Skip to content

Metro v jaskyni Nový Athos

Druhá najväčšia jaskyňa na svete je tak veľká, že tu pre prehliadky radšej postavili metro s troma zástavkami

Približná doba čítania: 2 minúty

Pokiaľ sa jaskyňa Nový Athos kompletne nepreskúmala, hovorilo sa jej “Dno bez dna”. Teraz sa však ukázalo, že jaskyňa má svoje určité hranice, sú však tak rozsiahle, že kvôli prehliadky bolo vo vnútri postavené metro.

Obrovský jaskynný komplex, ktorý sa nachádza vo vnútri hory Iberia, poznali miestny obyvatelia predtým, ako ho svet objavil v roku 1961. Jaskyňa bola pomenovaná podľa neďalekého mesta.

New Athos Cave, Akhali Aton, Georgia

Jaskyňa pozostáva z deviatich mohutných oblastí s kumulatívnym objemom viac ako milión metrov kubických, čo z nej robí druhú najväčšiu jaskyňu na svete. Jaskyňa odhalila množstvo podzemných riek, ohromne veľkých stalaktitov a stalagmitov a hlbokých roklín. Každá oblasť dostala jedinečný názov a po dokončení prieskumu bola jaskyňa sprístupnená verejnosti. Ukázalo sa však, že pohyb ľudí takýmto kolosálnym priestorom je problém.

New Athos Cave, Akhali Aton, Georgia

Pre odstránenie problému bola v jaskynnom komplexe v roku 1975 zriadená krátka železnica, ktorá sa podobá metru. Vlak, známy ako “Tourist”, premáva po svojej podzemnej trasy s troma zástavkami o celkovej dĺžke 1,3 kilometra. Medzi zástavkami prechádza cez obrovské jaskynné oblasti. Na každej zástavke sa dá vystúpiť a prejsť sa po vybudovaných chodníkoch zabezpečených zábradlím, ktoré prechádzajú okolo skalných útvarov osvetlených farebnými svetlami.

Jaskyňa, Abcházia

Nie všetky časti obrovskej jaskyne sú prístupne verejnosti, čo je pri tak obrovskom priestore pochopiteľné. Aj keď si komplex prejdeš pomocou metra, je stále ťažké si predstaviť, aký veľký je v skutočnosti tento komplex.

Gruzínsko ponúka ďalšie miesta

Gruzínsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Sakartvelo
Hlavné mesto: Tbilisi
Úradné jazyky: gruzínčina, ruština, arménčina, azerbajdžančina
Štátne zriadenie: poloprezidentská republika
Dátum vzniku: 25. decembra 1991
Rozloha: 69700 km²
Časové pásmo: UTC +4:00
Mena: gruzínske lari
Kód meny: GEL
Kurz (za 1 € dostaneš): ERROR GEL
Medzinárodný kód krajiny: GE
Internetová doména: .ge
Predvoľba telefónneho čísla: +995

Blízke miesta do +/- 300km