Skip to content

Dvere bez návratu

Pamätník viac ako miliónu zotročených Afričanov deportovaných z prístavu Ouidah.

Približná doba čítania: 4 minúty

V priebehu dvoch storočí bolo z mesta Ouidah na pobreží Beninu deportovaných viac ako milión zotročených Afričanov. Z mestského trhu s otrokmi ich v reťaziach prevážali do neďalekého prístavu, kde sa nalodili na lode do neznámych destinácií, odkiaľ sa väčšina z nich už nikdy nevrátila. Často im zaväzovali oči a pochodovali v kruhu okolo niekoľkých stromov alebo niekoľkých prekážok na ceste, aby ich dezorientovali. Dnes na pláži stojí pamätný oblúk známy ako La Porte du Non-Retour (Dvere bez návratu), ktorý je pamätníkom hrôz otroctva.

Masívny obchod s otrokmi v Benine bol výsledkom spolupráce medzi africkými vládcami a súkromnými obchodníkmi. Od 80. rokov 15. storočia do 20. rokov 17. storočia vyvážalo pobrežné kráľovstvo Whydah približne 1 000 otrokov mesačne, z ktorých mnohí boli zajatí počas kmeňových vojen vo vnútrozemí. Títo zotročení muži sa potom prevážali do Ouidahu, kde sa predávali európskym a arabským obchodníkom. Táto prax pokračovala v kráľovstve Dahomey, ktoré dobylo Ouidah v roku 1727, až do ukončenia obchodu s otrokmi v 60. rokoch 19. storočia.

Z trhu s otrokmi v Ouidah museli zotročení Afričania prejsť niekoľko kilometrov k pobrežiu, kde na nich čakali lode, ktoré ich mali odviezť na Jamajku, do Brazílie alebo na iné neznáme miesto. Malé člny ich odvážali k väčším lodiam a niektorí radšej skočili cez palubu v rozbúrenej vode, než by mali čeliť neistote cesty alebo života, ktorý ich čaká. Pre väčšinu z nich bola pláž v Ouidah posledným pohľadom na Afriku, ktorý kedy videli.

Začiatkom 90. rokov 20. storočia začala beninská vláda s pomocou UNESCO realizovať projekt na pripomenutie obetí obchodu s otrokmi. Projekt “Cesta otrokov”, ako sa mu hovorilo, viedol k vytvoreniu série sôch, pamätníkov a inštalácií, ktoré sa začínali v meste a pokračovali pozdĺž prašnej cesty na pláž – poslednú cestu mnohých zotročených Afričanov pred ich deportáciou.

Dvere bez návratu

Najväčší a najpôsobivejší pamätník stojí na konci otrockej cesty. Je to Door of No Return (Dvere bez návratu), pamätný oblúk alebo brána postavená v roku 1995. Obe strany oblúka sú pokryté obrazmi zotročených mužov a žien. Hlavná nástenná maľba na strane smerujúcej do vnútrozemia zobrazuje spútaných mužov kráčajúcich k moru, v diaľke na nich čaká loď. Na strane obrátenej k moru nástenná maľba zobrazuje, ako kráčajú preč od svojej vlasti, pričom jediný strom v diaľke predstavuje krajinu, ktorú väčšina z nich už nikdy neuvidí.

Dvere bez návratu

Po oboch stranách oblúka stoja bronzové sochy. Niektoré predstavujú zotročených Afričanov: oxidované bronzové postavy v reťaziach, ktoré hľadia na more. A neďaleko stojí cementový Egungun, tradičná postava v maske, ktorá pripomína zosnulých predkov. Je to silná zbierka obrazov, ktorá – aspoň určitým spôsobom – vyjadruje posledné myšlienky zotročených mužov a žien, keď sa ich nohy naposledy ponorili do piesku pobrežnej Ouidy v Afrike.

Benin ponúka ďalšie miesta

Benin - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Bénin
Hlavné mesto: Porto-Novo
Úradné jazyky: francúzština
Štátne zriadenie: republika
Dátum vzniku: 1. august 1960
Rozloha: 112622 km²
Časové pásmo: UTC +1:00
Mena: frank BCEAO/CFA
Kód meny: XOF
Kurz (za 1 € dostaneš): 655.957 XOF
Medzinárodný kód krajiny: BEN/BJ
Internetová doména: .bj
Predvoľba telefónneho čísla: +229

Blízke miesta do +/- 300km