Skip to content

Moldavsko: Predmestie východnej Európy

CK Knirsch 27. februára 2020

Približná doba čítania: 15 minút

Moldavsko je krajinou, ktorú navštívi najmenej turistov v rámci Európy a málokto si vybaví čo i len hlavné mesto. Navyše táto krajina patrí aj medzi najchudobnejšie krajiny Európy. A práve sem mierime na týždeň počas školských jarných prázdnin.

Lety do Kišiňova

Len v decembri 2019 začala nízkonákladová spoločnosť WizzAir lietať medzi Viedňou a Kišiňovom. Škoda nevyužiť ponuku na február, keď spiatočné letenky stoja niečo málo pod 25,- €. Ako vždy, letíme len s príručnou batožinou, tak zbytočne nenavyšujeme náklady.

Na viedenské letisko je preprava pre nás už triviálnou záležitosťou, akoby sa jednalo o naše ďalšie letisko. Na Schwechat z Autobusovej stanice Mlynské Nivy jazdia tri autobusové spoločnosti: Slovak Lines, FlixBus a Student Agency. Je jedno, čo si vyberieš. Za jednosmerný lístok zaplatíš približne 5,- €.

Takisto aj samotný let už je rutinou a ani dlho netrvá. Nejakú hodinu aj dvadsať minút. To ani jeden film si nestihneš pozrieť. V prípade pekného počasia je skôr zaujímavý pohľad smerom von. Až po Budapešť v prípade že sedíš na tej správnej strane môžeš sledovať Dunaj. Potom na chvíľu sa ti zobrazia zasnežené vrcholky Vonkajších východných Karpát a už nasleduje len rovina. To už pomaly začínaš klesať do Kišiňova. Ak by si sem chcel zájsť autom, pri ideálnej premávke by ti to trvalo takmer 16 hodín!

Pri ceste do Moldavska nepotrebuješ žiadne víza a dokonca ani pas. Stačí občiansky preukaz. Tu ale upozorníme, že aj keď pas nie je vyžadovaný, tak letecká spoločnosť si diktuje podmienky. Preto je lepšie cestovať s pasom a vyhnúť sa tak nepríjemným prekvapeniam. Stále cestuješ mimo EÚ.

Ako sa dostať z letiska do centra Kišiňova?

Tak ako väčšina letísk, kam lietajú nízkonákladové spoločnosti, ani toto nie je extra veľké. Iba absolvuješ štandardnú kontrolu a hneď si pred letiskom. Odporúčame si vybrať niečo málo lei z bankomatu na lístok na autobus. Aj keď si vyberieš iba 200 lei (čo je cca 11,- €), tak si ich skús niekde rozmeniť, alebo daj si aspoň kávu, tak aby si mal aspoň bankovku v hodnote 20 lei.

Z letiska chodí v pravidelných intervaloch autobus/trolejbus č. 30. Stačí do neho nastúpiť a nechať sa odviezť do centra mesta. Lístok nekúpiš v žiadnom automate ani u šoféra, ale u pracovníka, ktorý ťa skasíruje počas jazdy. Žiadna horibilná suma to nie je. Skôr symbolická. “Až” 2 lei, čo je v prepočte asi jedenásť centov. Áno, čítaš správne. Táto cena je jednotná pre jednu jazdu aj v rámci samotného Kišiňova. Je jedno koľko sa vezieš.

Ešte sa môžeš odviezť maršrutkou č. 165 v ktorej u šoféra zaplatíš o jedno lei viac. Maršrutky sú flexibilnejšie na prepravu, ale neexistujú na ne žiadne zástavky a ani žiadne mapy. Opýtaj sa domácich, tí ti ochotne poradia, alebo skús neoficiálne webové stránky.

