Skip to content
Nová Kaledónia

Nová Kaledónia

Máme tu zatiaľ len jedno miesto, ktoré stojí za návštevu

Súostrovie Nová Kaledónia sa nachádza v Tichom oceáne približne 1 500 km severozápadne od Nového Zélandu. V roku 1774 ho objavil anglický moreplavec James Cook; v roku 1853 ostrov anektovala francúzska armáda na príkaz cisára Napoleona III. O rok neskôr, v roku 1854, bolo založené neskoršie hlavné mesto Port de France, dnešné Nouméa.

Francúzi využívali túto oblasť ako trestaneckú kolóniu a do roku 1897 sem poslali takmer 22 000 trestancov. V roku 1864 tu bol objavený nikel a na ostrov prišli pracovať ľudia z okolitých francúzskych kolónií. Nanešťastie so sebou priniesli rôzne choroby, ktoré spôsobili smrť takmer polovice pôvodných obyvateľov.

Nová Kaledónia má po Austrálii druhý najväčší koralový útes na svete. Dĺžka koralovej bariéry okolo Novej Kaledónie je 1 500 km a lagúna ohraničená týmto útesom je dokonca najväčšia na svete. Nová Kaledónia je nepochybne najväčším ostrovom na svete obklopeným koralmi. V roku 2008 bol tento prírodný fenomén zapísaný do zoznamu UNESCO pod názvom Novokaledónske lagúny.