Skip to content

Nech vám neujde už žiadna skvelá akcia na letenky

CK Knirsch 6. novembra 2017

Približná doba čítania: 7 minút

Viac ako pred rokom, sme vypustili článok, ako si jednoducho nastaviť upozorňovanie na super akcie leteniek, či ceny s chybou.  Jeden príklad za všetky: Pred pár mesiacmi bola k dispozícii spiatočná letenka za 75,- € z Európy do New York-u. Kto váhal, alebo neskoro dostal túto informáciu, mal smolu. A kto stihol zakúpiť, tak letel. Ako neprísť o takéto skvelé ponuky?

Potrebujete aktuálne informácie

V tomto vám už bohužiaľ ani Facebook nepomôže. Už pred pár mesiacmi rozdelil nástenku na dve časti a prieskumníka si nemôžete nastaviť tak, aby príspevky boli zotriedené chronologicky. To trochu viac robí problémy, keď sa na nástenke zjavujú príspevky z predchádzajúceho dňa. Nedávno prebehla informácia, že už aj notifikácie sú triedené podľa “optimalizácie” Facebook, napriek tomu, že máte nastavené notifikácie zameraných stránok ako “Zobrazovať ako prvé”.

Facebook prieskumník

Facebook prieskumník zobrazuje aktuálne novinky aj tie včerajšie. V tomto prípade, daná ponuka už bola dávno vypredaná.

Obchádzanie optimalizácie

Ak je vašim prvotným nástrojom Facebook, dá sa to čiastočne obísť, ale nie veľmi efektívne.  Prieskumník sa dá ešte čiastočne upraviť, prioritizáciou vybraných stránok, ale i tých môžete mať max. iba 30. Druhé riešenie sú zoznamy priateľov. Do zoznamu si naklikáte stránky, ktoré vás zaujímajú a celý je štandardne zobrazený chronologicky. Dokedy toto vydrží vôbec nevieme. Vytiahnite si príslušny odkaz na plochu a môžete sledovať nové ponuky. Je to nepohodlné pre tých, čo nie sú neustále za počítačom, pretože i 10 minút v prípade chybne nacenených leteniek je veľmi dlhá doba a beží čas, či kúpite danú letenku, alebo vám ujde!

Návrat k RSS

Táto skratka veľa ľuďom nič nepovie – viac si môžete pozrieť definíciu na Wikipedii. Väčšinou sa cez tento “kanál” distribuujú okamžite novinky, ktoré vyjdú na webe, a ak chcete byť v obraze, potrebujete mať nejakú čítačku nainštalovanú so zapnutými notifikáciami (podporu majú integrované aj všetky prehliadače). No, ak to preženiete naplnenými zdrojmi, tak notifikácie vás budú otravovať každú chvíľu. Potrebujete si teda odfiltrovať príspevky, iba na tie, ktoré potrebujete. Zamerajte sa iba na to, čo vás zaujíma! Napr. sa zamerajte na extra výpredaje, či práve chybové letenky. Toto sa dalo kedysi nastaviť cez “Active Search” a automatické tagovanie vo webovej čítačke RSS Inoreader. Lenže Inoreader túto funkciu presunul do platených služieb.

No Pay IFTTT

Active Search máte síce už pod Starter programom, ale ak si chcete výsledok niekam posielať, musíte prejsť na vyšší program. A pri integrácii s IFTTT, už dáte 50,- € ročne.

Na základe tagovania, sme vám opísali v minulom článku, ako si v kombinácii so službou IFTTT posielať vyfiltrované príspevky priamo na mobil. Dokonca aj toto spojenie Inoreader + IFTTT prešlo pod spoplatnenie a rovno pod najdrahší paušál.

Služba IFTTT je veľmi mocný nástroj a dokážete si ušetriť veľmi veľa času, ktoré by ste museli robiť ručne. Prečítajte si u nás v skratke, čo všetko dokáže.