Doprava v Kišiňove

Systém verejnej dopravy v meste je strašne chaotický. Niektoré vozidlá pamätajú asi ešte zlatú éru komunizmu a v čase špičky sú cesty neustále zapchaté, napriek tomu, že tu majú až šesťprúdové cesty. Maršrutky sú drahšie, malé a neustále preplnené a vôbec netušíme kam nás odvezie. V doprave sme sa za celý čas poriadne nevedeli ani zorientovať, aj keď sme mali zobrazenú sieť liniek. Na autobusových zástavkách nie sú vypísané všetky ulice, ako my ich poznáme, ale len tie kľúčové. My skúšame šťastie spolu s aktuálnou mapou v telefóne a keď sme sa odkláňali od želanej trasy, proste vystúpime a sadáme na iný autobus želaným smerom.

Alternatívny spôsob prepravy

Po Kišiňove sa môžeš aj veľmi lacno prepravovať taxíkmi, najmä ak je vás viac a cenu si delíte medzi sebou. Za cestu z letiska na ubytovanie (17km) platíme v prepočte 6.50,- €. Túto cenu dosahujeme vďaka aplikácii Yandex. Je to obdoba populárneho Uber-u. Vieš dopredu cenu, aký automobil pre teba dôjde a koľko bude trvať cesta. Zadaj si do aplikácie aj svoju kartu a nemusíš riešiť ani hotovosť.

Po meste je cena pre nás za smiešnu sumu. Asi toľko, čo v Bratislave cena lístka na verejnú dopravu.

automobily

Luxusné ubytovanie

V Kišiňove vieš zohnať luxusné ubytovanie za úplne smiešnu cenu. Aj tu platí rovnica, čím bližšie k centru, tým vyššia cena alebo za rovnakú cenu nižší štandard. My volíme radšej luxusnejšie ubytovanie v novo postavenej štvrti na okraji mesta. “Apartment OneClickRent_04 – Smart House” je presne ten typ ubytovania, čo všetko si môžeš priať.

booking.com

Pri objednaní cez booking.com, dostaneš na daný termín prístupový kód do objektu. Viac nepotrebuješ. Apartmány sú vybavené všetkým čo potrebuješ a nejedna domácnosť by si želala mať takto vybavený byt. Majiteľ sa snažil uspôsobiť byt do 21. storočia a všetko je takmer automatizované či digitálne ovládané z jedného miesta. Ak si nevieš s niečim pomôcť v centrálnej kuchyni je k dispozícii manuál. Vedľa manuálu nachádzame aj prístupové karty do jednotlivých izieb. Tie určite poznáš z hotela. V izbe zasunieš kartu do pripraveného otvoru je pre teba všetko k dispozícii.

Každá izba má centrálny panel na ovládanie teploty v izbe a osvetlenia. Samostatná kúpeľňa je automatizovaná vrátane osvetlenia a odvetrávania. Máš k dispozícii aj smart televízor s prístupom na internet a nie je problém so svojim NETFLIX kontom si pozrieť obľúbený film.

booking.com

Dokonca aj kuchyňa je plne vybavená ako doma, spolu s naplneným kávovarom. Na indukcii nemáš problém si uvariť večeru. Mikrovlnná trúba, hriankovač, chladnička a ďalšie spotrebiče sú samozrejmosťou. Dokonca sa tešíme aj z rozťahovacieho stola, lebo naša partia pozostáva z 9 ľudí, ktorý sa tu hravo pomestia. Do karát ubytovaniu hraje aj tesná blízkosť predajne KAUFLAND. Nie nadarmo má ubytovanie hodnotenie 9.9 z 10 na booking.com. Dokonca si ho môžeš pozrieť aj virtuálne.

Ochutnávame Moldavsko

Na druhý deň máme naplánovanú návštevu jednu z najväčších vínnych pivníc v Európe. A aby sme vedeli do čoho ideme, využívame prítomnosť blízkeho obchodu KAUFLAND a nakupujeme na prvý večer pár vzoriek. Trochu sa to zvrhlo, keď sme si prerátali ceny na eurá a končíme takmer s plným košíkom rôznych fliaš. Však kvalitné vína značky CRICOVA sú za takmer symbolickú cenu. Rovnaké fľaše u nás stoja trojnásobok ceny. A to nehovoríme o tom, že 7 ročný XO koňak tu dostaneš v cene pod 10 euro.

