Skip to content

Hwangudan

Miesto, kde kórejský cisár vykonal dlho zakázaný "obrad nebies", aby preukázal svoju absolútnu zvrchovanosť.

Približná doba čítania: 3 minúty

“Obrad nebies” bol kedysi v Číne dôležitým obradom, ktorý vykonával len Syn nebies – nadštandardný titul pre vládnuceho monarchu: cisára. Každý zimný slnovrat sa v Chráme nebies konal zložitý obetný rituál, pri ktorom panovník viedol každoročné modlitby, aby Najvyššiemu Bohu preukázal svoju absolútnu moc.

Wongudan

Túto tradíciu prevzalo niekoľko ďalších ríš vo východnej Ázii vrátane Vietnamu, Japonska a Kórey. Na Kórejskom polostrove sa rituál prvýkrát uskutočnil v období Troch kráľovstiev, niekedy pred 7. storočím.

V roku 1464 však čínska ríša Ming zakázala vtedajšej vládnucej dynastii Joseon pokračovať v obradoch Obradu nebies, keďže Kórea bola v tom čase jej tributárnym štátom a Syn nebies mohol byť len jeden.

Wongudan

Rituál bol nakoniec obnovený v roku 1897, hneď po porážke dynastie Qing v prvej čínsko-japonskej vojne, čo viedlo k úplnej nezávislosti Kórey. Ako Kórejské cisárstvo mohlo bývalé kráľovstvo Joseon slobodne vykonávať svoje rituály nebies a cisár Gojong nestrácal čas. Ešte v tom istom roku dal postaviť špeciálny oltár na tento obrad, palácový chrámový komplex s názvom Hwangudan.

Nanešťastie, Kórejská ríša bola odsúdená na krátke trvanie. V roku 1910 bola zrušená a anektovaná Japonskom – začiatok imperialistickej invázie. Hlavný oltár komplexu Hwangudan Japonci úplne zničili a na jeho mieste postavili luxusný hotel Chosun. Aj ten bol po vojne zbúraný a v roku 1968 ho nahradil hotel Westin.

Wongudan

Z pôvodného oltára Hwangudan dnes zostalo len kamenné zábradlie, ale hlavný vchod do chrámového komplexu stále stojí pred hotelom Westin. Nachádza sa tu aj svätyňa Hwanggungu, trojpodlažná osemuholníková stavba postavená v roku 1899 a zasvätená Taejo, zakladateľovi dynastie Joseon. Okolo nej sa nachádza stará brána a tri zachované kamenné bubny vytvorené v roku 1902 na pamiatku 40. výročia Gojongovho nástupu na trón.

Wongudan

Kórejská republika ponúka ďalšie miesta

Kórejská republika - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Hanguk
Hlavné mesto: Soul
Úradné jazyky: kórejčina
Štátne zriadenie: prezidentská republika
Dátum vzniku: 15. august 1948
Rozloha: 100210 km²
Časové pásmo: UTC +9:00
Mena: kórejský won
Kód meny: KRW
Kurz (za 1 € dostaneš): 1481.271 KRW
Medzinárodný kód krajiny: KOR/KR
Internetová doména: .kr
Predvoľba telefónneho čísla: +82