Skip to content

Púštne jazerá Ounianga

Tieto prírodné divy sa formovali tisícročia, kým sa z nich stali dnešné ohromujúce zázraky.

Približná doba čítania: 3 minúty

Osemnásť jazier sa tiahne vyprahnutou oblasťou Ennedi v Čade a vytvára úchvatnú oázu uprostred saharskej púšte. Spoločne sú známe ako púštne jazerá Ouianga, ktoré tvoria najväčší systém stálych sladkovodných jazier na svete v púštnom prostredí.

Prvé nákresy týchto jazier pochádzajú z roku 1913, keď francúzski kolonizátori začali s geografickým mapovaním severného Čadu. Výnimočná flóra a fauna, ktorej sa tu darí, je vzácna, čiastočne vďaka nižšiemu odparovaniu vody vďaka rôznemu minerálnemu zloženiu a zhlukom plávajúcich trstinových porastov. Približne pred 10 000 rokmi tvorili tieto jazerá jednu samostatnú vodnú nádrž. Táto geologická história prispieva k jedinečnému hydrologickému systému, ktorý udržiava jazerá v suchom podnebí, kde ročne spadne menej ako dva milimetre zrážok.

Voda v púšti

Tento uzatvorený ekosystém jazier sa nachádza v oblasti Ennedi na Sahare, kde sa nachádza blízka náhorná plošina nazývaná Ennedi Massif. Tu sa nad kaňonmi a pláňami týčia nápadné pieskovcové bralá a iné voľne stojace štruktúry spolu so starobylými jaskyňami. Osídlenie tejto púštnej oblasti človekom siaha až do obdobia neolitu, o čom svedčia archeologické náleziská a staroveké umelecké diela. Masív Ennedi bol kedysi prvotným oceánom, ktorý pokrýval časť dnešnej púšte Sahara a vyschol pred 350 až 500 miliónmi rokov. Erózia spôsobená vodou, pieskom a vetrom vymodelovala kaňony a údolia na vyprahnutej náhornej plošine, ktorá je veľká približne ako Švajčiarsko.

Voda v púšti

V roklinách a skalných labyrintoch sa stále nachádzajú malé potoky, ktoré poskytovali zdroje pre celé generácie komunít žijúcich v masíve Ennedi. Starobylé petroglyfy staré 7 000 rokov ukazujú prostredníctvom malieb a rytín vývoj topografie krajiny a života zvierat. Na území rezervácie Ennedi žije v súčasnosti približne 30 000 polokočovných ľudí, ktorí pasú dobytok v oázach a naďalej spravujú pôdu, na ktorú sa spoliehali ich predkovia.

Čad ponúka ďalšie miesta

Púštne jazerá Ounianga

Čad - Krátke info

Miestny názov: تشاد
Hlavné mesto: N’Djamena
Úradné jazyky: francúzština, arabčina
Štátne zriadenie: republika
Dátum vzniku: 11. august 1960
Rozloha: 1284000 km²
Časové pásmo: UTC +1:00
Mena: frank BEAC/CFA
Kód meny: XAF
Kurz (za 1 € dostaneš): ERROR XAF
Medzinárodný kód krajiny: TCD/TD
Internetová doména: .td
Predvoľba telefónneho čísla: +235

Blízke miesta do +/- 300km