Skip to content

Einsteinturm

Slnečné observatórium slúži ako bravúrna ukážka expresionistickej architektúry, čo Einsteina veľmi nepotešilo.

Približná doba čítania: 4 minúty

Einsteinturm alebo Einsteinova veža je astrofyzikálne observatórium vo vedeckom parku Alberta Einsteina v nemeckom Postupime. Observatórium bolo postavené v rokoch 1920 až 1921 a jeho účelom bolo poskytnúť podporujúce alebo vyvracajúce dôkazy Einsteinovej všeobecnej teórie relativity, ktorá bola publikovaná o desať rokov skôr.

Jedným z dôsledkov Einsteinovej teórie bolo tvrdenie, že svetlo vychádzajúce z masívneho telesa, napríklad zo Slnka, má posunutú frekvenciu a vlnovú dĺžku. Tento „gravitačný červený posun“ sa snažili pozorovať vedci z Postupimu. Vedci však čoskoro zistili, že atmosférické turbulencie na slnečnom povrchu rušia ich merania. Preto sa gravitačný červený posun potvrdil až v 50. rokoch 20. storočia, keď sa tieto poruchy dali vysvetliť.

Einsteinturm

Hlavným prvkom observatória je coelostat, slnečný teleskop, ktorý sleduje Slnko na oblohe pomocou pohyblivých zrkadiel. Tento prístroj sníma Slnko v pevnej polohe cez vežu do suterénu, kde sa svetlo dostáva do rôznych prístrojov na meranie.

Observatórium, ktoré v roku 1917 navrhol Erich Mendelsohn, sa považuje za najznámejší príklad expresionistickej architektúry. Fluidná a dynamická forma budovy sa v tom čase považovala za pokrokovú, podobne ako Einsteinova teória, ktorá viedla k jej výstavbe. Mendelsohn pri rozhovore o svojej inšpirácii uviedol, že návrh vznikol na základe „mystiky okolo Einsteinovho vesmíru“.

Einsteinturm

Einstein však zrejme nebol dizajnom nadšený. Po tom, ako ho Mendelsohn previedol, fyzik údajne pošepkal architektovi do ucha svoj stručný úsudok: organický. Mendelsohn už potom nikdy nestaval v expresionistickom štýle, hoci to bolo pravdepodobne spôsobené skôr ťažkosťami, s ktorými sa stretol pri používaní liateho betónu, než Einsteinovým verdiktom.

Okrem vedeckých prístrojov sa vo veži nachádza aj bronzová Einsteinova busta, ktorá bola takmer zničená za nacistického režimu. Počas neslávne známej diktatúry stratilo observatórium svoj nezávislý štatút a všetky vyobrazenia a odkazy na Einsteina (vrátane názvu veže) boli odstránené. Busta však prežila vďaka zamestnancom, ktorí sa starali o ochranu pamiatok a ukryli ju za laboratórne debny.

Einsteinturm

V Einsteinturm sa nachádza aj ďalšia pozoruhodná socha s názvom „3 SEC Bronze Brain – Admonition to the Now – Monument to the Continuous Present“. Mozog veľkosti päste, ktorý vytvoril berlínsky umelec Volker März, je odkazom na prácu Ernsta Pöppela, nemeckého neurológa. Pöppel tvrdí, že prežívanie časovej kontinuity je založené na ilúzii, ktorá spočíva na rekonštrukcii samostatných trojsekundových intervalov vedomia.

Dnes observatórium prevádzkuje Astrofyzikálny inštitút v Postupime a pokračuje v ňom výskum Slnka. Hlavným predmetom výskumu sú vlastnosti a správanie sa magnetického poľa Slnka.

Nemecko ponúka ďalšie miesta

Einsteinturm

Nemecko - Krátke info

Miestny názov: Deutschland
Hlavné mesto: Berlín
Úradné jazyky: nemčina
Štátne zriadenie: parlamentná spolková republika
Dátum vzniku: 3. októbra 1990
Rozloha: 357385 km²
Časové pásmo: UTC +2:00
Mena: euro
Kód meny: EUR
Medzinárodný kód krajiny: DEU/DE
Internetová doména: .de
Predvoľba telefónneho čísla: +49