Skip to content

Osviežte sa v Dunaji

CK Knirsch 19. júla 2017

Približná doba čítania: 6 minút

Nedávno sme dostali dotaz usporiadať pre jedno oddelenie ústavu molekulárnej biológie SAV splav po Dunaji z Hainburgu. Už asi dlhšie pozerali na naše fotky a konečne sa rozhodli, že to idú skúsiť. Oslovili sme Vodácke centrum a šli sme na to po hlave 🙂

V utorok v poobedňajších hodinách sme sa stretli v Karloveskej zátoke, naskákali do áut a vyrazili do Rakúska do Hainburgu. Tam ste za pár minút.

Zviazali nám lode do katamaranov, rozdali záchranné vesty a pádla, dostali úvodnú inštruktáž a poď ho na vodu. Chvíľu sa posádka oboznamovala s jazdnými vlastnosťami v prístave a po 10 minútach poď ho na hlavný tok.

Hainburg, Dunaj

Úvodná rýchla inštruktáž a môže sa ísť na vodu.

Musíme podotknúť, že na pár výnimiek, nemal nikto vôbec žiadne skúsenosti so splavom a bolo to pre nich prvý krát. Na druhej strane, loď zviazaná do katamaranu je veľmi stabilná a aj keby ste sa veľmi snažili, takéto plavidlo nemáte šancu prevrátiť.

Devín, Dunaj

Takýto pohľad na hradné bralo Devína sa vám nenaskytne zo súše

Po hlavnom toku Dunaja sa ide dole prúdom po jednej zo strán mimo plavebnej dráhy pre veľké lode. Čiže to je tiež jedna z vecí ktorej sa nemusíte báť, že budete takýmto lodiam zavadziať. To sa vôbec nestane. Loď mimo plavebnú dráhu nepôjde, pretože tam je nižšia voda a uviazla by. V našom dni bola hladina Dunaja pri Devíne len na úrovni 2m.Hladina rieky

A práve pri sútoku Dunaja a Moravy sme mali aj prvú zástavku. Nie pre oddych, ale chceli sme sa okúpať. Teplý slnečný deň priamo k tomu nabádal. Navyše sme “zaparkovali” na rakúskej strane v malom prístave kde je hlavne voda z Moravy. Malo to výhodu, že z tejto rieky je voda teplejšia ako v Dunaji. Niekoho to môže odradiť, lebo vďaka bahnitému dnu je tu voda mútnejšia. No na druhej strane, keď sa ustáli je takmer priezračná až na dno.Devín

Tu sme veľa ľudí nepresvedčili ku kúpaniu. Vyrazili sme ďalej dole prúdom. Po Dunaji ani netreba veľa pádlovať, tok vás sam nesie dole prúdom. Stačí iba trochu korigovať plavidlo. Týmto tempom sme zašli na jediný bod v Bratislave kde naraz vidíte oba naše hrady: Bratislavský a hrad Devín. Nikde inde sa takýto bod nenachádza, iba na Dunaji.

splav Dunaj

V takýchto stabilných katamaranoch sa nemáte šancu prevrátiť

Vďaka nižšej hladiny vody sa popri Dunaji odhalilo viac nádherných pláži ako stvorené na kúpanie. Takúto jednu sme využili na brehu ostrova Sihoť s výhľadom na Bratislavský hrad. Tu už sa nechali ľudia presvedčiť ku kúpaniu. V neskoré popoludnie sa už teplota vyšplhala k 30ºC v tieni a nebolo ich treba veľmi ukecávať.Splav Dunaj

Tip na zážitok

Nechajte si na sebe záchrannú vestu a vybehnite si vyššie proti prúdu. Následne zájdite hlbšie do toku, položte sa na hladinu a nechajte sa unášať prúdom naspäť. Bez toho, aby ste niečo robili, vesta vás bezpečne udrží na hladine a navyše vás drží na chrbte. My sme v minulosti na takýto zážitok ukecali aj neplavcov.

Odtiaľto bolo už iba kúsok do cieľa odkiaľ sme pôvodne štartovali. Všetci maximálne spokojní a už plánovali kedy dajú ďalší splav. Napr. z Karloveskej zátoky do Jaroveckých ramien krížom cez centrum Bratislavy.

Splav Dunaj

Ak sa vám pošťastí, dostanete na splav takúto inštruktorku

Chcete aj vy takýto splav?

Nie je nič jednoduchšie. Vodácke centrum organizuje tieto splavy celé leto. Ideálne je to cez týždeň ihneď po práci. Zoberte deti (ak nejaké máte) a môžete vyraziť. Stačí dôjsť do lodenice, nechať zaparkované auto a o ostatok sa postarajú. Vyvezú vás do Hainburgu, tam aj s inštruktorom a so všetkým potrebným vybavením nasadnete a necháte sa unášať. To isté platí i pre splav do Jaroveckých ramien, odkiaľ vás zas dovezú späť do lodenice. Celé to trvá +/- 3 hodinky.Výletná loď

Najmä je to ideálne v horúce letné dni. Ak je vám veľmi teplo, môžete vyskočiť aj za jazdy a budete sa pridržiavať lode. Však kedy ste sa kúpali v Dunaji?splav Dunaj

Ak vás to navnadí, týchto splavov ponúkajú viacero.  Ak chcete o niečo dlhší, vyrážajú z rakúskeho Stopfenreuth, alebo Lednice na rieke Dyje.

Splav Dunaj

Tesne pred cieľom sa vám naskytne takýto pohľad na Bratislavu

Prečítaj si ďalšie články

Aurelium, Bratislava

Aurelium: Vyskúšaj si vedu naživo

Miesto v duchu hesla Jána Amosa Komenského: “Škola hrou”, nájdeš v Bratislave v mestskej časti Nové Mesto. To, že to je tak mimo centra mesta má jednu výhodu. Takmer nikoho tam nie je a celé centrum môže byť len pre teba. Najmä ak je vonku studené a škaredé počasie.

Chisinau - Viedeň

“Pašujeme” množstvo alkoholu z Moldavska

Základom nášho lacného cestovania je aj to, že neplatíme za zbytočné veci. Napríklad za podpalubnú batožinu, ktorej cena je občas vyššia ako samotná letenka. Nastávajú ale aj situácie, kedy sme donútený si za cestu priplatiť. Jednou z tých situácii je ultra lacný kvalitný koňak.

Zapad Slnka Španielsko

Maroko časť 1: Odlietame!

Tesne pred začiatkom nášho leta, odlietame smer Maroko, aby sme toto ročné obdobie začali o niečo skôr. V stredu po obede odlietame z Bratislavského letiska najprv smer Charleroi.

Najnižší bod Slovenska

Najnižší bod Slovenska

Každý sa snaží dosiahnúť najvyšší bod Slovenska, ale kto si môže povedať, že bol na najnižšom bode Slovenska? Určite ani nevieš, kde na Slovensku sa tento bod nachádza!

Nezabudni o tom povedať aj ostatným

Chýba ti niečo v článku?

Môžeš nám napísať a opýtať sa.  My túto informáciu dodatočne doplníme aj do článku.