Skip to content

Ťažko sa nám opúšťa Gruzínsko

CK Knirsch 16. apríla 2019

Približná doba čítania: 8 minút

Týždeň v Gruzínsku nám veľmi rýchlo ubehol, ale hneď na prvý krát sme si ho zamilovali. Nie všetko sme stihli, ako sme mali naplánované, niektoré unikátne miesta ešte máme v zálohe a jedlo je tu božské. Domov odchádzame s tým, že sem ešte určite prídeme.

Ubytovanie v Kutaisi

Gruzínci ti všetko zabezpečia

To, že sa máme určite vrátiť, nám pri odchode vraví aj majiteľka ubytovania. Tá sa nám snažila celý pobyt v Kutaisi spríjemniť a urobiť to, čo bolo v jej silách. Ako veľká skupina (11 ľudí) sme mali tú výhodu, že nič nebolo problém. Problémom ani nebolo objednanie po tretí krát tej istej maršrutky s odvozom na letisko.

Na 25km vzdialené letisko sme platili za celé auto nejakých 70 ₾, čo je nejakých 2.10,- € na osobu. A ako sme vypozorovali, ešte z tejto sumy sa ujde pani domácej provízia! My sa o nič nemusíme starať. Jedine aby sme boli na čas na letisku. A to v prípade Gruzínska, radšej ešte možno aj s nejakou rezervou navyše.

David the Builder Kutaisi International Airport

Efektivita škodí

To, že Gruzínci majú nejaké pravidlá na háku sme si už za ten týždeň zvykli. Badať to najmä na cestách. Na medzinárodnom letisku si ale vymysleli svoje. Vzorne, ako pri každom lete, sme si urobili online check-in, vytlačili letenky a pre istou sme si ich uložili aj do Apple Wallet. Nič nám to nebolo platné. Toto celé ignorujú.

Musíš ísť na prepážku, ukázať vykonaný online checkin, zvážia ti batožinu (napomenú, že si prekročil povolenú hmotnosť, ale nič nenaúčtujú) a vytlačia ti svoju letenku. S touto letenkou a už odváženou batožinou ideš ešte na bezpečnostnú kontrolu a hneď na to aj pasovú. Netušíme, prečo sa nedá vynechať ten prvý krok. Keby aspoň to letisko bolo veľké ani to nebude vadiť. Ale toto letisko je maličké, že keď odlietajú dve lietadlá v rozdiele ½ hodiny, tak je tu ako pri nejakých výpredajoch. Letisko je tak malé, že má iba jediný terminál s dvoma nástupnými bránami.

Odlet z Kutaisi
Za takúto papierovú letenku pri lowcost dopravcoch zaplatíš niekoľko desiatok eúr. V Kutaisi ju dostaneš zadarmo a povinne 🙂

Predražené Duty Free

Ak odlietaš z Gruzínska s tým, že posledné veci si kúpiš na letisku, tak si to dobre rozmysli. Ceny sú tu niekoľko násobne vyššie, aj keď platíš bez dane. Churchkhela je drahšia až päť násobne. To isté platí aj o alkohole či cigaretách. Navyše ten jediný obchod nemá konkurenciu. Však by ho nemali ani kam umiestniť. Neostáva ti nič iné, len posadiť sa do jednej z dvoch kaviarní a čakať

Úchvatne okolie letiska

Čo je dych berúce na celom letisku je samotná poloha. Už len v hale máš nádherný panoramatický výhľad ako nakreslený v prípade pekného počasia. Cez veľkú presklenenú plochu sleduješ pristávajúce lietadlo a v pozadí zasnežené vrcholy malého Kaukazu.

Ani pri odlete nebudeš ochudobnený o túto krásu. Letisko Kutaisi sa nachádza presne medzi malým a veľkým Kaukazom a pred tebou Čierne more.

Veľmi rýchlo si doma

Cesta naspäť domov je veľmi rýchla. Samotný let trvá približne 3½ hodiny, ale keď si v časovom pásme +3 h, tak vo Viedni pristávaš približne v ten istý čas, ako si odletel.

Koľko nás stála dovolenka

Výdavky sme presne nerátali. Zrátali sme to úplne jednoducho. Pozreli sme sa stav na účte pred odletom a konečný stav po prílete. A aký bol rozdiel? 280,- € na osobu! V tom je ale všetko. Všetky ubytovania, presuny, reštaurácie, obchody a na čo si všetko spomenieš. Žiadnu hotovosť sme si nebrali. Jedine letenky boli vopred kúpené. Spiatočné letenky sme kúpili v akcii už rok dopredu za 60,-€.