Pred tým, ako začíname konzumovať tento skvostný tekutý mok, je dobré si urobiť nejaký základ. Jednou z najlepšie hodnotených reštaurácii je sieť podnikov “La Plăcinte“. V Kišiňove ich nájdeš celkovo 10. Názov La Plăcinte nie je zvolený náhodne. Plăcintă je asi najtradičnejšie jedlo tohto regiónu. Vznik sa datuje do obdobia keď ešte súčasné Rumunsko, Moldavsko a časť Ukrajiny boli súčasťou Rímskej ríše.

Hneď prvý večer nevieme čo si dať od dobroty. Väčšinu jedál poznáme už z našich predchádzajúcich ciest do Rumunska. Výber je o to jednoduchší. Je jedno čo si vyberieš, všetko bude dobre. Či to bude Sarmale alebo polenta. Len pre zaujímavosť, keď sme ochutnávali kukuričnú polentu v Bosne a Hercegovine alebo v Transylvánii, tá nám vôbec nechutila, ale tu si dali na príprave záležať a nevedeli sme sa jej dojesť, taká bola vynikajúca.

Na záver si nezabudni objednať ako zákusok Clătite cu vișine či Papanaşi. Ideálne oba zákusky. Keď ich raz ochutnáš, nebudeš sa ich vedieť dojesť. Papanaşi je druh šišky vyrábaný zo zmesi tvarohu a syra podávaný s kyslým džemom a nasladlou smotanou. Clătite cu vișine sú zas mini palacinky plnené vykôstkovanými višňami a preliate tiež sladkou smotanou.

Čo vidieť v Kišiňove?

Kišiňov je na naše pomery celkom malé mesto. Rozlohou asi tak veľké ako Banská Bystrica. A o nič väčšie nie je ani samotné centrum mesta. Samotná prehliadka mesta ti nezaberie viac ako pár hodín. Veľa historických budov tu nehľadaj, pretože mesto bolo v roku 1977 zničené veľkým zemetrasením a postavené znova. Určite stoja za zmienku parlament s víťazným oblúkom popri ktorých prejdeš určite niekoľko krát. Môžeš pri ňom vystúpiť pri ceste s autobusom z letiska.

Ideálne je navštíviť Kišiňov v jarnom období, keď sa všetko začína zelenať. Mesto sa hrdí titulom ako najzelenšie mesto východnej Európy. Rozľahlých parkov je tu neúrekom a každý park je oživený fontánami či tématickými sochami. Určite sa oplatí navštíviť jazero Valea Morilor, ktoré bolo vystavané v roku 1952. Dlho bolo zanedbávané, ale v roku 2016 ho kompletne vyčistili a slávnostne otvorili nádherné kaskádové schodisko k jazeru doplnené niekoľkými fontánami.

Ak sa vydáš na prechádzku okolo jazera, všímaj si poriadne zábradlie. Možno objavíš najmenšiu sochu v Moldavsku. Je ňou 11cm vysoká socha Malého princa, ktorá nahrádza jednu z ozdobných gulí oplotenia. Samotný Malý princ je ešte menší stojací na svojej planéte “B-612”. Mnohí veria, že keď sa dotkneš bronzovej planéty, tak ti môže Malý princ priniesť šťastie.

The Little Prince, Chisinau

V širšom centre mesta sa nachádza aj Pamätný komplex Eternity, čo je pamätník sovietskych vojakov, ktorí zahynuli v bitkách proti nemecko-rumunským jednotkám v druhej svetovej vojne. Je to obdoba nášho Slavína. Ústrednou časťou pamätníka je pyramída s piatimi stĺpmi vysoká 25 metrov. V strede pamätníka je hviezda s piatimi rohmi a večný plameň. Ten by mala chrániť čestná stráž moldavskej armády, ale v čase našej návštevy je celý areál ľudoprázdny a doprovod nám robia iba pouličné psy.

