Skip to content

Derry/Londonderry

Počiatky problémov však možno vystopovať stovky rokov dozadu. Už od 17. storočia vznikli v Írsku dve skupiny s odlišnými politickými a náboženskými názormi.

Približná doba čítania: 3 minúty

Pýtate sa, čo je to za zvláštny názov? Nuž, toto sevoroírsko mesto má v skutočnosti dva názvy: každá strana konfliktu používa ten svoj. Republikáni uprednostňujú kratšie Derry a unionisti dlhľí názov Londonderry, ktorý odkazuje na britské hlavné mesto. Pre zachovanie neutrality sa tu preto ovádzajú oba názvy.

Derry, UK

Derry/Londonderry sa považuje za miesto samotného začiatku sveroírskeho konfliktu. Miestna katolícka pracujúca trieda sa tu kedysi v porovnaní s protestantmi cítila nespravodlivo diskriminovaná (hoci v meste tvorili katolíci väčšinu), a tak vyšla do ulíc. Protestovalo sa najmä v štvrti Bogside severozápadne od centra. Pochody viedli až ku konfrontáciám s lojalistami a políciou a v auguste 1969 vypukla takzvaná bitka o Bogside, nepokoje trvajúce tri dni.

Derry, UK

Napokon musela Británia vyslať armádu, ktorá sa však stala terčom pre IRA. Po týchto konfliktoch prišla 30. januára 1972 takzvaná Krvavá nedeľa. Britskí vojaci zareagovali na pokojnú demonštráciou ostrou paľbou do neozbrojeného davu, pri ktorej zastrelili 14 protestujúcich. Vzápätí sa zaviedli drastické bezpečnostné opatrenia a oblasť sa stala jednou z najmilitarizovanejších zón v Európe. Cestné zátarasy, prítomnosť armádnych vozidiel, zákazy vychádzania a zatýkanie sa stali bežnou praxou. Napriek tomu obe strany utrpeli ďalšie straty na životoch. Mesto odvtedy prešlo dlhú cestu, najmä od mierového procesu, po ktorom zástupcovia IRA zložili zbrane a prijala sa Veľkopiatková dohoda.

Derry, UK

Tieto temné časy dodnes pripomína zopár miest, napríklad stará nástenná maľba hlásajúca “Práve vstupujete do slobodného Derry” v Bogside. Nové pamätníky a nástenné maľby odkazujú predovšetkým na mier a zmierenie, stále sa však dajú nájsť aj agresívnejšie a útočnejšie. Dosiaľ takisto vidieť rozdelenie unionistických a republikánskych štvrtí: obrubníky namaľované v írskych alebo britských farbách dávajú na niektorých miestach jasne najavo, na čom území sa práve nachádzate. Na cintoríne nad štvrťou Bogside nájdete pamätníky oslavujúce bojovníkov IRA podrývajúce mierumilovný dojem, ktorý sa mesto snaží vzbudzovať. Súsošie Hands Across the Divide (Ruky ponad rozdiely) pri južnom vstupe do starého mesta je, napokon, optimistickým symbolom zmierenia.

Derry, UK

Spojené kráľovstvo ponúka ďalšie miesta

Spojené kráľovstvo - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: United Kingdom
Hlavné mesto: London
Úradné jazyky: angličtina
Štátne zriadenie: unitárna parlamentná konštitučná monarchia
Dátum vzniku: 1. máj 1707
Rozloha: 242495 km²
Časové pásmo: UTC +1:00
Mena: libra šterlingov
Kód meny: GBP
Kurz (za 1 € dostaneš): 0.844 GBP
Medzinárodný kód krajiny: GBR/GB
Internetová doména: .uk
Predvoľba telefónneho čísla: +44

Blízke miesta do +/- 300km