Skip to content

Začíname dovolenku: Tuzla

CK Knirsch 6. augusta 2018

Približná doba čítania: 8 minút

Mesto Tuzla, vo vnútrozemí Bosny a Hercegoviny v blízkosti Chorvátsko-Srbských hraníc na prvý pohľad nie je ideálnym miestom na letnú dovolenku. Druhý pohľad zbežne niečo odokryje, ale stále to odradí ľudí ktorí hľadajú miesto niekde pri mori. Vôbec ale nemusí. Vie ponúknuť všetko.

Prečítaj si ďalšie časti

Spiatočné letenky do Tuzly sa dajú kúpiť aj v letnej sezóne za smiešnych 20,- € a môžete si užiť letnú dovolenku so všetkým komfortom. Priamo uprostred leta sme sa vybrali preskúmavať Bosnu a Hercegovinu s tým, že našim východiskovým bodom bolo práve toto mesto. Do nedávna sa tento let prevádzkoval z Bratislavy leteckou spoločnosťou WizzAir, ktorá aktuálne už lieta z Viedenského letiska, čo nie je veľký problém, keďže autobusom za 1,- € vystúpite po hodine cesty priamo na letisku.

Letíme do Tuzly

Presne tento postup sme využili. O 18:00 nastupujeme na autobus spoločnosti Slovak Lines. Po krátkej kontrole lístkov, kde šofér neveriacky dva krát skontroluje naše lístky. Dokázali sme na celú 5-člennú posádku (4 dospelí + dieťa) zakúpiť tzv. horúci lístok. Takmer prázdny autobus, ktorého väčšinu posádky tvoríme práve my je presne o hodinu na Schwechat-e. Automaticky mierime na terminál 1A odkiaľ štandardne táto spoločnosť lieta. Ako sme tušili, lietadlo má takmer 40 minútové meškanie, ale nie je to nič hrozné s čím by sme nepočítali. Stačilo sa pozrieť historicky na stránku Flightradar24 a bolo by prekvapením keby tento let letel na čas.

AirBus

Samotný let trvá len niečo pod 40 minút. To si nestihnete ani pozrieť ani seriál a stewardky hlásia ponuku občerstvenia už počas vzletu. Vypočujte si osem až desať pesničiek a pristávate. Samotné prekvapenie má pre vás Tuzla prichystané ihneď po vystúpení z lietadla. Budete si myslieť, že ste sa ocitli v zlom sne.

Len čo sa otvorili dvere, pomysleli sme si, či pilot nezablúdil. Z lietadla zostupujeme po schodoch cez letisko k nejakej stavbe a ostávame zaseknutí priamo na letiskovej ploche. To čakáme na pasovú kontrolu, ktorá trvá dva krát toľko ako samotný let. Dvaja colníci sa od práce určite nepretrhnú. Keď sa ako tak dostaneme do vnútra, sme naozaj na stavbe.  Zo zeme a zo stropu na nás číhajú trčiace káble a od samotnej stavby sme oddelení len igelitovou stenou. Pochopili by sme keby to bol rozostavaný jeden z terminálov, ale toto letisko nemá žiaden terminál, ale iba jednu bránu. Doteraz sme si mysleli, že najhroznejšie letisko bolo v Niš, ale Tuzla to hravo prekonala.

Pasová kontrola Tuzla
Pasová kontrola Tuzla

Letisko nemá žiadne autobusové spojenie do mesta. Jedine že sa prejdete peši do obce Dubrave, kde chodí autobus číslo 11 raz za hodinu. Lenže posledný spoj ide cca o 21:30, čo by sme určite nestihli. My sme mali zabezpečený taxi do mesta. Bežný 4-miestny stojí približne 10 – 15,-€. My sme platili o 5,-€ viac za 7-miestne auto. Za túto cenu vás odvezú do 15km vzdialeného mesta na ktorúkoľvek adresu.

Luxusné ubytovanie za bagateľ

Ubytovanie v Bosne a Hercegovine je celkom lacné. Určite sa zmestíte do 10,- € / osoba / noc. Jedno z takých lepších ubytovaní poskytuje Apartment Ajla. Na Booking.com má dokonca hodnotenie 9.9/10. Cena za noc je síce vyššia, ale stačí že sa ozvete napriamo napr. cez WhatsApp a dosiahnete na zaujímavú cenu. Toto ubytovanie určite odporúčame. Priateľský prístup, luxusné vybavenie, plná výbava, čisté a aj checkout je bezproblémový. Dokonca unikátny.

Accommodation Tuzla

Maximálna dôvera

Potrebovali sme odísť skôr, ako majiteľ mohol prísť. Cez internet sme sa teda dohodli, že peniaze máme nechať na stole a kľúče od bytu v zámku zvonka 🙂 . A dokonca ani platiť nemusíme. Môžeme zaplatiť aj nabudúce! Totiž mali sme rovnaké ubytovanie rezervované aj na poslednú noc, deň pred odletom. Tomu sa vraví naozaj dôvera. Ešte aj pivo nám poskytol z vlastných zásob.

