Skip to content

Maroko časť 5: Všade len piesok

CK Knirsch 29. júna 2017

Približná doba čítania: 9 minút

Budíky nám nemilosrdne drnčia už o 07:00 ráno. Je nutné sa zbaliť, hodiť do seba raňajky a ísť. Lúčime sa s našim domácim a na minútu presne prichádza celý v modrom typický Berber.

Enjoy Trip Morocco
Náš 7-miestny tátoš na najbližšie 3 dni naprieč Marokom

Pred modrou bránou ukladáme našu batožinu na strechu auta, kupujeme zásoby vody a hurá na juh Maroka. Pred nami je veľmi dlhá cesta po cestách druhej triedy.

Ali Saiout
Náš sprievodca Ali Saiout, ktorého môžme len odporučiť. Ten má vlastnú firmu “Hello Morocco Trip

Hrubý plán dovolenky sme si naplánovali už z pohodlia domova v ktorom bola aj táto cesta naprieč Marokom s konečnou zástavkou v Marrakesh. Množstvo kancelárii ponúka takýto presun spolu so zaujímavými zástavkami. Po rozposlaní nespočet dotazov hlavne na cenu (väčšinou ju nemajú uverejnenú), padla voľba na “Enjoy Trip Morocco”, kde za 150,- € na osobu dostanete 3 dňový výlet s 2 nocľahmi s polpenziou a množstvom zaujímavých zástavok. Možno by to šlo aj lacnejšie, keďže sú skôr sprostredkovatelia. Pre nás bolo aj dôležité, aby to nebol okruh, ale aby sme skončili v Marrakechi odkiaľ máme let naspäť do Európy.

Azrou, Cédre Gouraud, Morocco
Dve opičky. Na nakŕmenie opíc si môžete priamo na mieste za mierny obnos zakúpiť sáčok jabĺk.

Po približne 2 hodinách v aute, zastavujeme v lese, kde voľne žijú opice. Pre niektorých je to nezabudnuteľný zážitok. Za 5 MAD si môžete zakúpiť vrecko jabĺk a opice vám ich budú brať priamo z ruky. Takto kŕmime hlavne opice s maličkými mláďatami, ale derú sa k nám aj veľké, ktoré sú občas docela agresívne. Hlavne keď pevne držíte jablko v rukách, aby ste si mohli urobiť peknú momentku. Akokoľvek sa snažíte, jablko dokážu vytrhnúť aj z pevne zavretej päste.

Azrou, Morocco
V Cédrových lesoch neďaleko Azrou žije veľa makakov a keď ich nakŕmite, urobíte si nádherne detailné fotky koľko vám hrdlo ráči a karta vášho fotoaparátu

Táto prvá časť z trojdňového presunu je najdlhšia na presun s minimom zástavok. Presne o 12:00 zastavujeme uprostred v meste či dedine “Midelt”. Ono ťažko definovať čo to je. Tieto osady majú široké cesty s prízemnými hlinenými domčekmi. Skoro ako vystrihnuté z filmu natáčaného niekde v Mexiku. Obed dávame v jednej z mála otvorených reštaurácii. Objednávame znova typický tajine tentoraz s jahňacím mäsom a k tomu “soda coca”. Donesú nám klasickú Coca-Colu v typických sklenených fľašiach. Ale tá chuť…. Ako z detstva, keď ešte cola bola colou. Je možné že tam dávajú aj stopové množstvo koky, lebo cesta po tomto obede nám ubieha akosi rýchlejšie.

Morocco, Midelt, Coca
Naše prvé stretnutie s marockou Coca-Colou. Tá chuť je ako kedysi dávno u nás. Okrem Berberskej whisky, čerstvého pomarančového džúsu sme nič iné nechceli.
Morocco
Scenéria ako z mexického westernu, či nejakej telenovely. V Maroku nájdete kúsok z každého

Naše kolesá dávno prešli pohorie stredného Atlasu a smerujeme do vysokého Atlasu. V tomto pohorí prechádzame tzv. bránou do Sahary. Za každou zákrutou sa nám vždy ukáže iná scenéria. Obrovské kaktusy lemujúce cestu, aleje palmových stromov, nekonečné roviny kde nie je vôbec len cesta do diaľky. Na chvíľu vidíme nádherne zelené oázy uprostred ničoho. Pri takomto jednom údoli sa aj zastavujeme. Veľmi pripomína Grand Canyon na americkom kontinente. Až na to, že namiesto rieky je celé údolie zaplnené do diaľky tiahnucími zelenými palmami.

Tunnel Zaabal
Tunnel Zaabal je inak prezývaný aj vstupnou bránou do Saharskej časti
Ouled Chaker, Morocco
Grand Canyon Maroka. Nachádza sa v blízkosti Ouled Chaker. Na fotke nevidieť až tak tu majestátnosť a tú obrovskú veľkosť. Treba sem prísť.

Teraz už mierime do nášho kempu uprostred dún Sahary. Po ceste si náš sprievodca ešte kupuje ovocie na západ slnka a my sa k nemu pridávame, aby za nás kúpil červený a žltý melón. Za 8kg červený melón platíme len 2.40,- €.

Fruits, Morocco
Ovocia je tu neúrekom a ak máte so sebou sprievodcu Ali-ho ako my, tak aj za miestne ceny
Fruits, Morocco
Ovocie sa predáva ako u nás. Popri frekventovaných cestách a vyberať máte z čoho.