Zopár praktických rád

Ako sa dohovoriť?

So znalosťou anglického jazyka tu veľmi nepochodíš. Skús si naštudovať zopár fráz v ruštine a aspoň orientačne si naštudovať azbuku. Pošťastí sa ti dohovoriť aj v slovenčine, ak budeš pomaly hovoriť a iba základné slovíčka. Určite oceníš znalosť azbuky, lebo rumunsky asi vie málokto. Nápisy sú najmä v rumunčine a potom v azbuke (ukrajinčina/ruština???). Málokde dostaneš jedálny lístok v angličtine. Predsa sa stále ešte jedná o najmenej navštevovanú krajinu turistami.

Predaj mäsa

Peniaze

Moldavsko má ako svoju menu Moldavské Lei. Za 1,- € dostaneš začiatkom roka 2020 cca 19 lei. Aby si sa dostal k ich mene, ideálne je použiť niektorý z bankomatov, aj keď sa trochu obtiažnejšie hľadajú. Nie je ich nejako extra veľa. Moldavci uprednostňujú najmä hotovosť. Tú si môžeš zameniť v nespočetnom množstve zmenární, ktoré ponúkajú takmer identický kurz.

Hotovosť využiješ najmä vo verejnej doprave, alebo na trhu či stánkoch. Všade inde nemáme problém platiť platobnou kartou. Využívame najmä Curve kartu s ktorou máme ešte lepší kurz. S ňou šetríme na kurzovom rozdiele približne 3% z každej platby.

Tabu

Nie je dobré otvárať tému ohľadom Podnesterska, krajina na ľavom brehu rieky Dnester. Je to veľmi horúci “zemiak” na oboch stranách a najmä Moldavsku bráni nedoriešená situácia vstupu do EÚ. Do tohto neuznaného štátu tiež smerujú naše kroky.

Maršrutka
Čakáme na odchod maršrutky do Tiraspolu

Prečítaj si ďalšie články

Ferrata

Začiatočníci na Ferrate

Ferraty na Slovensku sú ešte v plienkach a máme ich tu len zopár. Vlastne len dve. Jedna je v NP Slovenský raj a druhá s dvoma variantami na Martinských holiach. Ale prečo cestovať tak ďaleko, keď kúsok za Bratislavou ich máme neúrekom.

Bukurešť, Rumunsko

Objavovanie centra Bukurešti

Keď padlo prvý krát rozhodnutie ísť do Bukurešti, vôbec sme netušili, čo nám toto vie ponúknuť. Ani pri prvom rýchlom skúmaní cez vyhľadávač, nič zaujímavé neponúkalo a to ani dokonca obľúbená stránka Atlas Obscura. Všetko bolo väčšinou o Paláci ľudu, ako druhej najväčšej budovy na svete. No aspoň niečo.

námestie v Trnave

Mocný opasok: Zábava pre celú rodinu

Hral si už niekedy nejakú mestskú interaktívnu hru? Počas celého roka máš možnosť si takúto hru vyskúšať v Trnave. Je úplne jedno kedy sa túto hru s mobilom v ruke rozhodneš absolvovať. Hra je dostupná za každého počasia a nepozná voľno. Iba neskoro v noci sochy oddychujú. A nezaplatíš za túto hru ani cent ako…

Košice

Kam na raňajky v Košiciach?

Jednou z najkrajších uličiek centra mesta Košice, ktoré sme objavili, je určite Hrnčiarska ulica. Je to druhá rovnobežná ulica s Hlavnou ulicou smerom na železničnú stanicu. Mesto sa ju snaží prezentovať ako uličku remesiel.

Nezabudni o tom povedať aj ostatným

Chýba ti niečo v článku?

Môžeš nám napísať a opýtať sa.  My túto informáciu dodatočne doplníme aj do článku.