Skip to content

Taiwan

Čínska provincia, ktorú od roku 1949 ovláda republikánska vláda.

Približná doba čítania: 3 minúty

Na jednom sa Taiwan a Čína zhodnú: oboje je súčasťou rovnakej krajiny a tá sa volá Čína. Ako by ale mala fungovať, keď má dve oddelené vlády, jednu v Pekingu a druhú v Tchaj-pej? Hovoria tomu “problém dvojitej Číny”. A očividne nikto nepozná správnu odpoveď – jasné je len, že paradoxná situácia trvá od roku 1949. Vtedy čínski nacionalisti prehrali občiansku vojnu a utiekli z pevninskej časti zeme. Usadili sa na ostrove Formosa alebo Taiwan a založili tu Čínsku republiku. Tá sa stala zakladajúcim členským štátom OSN a pre väčšinu krajín sveta platila za jediného legitímneho zástupcu čínskeho národa. Až do roku 1971, kedy sa všetko zmenilo.

Republic of China

Vtedy Valné zhromaždenie OSN schválilo rezolúciu č. 2758, ktorá Čínsku republiku z Organizácie spojených národov vylučovala a naopak za jediného legitímneho zástupcu Číny uznala uznala Čínsku ľudovú republiku (ČLR). Potom sa Taiwan postupne prepadal do väčšej a väčšej medzinárodnej izolácie a uznávalo ho stále menej krajín, navyše väčšinou tie menej významné. V súčasnosti mu legitimitu priznáva len 13 členských štátov OSN (stav v roku 2023), zatiaľ čo 172 nie. Väčšina z nich s Taiwan-om udržuje prinajmenšom neoficiálne styky cez obchodné alebo kultúrne komory – tie v tomto prípade až podozrivo pripomínajú bežné ambasády.

Taiwan

Pevninská Čína zároveň trvá na tom, že je Taiwan jej súčasťou, konkrétne dvadsiata-tretia provincia, navzdory samostatnej taiwanskej vláde, 23 miliónom obyvateľov a vyspelej tržnej ekonomike. Lenže ono je to vzájomné – taiwanská ústava zase vyslovené hovorí, že do právomocí ostrova patrí celá Čína. A práve z toho pramení najväčší paradox celej tejto ľahko absurdnej situácie. Keby totiž Taiwan svoj oficiálny nárok na pevninskú Čínu stiahol, dosť možno by to pekingská vláda považovala za skutočnú deklaráciu nezávislosti a odpovedala by použitím sily.

Taiwan ponúka ďalšie miesta

Taiwan - Krátke info

, vlajka

Hlavné mesto: Tchaj-pej
Úradné jazyky: čínština
Štátne zriadenie: poloprezidentská republika
Dátum vzniku: 1. január 1912
Rozloha: 36006 km²
Časové pásmo: UTC +8:00
Mena: nový taiwanský dolár
Kód meny: TWD
Kurz (za 1 € dostaneš): 34.655 TWD
Medzinárodný kód krajiny: TWN/TW
Internetová doména: .tw
Predvoľba telefónneho čísla: +886

Blízke miesta do +/- 300km