Skip to content

Hrob zemiakového kráľa

Ak navštívite pohrebné miesto kráľa Fridricha Veľkého, na jeho náhrobku pravdepodobne nájdete niekoľko zemiakov. 

Približná doba čítania: 3 minúty

Pri prechádzke areálom paláca Sanssouci v Postupime môžete naraziť na zvláštny náhrobný kameň, ktorý je pokrytý zemiakmi. Možno ešte mätúcejšie je, že kameň nesie meno pruského kráľa Fridricha Veľkého. Hoci sa to môže zdať zvláštne, v skutočnosti ide o prejav úcty a vďaky Der Kartoffelkönig (“zemiakovému kráľovi”).

Zemiakový kráľ

Hoci sú zemiaky veľkou súčasťou stravy na celom svete, nebolo to tak vždy. Zemiaky, ktoré pochádzajú z Južnej Ameriky, sa do Európy dostali až v 16. storočí. Už vtedy sa často používal ako okrasná rastlina. Zemiaky patria do čeľade Solanaceae, do ktorej patrí množstvo rastlín, ktoré sú pre človeka jedovaté, ako napríklad smrteľný Ľuľok čierny. Kvôli podobnosti s týmito jedovatými rastlinami sa mnohí ľudia obávali konzumovať zemiaky.

V 18. storočí sa zemiaky stali populárnejšími. V celej Európe sa považovali za lacný a výdatný zdroj potravy – s jednou významnou výnimkou. Obyvatelia Pruska (ktoré sa nakoniec stalo súčasťou moderného Nemecka) boli voči zemiakom naďalej opatrní.

Zemiakový kráľ

V Nemecku je rozšírené príslovie: “Was der Bauer nicht kennt, frisst er nicht” (“Čo sedliak nepozná, to nebude jesť – bežne sa používa na označenie ľudí, ktorí sú skeptickí voči novým veciam. A v 18. storočí bol tento názor taký silný, že sa zdalo nemožné prinútiť mnohých Prusov, aby tieto nové hľuzy vôbec ochutnali. 

Počas vojny o rakúske dedičstvo však Prusko postihol hladomor. A kráľ Fridrich Veľký, hrdý zástanca zemiakov, vedel, že nová plodina môže pomôcť jeho ľudu prežiť. Vydal príkaz na zvýšenie pestovania zemiakov, ale mnohí Prusi novú plodinu stále odmietali.

Zemiakový kráľ

Keď kráľ Fridrich nemohol prinútiť svoj ľud jesť zemiaky, musel byť kreatívny. Podával ich v kráľovskej domácnosti pri jedle a zadarmo rozdával sadbové zemiaky. Traduje sa historka (hoci o jej pravdivosti sa diskutuje), že kráľ vypracoval dômyselný plán, ako vzbudiť záujem. Počas dňa držal okolo svojich zemiakových polí v Berlíne silnú stráž, ale v noci zostávala úroda nechránená. Chcel, aby si ľudia mysleli, že zemiaky sú pomerne vzácne, čo by im mohlo pomôcť ukradnúť časť cennej zeleniny, keď sa stráže nepozerajú.

Podľa rozprávania tento plán skvele fungoval a zemiaky sa nakoniec ujali. Dnes je obrovskou súčasťou nemeckej kuchyne. Väčšinu dní niektorí z návštevníkov paláca Sanssouci nechávajú na hrobe kráľa Fridricha surový zemiak ako poďakovanie za to, že pomohol zemiakom zakoreniť sa v Prusku. 

Nemecko ponúka ďalšie miesta

Nemecko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Deutschland
Hlavné mesto: Berlín
Úradné jazyky: nemčina
Štátne zriadenie: parlamentná spolková republika
Dátum vzniku: 3. októbra 1990
Rozloha: 357385 km²
Časové pásmo: UTC +2:00
Mena: euro
Kód meny: EUR
Medzinárodný kód krajiny: DEU/DE
Internetová doména: .de
Predvoľba telefónneho čísla: +49

Blízke miesta do +/- 300km