Skip to content

Prvý verejný vianočný stromček

Kamenná značka a plastika v meste Riga sa hlásia k prvému verejnému vianočnému stromčeku.

Približná doba čítania: 3 minúty

Ak sa niečo stalo pred viac ako 500 rokmi, môže byť zložité odlíšiť fakty od legiend. Vezmime si napríklad prvý vianočný stromček. Zvyk ozdobeného stromčeka na Vianoce siaha niekoľko storočí dozadu, minimálne do 15. alebo 16. storočia. To je fakt, ale ten úplne prvý? Vianočný stromček, ktorý to všetko začal? To by mohla byť skôr záležitosť legendy.

Pravdepodobným kandidátom je stredoveké mesto Riga, hlavné mesto Lotyšska. Centrum Rigy vrátane Radničného námestia je zapísané na zozname svetového dedičstva UNESCO. Po južnej strane námestia sa nachádza Dom bratstva Čiernohlavcov a práve tu sa odohráva príbeh o vianočnom stromčeku.

V blízkosti severozápadného rohu bohato zdobenej budovy je do dlažby zapustená mierne klenutá kamenná značka, ktorá si v ôsmich jazykoch nárokuje miesto prvého verejného vianočného stromčeka.

Prvý verejný vianočný stromček

Bratstvo čiernohlavcov bol cech profesionálnych obchodníkov a živnostníkov, ktorý sa združil v 14. storočí a pôsobil v Lotyšsku a Estónsku až do polovice 20. storočia. Boli známi svojimi oslavami sviatkov, ktoré sa konali dvakrát ročne, vrátane obdobia od Vianoc do Nového roka. Hovorí sa, že bratstvo postavilo na námestí jedľu, ozdobilo ju papierovými kvetmi, spievalo, tancovalo a nakoniec strom zapálili.

Bratstvo má dokumentáciu, ktorá dokazuje, že toto všetko sa prvýkrát odohralo v roku 1510, a možno je to práve prvý zdokumentovaný vianočný stromček. Kapitula v Talline, 280 kilometrov severnejšie v Estónsku, si robí rovnaké nároky na tie isté Vianoce. Vzhľadom na priateľské vzťahy medzi týmito dvoma kapitulami nie je vylúčené, že svoje stromčeky rozsvietili súčasne. Na Radničnom námestí v Rige stále stojí vianočný stromček na tom istom mieste, pred tým istým bratstvom, ale s oveľa väčším množstvom svetiel a ozdôb. A to je fakt.

Lotyšsko ponúka ďalšie miesta

Lotyšsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Latvija
Hlavné mesto: Riga
Úradné jazyky: lotyština
Štátne zriadenie: republika
Dátum vzniku: 18. november 1918
Rozloha: 64589 km²
Časové pásmo: UTC +3:00
Mena: euro
Kód meny: EUR
Medzinárodný kód krajiny: LVA/LV
Internetová doména: .lv
Predvoľba telefónneho čísla: +371