Koľko zaplatíš v cestovnej kancelárii?

Narýchlo sme sa pozreli na stránky cestovných kancelárii, koľko by ťa vyšla takáto dovolenka v Gruzínsku:

Čo je dobré vedieť pred vycestovaním do Gruzínska

 • Gruzínsko nevyžaduje cestovný pas, stačí občiansky preukaz. Keď budeš letieť, podmienky si diktuje letecká spoločnosť. Víza nepotrebuješ.
 • Vyvaruj sa návštevy Abcházska a Južného Osetska (zatiaľ súčasť Gruzínska). Je to trestným činom bez príslušných dokladov a môžu ťa zavrieť. Dokonca je trestným činom aj keď použiješ Abcházsko ako transfernú oblasť do Ruska. Viac na stránke MZV.
 • Riadená autobusová doprava neexistuje. Maršrutkou sa dostaneš odkiaľkoľvek a kam chceš. Jazdia dosť flexibilne, zastavia kde potrebuješ a na naše pomery veľmi lacný druh prepravy.
 • Vlaky sú dobré iba na dlhšie cesty s nočným presunom, keď ušetríš financie za ubytovanie. S vlakom sa dostaneš aj do Baku či Jerevanu.
 • Požičovňu áut neodporúčame. Jazdí sa tu dosť divoko a keď nepoznáš miestne zvyklosti, budeš stratený. Ak ste partie do 4 ľudí, dohodni si miestneho taxikára aj na viac dní. Naozaj to nie je drahé.
 • Veľmi rýchlu prepravu ponúka vnútroštatná letecká spoločnosť Vanilla Sky.
 • Ubytovanie cez booking.com si nájdeš od nejakých 5,- € / osoba / noc
 • Gruzínska kuchyňa je vynikajúca. Asi nenarazíš na nič doslova hnusné. Pred cestou ju môžeš ochutnať v Reštaurácii Nobile.
 • Dohovoríš sa skôr ruštinou ako angličtinou
 • Gruzínsko má vlastné písmo, ktoré sa žiadnemu inému nepodobá
 • Do Gruzínska kúpiš letenky u WizzAir, ktorá lieta z Viedne a Budapešti od 58,- €. Georgian Airways je v cene až 300,- €!
 • Pozri sa na Atlas Obscura, aké zaujímavosti ešte nájdeš.

ჩქ ქნირსჩჰ

Všetky prechádzajúce diely

Prečítaj si ďalšie články

Lake Sevan

Jazero Sevan: Modrá perla Arménska

Včera sme až za tmy došli k domu spisovateľov, takže sme nevedeli oceniť túto ikonickú jedinečnú stavbu na brehu jazera Sevan. Vlastne toto ubytovanie sme si vybrali práve kvôli tomu. Stavba má už najlepšie roky za sebou, na booking.com nebolo hodnotenie práve najlepšie, ale cena bola priaznivá a bohvie, či táto stavba bude ešte za…

Predaj na ulici

India: 5.deň – Oddychový deň, opúšťam mesto Bombaj

Dnes sa presúvam naprieč Indiou o 1700km ďalej. Namiesto toho, aby som ešte niekam vybehol do mesta, musím sa kompletne zbaliť, byť dve hodiny vopred na letisku a plus rátať i s presunom na letisko, čo bude minimálne ďalšie dve hodiny.

kláštor Ararat

Ďaleká cesta z Jerevanu na východ Arménska

Dnešný cieľ cesty je dedina Tatev v provincii Syunik na východe Arménska. Navigácia nám ukazuje nejakých 254 kilometrov, ale čas presunu sú dobré 4 hodiny. A to ešte vôbec netušíme, že to je ešte veľmi optimistický čas.

Cascade complex, Yerevan

Čo ešte vidieť v Jerevane pred návratom domov

Deň odchodu sa nám blíži. Aj preto už posledné dva dni trávime už iba v Jerevane. Videli sme veľký kus krajiny a nechala na nás úžasný dojem, aj keď hlavné mesto sme poriadne ešte nepreskúmali. To sme si nechali na záver, ale zisťujeme, že aj plné dva týždne je nám veľmi málo na tak bohatú…

Nezabudni o tom povedať aj ostatným

Chýba ti niečo v článku?

Môžeš nám napísať a opýtať sa.  My túto informáciu dodatočne doplníme aj do článku.