Skip to content

Rodinný hrob kurónskych vojvodov

V paláci Jelgava sa nachádza jedno z mála pohrebných miest guvernérskych dynastií, ktoré je prístupné verejnosti.

Približná doba čítania: 2 minúty

Na tomto mieste je pochovaných 24 členov rodu Kettler a 6 členov rodiny Biron. Spočiatku boli pozostatky vojvodov a ich rodinných príslušníkov uložené v hrobke pod kaplnkou, neskôr boli sarkofágy premiestnené do pivničných priestorov pod novým Jelgavským palácom.

V hrobke sa nachádza 21 kovových sarkofágov a deväť drevených truhiel, všetky sú zdobené a dekorované jemnými rytinami a ornamentálnymi detailmi. Najstarší cínový sarkofág patrí Sigismundovi Albertovi, synovi vojvodu Gottharda. Sarkofágy zo skorších období (koniec 16. storočia a začiatok 17. storočia) sú jednoduchšie, majú len niekoľko ornamentov a erbov.

Najhonosnejšie cínové sarkofágy patria vojvodkyni Elisabeth Magdalene, jej manželovi vojvodovi Friedrichovi a vojvodovi Wilhelmovi.

Ďalšia skupina štylisticky podobných sarkofágov v barokovom štýle patrí vojvodovi Jakubovi, jeho manželke Luise Charlotte a ich synovi Karlovi Jacobovi. Sú bohato zdobené motívmi akantových listov, reliéfmi a erbmi krajiny Courland-Semigallia. Poslednou členkou vojvodskej dynastie, ktorá tu spočinula, bola princezná Charlotte Friederica.

Hrobka bola v priebehu dejín vážne poškodená a niekoľkokrát vyrabovaná. Sarkofágy boli zreštaurované a sú stálou expozíciou palácového múzea.

Lotyšsko ponúka ďalšie miesta

Lotyšsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Latvija
Hlavné mesto: Riga
Úradné jazyky: lotyština
Štátne zriadenie: republika
Dátum vzniku: 18. november 1918
Rozloha: 64589 km²
Časové pásmo: UTC +2:00
Mena: euro
Kód meny: EUR
Medzinárodný kód krajiny: LVA/LV
Internetová doména: .lv
Predvoľba telefónneho čísla: +371