Ešte ako definitívne skončíme v dnešnom cieli, zbadáme uprostred ničoho gejzír vody striekajúci do výšky. Neváhame a dávame pokyn, aby nám tu zastavil. Škoda, že nás tlačí čas, inak tu pobudneme hodne dlho aby sme sa dosýta osviežili.

jarka_vodotrysk
vodotrysk

Podvečer končíme v našom kempe. Len vyhodíme z auta naše veci a ihneď nasadáme na naše “zaparkované” ťavy, aby sme šli hlbšie do púšte a na vyššie duny, ktoré sú len v tejto oblasti sfarbené do červena. Zo začiatku nám robí problém jazdenie na ťave no stačí 10 minút a užívame si to do sýtosti. Len pre tú recesiu si k tejto atmosfére púšťame “Ide ťava Saharou” 🙂

Na dunách sa vyblbneme a užívame si piesok do sýtosti. K dokonalosti nám chýba len jasná obloha, aby sme si vychutnali západ slnka. Nastáva totiž priamy opak. Nad púšťou sa zmráka a vyzerá to tak že bude aj pršať. To vycítili aj naši pohoniči tiav a ženú nás späť na ťavy a svižnejšie sa vraciame späť. A nakoniec to aj tak bolo. Spustila sa prietrž mračien a my mokneme uprostred púšte na ťaviach. Je to ešte lepší zážitok, ako keby zapadalo gýčové slnko.

Merzeouga, Morocco
Celá posádka CK Knirsch aj s reklamným nápisom v piesku napísaného v arabčine.
Merzeouga, Morocco

Len čo sa vrátime do kempu, už máme naporcovaný náš melón na veľkej tácke. Do toho sme sa pustili, akoby sme týždeň nejedli. A tá chuť! U nás sú melóny bez chuti. Aj keď máme veľký apetít, nevládzeme ho všetci šiesti zjesť. Ponúkame aj domácich obyvateľov, keďže už je po západe slnka. Tí nám ho pomôžu úplne doraziť.

Merzeouga, Morocco
Ali nám ukazuje, ako sa má správne premiešať a podávať čaj…

Takto plní oddychujeme v tieni paliem a vychutnávame si ticho. Náš sprievodca nám oznamuje že máme môžme ísť na večeru. So zdesením na neho hladíme či to myslí vážne. Posúvame si večeru o hodinu neskôr. A aj keď sme si ju posunuli stále sme FULL. Tento pocit pretrváva neustále. K akémukoľvek jedlu sadáme, stále sme plní. Žalúdky tentoraz plníme polievkou, tradičným marockým šalátom a na záver nám na stôl donesú obrovské dva tajine. V jednom sa nachádza len zelenina a druhý je zas plný kuracieho mäsa. Napriek našej preplnosti, nenechávame na stole nič a s problémami sa dostávame do našich stanových príbytkov.

Merzeouga, Morocco
Naše luxusné stanové ubytká.

Aj tentoraz musíme ísť skôr do postelí. Chceme si užiť východ slnka nad saharskou púšťou a to znamená nastaviť budíky na 05:00! Uvidíme kto vsatne 🙂

Merzeouga, Morocco
Uprostred púšte máme k dispozícii aj bazén s čistou vodou

Prečítaj si ďalšie články

Západná Sahara

Cesta do nikam: Západná Sahara

Pôvodne to mala byť cesta na Srí Lanku. WizzAir spustil nové linky z Abu Dhabi za veľmi prijateľné ceny. S 2-dňovým prestupom v Abu Dhabi bola cena za spiatočnú letenku do 200 €. Lenže potom začala na Srí Lanke finančná kríza, kde nebolo čo ani tankovať a letenky nám boli zrušené a začali sme hľadať…

Pohorie Atlas

Strácame ¼ posádky

Po dvoch nociach strávenej v Tarfaya musíme znova navštíviť naše východzie mesto Agadir. Dvaja členovia posádky totiž nemajú až toľko dovolenky a je ich potrebné vysadiť na letisko. Perfektná príležitosť vrátiť sa nachvíľu do turistického miesta a pre zbytok doplniť zásoby alkoholu na druhú časť dovolenky.

Dakhla

Dakhla: perla južného Maroka

Mesto Dakhla, prezývané “Perla juhu”, je polostrov v oceáne, obkolesený vodami Atlantického oceánu na východ, západe a juhu a do oceánu preniká do vzdialenosti približne 40 kilometrov. Navyše je tu mierna klíma počas celého roka a stála teploty vody pri brehu (približne 19 °C)

Dom Mora, Tarfaya, Maroko

Tarfaya: kedysi slávne mesto je teraz zabudnuté

Prichádzame do pobrežnej rybárskej dediny so španielskou pevnosťou. V minulosti bola Tarfaya významné miesto, ale dnes je už takmer zabudnuté a väčšina cez neho iba prejde. Také malé ospalé mesto, kde jediná hlavná ulica má len 600 metrov a všetko dianie sa odohráva práve tu. A toto je naša zástavka na polceste do Agadiru, aby…

Nezabudni o tom povedať aj ostatným

Chýba ti niečo v článku?

Môžeš nám napísať a opýtať sa.  My túto informáciu dodatočne doplníme aj do článku.