Hľadáme alternatívu

Žiadna online čítačka pre RSS nepodporuje bezplatne aktívne filtrovanie príspevkov a aby bola zároveň podporovaná službou IFTTT. K dnešnému dňu sú to len 3: Feedly, NewsBlur a Inoreader. S prížmurenými očami sa dá použiť NewsBlur, ale musí sa ísť na to z iného konca. Čítačka bude zbierať, už len odfiltrované príspevky. Napr. na stránke TravelFree, do vyhľadávania zadajte “ERROR”. K týmto výsledkom potrebujete RSS link. Dá sa napríklad zistiť tak, že v prehliadači FireFox, Edge či Chrome stlačíte klávesu F12 (alias Developer Console) a nájdete si v zdrojovom kóde príslušný link, ako je znázornene nižšie. Takto si naplníte čítačku už o prispôsobené kľúčové slová, a nepotrebujete nadštandardné platené funkcie.

Zopár linkov na naplnenie čítačky:
https://travelfree.info/tag/error-fare/feed/
https://travelfree.info/search/Mega/feed/rss2/
http://www.cheapflightslab.com/search/error/feed/rss2/
http://www.cheapflightslab.com/search/mega/feed/rss2/
http://www.secretflying.com/posts/category/error-fare/feed/
http://www.secretflying.com/search/mega/feed/rss2/
https://www.letenkyzababku.sk/search/mega%21/feed/rss2/
https://www.letenkyzababku.sk/search/chyba%3A+/feed/rss2/

RSS search

Hľadáme prispôsobený RSS link…

Nastavujeme IFTTT

IFTTT je veľmi mocný nástroj o ktorom sme už podrobnejšie písali. A je na len na vás, ako si nastavíte doručovanie vašich príspevkov. Síce je tu aj podpora SMS správ, ale obmedzená len na 10 správ do mesiaca. To si nastavte uvážlivo. Napríklad len na príspevky obsahujúce slovo ERROR. To vás zastihne upozornenie, aj keď sme mimo internetu.

Facebook, IFTTT

Toto je výsledok. Akonáhle v NewsBlur pribudne z RSS kanálov nový príspevok, bude nám poslaný do FB Messengera ako správa.

Môžete si zapnúť notifikácie priamo na mobil s OS Android či iOS, alebo poslať ako správu do Facebook Messengera. Možností je neúrekom a voľba je len na vás. Nastavovanie zvládne aj úplný laik a nevyžaduje žiadne programátorské vedomosti, len trochu angličtiny.

Applets in IFTTT

V IFTTT si môžete toho viac nastaviť

Prečítaj si ďalšie články

Atény map

Do Atén za bagateľ (plánovanie)

Na Facebooku mám iba zopár stránok “lajknutých” a keď už nejakú lajknem a začnem sledovať, tak si dva krát rozmyslím. Nechcem mať na stránke záplavu nepodstatných príspevkov. Takto mám v obľube dva profily zameriavajúce sa na upozorňovanie lacných letov. Takto mi v strede januára 2016 udrela do očí ponuka na lety do Atén za 20€.

Diners Pure

Kreditná karta Diners úplne zadarmo

Mať na cestách v zálohe ďalšiu kreditnú kartu je veľmi vynikajúca poistka. Väčšinou ju môžete získať u svojej banky za veľmi výhodných podmienok. No my sme potrebovali aj Diners kartu. Prečo?

Odlet z Burgasu

Ako na online check-in u RyanAir?

Zakúpenie vysnívanej a najmä lacnej letenky je ten najjednoduchší krok. V druhom kroku, čo ešte treba urobiť, je check-in, čo môže byť pre niekoho nočnou morou. Najmä u nízko nákladových dopravcoch. Návod pre WizzAir sme už uverejnili. Druhý lacný dopravca je u nás RyanAir spolu s LaudaMotion.

Credit Card

Najbezpečnejšie platby na internete

Dva roky trvalo Tatra Banke kým uvoľnila aplikáciu Mobile Pay aj pre iOS! Už sme si to rovno aj otestovali a funguje bezchybne.

Nezabudni o tom povedať aj ostatným

Chýba ti niečo v článku?

Môžeš nám napísať a opýtať sa.  My túto informáciu dodatočne doplníme aj do článku.