Skip to content
Austrália

Austrália

19 úžasných miest stojí určite za navštívenie

Rezervácia Williama Rickettsa

Rezervácia Williama Rickettsa

Ned Kelly

Revolver a posmrtná maska Neda Kellyho

Cocos (Keeling) Islands

Kokosové ostrovy

Závrt v Austrálii

Závrt Umpherston

Opals, Australia

Coober Pedy

Svetlušky v tuneli

Tunel so svietiacim hmyzom

Múzeum morských ulít Griffiths

Múzeum morských ulít Griffiths

The Dig Tree, Cooper Creek

The Dig Tree pri Cooper Creek

Brána Dreamer’s Gate, Austrália

Rojkova brána

Park v pralese

Park Paronella

Baobab, Austrália

Väznica v Baobabe

Island Macquarie, Australia

Macquarie

Vianočný ostrov, Austrália

Kraby na Vianočnom ostrove

Crocosaurus Cove

Klietka smrti

Dištančné učenie

Návštevnícke centrum školy School of the Air

Pohľad z lietadla

Marree Man

Austrália bola nepretržite obývaná už približne pred 50-tisíc rokmi. Pôvodnými obyvateľmi Austrálie sú domorodí obyvatelia (aborigéni) a ostrovania z Torreskej úžiny. Východná Austrália bola zámorským územím Veľkej Británie od roku 1770 a oficiálne vyhlásenou britskou kolóniou 26. januára 1788. Postupne, vďaka nárastu počtu obyvateľstva a preskúmaniu stále rozsiahlejších území, bolo vytvorených šesť kráľovských kolónií. 1. januára 1901 sa kolónie dohodli na vytvorení federácie a bol vytvorený Austrálsky zväz. Austrálsky zväz je od počiatkov stabilným demokratickým štátom a súčasťou (britského) Spoločenstva národov.

Austrália (z lat. terra australis = južná zem), dlhý tvar Austrálske spoločenstvo alebo Austrálsky zväz (angl. The Commonwealth of Australia), je štát na južnej pologuli v Austrálii a Oceánii. Rozlohou je Austrália šiesta najväčšia krajina na svete a zároveň je aj jediná krajina, ktorá sa rozkladá na celom kontinente. Austrálsky zväz zahŕňa aj niekoľko menších ostrovov, z ktorých najväčším je južne ležiaca Tasmánia. Austrália je federáciou (je zložená zo šiestich štátov a niekoľkých teritórií). Formou vlády je konštitučná monarchia.

Morskými susedmi Austrálie sú Indonézia, Východný Timor a Papua-Nová Guinea na severe, Vanuatu, Šalamúnove ostrovy a francúzske závislé územie Nová Kaledónia na severovýchode a Nový Zéland na juhovýchode. Najkratšia vzdialenosť medzi pevninou Papuy-Novej Guiney a Austráliou je približne 150 kilometrov. Austrálsky ostrov Boigu sa však nachádza len 5 kilometrov od pevniny Papuy-Novej Guiney, čo viedlo k zložitej dohode o hranici, aby mohli byť vodné trasy využívané obyvateľmi oboch krajín. Je tam subtropické, tropické a mierne podnebie.

Najdlhším a najvyšším pohorím Austrálie sú Veľké predelové vrchy, ktoré sa tiahnu pozdĺž východného pobrežia štátu. Najvyšším vrchom Austrálie je Kościuszkov vrch (2 228 m), ktorý leží v Snežných vrchoch (podcelok Austrálskych Álp a Veľkých predelových vrchov) na juhovýchode štátu.

Najnižší bod a zároveň najväčšie jazero Austrálie je slané Eyrovo jazero.