Skip to content

Múzeum zemetrasenia 9-21

Múzeum zemetrasenia 9-21 v Taiwane sa stalo pamätným miestom po zemetrasení s magnitúdou 7,5, ktoré v roku 1999 zasiahlo stred krajiny a spôsobilo obrovské škody.

Približná doba čítania: 2 minúty

Múzeum zemetrasenia 9-21 sa nachádza v Taiwan-e a jeho názov odkazuje na tragickú udalosť, ktorá sa stala 21. septembra 1999. Zemetrasenie s magnitúdou 7,5 zasiahol stred Taiwanu a spôsobil obrovské škody. Počet obetí tejto tragédie sa pohyboval takmer okolo 2 500, zranených bolo viac ako 11 000 ľudí a vyše 100 000 ľudí prišlo o strechu nad hlavou.

Toto zemetrasenie zanechalo zlomovú líniu na zemskom povrchu, ktorá merala približne 100 km. Počas zemetrasenia sa táto línia zdvihla až o 7 metrov, čo malo za následok obrovské škody na mnohých budovách. Jednou z nich bola aj stredná škola Kuang-fu v štvrti Wu-feng, ktorá stála priamo na zlomovej línii a utrpela vážne poškodenie.

V súčasnosti je toto miesto transformované na múzeum. Môžete tu vidieť ruiny školy, časť športového ihriska a bežeckej dráhy, ktoré boli roztrhané a vyzdvihnuté počas zemetrasenia. Vnútri múzea nájdete rekonštrukcie škôd na budovách a fotografie obytných výškových budov, ktoré sa zrútili. Mnohé informačné panely obsahujú texty nielen v čínštine, ale aj v angličtine. Okrem toho môžete vidieť prístroje, ktoré demonštrujú rôzne účinky zemetrasení.

Toto múzeum je veľmi nezvyčajné a jedinečné. Návšteva tohto miesta nám umožní získať lepšie porozumenie prírodných katastrof a ich následkov. Mnohé z týchto následkov sú tragické a neodvratné, ale môžu byť aj poučné. Preto sa odporúča navštíviť múzeum zemetrasenia 9-21, aby sme si uvedomili, ako sú zemetrasenia dôležitou súčasťou histórie a aké majú dôsledky na ľudí a prostredie.

Taiwan ponúka ďalšie miesta

Taiwan - Krátke info

, vlajka

Hlavné mesto: Tchaj-pej
Úradné jazyky: čínština
Štátne zriadenie: poloprezidentská republika
Dátum vzniku: 1. január 1912
Rozloha: 36006 km²
Časové pásmo: UTC +8:00
Mena: nový taiwanský dolár
Kód meny: TWD
Kurz (za 1 € dostaneš): 34.817 TWD
Medzinárodný kód krajiny: TWN/TW
Internetová doména: .tw
Predvoľba telefónneho čísla: +886

Blízke miesta do +/- 300km