Skip to content

Z Bratislavy do Budapešti cez Bora Bora

CK Knirsch 18. septembra 2022

Približná doba čítania: 6 minút

Jedným zo skrytých pokladov Maďarska je rybárske jazero Bokodi (v maďarčine Bokodi tó). Nachádza sa na úpäti pohoria Vértes, neďaleko obce Oroszlány (stačí, že cestou do Budapešti po diaľnici M1 z Bratislavy pred Tatabánya zídete z diaľnice smerom na juh), na brehu ktorej sa nachádza tzv. plávajúca dedina, ktorá udivuje svet. Breh umelého chladiaceho jazera elektrárne Vértes takmer celý zaberajú zvláštne rybárske domčeky postavené na pilieroch, ku ktorým vedie mólo pozostávajúce z dlhých drevených dosiek.

Vďaka jedinečnému vzhľadu získali plávajúce domy prezývku maďarská Bora Bora, odkazujúcu na slávny francúzsky polynézsky dovolenkový raj. No musíme trochu znížiť svoje očakávania, ale naozaj nám ich vzhľad môže trochu pripomínať tropický ostrov.

Jazero Bokodi
Fotka, vďaka ktorej sa jazero dostalo do širšieho povedomia

História jazera Bokodi

Aby mohli vybudovať chladiace jazero tepelnej elektrárne Oroszlány, prehradili vedľajšiu rieku pretekajúcu cez okolité lúky. Práce na priehrade sa skončili na jeseň roku 1960 a začalo sa napúšťanie jazera. V roku 1961 postavili elektráreň. Jazero má dvojaký účel: chladenie a uskladňovanie. Studená voda ohrievaná v kondenzátoroch elektrárne sa ochladzuje povrchovým odparovaním a zmiešaním sa vody v jazere. Ide o to, že vďaka priemyselnej činnosti je teplota vody v jazere ideálna pre voľne žijúce živočíchy, najmä pre ryby.

jazero Bokodi, Oroszlány

V priebehu rokov sa rybárske jazero Bokodi stalo obľúbeným rybárskym rajom, s výnimkou brehu v bezprostrednej blízkosti severnej hrádze a tepelnej elektrárne, obklopeného rybárskymi domčekmi na charakteristických pilieroch, z ktorých väčšina je vyvedená dlhými mólami z drevených dosiek.

Veľmi fotogenické, romantické rybárske miesta sú v súkromnom vlastníctve, ich návšteva je cudzím osobám, samozrejme, zakázaná. Napriek tomu je breh jazera vo vlastníctve elektrárne, teoreticky sa na brehu rybárskeho jazera môže voľne pohybovať ktokoľvek. Nedávno sa fotografie a články tohto miesta objavili na viacerých zahraničných portáloch.

jazero Bokodi, Oroszlány

Ako navštíviť jazero Bokodi

K jazeru Bokodi sa dostanete len po poľných cestách v pomerne zlom stave. Najľahšie sa dá dostať k miestu, ktoré je azda vybavená jedným z najpozoruhodnejších mól. Nachádza sa v severovýchodnej časti jazera. Medzi obcami Kecskéd a Oroszlányi priamo v dlhej zákrute sa nachádza odbočka na dlhú betónovú cestu, ktorá vás dovedie až do cieľa. Je tu niekoľko miest, kde môžete zaparkovať. To už vidíte chatky na brehu jazera, ktoré sú vzdialené niekoľko krokov.

Druhá skupina domčekov v južnej časti jazera je prístupná z cesty medzi Oroszlányi a Bokod. Je to tiež dosť nekvalitná poľná cesta. My sme sa rozhodli využiť práve prvú možnosť a viete sa dostať k brehu jazera priamo z obce Oroszlányi po ulici Kagyló.

