Skip to content

Je vlastná stránka drahá?

CK Knirsch 22. novembra 2016

Približná doba čítania: 6 minút

Z viacerých strán sa mi dostalo dotazov, že či mám peniaze na prevádzku vlastnej stránky. Dotaz som dostával od ľudí, čo nie sú v IT doma a majú predstavu, že to stojí dosť. Pričom je to skôr naopak.


Hotovosť
Ako sa to vezme čo je veľa. Pre niekoho je veľa aj 10,- €. Záleží skôr, čo si predstavuje pod hodnotou 10,- € a ako je hodnotná pre neho služba či tovar v tejto cene.

Cena vlastnej stránky

Tá pozostáva z viacero položiek a nie každú musíme využiť. Vlastná webová stránka sa dá prevádzkovať aj takmer úplne zdarma. Čo určite potrebujeme je webová adresa. Väčšinou je v tvare http://www.nieco.sk (prípadne iná koncovka ako .com, .eu, .cz,…) a lacnejšie až bezplatné riešenie je http://nieco.niekto.sk, kde niekto predstavuje niekoho kto túto službu poskytuje bezplatne.

Druhou položkou na prevádzku vlastnej domény je nejaký priestor. To je ako miesto na disku ale musí byť dostupné pre všetkých a tak tento priestor je poskytovaný u poskytovateľa za určitý poplatok. Pre jednoduché statické stránky vám postačí naozaj iba priestor rádovo do 1GB. Toto sa dá tiež už na niektorých službách urobiť zadarmo. Ak chcete niečo viac, väčšinou už potrebujete aj nejakú databázu (zvyčajne MySQL) spolu s podporou PHP (programovací jazyk). Viac do detailov nebudem zabiehať.

Domains
Vlastná doména

Registrácia vlastnej domény dnes už naozaj nie je drahá. Ta sa dá zakúpiť už cca za 10,- € s platnosťou na 1 rok. Občas sú aj akcie na domény. Napr. cez OverBota Websupport-u sa dala zjednať cena aj za 2.50,- €!

Výhodou vlastnej domény je aj to, že v prípade kontaktu s budúcim zamestnávateľom alebo hocikým iným vyzerá adresa v tvare [email protected] lepšie ako [email protected].

Priestor na uloženie webstránok

Zas sa budem opakovať, na mnohých službách sa dá priestor získať zadarmo. Ale to čo je zadarmo je aj kvalitou poskytovania úplne mimo. Negarantujú vám nič. Ani dostupnosť služby, či zálohovanie alebo hocičo iné. Na vyskúšanie to stačí, ale nie na reálnu prevádzku.

Choice webhosting
Vlastný priestor s 300MB s neobmedzeným počtom databáz a emailov (tie sa zarátavajú do celkového priestoru) vás vyjde približne 11,- € na rok! Tento priestor je vhodný pre nejakú vlastnú stránku s portfóliom či inú jednoduchú. Na reálnu prevádzku je vhodné približne 3GB až 5GB. To už stojí o niečo viac – cca 35,- € na rok. Ja som vystihol akciu na prevádzku týchto stránok kedy cena za 5GB priestoru bola úplne rovnaká s priestorom na 50GB!

Zrátavame

Ak zoberiem extrémny príklad, že doménu si zakúpite za 2.50,- € a stačí vám 300MB na stránky, tak to máte za 13,50,- € na celý rok. Čo je niečo cez euro za mesiac. Pri väčšom priestore sa dostanete na cca 3,- € za mesiac.

Zrátavame
Využitie

OK, mám doménu a mám priestor. Čo s tým? To už je na vás. Niektoré hostingové firmy už poskytujú vlastné riešenia na vytvorenie jednoduchej stránky, prípadne sprievodcu na nainštalovanie niektorého z populárnych redakčných systémov. Redakčný systém je prostriedok na tvorbu, správu a aktualizáciu štruktúry a obsahu webových stránok. Dnes sú už tak jednoduché, že ich zvládne obsluhovať aj laik.

A je už na vás čo bude obsahom. Či to využijete ako priestor na ukladanie dôležitých súborov, alebo si urobíte rodinnú stránku pre zdieľanie fotografií s ďalšími členmi rodiny alebo začnete na nej nejakým spôsobom zarábať… Možností je neúrekom.

Ďalšie možnosti

Hore uvedené služby sú väčšinou predávané v nejakých balíkoch služieb ako u mobilného operátora. Takto môžete dostať neobmedzené množstvo emailových adries na vlastnej doméne. Celá rodina tak môže mať vlastný email ako napr.: [email protected], [email protected] atď

pošta
Záver

Veľa možností a situácii som nepopísal. To by bolo takmer až na román na pokračovanie. Len som chcel poukázať na to, že takmer každý si môže dovoliť vlastnú web stránku s doménou a ceny sú nižšie ako faktúry za mobilný telefón.

*Ceny boli rátané od webhostingovej firmy Websupport

Prečítaj si ďalšie články

Atlas Obscura

Atlas Obscura: Najlepšia kniha pre cestovateľov

Už niekoľko krát sme spomínali webovú stránku Atlas Obscura. Je to náš najlepší zdroj pre inšpiráciu a informácie na cieľovú destináciu.

Kávovar a budík v jednom

Budenie kávou? Áno, to je náš sen!

Netajíme sa tým, že kávu môžme kdekoľvek a kedykoľvek. Hneď po prebudení sa zapína kávovar ešte so zalepenými očami aby telo prijalo svoju pravidelnú dávku kofeínu. Ale, čo tak sa prebudiť a mať kávu hneď pripravenú?

Pozvánka Penny Coffea

Úvod do lacného cestovania

Lacné cestovanie je fenoménom posledných pár rokov. Už onedlho budeme mať prvú prednášku o možnostiach takéhoto cestovania.

Exotické potraviny

Kde nakúpiť exotické potraviny v Bratislave?

Bohužiaľ rok 2020 nám pre pandémiu COVID-19 zmaril plány na cestovanie a najmä objavovanie nových chutí. Z tohto dôvodu sme začali objavovať nové chute práve v rodnom meste. Už niektoré obchody s potravinami z blízkych či ďalekých krajín sme poznali, ale objavili sme ešte zopár ďalších prevádzok. Veľmi milo nás prekvapilo, koľko sa ich v…

Nezabudni o tom povedať aj ostatným

Chýba ti niečo v článku?

Môžeš nám napísať a opýtať sa.  My túto informáciu dodatočne doplníme aj do článku.