.

O škodcov ako potkany či myši sa tu vzorne starajú všade prítomné mačky. Tých je v meste neúrekom. Domáci ich nevyháňajú, ale zas ani nekŕmia. Musia sa postarať o seba samé. Na druhej strane, škoda že nelovia švábov. Potkana sme nevideli za celý čas ani jedného za to švábov skoro veľkých ako dlaň sem zopár zazreli.

cats, fes, morocco, medina
O mačky v medine sa nik nestará, každá sa musí postarať o seba. A vôbec nie sú chorľavé, maximálne zranené.

Smerujeme stále nižšie znova ku garbiarniam, ale tesne pred nimi bočíme na nejaký trh postavený z mramoru v ktorom tiež máte veľkú šancu zablúdiť. Ten je pekne tématický porozdeľovaný na časti, kde dostanete len látky alebo papuče, opasky, atď… Z tohto trhu niekde vychádzame a necháme sa navigovať podľa orientačnej tabule do najbližšej reštaurácie s terasou. Bohužiaľ je na nás drahá, za celé menu chcú 140 MAD. Opúšťame to teda a ideme ďalej hľadať.

Barber, Medina, Fes, Morocco
Tu ešte nájdete tradičné remeslá kde kaderník zarovnáva britvou na chlp presne. To už u nás chýba. Túto skúsenosť si otestoval náš najmladší účastník.

Stratili sme sa!

Konečne sa to stalo! Po 3 minútach čo sme vyšli z predraženej reštaurácie sme sa nadobro stratili. Nevieme kde sa nachádzame, GPS signál je nepresný s dosť veľkým polomerom a aj tak podľa máp sa nachádzame nikde. Proste len šedá plocha. Nakoniec sa musíme pýtať na cestu naspäť do centra mediny. Na prekvapenie ochotne radia aj bez požadovania bakšišu.

Fes, lost, Morocco, medina
Mapa ukazuje ze pred nami nic nie je a v skutočnosti boli pred nami dve ulice. Takýchto príkladov vo Féz je mnoho. Prípadne v mape sú zakreslené neexistujúce ulice….

Keď už zbadáme navigačnú tabuľu k modrej bráne sme spokojní. Teraz už nachádzame nejakú reštauráciu kde si znova dávame tradičný tajine s berberskou whisky. Po krátkej porade padá rozhodnutie ísť pozrieť Batha Fountain a následne Palais Royal Dar El Makhzen.

Medina, Féz, Morocco
Takýchto úzkych uličiek v medine je neúrekom a aj Google bude mať čo robiť, aby to všetko správne zmapoval.

Za brány mediny

Batha Fountain má byť nádherná fontána neďaleko vstupnej modrej brány, ale na naše sklamanie vôbec nefunguje. Nevadí, máme ešte jeden cieľ pred sebou. Keďže nevieme ako sa dostať ku kráľovskému palácu, odhadujeme to pomocou mapy a nasledujeme takmer slepo Google Maps. No asi sme to nemali robiť. Prechádzame vstupnou bránou do židovskej oblasti. Tá je diametrálne odlišná od mediny. Ešte viac ľudí, trochu viac tmavších a celé divokejšie. Pripomína nám to viac ulice v Bombaji, ako ulice Féz. Nevadí, pokračujeme ďalej.

Fés, Morocco
V židovskej časti Fés sme sa obávali vytiahnúť našu techniku, tak vznikla iba táto jedna fotka keď sme už opúšťali túto štvrť a obchody boli už pozatvárané.

Ako to začína byť čoraz divokejšie, radšej sa pýtame náhodného sediaceho na správny smer. Ten nám radí ísť samozrejme späť pred vstupnú bránu a pokračovať ďalej. Počas zotmenia nachádzame obrovskú vstupnú bránu do kráľovského paláca. Len už je zatvorené. Aj tak je to jedno, lebo v Maroku je zakázané fotiť kráľovské a štátne objekty. Aspoň sa pokocháme výhľadom a urobíme si zopár fotiek.

