Skip to content

Západná Sahara

Neuznaná krajina ktorá je väčšia ako Spojené kráľovstvo, no namiesto 65 miliónov ľudí ho nazýva svojim domovom menej ako 600 000.

Približná doba čítania: 3 minúty

Tej gigantickej hradbe, ktorú v dĺžke prekonáva len Veľký čínsky múr, sa niekedy hovorí Múr hanby. V nekonečných pieskoch Západnej Sahary ju postavili Maročania, zriadili pozdĺž nej mínové polia a nechávajú ju strážiť po zuby ozbrojenými jednotkami. Niet divu – vďaka múru môžu nerušene čerpať z bohatých zdrojov, ktoré územia za ňou skrývajú. Nachádzajú sa tu ropné polia, ale taktiež polovica celosvetových zásob fosfátu na planéte (bez neho sa neobíde moderné poľnohospodárstvo). More pri pobreží je zase ideálne pre rybolov.

Western Sahara

Politická situácia na vyprahnutej Západnej Sahare je v skratke poriadne napätá a OSN hľadá mierové riešenia už od roku 1976, kedy odtiaľ odišli španielski kolonizátori.Lenže tých hneď vystriedala nová koloniálna mocnosť, tentokrát Maroko, a obyvatelia Saharskej arabskej demokratickej republiky alebo Sahrawi od tej doby bojujú o svoje právo na sebaurčenie. Ozbrojený boj trval pätnásť rokov, potom povstalci odložili zbrane a pokúsili sa presadiť svoje ciele politicky – vyhlásiť referendum, v ktorom by tunajší obyvatelia definitívne rozhodli, či chcú nezávislosť alebo naopak plné začlenenie do Maroka. Lenže k referendu nikdy nedošlo.

Western Sahara

Namiesto neho prišli dlhé roky zdĺhavých a všeobecne neúspešných vyjednávaní o to, kto by v referende mal mať hlasovacie právo. Obyvatelia Saharskej republiky žiadali vylúčenie marockých osadníkov, Maroko sa osadníkov zastávalo s tým, že ako riadni občania regiónu pochopiteľne hlasovať majú. Zato odmietlo k referendu pripustiť mnohých z pôvodoných obyvateľov, ktorí už dlhé roky žijú v stanových táboroch v susednom Alžírsku a pre marocké úrady už ide o cudzincov.

Western Sahara

Jeden z najdlhších konfliktov post-koloniálnej éry sa v skratke zmenil na vyčerpávajúcu právnickú bitku a niektorí z pôvodných obyvateľov Západnej Sahary živoria v nedôstojných podmienkach táborov už štyri desaťročia. Za celý život nepoznali nič iného ako provizórium, ktoré najskôr bude trvať večne. Ich jediným obzorom je vezenie z piesku.

Western Sahara

Nikdy nevstúpili na svoju rodnú pôdu, nikdy ju ani nevideli, ale ich sny o nezávislej a slobodnej Saharskej republike ich neopúšťajú. Ako prehlásil jeden miestny právnik:“Vzdáte sa viery v Boha len preto, že ste ho nevideli na vlastné oči?”

Západná Sahara ponúka ďalšie miesta

Západná Sahara - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Taneẓroft Tutrimt
Hlavné mesto: El-Aaiún
Úradné jazyky: arabčina
Štátne zriadenie: sporné územie
Rozloha: 266000 km²
Časové pásmo: UTC +1:00
Mena: marocký dirham
Kód meny: MAD
Kurz (za 1 € dostaneš): 10.79 MAD
Medzinárodný kód krajiny: EH/ESH
Internetová doména: .eh
Predvoľba telefónneho čísla: +212

Blízke miesta do +/- 300km