Skip to content

Výhľad z Kamzíka: Bratislava ako na dlani

CK Knirsch 6. júla 2020

Približná doba čítania: 9 minút

Televízna veža Kamzík na Kolibe predstavuje neoddeliteľnú súčasť Bratislavy ktorú už vidieť z diaľky. Už pri ceste domov po diaľnici vždy vyhliadame túto stavbu. Len čo ju vidíme, vieme, že za chvíľu sme doma. Po viac ako 5 rokoch sme sa rozhodli znova navštíviť túto dominantu Bratislavy. Hlavne sme boli zvedaví či poskytované služby, ceny a prostredie interiéru sa zmenilo k lepšiemu. Pri poslednej návšteve to bol návrat do minulosti v socialistickom štýle.

Ako sa dostať na Kamzík

Aj keď sa zdá, že táto dominanta je hlboko v kopcoch, dostupnosť má vynikajúcu z viacerých smerov a máš na výber hneď medzi viacerými možnosťami.

Autom

Najjednoduchšou formou prepravy, je sa dopraviť až do cieľa autom. Stačí si v navigácii zvoliť cieľ “Kamzík televízna veža, Cesta na Kamzík, Nové Mesto, Slovensko” a nechať sa navigovať. Žiaden zákaz vjazdu tu nie je, ani obmedzenia. Navigácia ťa bude navigovať až pred vchod televíznej veže. Zaparkovať môžeš kúsok ďalej na provízornom parkovisku. My ti odporúčame zaparkovať o čosi nižšie na veľkom parkovisku neďaleko autobusovej zástavky “Kamzík”, či pri “Pamätníku padlým vojakom z roku 1866”. Z parkoviska to máš približne 400m peši.

Mestskou hromadnou dopravou

Pod vrchol kamzíka, konkrétne na zástavku Koliba sa dostaneš trolejbusom č. 203 z centra mesta. Nemusíš dávať ani pozor kde vystúpiš. Vystupuješ až na konečnej. Potom ti nezostáva nič iné, len sa vydať peši po ceste, alebo lesom necelé 2km. Ak by si bol veľmi lenivý na túto krátku vychádzku, môžeš prestúpiť na autobus č. 144, ktorý premáva na vyššie spomenutú zástavku. Táto linka ale premáva len cez víkend a počas prázdnin v 15 minútových intervaloch.

Peši

Na vrchol vedie množstvo značených chodníkov, ale i lesných cestičiek. Veľmi pekná vychádza je z Partizánskej lúky cez Železnú studničku, ktorú väčšina Bratislavčanov pozná už asi spamäti. To neznamená, že sa nevieš ani dostať z iných mestských štvrtí. Napríklad z Krasňan po žltej značke, alebo po modrej od Figara, či z Lamača máš na výber tiež z viacerých možností.

Kamzík -> Koliba
Zážitkovou trasou je, ísť peši na Snežienku a nasadnúť na lanovkou na Kamzík.

Televízna veža Kamzík

Takmer 200 metrov vysokú vežu začali budovať v roku 1967 a už v roku 1974 začalo prvé vysielanie. A vysiela sa dodnes. Či už analógovo, alebo digitálne. Už pri projektovaní sa rátalo s reštauráciou a vyhliadkou v priestore veže, ktoré sú umiestnené približne vo výške 70m nad zemou. Veža tak slúži aj verejnosti. V roku 2011 prebehla rekonštrukcia kaviarne a reštaurácie, ktoré sú umiestnené na platformách D a E. Nech ťa nepletie číslovanie platforiem (či poschodí), ono totiž označujú sa od vrchu. Čiže D je vyššie ako E. A tak namiesto reštaurácie na platforme D smerujeme vyššie do bistra na platformu E.

Na veľké prekvapenie nás už zastavujú na prízemí pred výťahom. Reštaurácia je komplet vybookovaná a do bistra sa platí výpalné (rozumej vstupné). To je extra veľké prekvapenie. Chceš si ísť sadnúť na kávu, prípadne si dať zákusok a ešte musíš zaplatiť vstupné vo výške 5.50,- € / osoba. Rátame s tým, že toto je ošetrenie pre čumilov, ktorí si nič nedajú a prídu sa len pokochať výhľadom a bude nám to odrátané z účtu. Veľký omyl! Mimochodom, o vstupnom nikde nie je žiadna zmienka. Ani na stránkach televíznej veže!

Aj keď sa webová stránka prevádzkovateľa tvári, že majú reštauráciu a bistro, tak v čase našej návštevy sa nachádzajú na vyhliadke špinavé prázdne stoly a aj keď bar má vypísanú ponuku, nikoho tam nie je. Prázdny priestor pre personál je zahádzaný prepravkami s fľašami. Evidentne dnes sa tu neobsluhuje, aj keď vedľa v kuchyni počujeme hlasy, ale tí pripravujú jedlo pre hostí o poschodie nižšie. Nevadí! Aj tak ceny sú tu až veľmi predražené. Len obyčajná káva je tu drahšia ako na vysokohorskej chate v Tatrách, kde ju nosiči musia vyniesť na vlastných pleciach.

