Skip to content

Abcházsko

Separatistická enkláva v Gruzínsku, podporovaná Ruskom.

Približná doba čítania: 3 minúty

Jedného vlhkého dopoludnia v auguste 1992 vyrazili zapáliť Národnú knižnicu. Požiar pomohli knihovníkom uhasiť miestny obyvatelia – nosili vodu v kýbľoch z pláže. O dva mesiace neskôr, keď boli potýčky v uliciach Suchumi na dennom poriadku, vyrazili ozbrojenci z gruzínských polovojenských jednotiek do akcie znova. Tentoraz si za cieľ určili Abchazský výskumný ústav pre históriu, jazyk a literatúru, a pripravili sa dôkladnejšie. Použili petrolej a namierenými zbraňami držali civilistov v úctivej vzdialenosti. Privolané hasičské auto násilím donútili k návratu. Keď prišli akademici ráno do práce, našli len spálenisko.

Abkhazia
Vlajka Abcházska

Abcházci a Gruzínci majú odlišné etnické korene, o neveľkú pobrežnú oblasť pri Čieronm mori sa ale delia celé storočia. Po dvoch nezdarených pokusoch o získanie nezávislosti zhltla Abcházsko Gruzínsko, ktoré sa následne stalo súčasťou Sovietskeho zväzu. Situácia sa ešte zhoršila za vlády diktátora Stalina, pôvodom Gruzína. Abcházsko stratilo autonómny status, abcházske školy boli uzatvorené a úrady dokonca zakázali i hovoriť abcházsky. Do Abcházska boli navyše vo veľkom presídľovaní gruzínski poľnohospodári, takže sa Abcházci stali vo svojej krajine menšinou.

Zo Suchumi si stalinská elita urobila svoje obľúbené letovisko. Po celom subtropickom pobreží rástli vládne sanatória a hotely pre príslušníkov tajnej služby KGB. I Stalin si tu na vyskom kopci s krásnym výhľadom na mandarinkové sady a lesknúce Čierne more postavil svoju súkromnú daču. V areáli obecných kúpeľov boli k videniu pávy. Po bulvároch lemovaných palmami sa prechádzali komunistickí pohlavári a dôstojníci KGB a popíjali najlepšie gruzínske brandy.

Abkhazia

Po zániku Sovietskeho zväzu začala v oblasti tikať etnická časovaná bomba. V obave, že prídu o posledné zbytky identity, vyhlásili Abcházci vlastnú nezávislú republiku. Suchumi následne obsadili gruzínske jednotky, a práve vtedy došlo k zmienenému páleniu kníh. Začala krvavá ročná vojna za nezávislosť, ktorú ukončili až ruské jednotky. Tí silou nastolili mier a Abcházsko pod ich ochranou získalo istý stupeň autonómie.

Gruzínsko ponúka ďalšie miesta

Gruzínsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Sakartvelo
Hlavné mesto: Tbilisi
Úradné jazyky: gruzínčina, ruština, arménčina, azerbajdžančina
Štátne zriadenie: poloprezidentská republika
Dátum vzniku: 25. decembra 1991
Rozloha: 69700 km²
Časové pásmo: UTC +4:00
Mena: gruzínske lari
Kód meny: GEL
Kurz (za 1 € dostaneš): 3.072 GEL
Medzinárodný kód krajiny: GE
Internetová doména: .ge
Predvoľba telefónneho čísla: +995

Blízke miesta do +/- 300km