Fungujúce plávajúce “bistro”

Parkujeme na vhodnom mieste, neďaleko vybiehajúceho poloostrovčeka na súradniciach 47.501352758582904, 18.284860671321617. Väčšina prístupových ciest na mólo je uzamknutých, okrem jedinej. Tá sa na oko tvári ako nejaké samoobslužné bistro. Na pontóne chatky si môžete zo stola zobrať čokoľvek, na čo máte chuť. Či už nejaké nealko, alebo pivo z chladničky. Prípadne vám majiteľ aj kávu zoberie. Nič síce neočakáva, ale je tu nádoba na dobrovoľný príspevok na zveľaďovanie (Asi spôsob ako sa vyhnúť plateniu daní a vybavovaní papierov na nejakú prevádzku). Samotný majiteľ vám urobí aj rýchlu exkurziu po svojom príbytku.

jazero Bokodi, Oroszlány

Ten pozostáva z dvoch domčekov, ktoré sú tesne pred vrcholom strechy spojené terasou na ktorej si môžete v kľude a do sýtosti posedieť. Táto malá odbočka medzi Budapešťou a Bratislavou určite stojí za odbočenie z diaľnice.

A ak by niekto chcel, určite sú tu aj chatky na prenájom a prípadnú rybačku v ktoromkoľvek ročnom období. Jazero totiž ani v tých najväčších mrazoch nezamŕza vďaka blízkej elektrárni.

Upozornenie: Lietanie s dronom

Majú tu jedno dosť divné pravidlo, nad ktorým trochu rozum zastavuje. S dronom sa tu dá lietať a urobiť si pekné snímky. Len nesmiete vzlietať z chatiek na móle, ale iba z brehu. To že urobíte identické fotografie, to už je druhá vec. Ale vzlietnúť musíte z brehu. O pristáti sa už nehovorí. Viac sa nad pravidlom neoplatí zamýšľať.

Prečítaj si ďalšie články

Acherontia Atropos

Mikroskopický svet v nadživotnej veľkosti

Minulý weekend sa konala akcia “Noc múzeí a galérií” a kto chcel naozaj si v rámci Bratislavy mohol nájsť extra zaujímavý program. Zabavila nás výroba cukrových homolí v Kunsthalle, vynikajúca hra na hrade Devín, či praktické ukážky z každého odvetia v Umelke, ktorú usporiadal Geothe Institut. Na úplnom konci nášho putovania múzeami nás ale milo…

Steve Mccurry

Steve Mccurry vo Viedni

Ešte do 24. septembra potrvá vo Viedni jedinečná výstava známeho fotografa Steve Mccurry. Možno vám meno nevraví, ale práve on je autorom mnohých fotografií pre National Geographic, pričom jeho najznámejšia fotografia, je zobrazená vyššie uprostred. Všetky jeho fotografie, sú prezentované na veľkoformátových záberoch s rozmerom 2×3 metre až 4×6 metrov.

Dobrý trh 2015

S kávou v ruke na Dobrom trhu

Vo sviatok 15.9. mnoho Bratislavčanov v krásnom počasí vyrazili na Dobrý trh ktorý sa konal hlavne na Panenskej ulici, ale ja v priľahlých uliciach. Dobrý trh je prvý pouličný trh na Slovensku, ktorý ukazuje mesto “inak”, skúma rôzne miesta, ulice, námestia a kladie otázky na využitie nášho verejného priestoru. Nájdete tu zdravé a kvalitné potraviny,…

2.den Rumunsko

Tour de Romania 2016 (2.diel): Korvínsky hrad je najkrajší v Rumunsku

Ráno sa prebúdzame do krásneho slnečného dňa uprostred tichého kempu v maďarskom Szegede. Onedlho sa to mení príchodom prvých návštevníkov, zapĺňajúcich areál pri bazénoch. Vyberáme sa na rannú kávu a raňajky do blízkeho bufetu. Tu nám mimo ponuky pripravujú raňajky v podobe praženice a palaciniek.

Nezabudni o tom povedať aj ostatným

Chýba ti niečo v článku?

Môžeš nám napísať a opýtať sa.  My túto informáciu dodatočne doplníme aj do článku.