Skip to content

Tajný sovietsky bunker Ligatne

Prísne tajný bunker z obdobia studenej vojny ukrytý pod lotyšským kúpeľným zariadením je teraz prístupný verejnosti.

Približná doba čítania: 3 minúty

Hlboko pod lotyšským rehabilitačným centrom “Ligatne”, akýmsi kúpeľným centrom, sa nachádza dobre vybavené zariadenie, ktoré bolo vybudované na ochranu sovietskej politickej elity v prípade slabšieho jadrového útoku.

Sovietsky bunker, Lotyšsko

Plánovanie utajeného bunkra sa v skutočnosti začalo koncom 60. rokov, ale sovietske zariadenie bolo dokončené až v roku 1982. Sanatórium bolo postavené tak, akoby na ňom nebolo nič nezvyčajné, ale ani pracovníci rehabilitačného centra nevedeli, že toto miesto skrýva množstvo tajomstiev. Bunker pochovaný 30 metrov pod budovou nachádzajúcou sa nad ním bol výkonnou, autonómnou a sebestačnou stavbou naplnenou najmodernejším vybavením a zásobami. Úkryt s rozlohou 213 000 štvorcových metrov mohol v prípade jadrového útoku udržať 250 ľudí až tri mesiace a bol chránený pod vrstvami hliny, cementu a kovových dosiek. Podľa plánu sa sovietske vedenie v Lotyšsku malo v prípade, že niekto zhodí bombu, stiahnuť do bunkra.

Bunker nebol ani jediným tajomstvom v areáli. Plytký oddychový bazén pred budovou kúpeľov bol v skutočnosti skrytou pristávacou plochou pre vrtuľníky a ďalší bol zamaskovaný ako basketbalové ihrisko. Sovieti tajnú redutu nazývali Pansionat, Dom zadržania.

Keďže išlo o vojenskú obrannú stavbu, po skončení sovietskeho režimu sa bunker vrátil lotyšskému ministerstvu obrany. Keď Lotyšsko vstúpilo do NATO, tajná rezidencia nezodpovedala štandardom NATO a objekt bol vyňatý spod vojenskej kontroly. Vďaka tomuto upusteniu armády zostal bunker v pôvodnom stave, so všetkým starým vybavením a výzdobou, ktorú pôvodne mal.

Bývalé tajné zariadenie bolo v roku 2003 sprístupnené verejnosti, ktorá teraz môže vstúpiť do čudesných stalinských hál, ktoré vyzerajú, akoby boli chránené nielen pred radiáciou, ale aj pred časom.

Lotyšsko ponúka ďalšie miesta

Lotyšsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Latvija
Hlavné mesto: Riga
Úradné jazyky: lotyština
Štátne zriadenie: republika
Dátum vzniku: 18. november 1918
Rozloha: 64589 km²
Časové pásmo: UTC +3:00
Mena: euro
Kód meny: EUR
Medzinárodný kód krajiny: LVA/LV
Internetová doména: .lv
Predvoľba telefónneho čísla: +371

Blízke miesta do +/- 300km