Byt je vybavený, všetkým čo potrebujete. Dokonca aj takými vymoženosťami ako fén, žehlička, samostatný šatník, práčka, plne vybavená kuchyňa aj s kávou. Sem sa chceme ešte vrátiť v budúcnosti. Je to ideál pre rodinnú dovolenku. Poloha síce nie je v úplnom centre mesta, ale je to iba 600m a priamo pred domom stojí autobus miestnej hromadnej dopravy s ktorým sa dostanete do nákupného centra alebo autobusovú stanicu.

Jazero Pannonica

Čo nesmiete určite minúť, sú miestne jazera kúsok od centra mesta. Unikátnosťou je, že využívajú blízky zdroj slanej vody a vybudovali polo prírodné jazerá. Komplex obsahuje 3 jazerá s rôznou hĺbkou. Takto sú jazerá určené naozaj pre všetkých. Dná jazier sú štrkové, ktoré sú obohnané betónovými múrmi či už so schodíkmi alebo pre bezbariérový prístup. Tobogany sú samozrejmosťou. Trochu mimo sa nachádza aj sústava vodopádov pod ktorými si môžete nechať do sýtosti vymasírovať telo.

Ak toho budete mať dosť, môžete sa občerstviť a najesť v reštauráciach za prijateľné ceny. A určite nižšie ako u nás na Slovensku. Určite zotrvajte až do záverečnej. Nie je nad to, keď je takmer celý areál opustený a zaplávať si v jazere pri západe slnka.

Centrum mesta Tuzla

Samotné mesto nie je ničím výnimočné a prebehnete ho kompletne za nejaké dve hodinky. Proste sa len potúlajte, dajte si dobrý obed, zapite to rakijou a pokračujte ďalej. Jediným dlhším výletom bolo nákupne stredisko BINGO, ktoré sa nachádza pár metrov za autobusovou stanicou. Sem sme išli účelovo, potrebovali sme si totiž zakúpiť lístky na autobus do Sarajeva. Naspäť sa nám už nechcelo šliapať, tak sme skočili na miestny autobus a za 1 BAM sme sa odviezli až pred naše ubytovanie.

Čevapi

Ak mienite oddychovať, nič nerobiť a ku šťastiu vám veľa nechýba, miestne jazerá s lacným ubytovaním a stravou sú vynikajúcim tipom na rodinnú krátku dovolenku. Toto ale nie je náš prípad.

Za zmienku možno stojí, ak strávite v tomto meste viac dní, urobiť si výlet do Srebrenice. Tá je známa smutnou udalosťou známou ako Srebrenický masaker.

Tuzla, Bosna a Hercegovina

4 Comments

  1. […] sme už opísali v predchádzajúcej časti, do Bosny a Hercegoviny sme zavítali letecky do mesta Tuzla. No našim primárnym cieľom bolo […]  2. […] Začíname dovolenku: Tuzla […]  3. […] Začíname dovolenku: Tuzla […]  4. […] Začíname dovolenku: Tuzla […]Prečítaj si ďalšie články

Biela veža, Solun

Za Cyrilom a Metodom do gréckeho Thessaloniki

Aj priamo uprostred leta sa dá zaletieť za pár euro k moru. Stačí si dostatočne dopredu vyhliadnúť tie správne letenky. My sme tak urobili. Koncom mája sme si zakúpili za 25,- € spiatočné letenky do gréckeho Thessaloniki z Viedne.

Podzemné mesto

Tour de Romania 2016 (5.diel): Objavili sme fungujúce podzemné mesto

Tento lacný hotel musíme využiť naplno a tak dávame aj raňajky v podobe omeliet v rôznych kombináciách (bez ničoho, so šunkou, so syrom,…) s kávou k tomu. Podávajú tu neskutočne veľké porcie, ktoré máme problém zjesť a na osobu si za to vypýtajú po prepočte 1.4,- €!

Budapešť, Maďarsko

Na weekend do Budapešti (časť druhá)

Po dostatočnom vyblbnutí vo veľkej tržnici sme vtrhli do mesta bez akéhokoľvek plánu. Primárny plán bol splnený a sami sme nevedeli čo ďalej. No naše kroky a nezmyselná orientácia nás povodila po zaujímavých miestach a občas nám pripomínala aj kam sme mali pôvodne ísť.

Kúpa košelí v Rumunsku

Tour de Romania 2016 (4.diel): Dracula nie je doma!

Konečne dnes uvidíme hrad Draculu. Otvárajú už o 09.00 (v pondelok až o 12:00) a naše nastavené budíky nás prebúdzajú do ďalšieho slnečného dňa už o 08:00. Napriek skorému vstávaniu, vyrážame až o 10:00.

Nezabudni o tom povedať aj ostatným

Chýba ti niečo v článku?

Môžeš nám napísať a opýtať sa.  My túto informáciu dodatočne doplníme aj do článku.