Kamzík občerstvenie
Ceny vidíš sám, ale aj tak si nemôžeš objednať.

Čo zamrzí viac, je samotná vyhliadka. Okná sa naposledy asi umývali naposledy minulý rok. O pekné fotky si môžeš nechať zdať. Ak už nájdeš aj čisté miesto, tak odrazy interiéru ti to aj tak pokazia. Škoda že sa tu nenachádza žiadna vyhliadka bez okien. Tá bola kedysi na platforme C, ako vyhliadka (čiže ešte o niečo vyššie ako samotné bistro), ale tú zavreli už v roku 1997 pre nebezpečne silné vetry.

Výhľad z bistra máš na tri strany: Od Devínskej kobyly úplne vpravo, cez centrum mesta s Petržalkou až po Raču vľavo. Karpaty smerom na Pajštún bohužiaľ neuvidíš. Na vyhliadku sme si naozaj vybrali ideálne počasie. Slnečné počasie zaručilo nádherný pohľad takmer na celé hlavné mesto Slovenska. Pár štvrtí neuvidíš, keďže napr. Devínska Nová Ves a Devín sú ukryté za Devínskou Kobylou, či Karlovu Ves, ktorá je zas ukrytá za Slávičím údolím.

Napriek všetkým kritikám o nedostatku zelene v meste, si až tu uvedomíš, aká zelená Bratislava je. Je obklopená veľkým množstvom lesov, parkov a záhrad. Dokonca ani Petržalka nevyzerá až tak betónovo. To potvrdil aj celosvetový rebríček z roku 2018, kde sme sa umiestnili na treťom mieste (pred nami bol už len Auckland a Reykjavík) ako najzelenšie mesto na svete. Na obyvateľa Bratislavy pripadá až 333 metrov štvorcových zelene. Je to aj vďaka tomu, že do katastra Bratislavy patrí Devínska Kobyla, alebo veľká časť Karpát, či Lužné lesy popri Dunaji a Morave.

Rozporuplná návšteva

Zážitok z príjemnej návštevy neprehliadnuteľnej dominanty Bratislavy si predstavujeme trochu inak. Interiér je ako tak v modernom štýle. Reštaurácia je možno na tom o niečo lepšie, ale ceny majú doslova vysoké – viď. menu. Však len obyčajná maková štrúdľa tu stojí viac, ako obedové menu. Skôr nás prekvapilo vynútené vstupné do kaviarne, kde absolútne nikoho nebolo, a nemôžeš si dať ani kávu či obyčajnú vodu s výhľadom na Bratislavu. Keď si to premietneme, že v ostatných veľkomestách Európy máš vstup na takéto atrakcie zdarma, je nám na zaplakanie. Napr.: Exkluzívna záhrada v oblakoch v Londýne, Skyline cafe bar v Solúne, Avaz Twist Tower v Sarajeve sú dostupné zadarmo a spoliehajú sa na to, že keď už si tam zašiel, určite minimálne tu kávu si tam určite dáš. A po osobných skúsenostiach vieme povedať, že ani cenami nie sú predražení. Ešte si máme stále brať kde príklad. Zas na dlho si odpustíme návštevu tohto miesta.

Koliba, Bratislava

Prečítaj si ďalšie články

Wywar

Jedli ste už pivo?

December sa v meste nesie v znamení rôznych trhov. V Bratislave je už klasikou vianočný na Hlavnom námestí. Ale bola by škoda nenavštíviť ďalšie, ako je napr. Dobrý Trh, Urban Market, SAShE či rôzne lokálne v jednotlivých bratislavských častiach. Kto chce, nájde si ich aj viac. Na týchto trhoch objavíte niekedy veľmi zaujímave veci. Napr.…

Praha, Česká republika

Voľný deň v Prahe

Do Prahy chodievam niekoľko krát za rok, keďže firma kde pracujem tam má sesterskú firmu a okolnosti vyžadujú občas tam zájsť. To isté sa konalo aj v septembri, kde som získal úplne voľný deň, pretože až v nedeľu 07.09.2014 sa vyrážalo do Berlína na výstavu IFA. Ale čo s voľným dňom v Prahe, keď človek…

Kam na huby

Hubárska sezóna je v plnom prúde

Vonku síce teplota atakuje 30°C, ale už sú informácie, že hubárska sezóna je v plnom prúde. O tom sme sa chceli sami presvedčiť a najmä si urobiť zásoby na vianočnú kapustnicu. Hor sa na hríby na Záhorie!

Tuzla, Bosna a Hercegovina

Začíname dovolenku: Tuzla

Mesto Tuzla, vo vnútrozemí Bosny a Hercegoviny v blízkosti Chorvátsko-Srbských hraníc na prvý pohľad nie je ideálnym miestom na letnú dovolenku. Druhý pohľad zbežne niečo odokryje, ale stále to odradí ľudí ktorí hľadajú miesto niekde pri mori. Vôbec ale nemusí. Vie ponúknuť všetko.

Nezabudni o tom povedať aj ostatným

Chýba ti niečo v článku?

Môžeš nám napísať a opýtať sa.  My túto informáciu dodatočne doplníme aj do článku.