Skip to content

Vasyugan-ské močiare

Táto bažina je väčšia ako Švajčiarsko a stále rastie

Približná doba čítania: 4 minúty

Miestni obyvatelia s láskou nazývajú túto obrovskú bažinu v strednom Rusku “divom sveta” a urobili z nej turistickú pascu – doslova. Dávajte si pozor, kam šliapete!

Vasyugan Swamp

V Rusku musí byť všetko najväčšie – delá, sochy, zvony, lietadlá a samozrejme… bažiny. Vasyuganské močiare na západnej Sibíri do tejto kategórie pekne zapadajú. S rozlohou 53 000 km² sú o 20 % väčšie ako Švajčiarsko (a sú oveľa mokrejšie).

Vedci sa domnievajú, že Vasyuganské močiare vznikli približne pred 10 000 rokmi. Predtým tu bolo 19 samostatných močiarov, ktoré sa však postupne spojili do jedného celku, ktorý sa odvtedy podobne ako púšť rozrastá.

Vasyugan Swamp

Tempo je rýchle (na geologické pomery) – 75 % jeho dnešnej rozlohy je výsledkom rozšírenia za posledných 500 rokov a nikto tento proces nemieni zastaviť. Práve naopak, bažinu a jej “právo” na rozširovanie chráni štát. “Aj bažiny majú svoje práva.”

Plánuje sa jej udeliť štatút svetového dedičstva UNESCO (v súčasnosti je na predbežnom zozname) vzhľadom na jej význam pre planétu. Bažina je obrovským zdrojom sladkej vody a na jej území sa nachádza viac ako 800 000 (!) jazier. Ešte významnejšie však je, že funguje ako “chladnička” Zeme, a to gigantická. Rašelina ako špongia absorbuje toxické látky a uhlík v atmosfére, čím spomaľuje globálne otepľovanie a dopĺňa vzduch kyslíkom.

Vasyugan Swamp

V súčasnosti v bažinách Vasyugan nežijú žiadni ľudia. Jediný bezpečný spôsob, ako cez ne cestovať, je na obrnenom transportéri – inak sa až príliš doslova zablatíte. Hoci močariská môžu byť smrteľne nebezpečné, niektorí ilegálni lovci a zberači riskujú.

V 19. storočí sa sem uchýlili niektorí prenasledovaní starousadlíci. Ešte v roku 1882 Ruská geografická spoločnosť poverila expedíciu, aby zistila, či tu “v samostatne postavených dedinách a na farmách žijú náboženskí fanatici”. Správa potvrdila prítomnosť 726 osôb vrátane malých detí.

Vasyugan Swamp

V súčasnosti je najväčšou hrozbou pre močiar ropný a plynárenský priemysel, ktorý má záujem o miliardy ton rašeliny. V roku 1949 sa v západnej časti bažiny našla ropa a odvtedy tu ťažba zanechala svoje stopy. Ďalšie nebezpečenstvo predstavuje druhý krok štartovacích rakiet odlietajúcich z kozmodrómu Bajkonur, ktoré pristávajú v bažine a znečisťujú ju nespáleným heptylom – vysoko toxickým a rádioaktívnym raketovým palivom. Smrteľná dávka heptylu pre človeka je 1 mikrogram na liter vody.

Pre mesto Tomsk a jeho okolitý región (ktorého veľká časť leží v močariskách) je močiar miestnym symbolom, podobne ako pre Kamčatku Kľučevská sopka. V snahe prilákať turistov sa dokonca propaguje ako “div sveta”. Niektorí ľudia, vedomí si nebezpečenstva, sa cítia povinní vyjadriť sa: “Ak sa tam rozhodnete ísť, zásobte sa pitnou vodou, pretože miestna voda vás je často pokrytá zelenou hmotou a škvrnami. V máji až auguste si vezmite veľa spreja proti komárom a sršňom a špeciálne ochranné odevy zo sieťoviny proti hmyzu. A lieky, pretože tu vôbec nie sú lekárne a prenájom vrtuľníka stojí 100 000 rubľov (1 571 dolárov) na hodinu. Prajem vám príjemnú “dovolenku”! V zime môže teplota klesnúť až na -50 °C,” píše Iris, používateľka na miestnej turistickej webovej stránke, ktorá pozýva odvážnych cestovateľov na návštevu Vasyuganských močiarov.

Rusko ponúka ďalšie miesta

Rusko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Россия
Hlavné mesto: Moskva
Úradné jazyky: ruština
Štátne zriadenie: federatívna poloprezidentská republika
Dátum vzniku: 25. decembra 1991
Rozloha: 17128426 km²
Časové pásmo: UTC +6:00
Mena: ruský rubeľ
Kód meny: RUB
Kurz (za 1 € dostaneš): 97.227 RUB
Medzinárodný kód krajiny: RUS/RU
Internetová doména: .ru
Predvoľba telefónneho čísla: +7