Fés Morocco

Zrazu sa začalo blýskať a začali padať kvapky dažďa. Ako sa neskôr dozvedáme tak tu nepršalo 3 mesiace, ale keď sme tu my…. :). Tento dážď si plnými dúškami užívame, lebo teploty okolo 40°C nám dávajú každý deň zabrať. V tomto daždi sa otáčame smer medina. Len čo sme nemali v pláne, vynorí sa pred nami Carrefour. Túžba po dobre vychladenom orosenom pive je pre nás veľmi veľká a skúšame či sa tu nedá náhodou kúpiť.

Fés, Morocco

Ramadán v arabských krajinách je dosť zvláštny sviatok. Akonáhle zaznie výstrel, že zapadlo slnko (cca o 19:40), väčšina obchodov zavrie aby sa v kľude mohli ľudia najesť a vypiť. Užívať si slasti môžu až do 03:00 nad ránom. Akonáhle sa zasýtia, znova začínajú fungovať obchody, čo je okolo 21:00. To platí aj pre náAfkupné centrá. Bohužiaľ na naše sklamanie ani keď otvorili Carrefour, pivo v ponuke sme nenašli (ani nealkoholické), lebo Ramadán. Sklamaní a skormútení šliapeme viac ako 2km do mediny. Počas ramadánu máte možnosť kúpiť pivo len v 5* hoteloch a aj za to si pekne vypýtajú. Skôr zoženiete drogy ako pivo.

Burger King, Fes, Morocco
Pivo a ani žiaden iný alkohol sme nezohnali. Tak sme si dali aspoň dobrú kávu

Do postelí ulíhame v porovnaní s ostatnými dňami veľmi skoro. Na druhý deň nás čaká náročný deň. O 08:00 ráno nás vyzdvihuje z nášho riadu berberský sprievodca a budeme sa presúvať vyše 500km smerom na juh, aby sme v noci prespali v dunách Sahary.

Raining in Morocco
Nekonečná naša radosť z dažďa. Trochu osvieženia v tomto pekle….

Prečítaj si ďalšie články

Merzeouga, Morocco

Oplatí sa ísť do Maroka na dovolenku?

Keď máme zhodnotiť našu dovolenku v Maroku, môžme si po návrate domov povedať, že lepšie sme si nemohli vybrať. A všetkými desiatimi odporúčame aj ostatným a keď bude možnosť určite sa ešte vrátime.

Marrakesh, Morroco

Maroko časť 9: Dva dni v Marrakech

Naše dovolenky sú veľmi “vyčerpávajúce”. Keď už niekam vyrazíme, rozhodne neležíme na pláži, ale chceme vyťažiť maximum. Toto sa na nás už podpísalo a posledné dva dni v Marrakesh sú pre nás skôr oddychové.

Seychely

India: 11. deň – Seychelly v nedeľu = Katastrofa!

Ďalšie kruté a hádam už posledné vstávanie v nekresťanskú hodinu. O 5:20 odlet medzinárodného letu. Musím vstávať už o 02:30. Po skúsenostiach z Dillí sa už neobávam, že nezoženiem odvoz, aj keď ma zo začiatku za 100 ₹ vôbec nechce zobrať.

chefchaouen

Maroko časť 3: V Chefchaouen zoženiete najkvalitnejší hašiš a canabis

U majiteľa ubytovania sme si objednali výlet do Chefchaouen. Toto mesto vyniká najmä svojou architektúrou, ktorá je v drvivej väčšine v modrej farbe. Okrem toho je toto mesto známe ešte jednou vlastnosťou, ktorá je známa len určitému typu ľudí.

Nezabudni o tom povedať aj ostatným

Chýba ti niečo v článku?

Môžeš nám napísať a opýtať sa.  My túto informáciu dodatočne doplníme aj do článku.

Náš Instagram